Mělnicko - Jídlo ze školní jídelny bez chuti? Univerzální hnědá omáčka? Na taková jídla současní školáci nenarazí. Často se mohou těšit i na zdravější stravu v podobě cizrny, kuskusu nebo lososa. Většina vzdělávacích zařízení na Mělnicku nyní svým žákům nabízí výběr ze dvou jídel.
Domažlice /ROZHOVOR, FOTO/ - Domažličan se rozdává už od dob své vojenské služby. Na kontě má desítky let dobrovolného dárcovství a na dvě stovky odběrů krve a plazmy.
Most - „Fůj, hrachová kaše! To já nebudu," křičí děti ve školních jídelnách. Naproti tomu jsou vybraná jídla jako je například humr. S ním se učí pracovat studenti Bukaschool v Mostě.
Litoměřice – V Litoměřicích se v úterý 30. října konala vůbec první Národní fairtradová konference, která přilákala na 80 účastníků z celé republiky z nejrůznějších oblastí.
Uherské Hradiště - Písničkář Vladimír Merta byl jedním z členů folkového sdružení Šafrán v sedmdesátých letech, jemuž byla včera věnována studentská konference v Uherském Hradišti.
Zlín - Akci Darujte krev s fakultou humanitních studií připravila i letos na listopad jmenovaná fakulta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ve dnech 5., 7. a 8. listopadu zve všechny zájemce o darování krve i z řad studentů mezi šestou a devátou hodinou ranní na transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Uherské Hradiště - Mimořádnou příležitost setkat se a popovídat si s legendárními českými písničkáři měli včera studenti uherskohradišťského gymnázia. Jejich kantoři pro ně uspořádali celodenní blok přednášek, diskuzí a samozřejmě i hudebních vystoupení.
Prostějov – Obnovit spolupráci se zahraničními partnerskými městy mají v plánu prostějovští radní. Jak však bude konkrétně kooperace magistrátu s pěti sídly vypadat, a zda se ji podaří znovu navázat, není zatím jasné. Alespoň u jednoho města by se to mohlo ukázat už koncem listopadu.
Kyjov – Mezi téměř třemi stovkami nadaných chemiků z více než sedmdesáti zemí celého světa ve finále mezinárodní chemické olympiády se neztratil ani Kamil Maršálek z Klvaňova gymnázia v Kyjově. Dostal se mezi dvacet procent těch, kteří za vyřešené úkoly obdrželi stříbrnou medaili.
Uherské Hradiště - Písničkář Vladimír Merta byl jedním z členů folkového sdružení Šafrán v sedmdesátých letech, jemuž byla včera věnována studentská konference v Uherském Hradišti.
Praha – Maturity budou mít v příštích dvou letech jen jednu úroveň obtížnosti, povinné předměty zůstanou namísto plánovaných tří dva. Novelu dnes podepsal prezident Václav Klaus, oznámil jeho mluvčí Radim Ochvat. Ke změnám přistoupilo ministerstvo školství po letošních problémech při jednotných zkouškách dospělosti. Revizi zkoušek připravila skupina odborníků, byl mezi nimi i ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší.
Litoměřice – V Litoměřicích se v úterý 30. října konala vůbec první Národní fairtradová konference, která přilákala na 80 účastníků z celé republiky z nejrůznějších oblastí.
Pardubice – V Ideonu se v pátek 2.listopadu od osmi do osmnácti hodin a také v sobotu 3.listopadu od osmi do dvanácti hodin koná dvacátý ročník východočeské výstavy škol a vzdělávání Schola Bohemia 2012.
Zlínsko – Čekat, čekat a zase čekat. Nic jiného letošním maturantům prozatím ani nezbývá. Ačkoliv své studium a získané znalosti mají zúročit už za necelých sedm měsíců u státních maturit, doposud stále oficiálně nevědí, co je čeká. Mezi maturanty na Zlínsku a potažmo také mezi řediteli a kantory škol proto panuje napětí.
Pardubice – V Ideonu se v pátek 2.listopadu od osmi do osmnácti hodin a také v sobotu 3.listopadu od osmi do dvanácti hodin koná dvacátý ročník východočeské výstavy škol a vzdělávání Schola Bohemia 2012.
