Příbram /FOTOGALERIE/ - V prostorách příbramské Sokolovny se konal další ročník veletrhu fiktivních firem. Veřejnosti se ve čtvrtek 15. listopadu představilo celkem 21 fiktivních firem ze škol Středočeského a Jihočeského kraje. Své zástupce na něm měla nejen Příbram, ale také Sedlčany, Plzeň, Písek a Hořovice.
Dětenice - Díky nevšední iniciativě potomků autora a skupiny nadšenců se podařilo v Dětenicích zrekonstruovat a zprovoznit historickou památku z 19. století. Záchranné práce trvaly více než 12 roků.
České Budějovice, Vimperk - Čtvrtý ročník technické soutěže T-Profi vyhrál tým nováčků složený z žákyň ZŠ Smetanova Vimperk, studentů Střední školy Nerudova Vimperk a zástupce firmy Rohde & Schwarz Vimperk.
Blansko - Už přes čtyřicet let učí mladé i starší páry tančit a jak se chovat a nechovat ve společnosti. Manželé Alena a Jiří Míšenští z Blanska si stále užívají tance a možnosti předat ho zájemcům všech věkových kategorií. „Tančit nás s manželem stále i po těch letech baví a rádi to umění naučíme i ostatní. Za sebe mohu říci, že když si stoupnu na parket, všechny ostatní trable zmizí. Najednou je to jen hudba a pohyb,“ vysvětluje Míšenská.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Buď fit! Pod příznačným názvem se skrývá workoutové hřiště, tedy vítězný nápad soutěžního projektu Lepší místo ve škole, který byl úspěšně zrealizován. Hřiště stojí před Gymnáziem Jiřího Ortena v Kutné Hoře a je tak přístupno nejen studentům, ale také široké veřejnosti.
Příbram /FOTOGALERIE/ - V prostorách Gymnázia pod Svatou Horou se už pošesté konala Noc divadel. Do Příbrami tento celoevropský projekt přivedl s prvním ročníkem principál Malého svatohorského divadélka Tomáš Bílek. Letos bylo jeviště svatohorského gymnázia jedinou scénou, na které bylo ve městě možné Noc divadel vidět.
Třináct statečných týmů se 16. listopadu v Kroměříži utkalo o tři postupová místa na krajský turnaj mistrovství škol České a Slovenské republiky v piškvorkách, v soutěži nazvané pIšQworky.
Tábor - V pondělí krátce po desáté hodině přivítalo táborské Gymnázium Pierra de Coubertina milého hosta. Svou návštěvou ho poctil francouzský velvyslanec v České republice Roland Galharague, který si naplánoval zastávku v Táboře při své pracovní cestě do Českých Budějovic.
Kraje by neměly dostat pravomoc schvalovat předpokládané počty uchazečů o výuku v jednotlivých oborech vzdělání ve svých středních školách. Vláda se na dnešní schůzi negativně postavila ke školské novele Karlovarského kraje, která by širší kompetenci regionů vůči svým středním školám uzákonila. Novinářům to po jednání vlády řekl vicepremiér Richard Brabec (ANO).
Vysočina – Bojovat na zemi i ve vzduchu nebo pomáhat bránit vlast z kanceláře. Takovou budoucnost nabízí Univerzita obrany pro své studenty cestou rekrutačního pracoviště Armády ČR také v Jihlavě.
Boskovice /FOTOGALERIE/ – Prodej areálu bývalého oděvního učiliště v boskovické Havlíčkově ulici se blíží. Budova má tři části s nádvořím a patří Jihomoravskému kraji. Za patnáct milionů korun ji chce koupit společnost NWD Group. Prodej ještě musí schválit krajští zastupitelé.
Domažlice – Sedmnáctý listopad má pro naši společnost mnoho podob. Je symbolem svobody, demokracie, úlevy od totalitního útlaku, ale v neposlední řadě i studenstva a jeho odvahy.
Stovky lidí vzpomínaly v sobotu navečer v Uherském Hradišti na Sametovou revoluci před 29 lety. Lidé se v metropoli Slovácka sešli na Mariánském náměstí a mnozí z nich se poté přesunuli na akci organizovanou studenty na náměstí Masarykově.
Hradec Králové - Cestovatelská promítání v AC klubu (LTC Zámostí) pokračují v pondělí 19. listopadu od 19 hodin programem Zubaté ostří alpských velikánů - 4 čtyřtisícové vrcholy švýcarského Wallisu.
Ústí nad Labem - Staré české rčení praví: „Darovanému koni na zuby nehleď“. Je to bezesporu pravda, ale jak se zachovat, když vám někdo daruje 10 milionů korun? V takovém případě se naopak sluší důkladná prohlídka u stomatologa.
Telč – Ještě do příštího pondělí 26. listopadu mohou lidé ve vstupní síni telčské radnice vidět neotřelé fotografie devatenáctiletého studenta telčského studenta Jakuba Hejla. Výstava podzim života ukazuje příběhy klientů hospicové péče telčské společnosti Sdílení. Výtěžek z výstavy proto poputuje do Sdílení, které už více než deset let pomáhá lidem starat se o své blízké v klidu domova.
České Budějovice – Vyzkoušet si pohádkové kostýmy, vytvořit masku na maškarní nebo zažít československý večírek s retro hudbou bylo možné v sobotu v Jihočeském divadle, kde se konal 6. ročník celostátní Noci divadel.
