Nedávný nedělní kouzelný úplněk zachytil budějovický fotograf Petr Moravec (50). Před desátou hodinou večer si na něj počíhal asi pět kilometrů před Svatým Janem nad Malší, jemuž vévodí kostel sv. Jana Nepomuckého.
Populace tetřeva hlušce se v bavorsko-českých pohraničních horách se výrazně zvýšila. Ukazují to výsledky posledního genetického monitoringu, který předloni v zimě provedli zástupci Národních parků Šumava a Bavorský les.
Svatá Anna, chladna z rána? Jedna z nejznámějších českých pranostik letos vyšla, počasí jí dalo za pravdu. Teploty v podhůří Šumavy i na dalších místech Česka klesly pod deset stupňů. Například na šumavských slatích, které dlouhodobě patří k nejchladnějším místům, dokonce až k nule.
Svatá Anna, chladna z rána? Jedna z nejznámějších českých pranostik letos vyšla učebnicově, počasí jí dalo právě na svátek Anny, 26. července, za pravdu. Teploty v podhůří Šumavy i na dalších místech v kraji klesly pod deset stupňů. Na šumavských slatích, které patří mezi nejchladnější místa v Česku, až k nule.
V sobotu 27. července se v bavorském Neuschönau v rámci speciální série prohlídek Národní park Exkluzivně uskuteční prohlídka divoké přírody šumavského národního parku. Odborník na plazy Paul Hien tam provede zájemce fascinujícím světem zmije obecné, plaza roku.
Martin Vítek ze Stráže daroval městu Domažlice jasanovou lavici a stůl. Hodnota daru činí 11,5 tisíce korun. Starosta města doufá, že návštěvníci budou mobiliář udržovat v dobrém stavu.
V sobotu 27. července se v rámci speciální série prohlídek „Národní park Exkluzivně“ uskuteční speciální prohlídka divoké přírody národního parku. Odborník na plazy Paul Hien provede zájemce fascinujícím světem zmije obecné, plaza roku.
Až se budou Eliáše z Kašperských Hor na Klatovsku jednou ptát, kde se narodil, bude říkat: na silnici u Kolince. Jeho maminka totiž nestihla ze Šumavy dojet do porodnice a na svět ho za asistence zdravotnických záchranářů přivedla přímo v sanitce.
Budova hájovny na šumavském Březníku, známé z děl Karla Klostermanna, dostane novou střešní krytinu. Ta současná, ze smrkového šindele, již dosloužila. Není to jediné známé místo na Šumavě, které projde v nejbližší době rekonstrukcí. Na konci léta se bude upravovat střecha infocentra na Poledníku. Opravy si dohromady vyžádají přes šest milionů korun.
Až se budou Eliáše z Kašperských Hor jednou ptát, kde se narodil, bude říkat: na silnici u Kolince na Klatovsku. Jeho maminka totiž nestihla ze Šumavy dojet do klatovské porodnice a na svět ho za asistence zdravotnických záchranářů přivedla přímo v sanitce zastavené na krajnici.
/OBRAZEM/ V Podhůří Šumavy, přibližně deset kilometrů od Strakonic, najdeme malou obec s názvem Kladruby, která skrývá hned několik zajímavostí. Nachází se tu ohradní zeď ve tvaru čínského draka a zřícenina vodní tvrze. Výlet do Kladrub si pro čtenáře Deníku připravil strakonický sběratel historie Jan Malířský.
Folklorní soubor Krušnohor se ve dnech 12. až 14. července 2024 zúčastnil 29. Mezinárodního folklorního festivalu v Klatovech. Jako jediný zástupce z Čech předvedl své umění v několika pořadech a získal uznání od diváků i pořádajícího souboru Šumava.
/FOTO/ První měsíc školních prázdnin pomalu končí. K moři směřovaly dlouhé kolony aut, někdo má raději Šumavu, Harrachov nebo Doksy. Šanci dostaly i klasické tábory, romantika pod stanem stále táhne, les, voda, táborák, kamarádi. Zájem je značný, na každého se nedostane, potom přijdou na řadu hodné babičky, dědečkové, kteří v mládí fandili indiánům.
