Vsetín – Historická lokomotiva od vlakového nádraží ve Vsetíně zmizí. Železničáři ji prodali do Brna. Zpráva, která u většiny Vsetíňanů i návštěvníků města vyvolala zklamání. Mašinka totiž byla nedílnou součástí koloritu města po uplynulých čtyřicet let.
Ammán (Od zvláštního zpravodaje Deníku) – „Na začátku to nebylo tak zlé, jen občas nějaké bombové útoky," říká Moutasem al Homsi. Když si uvědomí bizarnost právě pronesené věty, jen se hořce pousměje. Dům jeho rodiny v palestinském utečeneckém táboře Jarmúk v Sýrii je teď zcela zničený, místo momentálně kontroluje Islámský stát. Když Moutasem kvůli eskalujícím bojům odešel ze země, byl kousek od absolvování univerzity v Damašku.
Kladno - Desátý ročník čtenářského maratonu se v noci z pátku na sobotu konal v jedné ze tříd kladenského gymnázia. „Studenti se sejdou ve dvacet hodin a střídají se v předčítání až do osmé hodiny ranní. Kromě toho si povídáme o knihách a noc proložíme promítáním jednoho kvalitního filmu. Letos si účastníci maratonu vybírali z titulů Oněgin, Zamilovaný Shakespeare a Kupec benátský," popsala akci knihovnice školy Marcela Šmejkalová.
Praha /ROZHOVOR/ - Jedenadvacetiletá Barbora Zavadilová z Prahy založila loni iniciativu Mladí básníci pražští. Je to volné seskupení mladých lidí. Dnes shání peníze, aby zájemci mohli zadarmo navštěvovat kurzy tvůrčího psaní se známými či oceněnými současnými autory, a to nejen poezie.
Padesátka studentů zamířila do Bílovce, kde se zúčastnili studentského workshopu. Jejich úkolem bylo připravit studie na efektivní využití čtyř lokalit ve městě.
Miroslavsko – Budeme měnit lékaře nebo střední školu pro studenta? Jak se dostaneme do zaměstnání? Takové otázky letí nyní hlavou obyvatelům vesnic na Miroslavsku. Nové jízdní řády, které začnou platit již za několik týdnů, totiž ruší převážnou většinu spojů na železniční trati z Rakšic do Miroslavi. Strojvedoucí zůstane s vlakem stát v Bohuticích a sedmikilometrový úsek, který jej dělí od Miroslavi, již nezdolá. Důvodem jsou údajné úspory a upřednostnění autobusové dopravy. „Připomínky, které jsme měli k návrhům jízdních řádů poslat, nebral nikdo v úvahu. Napsali jsme tedy dopis hejtmanovi, ministru dopravy, primátorovi Brna a vedoucímu krajského odboru rozvoje dopravy," vyjmenovala starostka Suchohrdel u Miroslavi Barbora Arndt.
Hodonín /FOTOGALERIE/ - Na odloučeném pracovišti Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně mají od pátku den otevřených dveří pro zájemce o studium. Ty po budově s ateliéry provázeli jak učitelé, tak studenti. „Den otevřených dveří měl ukázat všem uchazečům, jak vypadá škola a jakým způsobem funguje výuka. Všichni, kdo mají zájem, se mohou seznámit s prací jednotlivých studentů, rovněž mohou nahlédnout do každé učebny a osahat si všechny výtvory, co tu máme,," popsal učitel počítačové grafiky a informačních technologií Richard Klenner s tím, že den otevřených dveří byl ještě v sobotu dopoledne.
Lednice – Netradiční a málo známé zeleninové druhy se staly výzvou pro studenty zahradnické fakulty v Lednici. Připravili z nich třináct soutěžních salátů, ze kterých degustátoři vybrali vítěze. Absolutní jedničkou byl nejen podle Aleše Jezdinského z lednického Ústavu zelinářství a květinářství salát chřestový.