Liberecký kraj /HODNOCENÍ KRAJE/ - Celý kraj dopadl v hodnocení katastrofálně v oblasti etiky a ve střetu zájmů. Slabý je i v mediální politice a otevřenosti
Plzeň – Západočeská univerzita v Plzni chystá druhý ročník Festivalu absolventů. Jeho cílem je představit veřejnosti nejen samotnou univerzitu, ale i její významné absolventy. Ti si pro zájemce přichystali zajímavé přednášky.
Borohrádek – Jedinou základní školou v okrese se statutem fakultní se stala ta v Borohrádku. Ocenění získala za spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, a to díky možnosti soustavných praxí pro studenty, ale také za projekt školní televize.
Brno – Co je perex? Jak psát titulky? Pijete v redakci hodně kávy? Budoucí novináři i lidé, které prostě jen zajímá zákulisí práce v médiích, se sešli v aule Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Své otázky pokládají i členům redakce Brněnského deníku Rovnost.
Prostějov – Obnovit spolupráci se zahraničními partnerskými městy mají v plánu prostějovští radní. Jak však bude konkrétně kooperace magistrátu s pěti sídly vypadat, a zda se ji podaří znovu navázat, není zatím jasné. Alespoň u jednoho města by se to mohlo ukázat už koncem listopadu.
České Budějovice – Mezinárodního setkání politiků, novinářů, disidentů a ochránců lidských práv FORUM 2000 se minulý týden v Praze zúčastnili i studenti Katedry společenských věd Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity se svým pedagogem Salimem Muradem. Byli nadšení.
Zlínsko – Čekat, čekat a zase čekat. Nic jiného letošním maturantům prozatím ani nezbývá. Ačkoliv své studium a získané znalosti mají zúročit už za necelých sedm měsíců u státních maturit, doposud stále oficiálně nevědí, co je čeká. Mezi maturanty na Zlínsku a potažmo také mezi řediteli a kantory škol proto panuje napětí.
Dubno /FOTOGALERIE/ – Jako velké staveniště vypadá areál učiliště v Dubně. Pokračuje zateplování a s tím spojené stavební úpravy budovy školy, tělocvičny, dílen, ředitelství a domova mládeže, to vše za 32 milionů korun.Obvykle to bývá tak, že začátkem školního roku žáci a studenti už přicházejí do hotového. Ne vždy a všude se ale podaří zvládnout ty největší stavební práce o prázdninách.
Kroměřížsko - Jsme v šoku. Tak reagují ředitelé škol z Kroměřížska na pondělní případ z Rakovníka, kde čtrnáctiletý student pobodal učitelku. Deníkem oslovené střední školy v regionu jsou ale přesvědčeny, že se jedná jen o ojedinělý případ. Na své půdě prý problémy s rostoucí agresivitou zatím řešit nemusí.
Rakovník – Pondělní událost na rakovnickém gymnáziu, kdy čtrnáctiletý student bodl svoji učitelku, všechny překvapila. Nad motivem takovýchto činů a nad stoupajícím agresivním chováním ve společnosti se zamýšlela Marcela Škábová, ředitelka Centra psychologicko – sociálního poradenství v Rakovníku.
Bučovice, Afghánistán – Studenti dvaadvaceti středních škol v agfhánském Lógaru měřili svoje matematické dovednosti díky vojákům z bučovické posádky, kteří jsou momentálně v Afghánistánu na misi. Cílovou skupinou byli studenti posledního ročníků, soutěže se zúčastnilo i šest dívčích škol.
Ústí n. O. /PÍŠETE NÁM/ – Dvacátého září vyrazilo 24 zástupců ústeckého gymnázia, konkrétně 22 žáků a dva profesoři, vstříc ruskému městu Jekatěrinburg. Čtvrté největší město Ruské federace, položené za pohořím Ural na hranici rozdělující Evropu a Asii, bylo pro nás velkou neznámou, už jen proto, že jsme se dozvěděli nejvíc informací pár dní před odletem. Někteří z nás, mě nevyjímaje, do samotného příletu do Ruska nevěděli, u koho budou ubytováni.
Příbram – Knihovna Jana Drdy v Příbrami nabízí k vyzkoušení zajímavou databázi s názvem „A až Z", která je volně přístupná až do 30. listopadu ve studovně knihovny.
