Kreativ

ŠTÍTEK: spolek

Začněte se zlidštěním magistrály, vyzývají politiky pražské spolky

Upravit chodníky, přidat přechody, zkrátka upravit okolí magistrály tak, aby bylo hlavně pro pěší co nejpříjemnější. Celkem devět pražských spolků se spojilo a zaslalo otevřený dopis vedení města právě s těmito požadavky. Apelují totiž na to, aby se už dále neodkládaly plány na „humanizaci“ severojižní magistrály. Důvodem odkladu je podle kritiků strach primátorky Adriany Krnáčové a zastupitelského klubu ANO, že by měla navržená opatření přílišný dopad na dopravu v lokalitě. Primátorka dokonce kvůli tomu pozastavila usnesení rady o zahájení prvních úprav.

Kino synagoga promítne Vyšší princip

Hartmanice – Pravidelné projekce vybraných titulů ze zlatého fondu české kinematografie v horské synagoze v Hartmanicích nabídne projekt kulturního spolku Rašelina hartmanické synagogy „Kino synagoga“.

Barvy a prohýbající se stoly: Vietnamci v Chomutově přivítali rok Psa

Chomutov - /FOTOGALERIE/ Po vládě ohnivého Kohouta přichází rok ve znamení zemitého Psa. Co přinese? Podle milionů lidí, kteří vyznávají čínský horoskop, má sílu přetvořit chaos v něco příjemného. Příchod nového lunárního roku bouřlivě oslavovali nejen v Asii, společně ho v sobotu přivítali také chomutovští Vietnamci a jejich hosté.

OBRAZEM: Děti tančily s mandarinkami

Otrčiněves - Soutěže ve zpěvu v tanci a v dalších dovednostech byly součástí programu maškarního karnevalu, který v sobotu v Otročiněvsi pořádal občanský spolek Náš domov Otročiněves. Děti se vydováděly při muzice a zkusily i štěstí v bohaté tombole. Akci, která se líbila nejen dětem, ale i dospělým, uváděla Daniela Sovová.

Setkání rodáků z Hrušova? Tři čtvrtě roku příprav

/FOTOGALERIE/ Bývalý městys Hrušov zažil už lepší časy, v současnosti určitě nepatří mezi takzvané dobré adresy. To ale nebrání rodákům a přátelům této ostravské čtvrti, aby se pravidelně scházeli. Letos v květnu se uskuteční už jedenácté setkání.

Veronika Vrecionová: Vesnickým obchodům a hospodám velmi ublížilo zavedení EET

Mělnicko /ROZHOVOR/ - Spolek pro obnovu venkova České republiky pracuje už 25 let. Jeho posláním je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, ale i k posílení hospodářské stability a prosperity venkova. Dnes sdružuje přibližně tisíc členů. Svoje zastoupení má ve všech krajích.

OBRAZEM: Zima? Víno rozproudí krev, zaznělo při Tour de sklep

Popice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Sedmnáct otevřených sklepů… „To se dá za odpoledne stihnout i dvakrát," směje se trio přátel u jedné ze zastávek na Tour de sklep v Popicích. Postarší muži drží v sobotu odpoledne v rukou skleničky s vínem a evidentně se při zimním putování dobře baví. „Je sice kolem nuly, ale to nám nevadí. Červené víno rozproudí krev,“ říká nejstarší z nich Josef Veselý.

Helvíkovice ožijí masopustem

Helvíkovice - V obci se v sobotu 17. února uskuteční osmý ročník Helvíkovického masopustu. Sraz masek je ve 14 hodin na fotbalovém hřišti.

Restaurace v opavských sadech kdysi sloužila střelcům

Městské sady se střelnicí sloužily od 18. století kromě různých slavností i každoroční soutěži krále střelců, velmi populární nejenom ve městě Opavě. Účastnili se jí střelci z celé rakouské monarchie a významným návštěvníkem zahájení střelby byl císař František Josef I.

Ať žije Sokol! Tužme se bratři a sestry! Nazdar!

Pardubice – Má svůj den. Má sedmnáct. Úryvek z jedné známé písně z poloviny pasuje na velkou událost. Přesně dnes totiž slaví narozeniny Česká obec sokolská. Ale dáma je to podstatně starší. Dne 16. února dovršila 156 let.

Sokolové slaví! S námi cvičí už 156 let

Přesně před 156 lety (16. 2. 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Sokolové slaví výročí, cvičí už 156 let

Střední Čechy – Přesně před 156 lety (16. února 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

V Arše se budou bavit senioři a studenti zde budou bydlet

Senioři z Karviné a okolí mají další možnost, kam se chodit bavit, vzdělávat a trávit volný čas. V těchto dnech začalo fungovat se svou nabídkou Komunitní centrum Archa, které sídlí v Havířské ulici v Karviné-Novém Městě, v prostorách, kde dříve bývala rehabilitace.

Sokolové s námi cvičí už 156 let

Přesně před 156 lety (16. února 1862) se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. Vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Sokolové cvičí 156 let, na jihu Moravy je jich dvacet tisíc

Brno – Přesně v pátek uplyne 156 let od chvíle, kdy se v tělocvičně české reálky v Panské ulici v Praze sešlo 75 mužů na ustavující valné hromadě nového spolku. V roce 1862 tak vznikl Sokol, první český tělocvičný spolek, jehož význam pro národní uvědomění obyvatel českých zemí velkou měrou překonal představy zakladatelů v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Týně nad Vltavou

Českobudějovický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českobudějovicka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V pátek 16. února se v tištěném vydání Českobudějovického deníku ohlédneme za historií sokolovny v Týně nad Vltavou.