Kreativ

ŠTÍTEK: Šumava

Nedaleko Srní stojí druhá Klostermannova lavička, pokřtěna byla pivem

Nově stojí na Klostermannově vyhlídce nedaleko obce Srní uprostřed Národního parku Šumava lavička Karla Klostermanna. Je vyrobena z kmene dubu a její vznik inicioval česko-bavorský spolek Karel Klostermann - spisovatel Šumavy, který se již 25 let stará o odkaz stejnojmenného spisovatele. Z lavičky je krásně vidět Povydří i Pootaví a také hrad Kašperk. 

Ragbisté začali sezonu drtivou výhrou

Konečně se dočkali. Odměnou jim bylo vysoké vítězství. Ragbisté Zlína až na třetí pokus naskočili do druhé nejvyšší soutěže, ve které v neděli uspěli nad výběrem Českých Budějovic 69:26. V zápase celkově položili 11 pětek, do tabulky si tak připsali pět bodů.  

Kanonýr Prachaticka - Petr Švarc

Čtyřmi brankami do sítě gólmana Hradiště se blýskl o víkendu v krajském přeboru starších žáků v dresu Šumavanu Vimperk Petr Švarc. Jeho tým zvítězil nad soupeřem z Písecka 7:2. Střelci z Vimperka náleží titul Kanonýr víkendu mezi mládeží.

Kašperské Hory zaplnila policie, nechyběla ani filmová Modrava

/VIDEO/ Slunečné počasí i pestrý program přilákal v sobotu do Kašperských Hor mnoho návštěvníků. Konaly se tam tradiční slavnosti, které se nesly v duchu historie práva a pořádku; chybět tak nemohli zástupci policie, a to od prvopočátků až do současnosti.

Životnímu prostředí pomáhá už třicet let. Situace není beznadějná, říká Melichar

K oboru životního prostředí měl Vladimír Melichar vztah už od základní školy. Nejvíce ho na něm lákala práce v terénu, a proto se rozhodl vystudovat Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Jeho práce se mu stala koníčkem, momentálně totiž objíždí Českou republiku a zkoumávýskyt nejrůznějších druhů rostlin a živočichů. 

Pochodem uctili památku žen a dívek, které zahynuly při pochodu smrti

Příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu kapitán Lukáš Perný a nadrotmistr Jaroslav Nábělek každoročně organizují extrémní dálkový pochod s názvem Military Death March. Pochodem chtějí připomenout a uctít památku žen a dívek, jež zahynuly během pochodu smrti, který byl zahájen koncem ledna 1945 z koncentračního tábora Grünberg a skončil 4. května téhož roku ve Volarech na Šumavě.

Na Šumavě jsou dvě potvrzené vlčí smečky

Vlci, kteří zde byli kdysi vyhubeni, se od roku 2015 přirozeně vracejí do příhraniční oblasti mezi Bavorskem a Čechami. Proces velmi pečlivě sledují zejména odborní pracovníci Správ národních parků Bavorský les a Šumava. Pomáhají jim v tom mimo jiné fotopasti a také rozbory genetických vzorků.

Fotolavička projde křtem

Slavnostní křest šumavské fotolavičky, která je znovu spojena s dílem a životem známého šumavského spisovatele Karla Klostermanna, se koná v pátek 11. září v 10 hodin.

Vzpomínání na Josepha Rosenauera

V posledních 23 letech se předposlední akce u Schwarzenberského plavebního kanálu v roce koná vždy jen několik set metrů od bavorských hranic u Rosenauerova pomníku na samém začátku kanálu. Bylo tomu tak i letos. 

Šumavská zajímavost. Soukromý majitel mění trať k hranicím na místní dráhu

Nové Údolí na Šumavě se stane jedním z prvních míst v českých zemích, které bude mít trať v kategorii místní dráha. Z dosud podaných několika žádostí o přeměnu na místní dráhu je ta šumavská zřejmě nejkurióznější. Jde totiž o pouhých 42 metrů soukromých kolejí, které tvoří konec regionální dráhy Správy železnic číslo 197 Číčenice – Nové Údolí.

Armáda se zapojí do obnovy lesů po kalamitě

Do podzimní obnovy lesů po klimatických kalamitách z posledních let se zapojí také příslušníci Armády České republiky (AČR). Vojáci pomohou s obnovou lesů po kůrovci, suchu a bořivých větrech ve všech čtyřech českých vojenských újezdech. Vyplývá to z aktuální dohody náčelníka generálního štábu AČR Aleše Opaty a ředitele Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Petra Krále.

Dva šestnáctiletí studenti objeli na kolech celou republiku

„Ráno jsme po půl desáté vyjeli z kempu La Provence. V Mariánských Lázních jsme se stavili na nákup a koupili jsme si i nové boty, protože staré jsme měli úplně durch. Na cestu jsme vyrazili okolo 10.30. Celou dobu se jelo příjemně, dnes krásná trasa, samé cyklostezky. Po 36 kilometrech jsme si dali polévku a zavolali do kempu, kde nám bylo řečeno, že máme přijet do šesti. Nakonec se povedlo usmlouvat horní hranici příjezdu na sedmou hodinu. I tak trochu na krev.“  

Zákaz vstupu do obory. Začala říje a lov jelenů

Koho z houbařů nebo výletníků napadne vstoupit v těchto dnech do Slavické obory, poruší zákaz, který začal platit o prvním zářijovém dni. Nastala jelení říje a s ní je spojen i lov vysoké zvěře. Tyto dvě kombinace mohou být pro člověka nebezpečné.  

Ochranáři vedou boj s nebezpečnými bolševníky i na Šumavě

Bolševník velkolepý je nebezpečná invazivní rostlina. Šíří se na mnoha místech ČR. Proti jejímu postupu bojují ochránci přírody i na Šumavě. Členové Českého svazu ochránců přírody ze základní organizace Šumava se v tomto roce soustřeďují na potlačení bolševníku v údolí Mladíkovského potoka, kde akutně hrozí jeho invaze do evropsky významné lokality.

Trenér ragbistů zůstal na soupisce. Chtěl by do finále

Závěr srpna si představoval odlišně. Hrající trenér zlínských ragbistů Petr Juřík měl uplynulou neděli vést své svěřence k prvnímu zápasu nového ročníku 2. ligy, vzhledem ke dvěma pozitivním případům Bystrce na COVID-19 však utkání bylo přeloženo.  

Šumava je ode dneška dostupná i pro seniory

Od 1. září začíná podzimní část již tradičního projektu Dostupná Šumava. Sérii celodenních autobusových výletů s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou pořádá Národní park Šumava společně s ČSAD autobusy Plzeň již 22 let.

Místa, která se neokoukají

Šumava se nedá okoukat. Potvrzuje to na svých snímcích Václav Vostradovský. Turisté tu podle jeho slov i při opakovaných návštěvách narazí vždy na nové pohledy.Máte také snímky z přírody? Zašlete je na e-mail: leona.frohlichova@denik.cz a my je rádi zveřejníme.