Tip na 19. listopadu: Od vzdělání k zaměstnání
Okresní hospodářská komora Domažlice zve studenti a rodiče na prezentaci studijních nabídek a pracovních příležitostí.
Okresní hospodářská komora Domažlice zve studenti a rodiče na prezentaci studijních nabídek a pracovních příležitostí.
Světlá nad Sázavou – Minulý týden navštívili Domov Háj a komunitní bydlení ve Světlé nad Sázavou studenti Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, katedry Sociální práce, oboru Sociálně-zdravotní pracovník. Mladí zdravotníci se dozvěděli bližší informace o této organizaci i o životě jejích klientů.
Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes večer po tříhodinovém jednání dohodli s akademickým senátem univerzity na okamžitém ukončení okupační stávky. Stáhli také požadavek na odvolání rektora Tomáše Zimy. Akademický senát na základě požadavků protestujících přijal usnesení, že UK bude iniciativní při řešení problému klimatické změny.
Před 30 lety spontánní akce studentů symbolizovala bariéru mezi komunistickým vedením a ostatními občany. Nyní olomoučtí vysokoškoláci zeď z papírových krabic na Envelopě staví znovu. A připojit se celý týden opět může i veřejnost.
Langschurova cena je každoročně udělena nejlepším studentům krnovského gymnázia, kteří vynikli ve sportu, umění, vědomostech a v různých soutěžích.
Studenti designových oborů z varnsdorfské střední školy ukážou své práce v úterý 19. listopadu.
Nikoliv biflováním, přednáškami a nad učebnicemi, nýbrž praxí se vyučuje na Taiwanu. Na vlastní oči i ruce se o tom přesvědčil proděkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci Miloš Hernych. Jako jediný zástupce ČR se zúčastnil dvouměsíční stáže pro vysokoškolské učitele v centru technického vzdělávání. Podle něj šlo o užitečné dva měsíce.
Besedy, přednášky, workshopy. To a mnohem více nabídl pátek 15. listopadu na českobudějovickém Gymnáziu Česká. Zdejší učitelé a studenti tady pořádají školní projekt s názvem 30 let ve svobodné zemi a na akci zvou i veřejnost.
Akademický senát Ostravské univerzity (OU) většinou jediného hlasu rozhodl o odvolání z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka.
Akademický senát Ostravské univerzity (OU) většinou jediného hlasu rozhodl o odvolání z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka. Vyhověl tak návrhu rektora Jana Laty, který odchod děkana z funkce požadoval v souvislosti s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad (NAÚ). Ke studiu byli přijímáni i uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. Martínek uvažuje, že se bude bránit soudně.
Cesta ke svobodě. Tak se jmenuje výstava konaná při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce, kterou připravili studenti Gymnázia a obchodní akademie ve Stříbře.
Nové Město na Moravě – Novoměstská nemocnice a Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester na středu 20. listopadu připravily už druhý ročník Novoměstských ošetřovatelských dnů. Konference je určena pro nelékařské zdravotnické pracovníky, studenty a pedagogické zdravotnické pracovníky v nelékařských zdravotnických oborech.
Vyškov – V minulém kole si futsalisté Amoru Kloboučky Vyškov vyšlápli v Ostravě na Baník (výhra 4:2). V osmém doma porazili rovněž o dvě branky (5:3) i druhého ostravského zástupce ve druhé lize, studenty z Vysoké školy báňské.
Nikoliv biflováním, přednáškami a nad učebnicemi, nýbrž praxí se vyučuje na Taiwanu. Na vlastní oči i ruce se o tom přesvědčil proděkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci Miloš Hernych. Jako jediný zástupce ČR se zúčastnil dvouměsíční stáže pro vysokoškolské učitele v centru technického vzdělávání. Podle něj šlo o užitečné dva měsíce.
Nikoliv biflováním, přednáškami a nad učebnicemi, nýbrž praxí se vyučuje na Taiwanu. Na vlastní oči i ruce se o tom přesvědčil proděkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci Miloš Hernych. Jako jediný zástupce ČR se zúčastnil dvouměsíční stáže pro vysokoškolské učitele v centru technického vzdělávání. Podle něj šlo o užitečné dva měsíce.
