Hodonínsko - Pouhé čtyři a půl měsíce zbývají do okamžiku, kdy školní zvonky zazvoní naposled. Velká část školáků vzápětí odjede na dětské tábory. Pořádají je nejen domy dětí a mládeže ve městech, ale také spolky a občanská sdružení. A mnozí organizátoři hlásí, že na některých turnusech svých táborových pobytů už mají plno.
Stříbro – Večerní hornický pochod za svitu kahanů, loučí a lampionů se konal v sobotu v podvečer ve Stříbře. Sešli se na něm především členové a příznivci hornického spolku.
Brusel - Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn dnes varoval země visegrádské čtyřky (V4), aby se tváří v tvář migrační krizi nestaly „spolkem odpadlíků". Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se podle něj v minulosti samy dočkaly značné solidarity. V Praze se dnes koná mimořádný summit zemí V4 za účasti bulharského premiéra a makedonského prezidenta.
Plzeň - Divadelní spolek Jezírko slaví letos sto let své existence. Téměř stovka plzeňských ochotníků, včetně pamětníků, se sešla v sobotu v KD Šeříkovka. S
Maršovice – Při obnovených masopustech ještě nikdy nechyběl starosta městyse s více než 700 obyvateli, Bohumil Ježek. Ještě před vypuknutím veselí toho zatím posledního, jubilejního, odpověděl na několik otázek.
Brno – Dvě kluziště, střelnici pro suchou přípravu i posilovnu využijí možná už v roce 2017 návštěvníci plánované hokejové haly ve Vinohradech. Projekt sportovních nadšenců a trenérů ze spolku Modern Hockey se ale v tuto chvíli stále nachází pouze na papíře.
Lukov – Ani sobotní uplakané počasí, neodradilo příznivce a nadšence hradu Lukova uspořádat a hlavně zúčastnit se již pátého ročníku Lukovského zimního víceboje.
Brno – Začnou špatně vidět, zakopávat a někteří přestanou chodit úplně. Jejich imunitní systém začne napadat nervovou soustavu. Diagnózu roztroušená skleróza si nejčastěji vyslechnou mladí lidé mezi dvaceti a čtyřiceti lety. „Vyléčit se nedá. Léčba a pohyb jen zmírní příznaky," vysvětluje Radka Keršnerová, která trpí roztroušenou sklerózou osmnáct let. Pomoc nemocným, kterých je v České republice okolo devatenácti tisíc, se rozhodlo brněnské sdružení KnowHow club.
Týn nad Vltavou - Miroslav Jaroš je předsedou spolku při Českém svazu včelařů v Týně nad Vltavou už od roku 1993. V rozhovoru například prozrazuje, co ho včelařství naučilo, jak spolek pomáhá místním včelařům, či jak k činnosti nalákat mladé lidi.
Lysá nad Labem - Myslivecká latina je nevyčerpatelným zdrojem pravdě nepodobných loveckých příhod, které vždy baví. Ale podívejme se na muže v zelených kamizolách z jiného, serióznějšího úhlu pohledu. O některých mýtech, o myslivecké kynologii i etice vyprávěl Radomír Koňák, předseda Mysliveckého spolku Lysá nad Labem - Doubrava na Nymbursku.
Pelhřimov – O propagaci činnosti ze strany pelhřimovských spolků, společenských organizací, politických uskupení i realitních kanceláří na frekventovaném místě je stále větší zájem.
Maršovice – Jubilejní, desátý, obnovený masopust, si ochotníci z maršovického Divadelního spolku Zornice, organizátoři reje masek, vychutnali i díky slunečnému počasí. A vzpomínku na tyto kulatiny dopřáli i těm, kteří je při putování městysem pohostili. Organizátoři je totiž obdarovali jakýmsi pamětním listem vybaveným fotkami masopustů z let minulých.
Ústí nad Labem - Před 160 lety, přesně 13. února 1856, byla ve Vídni založena akciová společnost Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu, nynější Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) v Ústí nad Labem.
