Ferrari před víkendovou Velkou cenou Španělska formule 1 věří, že konečně ukončí nadvládu mistrovského Mercedesu, jehož vozům patřily úvodní čtyři závody sezony. Italská stáj kvůli tomu dokonce urychlila vývoj nového motoru, který měla původně představit až za měsíc v Kanadě.
Křinec, Dymokury - Velké závody a další cenný kov. Dominika Martínková z Křince (na snímku vlevo) a Viktorie Dušánková z Dymokur se zúčastnily mistrovství světa v pole art v Rusku a dosáhly na stříbrné medaile. To je jejich další obrovský úspěch. Ve své sbírce už také mají titul mistryň světa. Nyní ale závodily poprvé mezi ženami.
Moravskotřebovský celek dokráčel ve Španělsku až do finále Poháru UEFS, kde sice podlehl ruskému rivalovi, ale i tak si připsal největší úspěch v klubové historii.
Českokrumlovsko – Nejnižší oblastní fotbalová soutěž – I.B třída – měla na programu jubilejní dvacáté kolo, které v áčkové skupině se sedmi zástupci Krumlovska přineslo další dvě derby.
České Budějovice - Španělsko se stalo centrem světového triatlonu. Pontevedra hostí multisportovní mistrovství světa, které pokračovalo šampionátem v dlouhém triatlonu. Nejlépe si tam vedl třináctý Lukáš Kočař. V Madridu se konal závod Světového poháru, kde si nejlepší umístění připsala šestnáctá Petra Kuříková. V elitních kategoriích se představilo hned sedm českých reprezentantů. Mezi nimi i Jihočech František Linduška.
Po třech úvodních kolech vedou extraligu! Inline hokejisté Přerova letos poskládali velice silný tým, který by se měl porvat o titul v nejvyšší soutěži. Night Birds na úvod porazili Zlín, Uherský Brod i Nový Jičín s celkovým skóre 37:9.
Chomutov - Dívčí tým softbalových Beavers Chomutov jako jediný český celek se probojoval mezi nejlepší čtyřku mezinárodního turnaje Pony League 2019 do 16 let, kde se v Praze Krči účastnilo celkem 16 týmů z Ruska, Ukrajiny, Holandska, Švédska, Španělska, Chorvatska, Polska a dalších domácích týmů.
Madrid (Španělsko) – Česká reprezentantka OCR Adéla Voráčková z Ostravy znovu uspěla na závodech Spartan. Tentokrát na trati Super v Madridu, kde si v rámci španělské série doběhla pro první místo.
Jerez, Brno - Jedenadvacet dní od pádu, při níž si přivodil zlomeninu klíční kosti, naskočil pilot Jakub Kornfeil z Rohatce na Hodonínsku do dalšího závodu mistrovství světa silničních motocyklů kubatury Moto3. Při Grand Prix Španělska v Jerezu si nakonec vyjel sedmé místo, nejlepší v této sezoně.
Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil tři týdny po zlomenině klíční kosti obsadil sedmé místo v závodě Moto3 na Velké ceně Španělska a zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně. Český pilot byl do poslední chvíle ve hře o pódiové umístění, do závěrečného kola vjel na třetím místě, ale po chybě se propadl. I tak vylepšil letošní maximum, kterým bylo desáté místo ze zahajovací Grand Prix Kataru. Druhý český jezdec na startu Filip Salač závod nedokončil.
Z evropské autobusové dopravy zmizí desítky let stará značka mezinárodní sítě autobusových linek Eurolines. FlixBus se dohodl s jejím majitelem, společností Transdev, na odkupu jeho aktivit v oblasti dálkové autobusové dopravy.
V pátek vstoupí fotbalisté Teplic do play off skupiny o Evropskou ligu. Na svém stadionu od 18 hodin v prvním duelu série hostí Mladou Boleslav. Petr Hynek, ředitel klubu, požaduje od hráčů výrazné zlepšení hry a také to, že se ze všech sil poperou o pohárovou Evropu.
V pátek vstoupí fotbalisté Teplic do play off skupiny o Evropskou ligu. Na svém stadionu od 18 hodin v prvním duelu série hostí Mladou Boleslav. Petr Hynek, ředitel klubu, požaduje od hráčů výrazné zlepšení hry a také to, že se ze všech sil poperou o pohárovou Evropu. "Cesta do Evropy je ještě dlouhá, pět zápasů v play off ligy, pak předkola, ale pokud existuje šance, tak se ji pokusme chopit! Prioritní je ale nepravit dojem z posledních čtyř zápasů. Výkonnostně a herně to bylo hodně špatné," tvrdí muž, který v roce 2014 nahradil Františka Hrdličku, dlouholetého šéfa "žlutomodrých".
Pontevedra (Španělsko) – Chtěl útočit na zlato, ale nakonec bojoval spíše než se soupeři s vlastními zdravotními problémy. Přesto Jan Tománek ve svém úvodním závodě letošní sezony ve španělské Pontevedře dosáhl na stupně vítězů, když v duatlonu získal bronzovou medaili, která však vzhledem k okolnostem měla cenu zlata.
