Londýn - Nejlepší restaurací světa je dlouhodobě oceňovaný podnik Noma v dánské metropoli. Kodaňská restaurace se po roční přestávce vrátila do čela tradičního žebříčku, který sestavuje britský časopis Restaurant Magazine. Loňský vítěz El Celler de Can Roca ze španělské Girony získal v pořadí 50 nejlepších restaurací světa druhé místo. Vyhlášení se uskutečnilo dnes večer v Londýně.
Barcelona - Obránce Barcelony Dani Alves označil postoj Španělska k rasismu za velice zaostalý. Brazilský fotbalista, jenž v neděli vzbudil celosvětovou pozornost tím, jak při zápase s Villarrealem snědl banán, který na hřiště přiletěl z hlediště, by viníka vystavil veřejnému zahanbení.
Nechte se okouzlit jedinečným prostředím hotelu navrženého tvůrcem Tančícího domu Frankem Gehrym nebo si třeba nastavte barvu světla na pokoji dle vlastní nálady… I takto vás mohou lákat k dovolenkovému pobytu slogany evropských hotelů.
Madrid - To byl kousek! Obránce fotbalové Barcelony Dani Alves si při nedělním utkání španělské ligy s Villarrealem doslova smlsnul na rasistických fanoušcích. Když k němu před rohovým kopem přiletěl z tribuny banán, třicetiletý fotbalista ho sebral, oloupal, snědl a teprve poté rozehrál.
Madrid - Fotbalisté Atlética Madrid porazili ve španělské lize Valencii na jejím hřišti 1:0 a v neúplné tabulce mají na druhou Barcelonu náskok čtyř bodů. Katalánský velkoklub dokázal třemi brankami otočit zápas s Villarrealem a vyhrát 3:2.
Slovácko /REPORTÁŽ/ – Ani aprílové rozmary počasí letos neodradily desítky cyklistů doslova z celého světa, aby nevyrazili na tradiční putování vinohrady Uherskohradišťska. Naštěstí.
Patrik Kotrba (30) z Chýnova se před dvěma lety vydal pěšky na pouť do španělského Santiaga de Compostela. Šel sám, jen s kytarou, batohem a sluncem v zádech. Mladý poutník celkem urazil tři tisíce kilometrů a ze své trasy každý den ukusoval přibližně dvacet.
Chýnov – Patrik Kotrba (30) z Chýnova se před dvěma lety vydal pěšky na pouť do španělského Santiaga de Compostela. Šel sám, jen s kytarou, batohem a sluncem v zádech. Mladý poutník celkem urazil tři tisíce kilometrů a ze své trasy každý den ukusoval přibližně dvacet.
Madrid - Vedení španělského fotbalu se rozhodlo uctít památku bývalého trenéra Barcelony Tita Vilanovy, který v pátek ve 45 letech podlehl po dlouhém boji rakovině. Všechny víkendové zápasy první a druhé ligy proto začnou minutou ticha.
Benešovsko – Čtyřhvězdičkový hotel, all inclusive a plážový servis. To jsou nejčastější podmínky, které si Benešovští kladou při výběru letní dovolené.
Zubří – Především proto, aby dostával více herního prostoru v zápasech nejvyšší kvality, přestoupil český házenkář Michal Kasal z Barcelony do slovinského elitního velkoklubu Pivovarná Laško Celje.
Termas de Rio Hondo - Nováček v motocyklovém šampionátu Moto3 Karel Hanika zajel pátý čas v dnešních trénincích na Velkou cenu Argentiny. Nestačil pouze na trio Španělů a nejrychlejšího muže dne Australana Jacka Millera.
Krásné město Brighton na jihu Velké Británie se stalo v létě loňského roku centrem zájmu studentů z celé Evropy. Od 21. července do 11. srpna se zde uskutečnil pobyt pro děti od patnácti let, který sloužil hlavně k rozvinutí jazykových schopností a k nabytí zkušeností v novém a neznámém prostředí. Samozřejmě to byla také příležitost najít si nové přátele z různých koutů Evropy. O to se postarala především skvělá organizace v podání týmu Sprachcaffe, který měl celý pobyt na starost a pro každý den přichystal program plný her a výletů. Když se studenti vraceli ze svých ranních či odpoledních vyučování, měli o zábavu postaráno.
