V americkém státě New York, který je epicentrem současné pandemie v USA, se k dnešnímu dni nakazilo koronavirem 75 795 lidí, což je o 9000 víc než pondělí. Na tiskové konferenci to dnes oznámil guvernér státu Andrew Cuomo. Počet mrtvých stoupl o čtvrtinu na 1550. Podle propočtů agentury Reuters se USA v počtu úmrtí zařadily na třetí místo před Čínu a za Itálii a Španělsko. Počet nakažených koronavirem překonal celosvětově hranici 800 tisíc, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Obětí nemoci COVID-19 je téměř 40 tisíc.
Priority se časem mění. Za největší úspěch sportovní kariéry považuje bývalý reprezentant Jakub Houška fakt, že jako kapitán třikrát dovedl Děčín ke stříbrným medailím v Národní basketbalové lize.
Ve Španělsku zemřelo dalších 849 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce za den od vypuknutí epidemie v zemi. Celkem zemřelo ve Španělsku už 8189 lidí nakažených koronavirem. Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Ruští poslanci dnes - hned ve třech čteních - schválili za nynější koronavirové krize zákon, který hrozí za porušení karantény až sedmi lety za mřížemi. Slovensko očekává, že díky zavedení přísných omezení se zařadí mezi pětici států, kterým se nejlépe podaří zvládnout pandemii způsobenou koronavirem.
Pandemie koronaviru neničí jen lidské životy, ale také soudržnost Evropské unie. Její převážně jižní část, vedená nejvíc postiženými zeměmi – Itálií a Španělskem, se dostala do ostrého sporu s bohatším, severnějším křídlem, v čele s Německem a Nizozemskem.
Jde o lék, který původně užívali hlavně lidé s artrózou nebo malárií. Nyní se ale medikament ukázal účinný i na COVID-19. „Přípravek už proto dostali i první pacienti s koronavirem na Bulovce,“ řekl Deníku náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Itálie je po dnes aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici 100 tisíc. Španělsko se pak s více než 85 tisíc nakaženými koronavirem stalo po USA a Itálii třetí nejhůře zasaženou zemí. Až do pátku přitom nejvíce nakažených evidovala Čína, kde se nákaza objevila loni poprvé. Francie jako čtvrtý stát překonala hranici 3000 zemřelých na nemoc COVID-19.
Obchodování s rouškami či falešnými vakcínami, podvody cílené na seniory, zneužívání dětí na internetu: zločin se v čase pandemie adaptuje stejně rychle, jako se koronavirus šíří Evropou. Zákaz vycházení sice snížil počet vloupání, noční zákaz vycházení mohl sebrat vítr z plachet kapsářům a mezinárodní obchod s drogami se potýká s uzavřenými hranicemi, ale pandemie onemocnění COVID-19 dala na starém kontinentu vzniknout novým odvětvím zločinu. Kriminálníci se novým pravidlům hry svižně přizpůsobili, píše AFP.
/VIDEO/ Oblíbený a hojně sledovaný přímý přenos z krmítka, který zprostředkovává Záchranná stanice živočichů Makov, většinou v těchto dnech končí. Letos ale stanice udělá výjimku a vzhledem k situaci ve světě online přenos zatím nevypne.
Šest klientů domu odlehčovací služby v Českém Krumlově, kteří se nakazili koronavirem, nemá příznaky nemoci. Jsou v izolaci a stará se o ně pět zdravotních sester, které nosí ochranné obleky.
Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní bilance obětí od začátku epidemie. Celkem už nákaze podlehlo 6528 lidí. V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389.
Česko dnes zahájilo pomoc Španělsku a Itálii, které jsou nejvíc zasažené koronavirem. Posílá 20 tisíc ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělená napůl, každá země dostane 10 tisíc kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo z Číny. Jsou certifikované, řekl na místě novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Zatímco psi vrtí ocasem, když například projevují radost, „kačena“ – tedy správně se toto plemeno tura domácího píše „cachena“ – používá svoji oháňku z úplně jiných důvodů.
Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72 tisíc, za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 8189 dalších lidí. Informoval o tom dnes deník El País. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dalších 832 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celkem ve Španělsku zemřelo 5690 lidí. V Itálii zemřelo přes deset tisíc osob.
Počet nakažených i obětí nového koronaviru v Evropě nadále roste. Ve Španělsku už je přes 72 tisíc didí s nákazou, nemoci COVID-19 podlehlo 832 pacientů. V Británii počet obětí nákazy překročil tisícovku. V Německu za 24 hodin zemřelo 72 lidí, celkový počet obětí je 325, země počítá s prodloužením restrikcí.
Británie hlásí už 759 úmrtí pacientů s koronavirem, o 181 víc než ve čtvrtek. Po předchozím nárůstu o 115 mrtvých jde o další denní maximum. Ve Španělsku se nákaza koronavirem potvrdila již u více než 64 tisíc lidí. Rusko má už více než tisíc lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Podle dnešní informace operačního štábu pro boj s koronavirem jich od čtvrtka v zemi přibylo 196, a infikovaných je tak celkem 1036.