Pontevedra - Na skvělé umístění dosáhl na mistrovství světa v terénním triatlonu Lukáš Kočař. Český reprezentant obsadil v úterý ve španělské Pontevedře třetí příčku. „V tuhle chvíli je to pro mě asi největší úspěch v kariéře,“ usmíval se v cíli brněnský rodák Kočař. V závodě žen byla Helena Karásková osmá.
První vrchol letošní sezony má na začátku víkendu před sebou Ironmanka Helena Kotopulu. V sobotu se v Pontavedře představí na mistrovství světa v dlouhém triatlonu. Ve Španělsku bude startovat v kategorii profesionálek. Bojovat o co nejlepší umístění bude se zhruba 30 soupeřkami.
Příbram - Příbramský starosta Jindřich Vařeka (ANO) skončí v pondělí 20. května ve funkci. Svého možného nástupce neoznámil, jedná o něm s koaličními partnery. Důvodem rezignace je mimo jiné úmrtí Vařekova otce, současný starosta nyní musí převzít jeho povinnosti.
Jakub - Loni ušel v rámci charitativního projektu Buen camino dětem přes tři tisíce kilometrů, cesta mu trvala 88 dní. David Dominik Dvořák se tehdy vydal ze svého rodné vesničky Jakub do Svatého Jakuba de Compostella, aby pomohl třem těžce nemocným dětem. Poutník a zároveň realizátor celého projektu nesl do města na severozápadě Španělska prosby za Elišku, Karolínku a Mikuláška.
Španělští socialisté vyhráli dnešní předčasné parlamentní volby, které v politicky roztříštěné zemi provázela nebývale vysoká účast. Po sečtení více než čtyř pětin okrsků získali téměř 30 procent hlasů. Do parlamentu poprvé pronikla protiimigrační strana Vox, která by podle průběžného sčítání hlasů měla v 350členném Kongresu získat 24 mandátů.
Vracov - Je velkým folklorním nadšencem, hudebníkem, tanečníkem a vede i několik souborů. Teď se Pavel Petržela z Vracova na Hodonínsku pyšní i titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Krajští radní mu ho udělili za výrobu malých přenosných cimbálů. Udělal jich už desítky.
Je velkým folklorním nadšencem, hudebníkem, tanečníkem a vede i několik souborů. Teď se Pavel Petržela z Vracova na Hodonínsku pyšní i titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Krajští radní mu ho udělili za výrobu malých přenosných cimbálů. Udělal jich už desítky.
/FOTOGALERIE/ Žabí stehýnka, krokodýlí maso, hmyz, paella, šneci, mořské plody, burgery, tapas, empanadas, francouzské palačinky ale i český hovězí guláš. To všechno a ještě mnohem víc nabídl návštěvníkům druhý ročník gastronomického festivalu, který se konal v sobotu v Uherském Brodě.
Sergey Khachatryan, současný světový špičkový houslista, skvělý klavírista Lukáš Vondráček, ale také Jan Ledecký či David Koller se představí v moravskoslezské metropoli v příští už šestašedesáté sezoně Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Most /FOTOGALERIE/ – Müllnerová, Bezpalcová, Maňáková a Dvořáková. Víte, co mají tyto hráčky společného? Je to kvarteto mosteckých házenkářek, které jako jediné dokázaly získat šestkrát s Mostem český titul. Teď si dejme lekci matematiky ze základní školy a odečítání – před sezonou v Mostě skončila Eva Bezpalcová, která dnes úspěšně chytá ve Španělsku. Kateřina Dvořáková, velká opora, ukončila kariéru. Petra Maňáková, jako čerstvá maminka, má v těchto dnech oči jen pro malou Teodorku.
Pelhřimov - Třetí místo na přípravném turnaji šestnáctiletých ve Francii obsadily české basketbalistky. Reprezentační starty si připsala Terezie Křenková, pivotmanka, která s basketbalem začínala v Pelhřimově.
První závod a první umístění na stupních vítězů, přesto nebyl litomyšlský závodník Martin Doubek se vstupem do evropské sezony „nascarů“ plně spokojen. Pomýšlel totiž na ještě lepší umístění.
Kolín - Žáci 5. základní školy se zúčastnili e-twinningového projektu Garden Full Of Butterflies, neboli Zahrada plná motýlů. Své krásně vytvořené motýly rozeslali doslova do všech koutů Evropy. Nyní očekávají přílet mezinárodních butterflies od dětí z partnerských škol. A to není vše, točilo se i video o České republice.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - Spisovatel, publicista a nakladatel Jan Řehounek, historik Pavel Fojtík (v té době místostarosta Nymburka) a tehdejší vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče Jiří Černý napsali v roce 2015 knihu s názvem Pamětní desky, památníky a nápisy v Nymburce.
Louny – O velikonočním víkendu odstartuje druhý ročník 3x3 Central Europe Tour. Spojenou Tour v basketbalu 3x3 Čechů, Slováků a Poláků otevře stejně jako loni tradiční indoor turnaj Chance 3x3 Tour v Lounech.