Stuttgart - Po úterním maratonském zápase s Lucií Šafářovou zvládla ruská tenistka Maria Šarapovová na turnaji ve Stuttgartu i souboj o postup do čtvrtfinále s Anastasií Pavljučenkovovou. Krajanku porazila bez větších potíží 6:4, 6:3 a na německé antuce se přiblížila třetímu titulu za sebou.
Praha - Země Evropské Unie včetně Česka poprvé výrazně pocítí pokles počtu ruských turistů na začátku příštího měsíce, v době ruských květnových svátků. Uvedla to poradenská společnost Mag Consulting. Spolu s pravoslavnými Vánocemi jsou květnové dny volna obdobím, kdy Rusové nejvíce cestují do zahraničí. V Česku se Rusové výrazně podílejí na celkových útratách zahraničních turistů. Negativní dopady tak zřejmě pocítí obchody, hotely i restaurace.
Huy - Cyklista Roman Kreuziger obsadil osmé místo v belgické klasice Valonský šíp. Na Alejandra Valverdeho ze Španělska, který Fleche Wallonne vyhrál po osmi letech, ztratil devět sekund.
1. května oslavíme již desetiletí pod křídly Evropské unie, což si zaslouží určitě pozornost. Dle mého, je vždy velice zajímavé poslouchat názory dospívajících lidí, proto jsem teenagery, mezi něž patřím i já sám, vyzpovídal. Z ankety, již se zúčastnilo na čtyřiaosmdesát studentů různých oborů středních škol jasně vyplývá, že být v unii je krok správným směrem. Ne vše je ale tak růžové, jak to vypadá. I mezi studenty gymnázií se najdou takoví, co nevědí, jaké státy do osmadvacítky EU patří.
Domažlicko /FOTO, VIDEO/ – Pro letošní rok byli čápi vyhlášeni Českou společností ornitologickou (ČSO) za ptáky roku. Přesto se na řadě míst jejich příletu nemohou dočkat.
Můj život započal v ČR, kde do dnešního dne bydlím. Chodil jsem zde do mateřské školy, poté na základní školu a v současnosti navštěvuji střední průmyslovou školu.
Kdybych měla možnost stát se europoslancem, i když to není mým životním snem, snažila bych se dobře porozumět tomu, jaká je kulturní a politická situace v Evropě. Poslouchala bych názory lidí. Myslím, že jedním z velkých problémů je zemědělství a kvalitní potraviny. Nejen Češi chtějí jíst domácí zeleninu a české potraviny.
Beliebers. Kdo to vůbec je? Jedná skupinu lidí, kteří se zaposlouchali do tónů chlapce z Kanady, který ve svých patnácti letech vydal své první album. Tento chlapec začínal na sociálních sítích a jako vůbec prvního zpěváka jej to také proslavilo. Twitter a YouTube, tyto dvě sítě chlapce od dvanácti let vynesly na dnešní vrchol jeho slávy. Je jím dnes už dvacetiletý Justin Bieber.
Madrid - Španělská obec Castrillo Matajudíos, jejíž název obsahuje výzvu k zabíjení Židů (matajudíos), možná změní své jméno staré zhruba 500 let. Rozhodne o tom za měsíc v obecním referendu jejích 56 obyvatel, kteří jsou oprávněni volit. Informovala o tom agentura AP.
Která země je nejlepší pro život v Evropě? Zajímavá otázka. Odpovědi jednotlivých lidí mohou být různé. Jednoznačně záleží na každém jedinci. Jeden může být uzavřený, druhý společenský. Někdo mladý, někdo starý.
Fu-čou - Stejně jako loni v čínském Fu-čou odstartuje Světový okruh v plážovém volejbalu. Nejlepší česká dvojice se zatím nepředstaví, Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou daly přednost přípravnému kempu ve Španělsku a do sezony vstoupí až příští týden na úvodním grandslamu rovněž v Číně.
