Kreativ

ŠTÍTEK: Španělsko

Sám měl koronu, teď ji testuje

Pálení a tlak na hrudi, zvýšená teplota. Tak popisuje COVID-19 uzdravený vědec. Naštěstí měl lehčí průběh nemoci. Nejtěžší byla prý samota.

Koronavirus ve světě: Počet pacientů s covid-19 překročil dva miliony

Oficiální zdroje z celého světa od počátku šíření koronaviru ohlásily přes dva miliony případů infekce. Na základě vlastního monitoringu to dnes napsala agentura AFP, podle níž jen v Evropě je evidováno více než milion nakažených. Deník The Guardian podotýká, že tato čísla zřejmě ukazují zlomek skutečného rozsahu problému, protože v řadě zemí se testy na virus SARS-CoV-2 provádí jen u vážně nemocných lidí.

Dezinformace o koronaviru? Lidé důvěřují hlavně odborníkům, ukázala studie

Lidé v čase šíření koronaviru důvěřují hlavně vědcům a dalším odborníkům, celkově více vyhledávají zpravodajství a hovoří o poměrně častém kontaktu s dezinformacemi. To jsou některé ze závěrů pracovníků Reuters Institute for the study of Journalism, kteří zmapovali postoje respondentů z Evropy, Ameriky i Asie. Většina z nich uváděla, že zpravodajské organizace jim osvětlily pandemii i kroky nutné k jejímu potlačení, skoro třetina ovšem souhlasila se stanoviskem, že média problém zveličovala.

Rusko zaznamenalo rekordní nárůst případů. V Německu zemřelo 285 nakažených

Nakažených koronavirem v Německu za den přibylo 2486, poprvé po čtyřech dnech je to více než předchozí den. Zemřelo 285 lidí, v úterý to bylo 170. Ve Španělsku zemřelo za den 523 lidí, méně než byl denní nárůst v úterý. Nakažených přibylo pět tisíc. Rusko ohlásilo 3388 nových případů, což je další rekordní nárůst během jednoho dne. Celkový počet infikovaných dosáhl 24 490.  

Poptávka o zařízení pro kriticky nemocné z Chart Feroxu vzrostla o 50%

Do nemocnic v zemích nejvíce postižených koronavirem COVID-19 jako jsou Itálie, Španělsko nebo Francie, ale třeba i do Izraele - všude tam v současné době putují speciální zařízení na skladování kapalného kyslíku vyráběná v děčínském Chart Feroxu. Speciální a nyní celosvětově nedostatková zařízení zachraňují kriticky nemocné zajištěním základních životních funkcí. Produkci zařízení s názvem Perma-Cyl v Děčíně během několika týdnů zvýšili o 50 procent.

V turistice porážela Unie svět. A teď?

Turistický průmysl byl jednou z posledních věcí, v nichž byla Evropa nejlepší na světě. Dobře organizovaný, velmi výdělečný byznys lákal do Evropy stovky milionů lidí z celého světa, přinášel stamiliardové příjmy a dával práci milionům lidí po celé Unii. Teď je více než jiná odvětví na lopatkách a je otázka, zda se může z koronavirové krize vůbec ještě vzpamatovat.

Vakcína proti koronaviru? Nejdříve za rok, oznámila WHO

Z Evropy a ze Spojených států je nyní devět desetin případů nákazy koronavirem. Dnes to oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň varovala, že příslušná vakcína bude k dispozici nejdříve za rok, nebo ještě později.

Španělsko zmírnilo opatření proti koronaviru. Počet nových případů klesá

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 517 lidí nakažených koronavirem, což je o stovku méně, než oznámily místní úřady v neděli. Rovněž případů nákazy přibylo podle dnešních údajů méně, a to 3477 oproti 4167 nahlášeným v neděli. Dalších 303 mrtvých za posledních 24 hodin oznámila Belgie, počet obětí v zemi tak vystoupil na 3903. V Itálii počet obětí překročil 20 tisíc, zemřelo 20 465 lidí. Za poslední den klesl počet nově pozitivně testovaných a pacientů na JIP.

