Kraslice – Divadelní soubor Trosky v Kraslicích má za sebou více než úspěšnou premiéru pohádky Jak vysloužilá zvířátka napravila loupežníky. Ochotníky přivítal v kulturním domě zaplněný sál. A právě spokojený divák je podle režiséra a scenáristy souboru Josefa BERANA pro Trosky to nejdůležitější.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Neshody mezi primátorem Petrem Vokřálem a jeho náměstkem pro kulturu Matějem Hollanem, údajné rasistické výroky znovuzvoleného ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky, návrhy na odvolání radních. Výběrové řízení na post ředitele Divadla Radost se loni v dubnu proměnilo ve vyostřenou kauzu. I kvůli němu dostala brněnská koalice čtyřku na pomyslném vysvědčení za kulturní politiku vystaveném spolkem Brno kulturní.
Hradec Králové - Bujaré veselí čeká návštěvníky Šrámkova statku v neděli 7. února, kdy historická budova ožije masopustem. Masopustní čas, tedy doba od Tří králů do Popeleční středy, byla dříve spojována s bujarými radovánkami, hodováním a průvodem maskovaných lidí.
Miletín – Deset let po otevření Muzea českého amatérského divadla se nad jeho dalším fungováním vznášejí otazníky. Přitom očekávání byla v době jeho vzniku velká.
Tišnov - Lámání v kole, setnutí, oběšení. I takové tresty dostávali hříšníci odsouzení v Tišnově před několika staletími. Cestu na někdejší šibeniční vrch lemovanou kamennými stélami si už brzy projdou i současníci. Investici do takzvané Stezky hrdelního práva už zahrnulo město i do svého rozpočtu. „Z vlastní kasy do projektu dáme milion korun. Zbylé tři chceme získat od soukromého investora a z dotací ministerstva pro místní rozvoj," uvedl starosta Tišnova Jiří Dospíšil.
Sehnat peníze na provoz není snadné nejen pro obce, ale také pro spolky, které v nich fungují. Jedním z těch nejdůležitějších jsou tradičně dobrovolní hasiči. Ani v obci Březová nejsou výjimkou, jenže tam se mohou místní hasiči spolehnout také na pomoc žen, které jsou s nimi ve sboru.
Tachov – Budovu, kde sídlí Český Červený kříž, oblastní spolek Tachov, čeká letos demolice. Město tam postaví domov s chráněnými byty. Červený kříž má už náhradní prostory pro administrativu, místnosti k odběrům krve ale zatím shání marně.
Otnice /FOTOGALERIE/ – Tradice ochotnického divadla v Otnicích skončila před pětapadesáti lety. Od té doby veškeré snahy o jeho obnovu ztroskotaly. Povedla se až loni obyvatelce Marii Jedličkové. „Četla jsem Otnický zpravodaj, kde byl článek, že u nás vystupovali ochotníci z Újezdu u Brna. Obsahoval i připomínku otnické ochotnické tradice. V té době jsem se trochu nudila, tak jsem si řekla, že divadlo znovu založím," uvedla Jedličková.
Hranice – Všichni obyvatelé hranického regionu, kteří mají zájem o to, jakým způsobem bude přerozděleno osmdesát milionů korun z evropských dotací, se mohou zúčastnit závěrečné veřejné debaty ke Strategii rozvoje regionu Hranicko 2014–2020.
Vlašim – Valná hromada FC Graffin Vlašim projednala a schválila zásadní bod, kterým je přejmenování klubu na FC Sellier & Bellot Vlašim, z.s.. Pod novým názvem by měl klub vystupovat, již od jarní části sezóny ve Fotbalové národní lize a v ostatních soutěží na úrovni kraje a okresu.
Brno – I na prvním jednání zastupitelů v tomto roce se opět rozpoutala několik desítek minut trvající debata o závodě silničních motocyklů na brněnském Masarykově okruhu. Zastupitel za zelené Mojmír Vlašín, chtěl po svých koaličních partnerech z vedení města potvrzení, že Automotodrom už nedluží španělskému promotérovi závodů Dorně žádné peníze.