Praha - Před 160 lety, 13. února 1856, byla ve Vídni založena akciová společnost Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu, nynější Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) v Ústí nad Labem. Jedna z nejstarších chemiček v Evropě dala základ pro pozdější budování českého chemického průmyslu na severu Čech. Spolechemie dnes patří k předním výrobcům syntetických pryskyřic v Evropě, kromě toho produkuje i další chemické látky.
S černými skládkami se potýkají obce a města celého Opavska. Některé spolupracují s webovými stránkami věnujícími se úklidu: www.zmapujto.cz a také www.uklidmecesko.cz. Někde se začaly formovat také dobrovolnické týmy, které se v dubnu pustí do úklidu.
Chyšky – Termín už je daný, nástřel programu také, ale většina úkolů na Chyšecké ještě čeká. Příprava oslavy 725 let od první písemné zmínky o obci ještě zabere spoustu času. Hlavní rozhodnutí udělali na středečním zasedání zastupitelé. Posvětili, že se oslava bude konat, a to 11. června.
Poříčany – Na valné hromadě Okresního fotbalového svazu v Nymburce, která se konala v Poříčanech, byl v podstatě na programu pouze jeden bod. A tím byly stanovy OFS.
Zábřeh – Kompletní modernizaci sportovišť pro atlety na městském stadionu připravují Sportovní kluby Zábřeh. Pokud se spolku podaří získat dotaci z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, budou mít atleti nové zázemí ještě letos.
Hořice – Fantastická částka ve výši 72 489 Kč se podařila získat pro hořické děti v pátek 29. ledna při pořádání druhého ročníku Hořického benefičního galavečera aneb „Hořičáci dětem", který pořádal místní spolek PÁR PŘÁTEL, z. s.
Klášterec nad Ohří - Putovní fotografická výstava Neviditelní lidé Fokusu Labe bude mít svou zastávku i v klášterecké Galerii Kryt. Od 17. února do 1. března tam bude možné nahlédnout prostřednictvím snímků do příběhů lidí, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním.
Humpolec, Vysočina – Po prosincovém vystoupení Scholy z Vyskytné v pelhřimovském kostele přijdou tuto neděli na řadu hned dva další benefiční koncerty na podporu vzniku prvního lůžkového hospice pro nevyléčitelně nemocné a umírající na Vysočině.
Havlíčkův Brod, Humpolec – Po prosincovém vystoupení Scholy z Vyskytné v pelhřimovském kostele přijdou tuto neděli na řadu hned dva další benefiční koncerty na podporu vzniku prvního lůžkového hospice pro nevyléčitelně nemocné a umírající na Vysočině.
Linec - Náměstí v Pergu už nezdobí skulptura jednorožce, erbovního zvířete města. Prohlídka vnitřní dřevěné konstrukce sochy pod měděnými pláty stavebním dvorem úřadu města odhalila tak závažná poškození, že nové instalování díla je vyloučeno, píší OÖN. Dřevo je natolik shnilé, že jeho sanace už nemá smysl, říká vedoucí organizace Johannes Hiemetsberger.
Havlíčkův Brod, Humpolec – Po prosincovém vystoupení Scholy z Vyskytné v pelhřimovském kostele přijdou tuto neděli na řadu hned dva další benefiční koncerty na podporu vzniku prvního lůžkového hospice pro nevyléčitelně nemocné a umírající na Vysočině.
Jaroměř /FOTO/ - V pátek 5. února o půl druhé hodině odpolední se od Základní umělecké školy F. A. Šporka v Jaroměři vydal jako každoročně průvod maškar a muzikantů směrem k náměstí, kde mu pan starosta předal feruli povolení k rejdění.
Žďár nad Sázavou - Sto dvacet let cyklistiky ve Žďáře si členové oddílu připomenou 25. června. Nyní shánějí exponáty na výstavu a hledají pamětníky začátků cyklistického spolku ve Žďáře, a chystají sraz všech členů.
Otrokovice - Jedenáctý ročník mezinárodního halového turnaje fotbalových žáků „U13" se uskuteční v sobotu 13. února 2016 v Městské sportovní hale v Otrokovicích. Turnaj se bude konat od 8:30 do 15:00 hodin. Nad Memoriálem Mirka Hlobila převzal záštitu starosta Otrokovic Jaroslav Budek.