Truckeři mají odklad. Začínat v Itálii? To mi přišlo divné, přiznal Vršecký

Truckeři musí květnový start evropského šampionátu odložit. Poslední změnou je přeložení premiérového závodu v Misanu. Místo 23. – 24. května se bude na okruhu na pobřeží Jadranu závodit 14. – 15. listopadu. Další důležitá zpráva zní: i přes současnou koronavirovou krizi zůstane počet podniků ME tahačů s velkou pravděpodobností 2020 zachován. Na mosteckém okruhu by se mělo závodit poslední srpnový víkend.  

Koronaviru ve světě podlehlo již 110 tisíc lidí. Německo má 120 tisíc nakažených

Předsedkyně EK hrozí Maďarsku řízením pro porušování unijního práva a doufá, že se vakcínu proti koronaviru podaří vyvinout do konce roku. Počet potvrzených případů nákazy v Německu vzrostl podle RKI za posledních 24 hodin o 2821 na 120 479. Nových úmrtí je 129, celkem 2673. Britský premiér Boris Johnson, který se nakazil koronavirem, byl propuštěn z nemocnice.

Svatební cesta? Pěšky z Kuřimi až k Atlantiku. Nejvíc se pohádali u psaní knihy

Osmadvacetiletý nákupčí Lukáš Hanuš z Kuřimi u Brna si předloni řekl životní "Ano" se svou tehdejší přítelkyní Janou, která je o dva roky mladší. A čtyři dny po sňatku dali v práci výpověď a vyrazili na neobvyklou svatební cestu - pěšky se vydali k Atlantiku ve Španělsku na místo, kterému se ve středověku říkalo Konec světa. "Tato naše svatební cesta byla nakonec dlouhá 3327 kilometrů a trvala sto tři dny," vypočítal Lukáš Hanuš.

Koronavirus ve světě: Epidemie si již vyžádala přes sto tisíc obětí

Nemoc covid-19 si po celém světě vyžádala již přes sto tisíc obětí. Koronavirem, který onemocnění způsobuje, se nakazilo přes 1,6 milionu lidí. Napsaly to dnes agentury Reuters a AFP, které shromáždily údaje od jednotlivých států. Prvního zemřelého zaznamenalo čínské město Wu-chan 9. ledna. Hranici padesát tisíc mrtvých svět překonal o 83 dní později, k překročení hranice sto tisíc obětí však stačilo již jen osm dní.  

Katolický kněz Juan Provecho: Velikonoce jsou časem naděje

Když jsme 26. února, na Popeleční středu, začali postní dobu, abychom se připravili na Velikonoce, bylo všechno trochu jinak. Před sebou jsme měli 40 dní postu, almužny a modlitby, abychom se, nejen my duchovní, připravili na nejdůležitější křesťanské svátky: Poslední večeři Ježíše a jeho službu všem, když umyl nohy svým přátelům (Zelený čtvrtek); umučení a smrt Ježíše na kříži za naše hříchy (Velký Pátek) a slavnost Vzkříšení Ježíše, abychom jeden den my stejně jako On také vstali z mrtvých (Velikonoční neděle).

Evropští ministři financí se shodli na využití fondu ESM k oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dohodli na tom, že státy eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat záchranný fond ESM. Po čtvrteční videokonfereci euroskupiny to uvedl šéf euroskupiny Mário Centeno. Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Británie zaznamenala smutný rekord. Španělsko hlásí zlepšení situace

Španělsko eviduje najmenší denní nárůst obětí koronaviru od 24. března, od čtvrtka jich přibylo 605. V Itálii za poslední den zemřelo 570 lidí s koronavirem, méně než ve čtvrtek. Počet potvrzených případů nákazy v Německu vzrostl na 113 525, obětí je celkem 2373. V britských nemocnicích dnes zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, je to nejvyšší denní bilance. Celkem je obětí už 8958.