Kolín – V bedně přání pod vánočním stromečkem na Karlově náměstí se mimo jiné našly i vzkazy od několika obyvatel z ulice Rimavské Soboty, kteří prosili o pomoc s toulavými, vyhublými kočkami.
Mnichovo Hradiště - Po mládeži, podnikatelích i zájmových spolcích se do tvorby Strategického plánu Mnichova Hradiště zapojili také místní senioři. Záleží i na jejich názoru, jak bude město v příštích letech vypadat a jak se bude rozvíjet.
Kolín - Město musí mít ze zákona jednotku sboru dobrovolných hasičů. Tu zákon definuje poměrně jasně: musí být akceschopná tak, aby do deseti minut byla na místě zásahu. Tak uvedl jeden z bodů minulého zasedání kolínského zastupitelstva starosta Vít Rakušan.
Olomouc - Barokní Korunní pevnůstku v centru Olomouce letos čekají velké změny. Provizorní štěrk na centrální ploše nahradí mlat a trávníky, návštěvníky se zájmem o historii zaujme v prachárně počítačový 3D model opevnění.
Písek – Zastupitelé Písku schválili založení společnosti Píseckem, s.r.o., která vznikne na základě požadavku na osamostatnění destinačního managementu.
Železnice – Na výročním Regiments Tagu, neboli Plukovním dnu, se v sobotu sešli členové historické jednotky c.k. 73. pěšího pluku, aby projednali aktuální vnitřní záležitosti i věci veřejné. Letošní rok je pro ně totiž výjimečný.
Kolín - Město musí mít ze zákona jednotku sboru dobrovolných hasičů. Tu zákon definuje poměrně jasně: musí být akceschopná tak, aby do deseti minut byla na místě zásahu.
Tachovsko – Následující víkend se ponese v duchu radovánek, různých masek a dobrého občerstvení. Masopustní oslavy se nevyhnou ani Tachovsku a přípravy na svátek jsou již v plném proudu.
Miletín – Volební valná hromada Divadelního souboru Erben, která se konala v salonku Sousedského domu v pátek večer, byla napínavá. Poté co ke konci loňského roku ohlásil dlouholetý předseda souboru Radek Flegl, že ve funkci končí, měli miletínští divadelníci rozhodnout o novém vedení a vlastně i dalším nasměrování své činnosti.
Jindřichův Hradec - Pomoci zvířecím svěřencům spolku Cibela a zase o něco více dostat tuto organizaci do povědomí Hradečáků, to byl smysl Prvního charitativního bazárku, který se odehrál v kavárně FotoCafé v jindřichohradeckém muzeu fotografie.
Karviná - Z nezákonnosti viní členové spolku S.O.S. Karviná úředníky báňského úřadu. Nelíbí se jim, že Obvodní báňský úřad i krajský úřad povolili společnosti OKD průzkumné ražby ložiska v 10. a 11. kře pod karvinskou částí Staré Město, přestože těžařská firma dodnes nesplnila všechny zákonné požadavky a nemá vykoupeny tamní nemovitosti.
Znojmo – Namísto vzrostlých stromů jen pařezy lemující hlavní cestu ve znojemském Dolním parku. Taková noční můra některých obyvatel Znojma se může již brzy naplnit. Mezi těmi, kteří s plánovaným kácením nesouhlasí, je i Monika Proche. „Bydlím nedaleko parku a neumím si představit, jak bude bez stromů vypadat. V parku navíc nebude stín a tolik vyhledávaná klidová zóna. Obávám se, že nás bude sužovat nesnesitelné horko od května až do podzimu," obává se Proche.
V které jiné obci na Opavsku byste hledali tak velké kulturní a společenské vyžití, jako je v Hlavnici. Žije v ní něco málo přes šest set obyvatel a funguje dohromady osm spolků. O životě na vesnici natočil kameraman Jan Mudra pořad pro cyklus České televize (ČT) Náš venkov s názvem Hlavnice tančí a zpívá.