Vedení fotbalistů Barcelony sníží hráčům a realizačnímu týmu platy, aby tím zmírnilo ekonomické dopady přerušení nejvyšší španělské ligy kvůli šíření nového typu koronaviru. Katalánský celek o tom informoval na webu. Podle deníku Marca hráči první návrh klubu na podobu škrtů neschválili.
Na sever Čech se talentovaný zadák přesunul před dvěma lety z Pardubic. Ve svém prvním ročníku 23letý bek Jan Ščotka v Litvínově zářil a stal se s 18 kanadskými body (7+11) nejproduktivnějším bekem týmu. Letos končil se třinácti body (5+8) nakonec druhý za nejlepším Tomášem Pavelkou. Vedení klubu na něj uplatnilo opci.
Před uzavřením hranic stihli aspoň testování ve Francii a ve Španělsku na okruzích, kde se prohánějí monoposty formule 1. Tento týden měli členové brněnské automobilové stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra pokračovat na německém Nürburgringu, jenže další testy zrušila koronavirová pandemie, která posunula i úvod sezony.
Na poslední chvíli se vrátil bez větších potíží ze Španělska domů olomoucký student Vojtěch Rusin. Studovali na univerzitě v Granadě (Universidad de Granada), konkrétně na fakultě Filosofía y Letras (Filozofická fakulta). „Byli jsme tam díky programu Erasmus, jsme s přítelkyní studenti UPOL, dvou-oborové prezenční studium geografie-španělská filologie. Mobilitu jsme měli naplánovanou na celý akademický rok, tedy září-červen,“ řekl Rusin.
Basketbalistka Julia Reisingerová se před uzavřením hranic kvůli pandemii koronaviru na poslední chvíli stihla ze Španělska vrátit do České republiky. Vedení Valencie ji přitom do posledního okamžiku přemlouvalo, aby zůstala, že situace s nákazou COVID-19 není tak vážná.
Těsně před vypuknutím koronavirové epidemie přijela k nám na začátku března nová dobrovolnice ze Španělska – Oriana. Ta přijela na základě zapojení do Evropského sboru solidarity na půlroční projekt k nám do SVČ TYMY. Pochází z Milagra – je to malé městečko na severu Španělska v podhůří Pyrenejí.
„V současné době to je, snad mi čtenáři prominou, v háji.“ Tuhle větu by v těchto dnech mohl vyslovit prakticky každý, kdo má co do činění se sportem na jakékoli úrovni. Mezi jinými ji vyslovil manažer motokrosového Orion Racing Teamu Litomyšl Petr Kovář.
Počet obětí koronaviru ve Španělsku překročil 4000, nákaza byla potvrzena u více než 56.000 lidí. Německo má podle nové bilance více než 36 500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet obětí nemoci COVID-19 si zvýšil o 50 na 198. V Rakousku překonal počet nakažených hranici 6000, ve Švýcarsku 10 tisíc. Počet nakažených v Itálii překročil 80 tisíc, mrtvých je 8165.
Česko hlásí 1775 nakažených koronavirem, což je o 121 více než včera večer. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Laboratoře k dnešnímu dni provedly 26 698 testů. Šest lidí zemřelo, deset se z nemoci Covid-19 uzdravilo.
Starosta Bergama Giorgio Gori označil únorový zápas fotbalové Ligy mistrů mezi Atalantou a Valencií v Miláně za biologickou bombu. O tom, že ostře sledovaný duel byl pravděpodobně spouštěčem rychlého šíření nového typu koronaviru, již dříve hovořil italský imunolog. V Itálii i Španělsku již nemoci COVID-19 podlehly tisíce lidí a právě provincie Bergamo je nejhůře zasaženým místem v zemi.
Do mobilních zařízení s operačním systémem Android se přes SMS začal šířit trojský kůň, který se vydává za vyhledávač koronaviru v okolí uživatele. Snaží se získat údaje o platebních kartách, které odesílá do rukou hackerů. Škodlivý program zatím do Česka nedorazil, ale rychle se šíří v evropských zemích, zejména ve Španělsku a Polsku. Uvedla to dnes antivirová firma Kaspersky.
V Itálii si zpívali sousedé z balkónů, ve Španělsku policisté na ulicích, někde se tleská. V celém Česku se hrála a zpívala ve středu od půl jedné populární píseň Není nutno jako výraz poděkování všem záchranářům.
Nemoci COVID-19, způsobené koronavirem, ve světě podle americké Univerzity Johnse Hopkinse podlehlo přes 20 tisíc lidí a infekcí se nakazilo více než 435 tisíc osob. Nejvíce nemocných, k dnešnímu dni celkem 7503, zemřelo v Itálii. Ve Španělsku registrují 3434 mrtvých. Až na třetím místě co do počtu obětí - 3163 - je Čína, odkud se nákaza začátkem roku začala šířit do světa. Česko eviduje 1654 infikovaných a šest mrtvých. OSN varuje, že pandemie COVID-19 je hrozbou pro celé lidstvo a na pomoc pro nejzranitelnější zřizuje zvláštní humanitární fond.