Sánchez: Epidemie covid-19 se ve Španělsku začíná chýlit ke konci

Epidemie onemocnění covid-19 se ve Španělsku brzy začne chýlit ke konci, uvedl španělský premiér Pedro Sánchez, který dnes promluvil ke španělskému parlamentu před hlasováním o prodloužení nouzového stavu. Data z posledních dní jsou podle předsedy vlády povzbudivá, informoval deník El País.

Mimořádně křehký pokrok. WHO varovala před předčasným rušením opatření

Pokrok dosažený v Evropě v boji proti koronaviru je stále mimořádně křehký, a státy by proto měly důkladně zvážit, zda už nastal čas na zmírnění opatření proti jeho šíření. Uvedl to dnes podle agentury AP šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě Hans Kluge. Rušení některých opatření přijatých v boji s koronavirem SARS-CoV-2 v minulých dnech oznámilo například Rakousko, Dánsko či Česko.  

V Rusku výrazně narostl počet nakažených. Španělsko má dalších 757 obětí

V Německu za úterý přibylo 4003 pacientů s nemocí covid-19 a 254 lidí na komplikace související s koronavirem zemřelo. Rusko již druhý den po sobě zaznamenalo zvýšení počtu osob nakažených koronavirem během 24 hodin o více než 1000 případů. Ve Španělsku za den zemřelo dalších 757 lidí s koronavirem.

Nový hit: rouškomaty plní metropoli

Ochranné prostředky proti šíření koronaviru je nově možné zakoupit v rouškomatech. Ty najdete v obchodních centrech už i v Praze. Výtěžek z prodeje jde neziskovým organizacím.

Házenkář Martin Kocich ve volném čase nejraději rybaří

Definitivně po sezoně mají po pondělním rozhodnutí Českého svazu házené hráči Nového Veselí. Letošní extraligový ročník tak končí bez udělení mistrovského titulu. „Je to pro nás všechny smutná zpráva, ale při stávající situaci se nedalo uvažovat o jiném řešení,“ potvrdila střední spojka klubu z Vysočiny Martin Kocich.

Česko eviduje už 5017 nakažených. Zemřel dvaačtyřicetiletý muž

Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Česku se proti údajům z dnešního rána zvýšil o osm na 88. Uzdravených přibylo podle údajů ministerstva zdravotnictví 45 na 172. Celkem už bylo onemocnění covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru, potvrzeno v ČR u 5017. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva.

Německo má 99 tisíc nakažených. Polsko bude volit korespondenčně

V Německu za minulých 24 hodin přibylo více než 3800 případů koronaviru a země jich nyní má 99.225. Počet mrtvých stoupl o 173 na 1607. V Rusku pokračuje rekordní nárůst nakažených, jejich počet se zvýšil o víc než 1100 na téměř 7500. Polský Sejm na nočním jednání schválil plán vládnoucí strany Právo a spravedlnost na korespondenční hlasování při květnových volbách prezidenta. Ve Španělsku stoupl počet obětí viru o 743 na 13 798.

ČERNÁ A BÍLÁ: Českolipané, co si myslíte? Má být v ČR prodloužen stav nouze?

Zatím se zdá, že opatření proti koronaviru fungují a souhlasí s nimi velká většina obyvatelstva. Je však nutné, aby měla vláda i nadále větší pravomoci? Podle odborníků se zatím epidemie v Česku šíří podle takzvaného optimistického scénáře, který je však důsledkem včasných a přísných opatření. Předčasné uvolnění by mohlo vývoj zvrátit. Mnozí však namítají, že většina lidí se chová disciplinovaně a není tedy nutné na obyvatele zvlášť dohlížet. 

ČERNÁ A BÍLÁ: Jablonečané, co si myslíte? Má být v ČR prodloužen stav nouze?

Zatím se zdá, že opatření proti koronaviru fungují a souhlasí s nimi velká většina obyvatelstva. Je však nutné, aby měla vláda i nadále větší pravomoci? Podle odborníků se zatím epidemie v Česku šíří podle takzvaného optimistického scénáře, který je však důsledkem včasných a přísných opatření. Předčasné uvolnění by mohlo vývoj zvrátit. Mnozí však namítají, že většina lidí se chová disciplinovaně a není tedy nutné na obyvatele zvlášť dohlížet. 