Šanghaj - Vzpomeňte si na předešlé sezony F1. "Zpomal, pusť Vettela před sebe," slýchával Mark Webber od vedení Red Bullu. Stop. Letošní sezona nabízí jiný obrázek. To úřadující šampion dostává podobné příkazy. A jak je vidět, z druhé strany se mu týmová režie zrovna nezamlouvá.
Praha - Tanec, hudba, zpěv, ale především atmosféra jižanského temperamentu v rytmech flamenga. Takové bude představení souboru Los Vivancos, které vystoupí v Praze začátkem května.
Praha - Tanec, hudba, zpěv, ale především atmosféra jižanského temperamentu v rytmech flamenga. Takové bude představení souboru Los Vivancos, které vystoupí v Praze začátkem května.
Olšany u Prostějova – V květnu bude v Olšanech živo. Dorazí sem sedm různých národností. Olšanská škola se totiž zapojila do netradičního projektu Europe On The String, který je zaměřen na loutky, loutkové divadlo a vše kolem něj. Konkrétně 20. května do centra loutkoherectví přicestují žáci z Estonska, Finska, Španělska, Velké Británie, Belgie, Turecka a Francie. Ubytování najdou u rodin olšanských dětí.
Želízy – Chvílemi se mu dařilo pohybovat se na třetím místě své kategorie E3, ale také si „zajezdil" po hlavě. Motocyklový závodník Jakub Horák z Želíz má za sebou první letošní závod mistrovství Evropy v enduru, jehož dějištěm bylo okolí španělského města Antas.
Chabařovice - Pomyslnou tečkou uzavřeli plesovou sezonu v Chabařovicích. Společenský večer v kulturním domě Zátiší se nesl v duchu spojení tance s vínem a uměním.
O letních prázdninách jsem využila nabídku jazykové školy a odjela studovat do zahraničí. Tento pobyt byl velmi krátký, ale poskytl mi drahocenné zkušenosti ze studia na mezinárodní škole v Londýně.
Abychom mohli posuzovat, jak se změnily země po vstupu do EU, museli bychom je nejdříve navštívit, než se staly členy EU. Myslím, že když lidé poznají zvyky, stereotypy a místní obyvatelstvo, můžou posuzovat a vytvářet si názory.
Ptáte se, jak já znám Evropu? Podělím se s vámi o zkušenost, kdy jsme byli jako reprezentační družstvo nominováni na mistrovství světa juniorů do Španělska. A samozřejmě, ne-li všem, pak alespoň v mé hlavě vyvstala řada otázek, pocitů a maličko také obav. Všichni víme, že Španělsko zažívá krizi a je tedy na místě nějaké obavy mít! Rád bych vám tedy přiblížil, jak to je se Španělskem z mého pohledu.
Za několik let svého cestování jsem se dostal do kontaktu s lidmi z mnoha zemí, nejen těch evropských. Často se mi nabízela otázka: Jsou ti lidé opravdu takový, jak se u nás tvrdí? Co když je pravda posunuta někam jinam a z předsudků se staly stereotypní přežitky? Přímo hamletovská otázka. Pokusím se na tuto problematiku podívat objektivně a zjistit pravdu.
Stále více mladých lidí přemýšlí o možnosti zaměstnání v zahraničí. Čerstvým maturantům se často nechce ihned na vysokou, a právě proto je pro ně tato myšlenka velmi atraktivní. Důvodů je několik. Za prvé- vyšší plat. Za druhé- možnost začít svůj život od začátku. Za třetí – zisk nových zkušeností. Za čtvrté – možnost konečně vyletět z hnízda. Co doma s nudnými rodiči? Raději do ciziny a užívat si!
Pro svou reportáž o Evropanech na Facebooku jsem si vybrala své dva přátele Matěje Turzu ze Slovenska a Rebecu Campos Martínezovou ze Španělska. Ze začátku jsem uvažovala, jak propojit naše životy anebo aspoň zjistit, co nás spojuje a co ne. Musím uznat, že to bylo velmi složité, neboť Matěje znám už 3 roky, ale Rebecu jen čtvrt roku. Až jedno pondělní ráno mě to napadlo – přesně tohle nás spojuje! Každý musí ráno vstávat do školy, ale co dělá pak?
Já: ,,Nazdár… Povídám nazdááár!" Babička: ,,My tě slyšíme, neřvi! A vůbec, co tak vesele?" Já: ,,Přijali mou žádost na studijní a do budoucna možná pracovní pobyt v zahraničí." Dědeček: ,,No to je výborný, konečně tě nebudem muset živit."
Penrith, Hrádek – Karolína Galušková, členka Klubu vodního sportu Sušice, se od 6.dubna připravuje s českým reprezentačním týmem na mistrovství světa ve vodním slalomu na divoké vodě v kategorii do 23 let, které se koná v termínu od 23. do 27. dubna v australském Penrithu poblíž Sydney.
Evropská unie zahrnuje 28 států a každý z nich má svou atraktivitu. Západní Evropa je vyspělejší, demokratičtější a všeobecně vyhledávanější než východní Evropa. Západní Evropa je ekonomicky i politicky stabilnější a preferovanější pro větší možnosti studia a pracovních míst.
Velké množství mladých lidí v České republice odjíždí kvůli studiu, zaměstnání nebo za „lepšími" podmínkami pro život do zahraničí. Nejčastěji pak do Anglie, Irska, Německa a Holandska.
Poslední rok používám angličtinu každý den při komunikaci se svými přáteli z celého světa. Patří mezi ně obyvatelé Severní i Jižní Ameriky, Afriky, v menším zastoupení pak Asie a Austrálie. Nejpočetnější skupinou jsou však lidé z Evropy. Mezi ně lze v mém případě započítat Angličany, Belgičany, Bulhary, Finy, Francouze, Italy, Němce, Nizozemce, Poláky, Rumuny, Rusy, Španěly a Ukrajince v průměrném věku 21 let.
V dnešní době je pro mnohé lidi naprosto běžné jít za prací do zahraničí a žít tam. Ovšem názory na tuto záležitost jsou různorodé. Myslím si, že mladí lidé pobyt v zahraničí berou jako dobrou zkušenost přiučit se něčemu novému a osvěžit si cizí jazyky, převážně angličtinu, němčinu, v poslední době je populární i španělština. Starší lidé už mají problémy s cizími jazyky, nedokážou se domluvit, nebo mají v České republice závazky, jako je např. rodina, a těžko se jim odjíždí. Hodně lidí táhne do zahraničí finanční ohodnocení, platy jsou v mnohých oborech několikanásobné.
Brno – Od mala hrál fotbal, před několika lety začal i s futsalem. Před třemi lety si sedmadvacetiletý Ondřej Šibřina zranil koleno a má za sebou několik operací, které však nezamezili novým bolestem a otokům kloubu. Minulý týden mu lékaři v brněnské Surgal Clinic vložily do kolenní chrupavky kolagenový implantát.
V Evropské unii je v současné době 28 zemí. Každá země je specifická svoji kulturou a svoji mentalitou. Co si myslíme o našich sousedech? A jací jsou doopravdy?
Rozhodly jsme se s mou spolužačkou udělat anketu na téma Evropské unie. Ptaly jsme se mladých i starších lidí z našeho města, Kutné Hory. S několika jsme pořídily krátký rozhovor. Anketa se uskutečnila 24. března 2014.
Téměř každého, když se řekne „stát EU" napadne ten co nejvýznamnější – Francie, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Německo a samozřejmě my, Česko! Copak to ale na průměrně českého občana stačí? To rozhodně ne, správně bychom měli znát kompletní evropskou osmadvacítku nebo aspoň většinu z nich.
Trutnov - Nevídaný obrat se podařil trutnovským kadetkám. Družstvo již téměř odsouzené k sestupu do baráže o extraligu ve skupině play out vyhrálo pět zápasů v řadě, tedy více než v celém dosavadním ročníku!
V současné době je v Evropské unii celkem dvacet osm států. Ne všechny mají stejné sociální, pracovní, zdravotní a vzdělávací politiku. Patří sem Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Rakousko, Slovensko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko, Spojené království a Španělsko.
Tovačov – Nejvzácnější zjištěný pták loňského roku u nás bude v pátek vypuštěn do přírody. Řeč je o pěnici malé, kterou objevili v listopadu u Hradeckého rybníku v Tovačově.