Hronov - V Domově odpočinku ve stáří Justynka v Hronově mají důvod k oslavám. Po třech a půl letech velkého úsilí si ředitelka domova Jitka Ansorgová převzala za celý personál certifikát 1. stupně, který dokládá zavedení a ověření systému řízení kvality v sociálních službách QMSS v domovech pro seniory.
Kutná Hora - Již 2. Společný ples neziskových organizací hostil Kulturní dům Lorec v Kutné Hoře. Ples probíhal za společného úsilí Oblastní Charity Kutná Hora, organizace Rytmus Kutná Hora, občanského sdružení Denemark, sdružení Skautů Kutná Hora a zapsaného spolku KHnet.info. Výtěžek z prodeje vstupného a z prodeje lístků do tomboly bude použit na obnovu Sklenářova dolíku.
Rašovice – Na počátku bylo odhodlání něco změnit. Pod patronátem obecního úřadu vznikl tým, který vytipoval dvě lokality, jež vyžadují obnovu. Zalesněné území Rochle a Hřišťátko u obecního domu. Cílem bylo nejen obnovit jejich zašlou krásu, ale hlavně podpořit sounáležitost lidí v obci. Rašovičtí prý totiž k sobě měli čím dál vlažnější vztahy. „Chtěli jsme dát místům život a do práce zapojit veřejnost, aby k sobě lidé našli cestu," vysvětlila místostarostka Lenka Gulová, která s projektem přišla.
Havířov - Byty, o které nemají zájem jiní lidé, začalo město nabízet bezdomovcům, nad kterými převezme záštitu Armáda spásy, aby se je pokusila vrátit do normálního života.
Kouřim – Již po osmé se letos sešli milovníci šachů v Kouřimi. Turnaj pro děti a mládež pořádá již několik let šachový spolek z Kostelce nad Černými lesy ve spolupráci se základní školou v Kouřimi.
Petrovice – Harmonikář s bubeníkem vesele vyhrávali lidové písničky, maškary tančily a domácí s úsměvem nabízeli čerstvě napečené koláče a kořalku pro zahřátí. Tak se v sobotním prosluněném odpoledni bavili lidé v Petrovicích při masopustní obchůzce.
Služín – Dobrá slivovice, zabijačkové speciality a staré zemědělské stroje, to vše bylo v sobotu k vidění a po případě k ochutnání ve Služíně. Tamější spolek Hanáci Služín totiž pořádal již druhým rokem den otevřených dveří spojený s ochutnávkou ovocných destilátů.
Radětice - Sobotní den patřil v malé vísce poblíž Bechyně masopustnímu veselí. Jedlo se a pilo, zpívalo i tančilo. Podívejte se na fotogalerii a videozáznamy z akce.
Okres Chomutov - V Městské sportovní hale v Chomutově uspořádali Spolek Chomutovská liga malého fotbalu a OR Asociace školních sportovních klubů Chomutov turnaj ve futsalu středních škol „O pohár CHLMF".
Habrovany, Brno – Bylo pondělí, půl osmé večer. Prostory Best Western Premier Hotelu International Brno hostily neobvyklou návštěvu – prezidenta republiky Miloše Zemana. A také zhruba čtyřicítku pozvaných významných osobností Jihomoravského kraje. Mezi nimi seděl i předseda habrovanského spolku Vozíčkáři ze zámku Antonín Hrabec, který za svůj přínos zdravotně postiženým dostal loni od krajských zastupitelů Cenu Jihomoravského kraje.
Kokory – Svižné tempo dechovky a tanec medvěda se starostkou obce zahájily v sobotu dopoledne fašank v Kokorách. Během období masopustu, které právě začalo, mohou lidé dosyta hodovat a užívat si zábavy před čtyřicetidenním půstem. Místní spolek „Sousedé" lidem ukázal, jak si veselí pořádně užít.