Literární večer pokračoval ve Volarské knihovně dalším povídáním. Tentokrát do Volar přijel velikán české literatury Karel Čapek. A přijel stylově vlakem. Po železnici přivezl povídání o cestě Karla Čapka do Volar Hasan Zahirovič, který se o historii této velké osobnosti hodně zajímá. Hasan Zahirovič se specializuje na Karla Čapka velmi dlouho, byť je občan Bosny a Hercegoviny v České republice žije od roku 2006 a Karel Čapek s jeho osudem ho velmi zajímá.
Festival Šumava litera probíhá od roku 2015. Od počátku jej pořádá Městské kulturní středisko Vimperk a od letošního roku také spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk.
Box byl donedávna považován za ryze mužský sport. Mezi dvanácti provazy je však vidět stále více žen. Na letošním evropském šampionátu získala bronzovou medaili Wendy Kučerová.
Je to definitivní, usvědčila ho, anebo možná ji, fotografie. Jde o vlka, který se kolem Kaplice pohybuje už snad pět let. Myslivci berou výskyt vlka jako samozřejmost a těžkou hlavu si z toho nedělají, alespoň zatím. Škody na hospodářských zvířatech totiž nikdo nehlásí, a tak jeho přítomnost neřeší.
/FOTOGALERIE/ Je to definitivní, usvědčila ho, anebo možná ji, fotografie. Jde o vlka, který se kolem Kaplice pohybuje už snad pět let. Myslivci berou výskyt vlka jako samozřejmost a těžkou hlavu si z toho nedělají, alespoň zatím. Škody na hospodářských zvířatech totiž nikdo nehlásí, a tak jeho přítomnost neřeší.
K výročí 30 let od sametové revoluce nechal v rámci projektu WeLoveŠumava vyrobit Richard Brož unikátní hodiny. Byly vystaveny na facebooku a vypukla jejich dražba. Prodaly se za úctyhodných 50 000 Kč.
Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 tisíc m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.
Arnica montana, známá i jako prha arnika či arnika horská, je ceněná léčivka, která pomáhá v boji proti zánětům, bolesti a chrání cévy. Díky svým léčivým vlastnostem může provázet všechny etapy lidského života.
Zemřít v pětadevadesáti letech po tak pohnutém životě s mnoha nebezpečnými obdobími je dar. Tohle mě napadlo v sobotu večer ve vlaku, když mi kamarád volal, že zemřel slavný odbojář Josef Hasil.
Jelen sika a divoká prasata to jsou nejrozšířenější volně žijící zvířata v Plzeňském kraji. Přibývá také daňků, jichž myslivci z Plzeňského kraje střelili od dubna 2018 do konce března 2019 přes tři tisíce po Praze a Středočeském kraji nejvíce v celé republice.
Opřít se o ledový bar, to je zážitek, který se nenabízí každý den. V neděli si to budete moct vyzkoušet, od 14 do 20 hodin, v Černé v Pošumaví na předvánočním Jarmarku „trochu jinak“. Ale také se tam pořádně zahřejete, bude tam peklo i s kotlem a postavy z pohádky S čerty nejsou žerty.
Zdrogovaný řidič řídil ve středu osobní vůz BMW na sídlišti Šumava v Českých Budějovicích. Devětadvacetiletého muže ale dopadli českobudějovičtí strážníci.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat. ČTK to řekl mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.
/VIDEO/ Kollárovci jsou hudební skupina, která hraje hlavně folklorní písně, ale i písně vlastní tvorby a v modernějším podání. Při zpěvu často používají goralské nářečí, které je směsí slovenštiny, polštiny a ukrajinštiny.
Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.
Mezi pětici Jihočechů, kteří bojují o postup do republikového finále v anketě Osobnost amatérského fotbalu, byl vybrán i trenér mládeže ze Zdíkova Karel Nový.
Součástí Festivalu Šumava Litera je středeční (20. listopadu) vyprávění Ossiho Heindla a Martina Sichingera o horských loukách v Národním parku Bavorský les / Nationalpark Bayerischer Wald.
V pietní síni prachatického městského hřbitova se v pondělí 18. listopadu naposledy rozloučily asi tři stovky lidí s Janem Stráským. Mezi smutečními hosty byl také bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Poslední federální premiér bývalý ředitel Národního parku Šumava zemřel 6. listopadu ve věku 78 let v Praze.
V pietní síni prachatického městského hřbitova se v pondělí 18. listopadu naposledy rozloučily asi tři stovky lidí s Janem Stráským. Mezi smutečními hosty byl také bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Poslední federální premiér bývalý ředitel Národního parku Šumava zemřel 6. listopadu ve věku 78 let v Praze.
Představení knížky profesionálního šumavského průvodce Josefa Pecky. Při přednášce s promítáním vám představí místa z pěších i cyklistických tras, které navrhl, odzkoušel a zaznamenal do interaktivní knihy.
Jihočeška Barbora Havlíčková lyžuje v barvách Dukly Liberec, ale atletice se věnuje s klubovou příslušností českobudějovického SK Čtyři Dvory. Talentovaná dáma ze Šumavy získala na MS v běhu do vrchu v Argentině mezi juniorkami stříbro.
Unikátní hodiny k výročí 30 let od sametové revoluce nechal v rámci projektu WeLoveŠumava vyrobit Richard Brož. Uskutečnit nápad mu pomohl Ondřej Milota ze Sušice. Jedinečný originál se nyní draží na facebooku a peníze pomohou nemocnému chlapci.
V pátek zemřel v USA ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy. Uvedl to dnes server Blesk.cz, kterému informaci potvrdil Hasilův syn Josef Vávra. Někdejší pohraničník Hasil pomohl na přelomu 40. a 50. let 20. století desítkám lidí, dostat se přes hranice na Západ. V odboji pokračoval navzdory perzekucím jeho blízkých komunistickým režimem i přes ohrožení vlastního života. Nezastavilo ho ani vězení, kam ho po udání režim poslal. V roce 2001 dostal od prezidenta Václava Havla medili Za hrdinství. Bývalý ministr kultury Daniel Herman, který se s Hasilem znal, ČTK řekl, že bojovat proti režimu se zbraní v ruce bylo pro Hasila jako věřícího velmi těžké rozhodnutí.
Město Příbram je vlastníkem rekreačního střediska na šumavském Zadově. Chatu si také samo provozovalo prostřednictvím najaté správkyně. Ovšem kvůli neshodám, podala správkyně výpověď a město bylo nucené hledat nového provozovatele. Zájem projevila firma provozující sousední hotel.
4. FIK (Festival ilustrace a komiksu Ústí, pátek 15. – neděle 17.11.) akce poučí, dá šanci koupit si levněji unikátní komiksy, zjistit novinky. Pořadatelé volili téma Fitness, akce na to téma má výstavu.
O víkendu si v Českých Budějovicích lidé připomenou události Sametové revoluce i v autobuse. Už pár dní na náměstí stojí dobová Karosa, která lidi poveze po důležitých tehdejších místech listopadových událostí. O jejich průběhu se lidé za jízdy dozví od pamětníka, který jim sdělí zajímavé informace i příběhy z listopadu 1989.
Krajská fotbalová I. B třída sk. A zakončila podzimní část. Úspěšnou sérii prodloužilo Větřní, jež po výhře v Loučovicích neprohrálo už sedm zápasů v řadě a přezimuje na druhé příčce. V záchranářském derby se z nejtěsnějšího vítězství na frymburském hřišti radovaly Chvalšiny. Podzimní derniéra se nepovedla Dolnímu Dvořišti, jež inkasovalo od vedoucích Netolic sedm gólů.