Praha - Zhruba 400 bývalých studentů speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) a jejich podporovatelů se dnes sešlo na protestní demonstraci v centru Prahy. Soukromé vysoké škole pro jejich obor v září vypršela akreditace, a studenti by proto rok před ukončením studia měli nastoupit od začátku na jinou vysokou školu. S tím nesouhlasí a chtějí řádně dostudovat to, co jim chybí, uvedla zástupkyně studentů Jindřiška Rašínová.
Praha - Zhruba čtyří sta bývalých studentů speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) a jejich podporovatelů se v sobotu sešlo na protestní demonstraci v centru Prahy. Soukromé vysoké škole pro jejich obor v září vypršela akreditace, a studenti by proto rok před ukončením studia měli nastoupit od začátku na jinou vysokou školu. S tím ale nesouhlasí, chtějí řádně dostudovat to, co jim chybí, uvedla zástupkyně studentů Jindřiška Rašínová.
Karlovy Vary - Přišel s úsměvem a naditými deskami v rukou. „Usilovná práce všechno přemáhá," přečetla jsem si v záhlaví prvního listu. Jan Klíma (KDU-ČSL), karlovarský radní, přiznal, že zřízení veřejné vysoké školy v Karlových Varech je jeho sen, který chce proměnit v realitu. A že to myslí vážně, okamžitě doložil.
Jeden z nejúspěšnějších žáků Moravskoslezského kraje studuje na Střední odborné škole v Bruntále. Za své úspěchy v minulém školním roce bude oceněn Moravskoslezským krajem.
Kladno – Vítězem třetího ročníku studentské soutěže o Cenu architekta Raymonda se stal Tomáš Havelka z Fakulty architektury ČVUT. Slavnostnímu vyhlášení studentské architektonické soutěže se v obřadní síni kladenského magistrátu uskutečnilo ve čtvrtek. Jako vážený host se akce zúčastnil i japonský velvyslanec Tetsuo Yamakawa.
Krnov - Říjen je na celém světě měsícem boje proti rakovině prsu a podpory nemocných žen. Členky krnovského spolku Onko Niké se tohoto boje účastní společně již šestnáct let. A nejen v říjnu
Volyně – Africké bubny rozduněly ve čtvrtek volyňské kino. V rámci Světového dne výživy tu nejen pro studenty Střední školy a Jazykové školy Volyně, která akci pořádala, zahrála skupina Mbunda Afrika.
Není to tak dávno, co několik studentů Slezského gymnázia společně s pedagožkou Kamilou Tkáčovou vyrazili do Příbrami, aby se zúčastnili už čtvrtého ročníku akce s názvem Jak se dělá televize s Českou televizí, kterou pořádalo místní gymnázium.
Bury St Edmunds/Ústí n. O. – V dubnu letošního roku došlo k vyhlášení výzvy Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. 800 milionů korun určených mimo jiné na rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti ve výuce cizích jazyků umožňuje pedagogům a žákům základních i středních škol napříč celou republikou absolvovat zahraniční stáže.
České Budějovice - Prostory v českobudějovické továrně většinou upravovali dobrovolníci z řad studentů. Museli halu uklidit a demontovat nepoužívané stroje. Vytvořili tak syrový interiér, který se zásadně liší od klasických kulturních scén nebo klubů.
České Budějovice - Rychlostní kanoista Martin Fuksa (Dukla Praha) besedoval se studenty Gymnázia Česká. Dvaadvacetiletý mistr světa je jednou z největších českých medailových nadějí pro OH v Riu de Janeiru. Obsáhlý rozhovor se sympatickým sportovcem najdete v sobotním tištěném vydání Deníku.
Boskovice – Světově známá flétnistka Hana Budišová Colombo či Antonín Mühlhansl, který hraje na saxofon v B Side Bandu, jenž spolupracuje s Vojtěchem Dykem. Dva významní absolventi Základní umělecké školy Boskovice, která ale vychovala stovky dalších muzikantů, tanečníků či výtvarníků. Letos si připomíná sedmdesát let od svého vzniku.
Praha 6 - S blížící se zimou připravila radnice Prahy 6 možnost přivýdělku nejen pro své občany. Projekt sněhová pohotovost úspěšně funguje už několik let, kdy dobrovolníci uklízí vybrané úseky chodníků od sněhu a náledí. Až do roku 2009 se museli o chodníky v celé Praze starat vlastníci přilehlých nemovitostí, po novelizaci městské vyhlášky ale zodpovědnost padla na městské části.
Nashville (USA) - Při střelbě v kampusu státní univerzity v americkém městě Nashville zemřel ve čtvrtek večer jeden člověk, další dva lidé jsou zranění. Informovala o tom agentura Reuters. Podle policie přestřelka následovala po roztržce mezi hráči kostek, není ale jasné, zda mezi hráči byli nějací studenti.
Do Slezského gymnázia (SGO) tento týden dorazila vzácná návštěva. Na to, jak funguje místní studentský parlament, se přijeli podívat lidé nejen z Polska, ale také až z Islandu.
Novojičínská radnice na svých internetových stránkách spustila anketu, ve které se lidé mají vyjádřit, jakou cestou by se měla ubírat budoucnost areálu letního kina.
Vsetín – Nových sto dvacet posluchačů bude letos studovat v prvním ročníku Fakulty společenských studií ve Vsetíně, která spadá pod Vysokou školu Humanitas.
Přerovsko – O jeden den volna více bude od příštího roku v kalendáři. Rozhodli o tom poslanci na středečním jednání Sněmovny. Státní svátek připadne na Velký pátek, který je součástí Velikonoc.
Žďár nad Sázavou - Nostalgii svých školních let si mohou v pondělí připomenout všichni, co je prožili ve škole v Komenského ulici 2 někdejší žďárské 2. základní škole.
Benešov - Výstava svícnů či sošek z keramiky, vánočních ozdob z papíru nebo například ručně dělaných deček nazvaná Práce z našich ateliérů byla až do včerejšího dne k vidění v Domě dětí a mládeže Benešov.
Praha /ROZHOVOR/ - Jedenadvacetiletá Barbora Zavadilová z Prahy založila loni iniciativu Mladí básníci pražští. Je to volné seskupení mladých lidí. Dnes shání peníze, aby zájemci mohli zadarmo navštěvovat kurzy tvůrčího psaní se známými či oceněnými současnými autory, a to nejen poezie.
Praha - Všechny své ateliéry otevřela ve čtvrtek pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM), která slaví 130. výročí svého založení. V hlavní budově na náměstí Jana Palacha představí průřez toho nejlepšího ze své tvorby a připojí se tak k právě začínající přehlídce Designblok. Stejně jako ona potrvá prezentace ateliérů do 27. října.
Hranice – Dvorana hranickému zámku včera patřila školám širokého okolí. Každoroční prezentace středních škol a učilišť na zámek přilákala místní žáky osmých a devátých tříd. Ti si společně se spolužáky či rodiči mohli prohlédnout širokou nabídku středoškolského vzdělání z Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Od oborů lesnických, přes zdravotní, technické, kuchařské až k bezpečnostním, všechny zde na svou výuku lákaly co nejlépe.
Zlín – Nejen upravenější, ale i mnohem bezpečnější je nyní nově zlínská střední průmyslová škola polytechnická. Po náročné rekonstrukci tak splňuje i nejmodernější bezpečnostní standardy. Bezpečnost studentů pohlídá i nový kamerový systém ve společných prostorách.
Terezín - Učitelé všech typů škol, profesionální či dobrovolní pracovníci s mládeží a školitelé v ČR a Německu jsou zváni na tematický česko-německý seminář, který proběhne ve dnech 13. až 15. listopadu v bavorském Flossenbürgu.
Plasy – Architektura a regionální historie Plas je název studijního oboru plaské Univerzity třetího věku, který bude během následujících čtyř semestrů vzdělávat studenty seniory.
Mohelnice – Tragická nehoda se stala na nádraží v Mohelnici. Vlak tam usmrtil devětadvacetiletou ženu. Životem zaplatila za nesmírný risk, vystupovala totiž z jedoucího vlaku.
Olomoucký kraj – Tragická nehoda se stala na nádraží v Mohelnici. Vlak tam usmrtil devětadvacetiletou ženu. Životem zaplatila za risk vystoupit na poslední chvíli z jedoucího vlaku.