Hradec Králové /FOTO/ - Masopustní veselice se konala o uplynulé sobotě v Březhradě. K vidění byl kromě jiného průvod masek s hudebním doprovodem. Akci pořádal Spolek pro zdravý a bezpečný Březhrad společně se Sborem dobrovolných hasičů Březhrad.
Praha – Podle zástupců České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) pražští hygienici profesně selhali, když podali před nedávnem trestní oznámení na 30 mužů s HIV kvůli nechráněnému sexu a možnému šíření pohlavních nemocí. Tento postup by mohl ohrozit prevenci, posílit stigma nemoci a odradit lidi od návštěvy lékaře. Spolek to uvedl v tiskové zprávě, kterou zaslal redakci. Hygienická služba podle své šéfky Zdeňky Jágrové má povinnost u jakýchkoliv přenosných nemocí nakažení dalších osob hlásit a podala oznámení jen na lidi, nedodržovali zákonná pravidla.
Praha - Ministerstvo vnitra asi získá právo rozhodovat o územních sporech mezi obcemi, které vznikly sloučením nebo rozdělením. Spolky národnostních menšin budou moci žádat dvojjazyčné názvy ulic. Umožnit to má obecní novela, kterou dnes po měsících odkladů schválila Sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát.
Chrudim – V duchu „Chrudimských Benátek" se už tento pátek 12. února od 19,00 hodin uskuteční 1. Reprezentační ples neziskového sektoru ve velkém sále chrudimského Muzea.
Chomutov - Od této soboty se na chomutovském náměstí 1. máje opět rozjedou farmářské trhy. Prodejci kvalitních regionálních produktů se tu budou objevovat každou druhou sobotu.
Žďár nad Sázavou – Šestnáct dětí zasedne 1. září do lavic nově založené alternativní školy Na Radosti. Vhodné prostory pro výuku poskytla spolku PlyneTo, který je zřizovatelem soukromého školské zařízení, střední obchodní škola v Komenského ulici.
Dolní Bousov - I když se na první pohled může zdát, že dolnobousovská sokolovna září novotou, je to pouze klam. Jak vysvětlil starosta města Miroslav Boček, budova, která pochází z roku 1928, by si už zasloužila rekonstrukci.
Nové Město na Moravě – Tři kulturní akce připravil na letošek pro novoměstské diváky a posluchače místní spolek Lysina lenina. Už v pátek se mohou diváci těšin na první ze seriálu jazzových koncertů.
Liblice - Ke třem desítkám pamětníků se sešlo (i sjelo) na setkání v prostorách Střední odborné školy Liblice, kam je pozvala kronikářka Ivana Havlínová spolu se Spolkem přátel Liblic. Vzpomínalo se a prostřednictvím spousty přinesených materiálů pátralo jak jinak než po historii Liblic.
Brno – Vydatnou porci Kašparovy polívky uvařenou členy pražského Spolku Kašpar mohou letos už popáté ochutnat Brňané. Od pátku do neděle na ně tentokrát čekají v Divadle Bolka Polívky celkem čtyři ingredience završené speciálním kořením v podobě šansonového večera. Soubor vedený Jakubem Špalkem přiveze pět svých inscenací, ve kterých se představí například herci Jan Potměšil, Ilona Svobodová, Milena Steinmasslová, Petr Lněnička, Martin Hofmann či Matouš Ruml.
Nová Paka – Auto klub v AČR Nová Paka si v letošním roce připomene 110 let založení 1.motoristického spolku v Nové Pace, a to v roce 1906, a také 60 let od uspořádání 1. Motokrosu v Nové Pace, tehdy na stavbě dnešního atletického stadionu.
Kdysi chlouba Oder a vyhlášené místo, kde se konalo mnoho kulturních akcí. Dnes chátrající areál, kde se scházejí podivné existence. Jak budou Skalní sklepy vypadat v budoucnu?