Horští záchranáři z Čech i Německa zachraňovali v neděli odpoledne českého paraglidistu, který se zřítil na německé straně Šumavy. Transportován byl nejprve německým vrtulníkem, poté byl předán českým záchranářům, kteří ho letecky převezli do nemocnice v Plzni.
Je Michal Nesvadba už příliš velký na to, aby si hrál s dětmi? Jeho plyšoví mazlíčci věří, že rozhodně ne. Z malého kluka ještě nevyrostl. Přijďte se o tom přesvědčit v neděli 28.července do amfiteátru v Hořicích na Šumavě.
Venkovský zámeček Nemilkov je ukázkou záchrany kulturního dědictví. Zajímavou památku během svého letního putování „objevila" paní Alena Hesounová z Pardubicka. Viděla i ložnici, ve které se nachází tajuplná skrýš, kde prý původní majitelé manželé Schreinerovi ukrývali před Hitlerem svého šestnáctiletého syna, aby nemusel do války.
Netradiční místo konání, bouřky a deště. Plachtařské mistrovství republiky letos hostila Toužim u Karlových Varů a stálo to za to. Hlavně tedy pro hranického Radka Krejčiříka, který si v oblasti Českého lesa, Šumavy či Durynského lesa dolétl pro stříbrnou medaili.
Znovu bude patřit mezi spolufavority barumky. Automobilový jezdec Adam Březík umocnil svoji pozici před měsícem, ve čtvrtém letošním díle seriálu MČR v Hustopečích dosáhl na premiérové vítězství.
V loukách nedaleko Hrdějovic se 18. července 1924 v ranních hodinách zřítil vojenský letoun Š-2. Jak popisuje ve svém článku níže Pavel Mörtl, dokumenty z havárie jsou uloženy ve Vojenském historickém archivu v Praze.
Dvě prázdninové odpočinkové výstavy Hybohledy ? Co to je? Pomůže Wikipedie? Jsou to dřevěné bedýnky s průhledem, kdy je vidět určitý obraz. A tyto hybohledy nyní vystavuje Pavel Macek v Domu historie Přešticka. A kdo stále neví, tady pochopí.
Ani o tomto víkendu se lidé na Plzeňsku nudit nebudou. Připraveno je několik akcí, které nabídnou například ochutnávku různých druhů piva, historická americká auta nebo festival plný punkových kapel.
V neděli 21. července vyjede lesní průvodce Stefan Breit se zájemci na kole ke Stubenbašskému jezeru a na 1315 metrů vysoký Poledník. Po krátkém stoupání z Prášil vede trasa k jezeru Stubenbach a poté do kopce na 1315 metrů vysoký Poledník.
Už přes deset let se nad lesy České Kanady, kousek od Valtínova a Ďáblovy prdele, tyčí rozhledna U Jakuba. Kromě nádherných výhledů do krajiny nabízí i množství dalších aktivit. Pojďte se s námi podívat, odkud je na jižní Čechy ta nejlepší vyhlídka z výšky.
V lese u šumavského Stožce spadl ve středu 17. července strom na cyklistku. Hlášení o nešťastné události přijali krajští operátoři dvacet minut po 13. hodině.
Populace tetřeva hlušce se v bavorsko-českých pohraničních horách výrazně zvýšila. Ukazují to výsledky posledního genetického monitoringu, který předloni v zimě provedli zástupci Národních parků Šumava a Bavorský les. Ředitelka Správy Národního parku Bavorský les Ursula Schuster a ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený prezentovali výsledky na společném setkání na Bučině.
Přeshraniční jednodenní túra v Národním parku Šumava připravil Národní park Bavorský les na neděli 21. července. Turisty provede lesní průvodce Ludwig Breitenfellner všechny zájemce pěší túrou oblastí s pohnutou historií a působivou krajinou. Účastníci této přeshraniční pěší túry se dozvědí mnoho zajímavého o historii, krajině a lidech Šumavy a Národního parku Šumava.
/VIDEO/ Pojedenácté se na stašské autobusové nádraží sjely traktory snad z celé Šumavy. Konala se tam Velká cena Michalova aneb S traktory nejen do polí. A účast byla obrovská.