Přinášíme další důležité mapy ke koronaviru. Dozvíte se tak velmi přehledně počet nakažených ve světě, počet vyléčených, ale také například to, jaká je aktuální situace v Itálii a Španělsku. Tedy ve státech, které jsou na tom s nákazou nejhůře z Evropy.
Přesto, že v současné době světový sport stojí, dovolíme se výsledkově vrátit ještě před „koronavirové časy“. To chrudimský zástupce stolního tenisu David Půlpán vzorně reprezentoval Českou republiku na Costa Brava Para Open 2020 ve španělském městečku Platja d'Aro a nebyl daleko od senzačního úspěchu.
Z krajského úřadu konečně dorazilo do krnovské nemocnice větší množství ochranných prostředků. Podle ředitele Ladislava Václavce pokryjí spotřebu krnovské nemocnice na celý týden.
Můj synovec Honzík má nového tátu. Romana. Hrdinu. Potkali jsme se před deseti dny u Chebu, kam přijel svým novým kamionem. Je jedním z těch tisíců a tisíců nenápadných hrdinů, díky nimž náš svět ještě tak nějak drží pohromadě. Kamioňáci nikdy neměli lehký život a dodatečně se omlouvám všem, na které jsem si já na dálnicích občas zanadával.
Průvodci v Praze přicházejí v současné době zhruba o 20 milionů korun měsíčně. V březnu totiž začíná nová sezona a kvalifikované průvodce, kterých je v hlavním městě kolem tisíce, si objednávají především zahraniční školní skupiny či účastníci mezinárodních konferencí. Mnozí průvodci za současné situace přerušují nebo ukončují živnost a hlásí se na úřadech práce. Dnes to sdělila předsedkyně Sdružení průvodců Jana Mecnerová.
Novým typem koronaviru se v Česku nakazilo již 1394 lidí, během úterý tak přibylo 107 případů. Následkům nemoci COVID-19 podlehl již třetí pacient, 71letá žena v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha měla další zdravotní problémy. Úspěšně se zatím uzdravilo deset lidí. Epidemiolog Roman Prymula varoval před nošením respirátorů. Pokud si je totiž oblékne nemocný člověk, ventily určené k výdechu mohou nákazu šířit do okolí.
Ve středu 25. 3. ve 12.30 v přímém přenosu zazpívá a zahraje po úvodním slovu Zdeňka Svěráka celé Česko píseň Není nutno. V Itálii si zpívali sousedé z balkónů, ve Španělsku policisté na ulicích, někde se tleská. Říká se, že co Čech, to muzikant.
Ve středu 25. 3. ve 12.30 v přímém přenosu zazpívá a zahraje po úvodním slovu Zdeňka Svěráka celé Česko píseň Není nutno. V Itálii si zpívali sousedé z balkónů, ve Španělsku policisté na ulicích, někde se tleská. Říká se, že co Čech, to muzikant.
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696. Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Maďarsku, Polsku a Srbsku má koronavirus další oběti. Slovensko zpřísňuje opatření proti pandemii koronaviru. V Itálii zemřelo dalších 743 nakažených koronavirem, celkem má země 6820 obětí. Počet dosud nakažených vzrostl o více než pět tisíc na 69 176.
V Itálii si zpívali sousedé z balkónů, ve Španělsku policisté na ulicích, někde se tleská. V celém Česku se bude zpívat populární píseň Není nutno. Akce, kterou organizuje spolek Piána na ulici, se uskuteční ve středu 25. března ve 12.30 hodin.
/FOTOGALERIE/ Reportáž redaktora Deníku Petra Jiříčka ze supermarketu v čase vyhrazeném pro nákup seniorů nabídla úsměvné situace, později podrážděné lidi, ale i uvědomělé občany a poznatky, jak by si zákazníci přáli zachovat chod obchodu i do budoucna.
V Itálii zemřelo dalších 602 nakažených koronavirem, celkem má země 6078 obětí; počet dosud nakažených vzrostl o necelých 5000 na téměř 64 tisíc. Ve Španělsku vzrostl počet obětí za posledních 24 hodin o 462, nákaze celkem podlehlo 2182 lidí. V Německu už se z nemoci COVID-19 způsobené koronavirem vyléčilo přes 2800 lidí.
Některým sportovcům karanténa téměř znemožňuje přípravu, jiné to zase až tak neomezuje. Profesionální cyklista Jan Bárta patří ke druhé skupině. V okolí Kyjova má pro trénink na kole výborné podmínky.
Kapitán nymburských basketbalistů Pavel Pumprla považuje středeční rozhodnutí ALK ukončit sezonu Kooperativa NBL už nyní za předčasné. Raději by ještě vyčkával, zda se současná krize kolem koronaviru neutiší a nešlo by soutěž dohrát v alespoň upravené podobě. Nyní doufá, že se alespoň bude moci dohrát Liga mistrů, ve které s Nymburkem došel už do čtvrtfinále a má na dosah jeden z největších úspěchů kariéry. Klidně prý bude dva měsíce jen trénovat, aby si pak zahrál alespoň jeden zápas a mohl tak sezonu zakončit na hřišti.