Kika (Kristýna) a Jiří jsou mladý pár z města Žebrák. Kika Šrédlová je 23letá vysokoškolačka, hovoří německy, anglicky, španělsky a polsky. V jazykové škole sama vyučovala cizince češtinu a němčinu. Mezi lety 2014 až 2017 navštívila Tunis, Belgii, Anglii, Maďarsko, Španělsko, Portugalsko, Francii. O rok starší Jiří Holešovský vystudoval vysokou školu. Psal diplomovou práci o virtuální a rozšířené realitě a získal stipendijní místo na univerzitě. Jiří před tím sám projel Skotsko s krosnou na zádech. Nyní cestují společně.
Tábor – V sobotu 13. dubna se členové Sportovního tanečního klubu 6dance zúčastnili regionálního kola soutěže Taneční skupina roku v Jindřichově Hradci.
/POZVÁNKY/ O velikonočních svátcích mohou lidé zamířit na Šrámkův statek do Piletic. Už na Zelený čtvrtek zde bude vystavena bohatá sbírka kraslic Spolku lidové tvorby a až do Velikonočního pondělí budou členové spolku ve zdejší roubence předvádět různé techniky zdobení vajíček, ale také další lidoví řemesla jako paličkování, pletení pomlázky či zdobení perníčků. Vlastními jarními dekoracemi se zde pochlubí i žáci pouchovské základní školy.
Unikátní stavba, kterou dnes nazýváme Stonehenge, byla postavena zhruba před pěti tisíci lety. Dodnes vyvolává mnoho otázek, stejně jako její stavitelé. Kdo byli tito lidé? Šlo o původní obyvatele kontinentu nebo přišli odjinud? Na tyto otázky se již celá desetiletí snaží odpovědět vědci z celého světa. Nyní jsou zase o krok blíže k poznání.
Specialista na psy a jejich chování Rudolf Desenský je - spolu s „kočičí mámou“ Klárou Vodičkovou Nevečeřalovou - hvězdou show České televize Kočka není pes. Přitom kdysi míval tak těžkou alergii na psí srst, že občas skončil v nemocnici s astmatickým záchvatem. „Zbavil jsem se toho až alternativní medicínou,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Týdeník Květy.
/FOTOGALERIE/ Neomezené množství espressa, filtrované kávy či cappuccina mohli vypít návštěvníci víkendového Ostrava Cofee Festivalu na ostravském výstavišti Černá louka.Lidé ochutnávali kávu z téměř dvou desítek pražíren nejen z ČR, ale i Slovenska, Irska či Španělska, či sledovali v akci umění baristů. Program festivalu byl bohatý.
Kolín - Nadaná děvčata z Tanečního klubu Srdíčko, který je již dvacet devět let veden Jarmilou Pavlíčkovou, se chystá na mnoho soutěží i na pozvánku k festivalu Kmochův Kolín. Vedle toho se některé z nich vydají do slunného Španělska. Na to se těší nejen dívky, ale i jejich vedoucí.
Jablonec n. N. – Františka Eva Valentýna Rapová je patnáctiletá jablonecká atletka, která studuje na Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou. V uplynulé halové sezoně získala tři tituly mistryně České republiky a jeden z nich byl dokonce v kategorii mezi dospělými. Ke zlaté trojici přidala ještě bronz z nejkratšího hladkého sprintu, a to na trati 60 m.
Významný objev, který pomůže odkrýt historii pravěkého osídlení na Balkáně, se podařil archeologům nedaleko severního pobřeží Chorvatska. V tamní jeskyni Romualdova Pećina objevili kresby, které byly vytvořeny v období mladého paleolitu, zřejmě před více než 30 tisíci lety. Jde o nejstarší zdokumentované jeskynní malby na poloostrově.
Archiv univerzity v dánské Kodani vydal vědcům naprostý unikát. Svazek ze 16. století, který obsahuje seznam a stručný výtah z mnohdy dávno ztracených knih. Spis nazvaný Libro de los Epítomes (Kniha epitomů) sloužil v minulosti jako jakýsi rejstřík všech knih, které se jeho autorovi podařilo nashromáždit. A kdo že je oním autorem? Nikdo jiný než potomek Kryštofa Kolumba.
Ekvádorské úřady zatkly ve čtvrtek na letišti v metropoli Quito softwarového vývojáře původem ze Švédska, který je údajně blízkým spolupracovníkem zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Agentuře AP to dnes pod podmínkou anonymity řekl ekvádorský činitel. Assange, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, byl ve čtvrtek z ambasády vyveden a zatčen.
Poprvé se ve dnech 13. a 14. dubna uskuteční festival výběrové kávy a skvělé gastronomie. Na Výstavišti Černá louka se však bude i soutěžit v baristické disciplíně Coffee in Good Spirits, což je spojení kávového nápoje a alkoholu a disciplíně Latte Art – kreslení do mléčné pěny.
Lékaři ze Španělska a Řecka spojili síly v boji proti ženské neplodnosti. Dítě, které pomohli přivést na svět, je vytvořeno z buněk tří lidí. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Úspěch celé akce však vyvolává etické otázky.