Blatná - Energie – budoucnost lidstva, to je název přednášky, která se konala začátkem listopadu na Středním odborném učilišti v Blatné. Měla studentům nabídnout inspiraci k volbě povolání v tomto perspektivním oboru.
Sokolov – Že na vzdělávání není nikdy pozdě, dokazují již řadu let senioři, kteří studují na Univerzitě třetího věku (U3V). Letos se přednášek v rámci jednotlivých oborů účastní dokonce více studentů než v loňském roce.
VIDEO / FOTOGALERIE / Studenti UTB nezapomínají. Díky, že můžeme. I s takovými transparenty prošel v sobotu několikasethlavý průvod krajským městem. V rukou mnozí lidé drželi zapálené svíce a všichni si tak připomněli události 17. listopadu 1989 i 1939.
Plzeň – "Žij tak, abys nemusel pokládat pietní věnce o půlnoci," řekl na setkání k 17. listopadu hejtman Josef Bernard (ČSSD). Dodal, že uplynulých 100 let nás přesvědčilo o tom, jak je jednoduché a rychlé ocitnout se z míru ve válce, ze svobody v totalitě, z naděje v beznaděj. "Nedopusťme vrácení totality, braňme se!" vyzval lidi.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Několik stovek lidí všech generací se sešlo v sobotu před osmnáctou hodinou na kolínském Karlově náměstí před radnicí, aby zavzpomínalo a uctilo památku 17. listopadu.
Pardubice - Více než čtyřicet expertů z českých a slovenských vysokých škol, firem, bank nebo úřadů vystoupí během Týdne teorie a praxe v ekonomice, který v pondělí odstartuje na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Během loňského, 11. ročníku se přednášek zúčastnilo kolem tří tisíc studentů. Zvána je i veřejnost.
Karlovy Vary – Do Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, což je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří a promítání dokumentárních filmů, to vše k propagaci vědy co nejširší veřejnosti, se zapojila také Krajská knihovna Karlovy Vary.
Listopad 1989, doba boje za svobodu a demokracii, ale třeba také osudy rodiny Krylů či pohledy starší generace na tu současnou. Tak vypadala beseda s Janem Krylem, bratrem zpěváka Karla, kterého mezi své studenty pozvalo gymnázium v Českém Těšíně v rámci připomínky 29 let od někdejších listopadových událostí, které změnily moderní dějiny v Česku.
Louny - Česká republika si v sobotu připomněla výročí událostí spojených právě se 17. listopadem. Vzpomínalo se na události z roku 1989, ale i z roku1939, kdy byl za protektorátu zabit nacisty student Jan Opletal.
Klášterec nad Ohří - Studenti a esenbáci v zelených uniformách a s obušky. V kláštereckém kostele Nejsvětější Trojice zavzpomínali na 17. listopad a sametovou revoluci při divadelním představení, které ve spolupráci s městem připravilo Gymnázium a Střední odborná škola Klášterec nad Ohří. Události spjaté s koncem komunistického režimu si v prostředí svatostánku připomněli už počtvrté.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Písničkami Karla Kryla, Jaroslava Hutky a Marty Kubišové začal před Vlašským dvorem happening, který k výročí událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 připravila Římskokatolická farnost Kutná Hora a kutnohorské střední školy: Církevníí gymnázium, Gymnázium Jiřího Ortena, Střední průmyslová škola a SOŠ a SOU řemesel.
Tábor - Slunečné, avšak mrazivé čtvrteční ráno 15. listopadu přilákalo na SŠ spojů a informatiky v Táboře 15 týmů ze 7 různých škol. Tyto týmy zde bojovaly o 3 postupová místa na krajský turnaj. Zlatý pohár si ale mohl odnést pouze ten nejlepší tým. Tím se stal tým YonjuumokuTM z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře.
Šárka Šišková, zlínská akademická malířka a návrhářka, je pozitivní energií nabitá umělkyně, která má rozhodně spoustu důvodů k úsměvu. Jako jedna z mála návrhářek se prosadila v New Yorku.
Znojmo – Události 17. listopadu roku 1989 i roku 1939 a Mezinárodní den studenstva si v sobotu u památníku v Horním parku připomněli představitelé města Znojma, různých spolků a sdružení i studenti. Na pietním aktu zněly písně spjaté s listopadem 1989, zapalovaly se svíčky, zazněly hned tři proslovy a zpívala se hymna.
Odkaz i události spojené se 17. listopadem si připomněli politici a představitelé univerzity u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii před právnickou fakultou v Olomouci. Sešli se tam v 11 hodin.
Národní symbol naší republiky - Československá, nyní Česká státní vlajka, se v Uherském Brodě výtvarníku Marku Vráblíkovi stala předlohou, pro vytvoření památníku událostí v listopadu 1989.
Třebíč – Nádherné večerní róby, promenáda po červeném koberci, perfektně secvičené vystoupení. Tak by se dal v kostce shrnout páteční stužkovací ples třídy 8.G třebíčského gymnázia.
/FOTOGALERIE/ Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Podle předsedy Studentské komory Rady vysokých škol Michala Zimy by odkaz 17. listopadu let 1939 a 1989 neměl být potlačován nynější vyhrocenou politickou situací. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina si na oděv připevnila stužky z trikolory. Pietního aktu se zúčastnili zástupci studentů i představitelé vysokých škol.