ČERNÁ A BÍLÁ: Liberečané, co si myslíte? Má být v ČR prodloužen stav nouze?

Zatím se zdá, že opatření proti koronaviru fungují a souhlasí s nimi velká většina obyvatelstva. Je však nutné, aby měla vláda i nadále větší pravomoci? Podle odborníků se zatím epidemie v Česku šíří podle takzvaného optimistického scénáře, který je však důsledkem včasných a přísných opatření. Předčasné uvolnění by mohlo vývoj zvrátit. Mnozí však namítají, že většina lidí se chová disciplinovaně a není tedy nutné na obyvatele zvlášť dohlížet. 

ČERNÁ A BÍLÁ: Má být v ČR prodloužen stav nouze?

Zatím se zdá, že opatření proti koronaviru fungují a souhlasí s nimi velká většina obyvatelstva. Je však nutné, aby měla vláda i nadále větší pravomoci? Podle odborníků se zatím epidemie v Česku šíří podle takzvaného optimistického scénáře, který je však důsledkem včasných a přísných opatření. Předčasné uvolnění by mohlo vývoj zvrátit. Mnozí však namítají, že většina lidí se chová disciplinovaně a není tedy nutné na obyvatele zvlášť dohlížet. 

Německo hlásí 92 úmrtí za den. Rakousko chce po Velikonocích rušit opatření

Počet obětí nemoci covid-19 ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl o 637, je to nejmenší denní přírůstek od 24. března. Počet případů nákazy v Německu stoupl o 3677 na téměř 95 400, mrtvých je 1434. Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přijatá opatření, omezení pohybu by mělo platit do konce dubna. Přísný protiepidemický režim uvolnilo několik ruských regionů, za posledních 24 hodin v zemi počet nakažených zvýšil o téměř tisíc na 6343 případů.

Šíření koronaviru v Německu zpomaluje. V Británii zemřelo dalších 621 nakažených

V Británii za poslední den přibylo 621 obětí koronaviru. V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik Institutu Roberta Kocha nižší než v sobotu odpoledne, kdy bylo hlášeno 6082 nových případů. Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674, celkem už země zaznamenala 12 418 zemřelých. Jedná se o výrazný pokles v porovnání se sobotou, kdy bylo hlášeno 809 obětí. Počet obětí viru v Itálii stoupl o 525, nárůst je znovu mírnější.

Jubilejní 50. ročník tenisového Ex Pilsen Cupu nebude

Mezinárodní tenisová federace (ITF) zrušila až do poloviny července všechny svoje turnaje a rozhodnutí se bohužel dotkne i tradičního mezinárodního juniorského turnaje Ex Pilsen Wilson Cup, který měl letos na programu jubilejní 50. ročník. Na kurtech v plzeňském Borském parku se mělo letos hrát 22.-26. června.

Inline hokejista Školoud přečkává pandemii ve Francii. I s českou enklávou

Před čtyřmi lety se Petr Školoud definitivně rozhodl. Místo šance v prvoligovém kádru Zubrů využil nabídku profesionálního inline hokeje ve Španělsku. Na kolečkách dorazil až do nejlepšího evropského klubu, kterým je momentálně francouzský Diables Rethel. Skvěle rozjetou první sezonu vysněného angažmá však zastavila pandemie koronaviru.  

Inline hokejista Školoud přečkává pandemii ve Francii. I s českou enklávou

Před čtyřmi lety se Petr Školoud definitivně rozhodl. Místo šance v prvoligovém kádru Zubrů využil nabídku profesionálního inline hokeje ve Španělsku. Na kolečkách dorazil až do nejlepšího evropského klubu, kterým je momentálně francouzský Diables Rethel. Skvěle rozjetou první sezonu vysněného angažmá však zastavila pandemie koronaviru.