Ústí n. O. – Hosty gymnázia, kteří byli v uplynulém týdnu studenti z ruského Jekatěrinburgu. Oplatili návštěvu ústeckým gymnazistům, ti pobývali v Rusku na konci září. Výměnný pobyt se týkal těch studentů, kteří se na ústeckém gymplu učí ruštinu.
Olomouc – Přijet s kolem do opravny, vypít si při čekání kávu, poklábosit s kamarády. Nebo také starší kolo prodat, koupit či si ho půjčit. Na adrese Wurmova 7 v Olomouci vzniká Bajkazyl, útočiště pro "běžné cyklisty".
Stříbro - Ostatky osmi desítek zemřelých budou konečně pohřbeny. Místem jejich posledního odpočinku se stane nedávno opravená Seifertova hrobka na městském hřbitově ve Stříbře na Tachovsku. Ostatky budu uloženy v pátek 2. listopadu v 15 hodin.
Českokrumlovsko - Práce kantora vyžaduje podstatně pevnější nervy, než tomu bylo dříve. Plno dětí se odmítá učit, chybí jim morálka, úcta k učitelům, jsou drzé, mnohdy sprosté a někteří jedinci i agresivní. Právě proto většinu pedagogů nedávný případ, kdy čtrnáctiletý student rakovnického gymnázia bodl do zad místní učitelku, zase tolik nepřekvapil. Situace začíná být neúnosná a je třeba ji řešit, varují zástupci škol.
Rakovnicko - Zajímalo nás, jak se dívají na pondělní událost na půdě rakovnického gymnázia naši čtenáři (bodnutí učitelky žákem). S jejich souhlasem nyní zveřejňujeme názor čtyř mladých lidí, převážně studentů střední pedagogické školy.
Liberec /HODNOCENÍ KRAJE/ - Liberecký kraj dopadl v hodnocení katastrofálně v oblasti etiky a ve střetu zájmů. Slabý je i v mediální politice a otevřenosti
Českolipsko - Je to výborná zpráva pro rodiče i žáky, kteří chtějí nastoupit na Gymnázium v České Lípě nebo tam už studují, budou maturovat a dělat přijímačky na vysoké školy.
Dobruška /ROZHOVOR/ – Emoce a neustálá mimika ve tváří, v níž se zračilo vše. Fenomenální kytarista Pavel Steidl zavítal v neděli do dobrušské synagogy, kde uchvátil publikum. Jeho osobnost zanechala na místě nesmazatelnou stopu.
Hořice – Pramen Kalíšku je pro místní téměř poutní destinací. Kamenná skulptura, která pochází z roku 1939, je nyní v neutěšeném stavu a celá lokalita vypadá jako nebezpečná pustina. Město však sehnalo dostatečné prostředky na obnovu.
Frýdek-Místek - Devatenáct minut stačilo Lukášovi Sigmundovi na to, aby odcházel jako absolutní vítěz. Tento student Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy ve Frýdku-Místku (SPOAFM) se zúčastnil Soutěže mladých strojařů v programování na CNC obráběcích strojích, která se v rámci letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně konala již po čtvrté.
Kroměřížsko - Jsme v šoku. Tak reagují ředitelé škol z Kroměřížska na pondělní případ z Rakovníka, kde čtrnáctiletý student pobodal učitelku. Deníkem oslovené střední školy v regionu jsou ale přesvědčeny, že se jedná jen o ojedinělý případ. Na své půdě prý problémy s rostoucí agresivitou zatím řešit nemusí.
Olomouc – Přijet s kolem do opravny, vypít si při čekání kávu, poklábosit s kamarády. Nebo také starší kolo prodat, koupit či si ho půjčit. Na adrese Wurmova 7 v Olomouci vzniká Bajkazyl, útočiště pro "běžné cyklisty".
České Budějovice, Jindřichohradecko – Pod svícnem bývá největší tma. Na toto známé přísloví zřejmě vsadil sedmadvacetiletý student Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Stříbro - Tradiční dožínkové slavnosti se konaly ve Stříbře. Studentky Střední odborné školy v krojích doprovázené mladíky v oblecích a pedagogickým sborem, donesly na stříbrskou radnici dožínkový věnec, chléb se solí a koláče.