Novou učebnou virtuální reality se chlubí Střední odborná škola v Jablunkově.
Město Kutná Hora v příštím roce oslaví čtvrtstoletí od zápisu města na seznam kulturního dědictví a při této příležitosti pořádá i celostátní soutěž odborných prací pro studenty vysokých škol. Jednotícím tématem soutěže bude rodný dům Mikuláše Dačického a právě ten se stane v prosinci 2020 místem, kde budou oceněni nejlepší autoři vybraní odbornou porotou a kde se veřejnosti na konferenci představí vybrané příspěvky a z nich sestavený sborník.
Děti z Rodinného centra Kopretina Čáslav dostaly vánoční dárek, který je potěšil. Studenti Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Čáslavi oboru Strojírenství S1, pod vedením učitele Miloše Rokyty, zhotovili vlastnoručně pro děti z rodinného centra dřevěné jesličky. Předání se konalo v pátek 15. listopadu.
/FOTOGALERIE/ Události 17. listopadu 1989 a přerod z totalitního režimu do demokracie si připomněli v Kutné Hoře. Program oslav zahájil koncertem Lešek Semelka. Byl to právě on, kdo spolu s Pavlem Zedníčkem přijeli 27. listopadu roku 1989, aby vystoupili na náměstí a pravdivě informovali stávkující o událostech v Praze. Potom pozdravili účastníky oslav Alexej Říha, zakladatel a pozdější předseda Občanského fóra, a současný starosta Josef Viktora.
Vysočina – Národní kolo soutěže Trophée Mille ovládli studenti Labské SOŠ a SOU Pardubice. Hana Klátová a Vojtěch Hlous přebrali i cenu za nejlepší slaný pokrm a nyní je čeká velké finále ve francouzské Remeši příští rok.
Den boje za svobodu a demokracii a 30 let svobody v naší zemi si v neděli 17. listopadu připomněli také ve Slaném. K pamětní desce v Soukenické ulici u městského tržiště pověsili zástupci města věnec a zapálili svíčky všichni ti, kteří přišli uctít památku zavražděných a vězněných studentů z roku 1939, včetně studenta Jana Opletala, a společně si připomněli dny Sametové revoluce v roce 1989, která přinesla do Československa demokracii.
Na pražské události pátku 17. listopadu v Pardubicích nejprve zareagovalo Východočeské divadlo. Herci vyburcovaní disidentkou Jarmilou Stibicovou, která byla v době zásahu v Praze a přivezla do Pardubic informace, místo představení v pondělí večer s diváky diskutovali o dění. Sama Stibicová ale večer do divadla nedorazila, na cestě ji zadržela Veřejná bezpečnost.
Desítkám prodemokratických demonstrantů se dnes podařilo dramaticky uprchnout na motocyklech z hongkongské polytechnické univerzity, zatímco na ně policie střílela gumové projektily. Informovala o tom agentura Reuters.
Marta Kubišová, Karel Kryl i zásah Veřejné bezpečnosti proti demonstrantům, to všechno s trikolorami na klopách a s hořícími svíčkami ve dlaních mohli spatřit účastníci happeningu v Uherském Hradišti. V neděli 17. listopadu po 17. hodině přenesli revoluční atmosféru roku 1989 herci Slováckého divadla i místní studenti na tamní místo demonstrací, na Mariánské náměstí.
V úterý 19. listopadu v 19 hodin se v aule Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí uskuteční zajímavá přednáška.
Jihlavsko /ROZHOVOR/ – Pohár za nejlepší spolupráci měl cenu zlata pro soutěžící z Třeště. Třebaže na pódiu sympatická dvojice Barbora Šiplová a Ondřej Brtník příliš výřeční nebyli, během vaření tomu bylo naopak a to porota ocenila. Krátkého rozhovoru se zúčastnila také učitelka Dagmar Nechvátalová, která poděkovala za podporu řediteli školy a těší se na další ročník.