Slavnost na břehu Teplé Vltavy si o víkendu užili milovníci Šumavy na Františkově poblíž Kvildy. Stanislav Schneedorf tam totiž odhalil 91. obnovený křížek, který osobně zrestauroval.
A je to tu zase. Meteorologové varují před extrémním počasím. Tentokrát jde o lijáky. V případě, že spolu s nimi přijde bouřka, mohou prý být velmi vydatné.
V pásu od jižních Čech po Královéhradecký a Olomoucký kraj bude v noci na neděli opět vydatně pršet a vzhledem k předchozím dešťům mohou stoupnout hladiny řek. Na první povodňový stupeň se mohou dostat zejména řeky odvodňující Šumavu, Českomoravskou vrchovinu, Orlické hory či Jeseníky, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ve městě Klatovy se v pátek rozjely naplno pouťové oslavy, které potrvají až do neděle. Představily se všechny folklorní soubory, které se účastní letošního ročníku a také začal jarmark. Od soboty se program poutě ještě více rozšíří.
Odumírající nebo odumřelé dřevo v šumavských lesích je typickým znakem v bezzásahových zónách národního parku nebo v přírodních rezervacích chráněné krajinné oblasti.
Rozhledna na Javorníce u Vacova už je pár let zase vyšší než špičky okolních stromů. A výhled? Ten je více než okouzlující. Šumavská krajina je božká a proto také Javorník a jeho okolí miloval spisovatel Karel Klostermann. Rozhledna možná proto dostala jeho jméno. Rozhleden je ale na jihu daleko víc. Pojďte se s námi podívat, odkud je na jižní Čechy ta nejlepší vyhlídka z výšky.
Kdy je lepší čas se dozvědět něco nového, než o prázdninách? Šumavští spisovatelé a další literární nadšenci dělají vše proto, abyste vy, fanoušci Šumavy a čtenáři, mohli zažít zajímavé a naplněné prázdniny.
Spolek Šumava Litera, město Freyung a město Vimperk pořádají do 14. července 2024 pod záštitou Tomáše Kafky, velvyslance České republiky v Německu, Vimperský týden ve Freyungu. Všechny akce jsou v německém jazyce a zdarma.
Každý třetí obyvatel ČR nosí brýle. Jsou všedním pomocníkem, módním doplňkem i prvkem osobnosti. Právě tomuto předmětu se věnuje putovní výstava Brejle a Okuliare původně Retromuzea Cheb, jejímž autorem je Ondřej Vicena.
Na nádvoří jezuitské koleje v Klatovech se představily první soubory, které budou součástí mezinárodního folklorního festivalu. Ten hlavním programem naplno odstartuje v pátek na náměstí.
Šipkaři Králové Šumavy Sušice obhájili prvenství v krajské části ligy Plzeň, která je rozdělena na tři části: Plzeň-jih, Plzeň-sever a Domažlice. Tím se kvalifikovali na mistrovství republiky, na němž skončili třetí. Navíc ovládli krajské kolo Ligového Poháru, čímž se dostali do republikového kola, kde byli pátí.
Očekávání meteorologů se naplnila: Českem, a jih není výjimkou, postupují bouřky se srážkami. Vedle vysokých teplot varovali meteorologové i před stoupáním hladin zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu a Novohradské hory.
Před středečními silnými bouřkami varovali v nové výstraze meteorologové, pro většinu Plzeňského kraje s vysokým stupněm nebezpečí. Nízký stupeň platí pro část Tachovska a Domažlicko.
Na první pohled do lesa nepatří, ale roste tam. Zaujmout musí každého houbaře, protože jeho tvar připomíná exotickou květinu nebo mořskou hvězdici. Květnatec Archeův je exotickým zástupcem v českých lesích. Našli jsme ho v lese poblíž Chrobol v pondělí 8. července.
Slovem disturbance v přírodě označujeme náhlou změnu. Z biologického hlediska se jedná o dočasnou změnu obvyklých podmínek v přírodě, která však způsobuje podstatnou změnu v celém ekosystému.
Slovem disturbance v přírodě označujeme náhlou změnu. Z biologického hlediska se jedná o dočasnou změnu obvyklých podmínek v přírodě, která však způsobuje podstatnou změnu v celém ekosystému.