Sobota po událostech na Národní třídě v Praze ještě nepřinesla celostátní povstání známé z fotografií. Přesto již první den po 17. listopadu začaly praskat ledy a o komunistickém zásahu se dozvěděli i lidé v zahraničí. V novém seriálu Deník připomínáme revoluční události listopadu 1989 den po dni nejen v Praze, ale i po celé republice.
Připomenutí sametové revoluce z roku 1989 pořádali studenti kutnohorských středních škol v neděli 17. listopadu. S redakčním objektivem jsme navštívili program na Palackého a Havlíčkově náměstí.
/FOTOGALERIE/ Vzpomínkou na ty, kteří trpěli, a byli také umučeni vyšetřovateli Státní bezpečnosti ve votickém klášteře, byla akce spojená i s připomínkou 30 let od sametové revoluce. V neděli 17. listopadu ji v klášteře sv. Františka z Assisi zorganizovala votická radnice.
/FOTO, VIDEO/ O víkendu vrcholily akce na počest 17. listopadu 1989. Nedělní shromáždění v Mostě změnilo rudé trenky na srdce.
/FOTO, VIDEO/ Lidé si připomněli ekologický protestní průvod, který prošel Děčínem před 30 lety. Na setkání dorazilo asi 350 lidí.
Studenti Gymnázia v Tachově jako každý rok, tak i letos pořádali Školní akademii k příležitosti 17. listopadu, Mezinárodního dne studentstva.
Brno – Náměstí Svobody se stalo místem brněnských oslav třicátého výročí začátku sametové revoluce. Lidé slavili a cinkali klíči, významné datum jim připomněly zvony.
Z Albertova vyrazil dnes odpoledne studentský průvod směrem na Vyšehrad po stejné trase jako před 30 lety. Pořadatelé chtěli tehdejší události, které vedly k pádu komunistického režimu v někdejším Československu, připomenout a rekonstruovat. S transparenty a českými vlajkami se podle odhadů organizátorů vydalo dnes na pochod až 10 tisíc lidí. Na akci dohlížely desítky policistů.
/FOTOGALERIE/ Vzpomene si někdo, jak se jmenovalo místo největších protestních akcí v regionu?
Brno /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Davem demonstrantů si proráží cestu hlasitý křik. „Smrt trestu smrti! Smrt trestu smrti!“ volají studenti ve školské tělocvičně. Někteří, stojící v blízkosti pódia mávají československou vlajkou. Jiní při pokřiku zvedají pěsti vysoko do vzduchu. Desítky žáků se zde sešly, aby protestovaly vůči nepráví režimu. Bylo tomu tak v pátek na gymnáziu Jaroška a podobně i před třiceti lety, kdy celý národ bojoval za svobodu.
ROZHOVOR/ „Kdo se bojí, ať zůstane doma. Já jdu!" to jsou slova studenta Jana Opletala adresovaná spolužákům před odchodem na demonstraci proti nacistickým okupantům 28. října 1939 v Praze. Během protestu byl postřelen a na následky zranění zemřel 11. listopadu.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
Hlavním městem oslav 30. výročí událostí 17. listopadu 1989 i následujících revolučních dnů a připomínání jejich odkazu je bezesporu Praha. Cinkot klíčů na znamení, že vládě jedné strany zvoní hrana, se nicméně před třiceti lety ozýval i mimo metropoli; středočeská náměstí nevyjímaje.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Lidé po celé České republice si připomínají události, které odstartovaly sametovou revoluci a porážku totalitního režimu. V Rakovníku si lidé tyto mezníky a statečnost studentů, ale i dalších lidí, připomněli v neděli dopoledne u budovy rakovnického gymnázia.
Jihlava – Během sobotního dne to v jihlavském Cityparku pořádně žije. Aby ne, koná se zde totiž celorepublikové finále prestižní kuchařské soutěže Trophée Mille, první svého druhu mimo Francii.
Nové násilí vypuklo dnes ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu. Policie podobně jako v předchozích případech použila proti protestujícím slzný plyn a demonstranti se bránili benzinovými bombami a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl zasažen šípem, uvedla agentura Reuters, podle níž šlo o jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii.