/FOTOGALERIE, ANKETA/ Povadlé karafiáty, chlebíčky s vlašákem a alkohol na rozjíždějící se podnikové party i tak by se dal popsat zkostnatělý pohled Čechů na Mezinárodní den žen. Někteří jej slaví, jiní jej z kalendáře natrvalo vytěsnili.
Sedlčany /ROZHOVOR/ - Dosavadní ředitel Nemocnice Sedlčany na Příbramsku Roman Vanžura potvrdil, že dostal nabídku na místo provozního ředitele mělnické nemocnice, která patří do sítě společnosti Mediterra a je součástí holdingu VAMED. I když se teprve vyjasňuje, jak bude přesně jeho pracovní náplň vypadat, uvedl, že není důvod obávat se o budoucnost sedlčanské nemocnice.
Šumpersko, Jesenicko – Mezinárodní den žen se po světě slaví už více než sto let. U nás se hodně zprofanoval za socialismu, ale kořeny má ve Spojených státech.
Prostějov – Ačkoliv je u nás tradice svátku Mezinárodního dne žen už od první republiky, po revoluci od něj mnoho lidí upustilo. Až v posledních letech se k němu začínají navracet zpátky a podle slov některých zasvěcenců dokonce vytlačuje i přivlečený svátek svatého Valentýna.
Praha – Do českého povědomí se vrací Mezinárodní den žen (MDŽ). Svátek, který připadá na 8. března, se postupem času zbavil nálepky socialistické oslavy a aktivistky ho stejně jako jejich předchůdkyně před stoletím využívají k prosazování ženských práv a rovných šancí. Pořádají semináře a diskuse. Na nerovné podmínky žen a mužů upozorňují i některé političky a politici.
Plzeň - Od svátku svatého Valentýna neuplynul ani měsíc a květinářství zažívají další nápor. Muži tentokrát chodí pro kvetoucí a vonící dárky k dnešnímu Mezinárodnímu dni žen.
Nová Paka – Již o víkendu předcházejícím dnešnímu Mezinárodnímu dni žen se na mnohých místech konaly oslavy tohoto svátku. Například v Nové Pace se v P-centru Militkých sešla více než stovka žen; všechny byly obdarovány květinou a přáním.
Příbram - Zástupci mužského pokolení, kteří jsou věrni Mezinárodnímu dni žen, v úterý 8. března předají partnerkám, přítelkyním, maminkám a kolegyním květinu. Ačkoli se to dnes může zdát jako přežitek z dob minulých, stále vedou karafiáty, přestože vůbec za nic nemohou.
České Budějovice - Na tisíc růží dostanou zítra ženy v autobusech a trolejbusech českobudějovického dopravního podniku. Neobvyklá akce je připravena u příležitosti Mezinárodního dne žen.
Hana Brázdilová pochází z Vyškova. Je vdaná a se svým manželem vychovala jednoho syna. Celý život se věnuje malým dětem a vychovala již několik generací dětí v obci.
Tachovsko – Již tradičně vypuknou oslavy Mezinárodního dne žen. Tento svátek, který původně oslavoval stávky newyorských švadlen v roce 1908, nemine ani okres Tachov.
Žatec – Podle předpokladů skončilo víkendové utkání vedoucího celku fotbalové divize B z Lovosic. Ten porazil v Žatci domácího účastníka krajského přeboru 2:0.
Neslavíte Mezinárodní den žen MDŽ? Zkuste tentokrát udělat změnu. Městské informační a kulturní středisko MIKS Krnov má pro oslavenkyně všech věkových kategorií sympatické překvapení: Dámskou jízdu.
Benešovsko – Kdysi dlouho připravované a detailně organizované oslavy Mezinárodního dne žen, jichž svátek je zítra, se renesance na Benešovsku stále nedočkaly.
Hranice – Pestrou škálu nejrůznějších technik zdobení kraslic, ale také to, jak slavili svátky jara lidé v podzámčí či na zámku, přibližuje nová výstava v hranické galerii M + M. Na její vernisáž přišly v pátek vpodvečer desítky lidí a exponáty zde budou k vidění až do 26. března.
Mělník – Poslední březnovou sobotu začíná sezona trhů na náměstí Míru. Podle mělnického místostarosty Petra Volfa budou trhy na stejném místě pokračovat každou sobotu až do podzimu.
Město Aš se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. Mnoho z nich je už v důchodovém věku, a tak je každá nová posila ve městě velice vítaná. Od února mohou už konečně chodit lidé k novému praktickému lékaři. Podle dosavadních informací veřejnosti a starosty města jsou s ním občané velice spokojení.
Sedlčany – Roman Vanžura, dosavadní ředitel sedlčanské nemocnice, nám poskytl rozhovor. Potvrdil, že dostal nabídku na místo provozního ředitele nemocnice v Mělníku, která patří do sítě společnosti Mediterra a je součástí holdingu VAMED. I když se teprve vyjasňuje, jak bude přesně jeho pracovní náplň vypadat, ujistil nás, že není důvod obávat se o budoucnost této nemocnice.
Přerov – Důchodkyně z Čekyně se scházejí v místním Klubu seniorů už dvanáct let. Dříve dokonce pořádaly dvakrát do roka výstavu, na kterou se přijeli podívat i lidé z okolních obcí. Atmosféru blížících se svátků jara dokonale navodila také velikonoční výstava, která byla o víkendu k vidění v budově místní knihovny.
Věra Šístková je zdravotní sestra, ale především skautka tělem i duší. Se svou rodinou bydlí v Dobřanech. Ve svém volném čase zde vede dívčí skautský oddíl Bílá stopa.
Londýn (Od zvláštního zpravodaje) - Miliony diváků před téměř čtyřmi lety procházely Olympijským parkem královny Alžběty, když Londýn hostil celosvětový sportovní svátek pod pěti kruhy.
Svitavy – Očekávané první zápasy prvoligového florbalového čtvrtfinále proti Kladnu se nezadržitelně blíží. Příprava na ně vrcholí nejenom na trénincích, ale také v celém oddíle.
Plzeň – Adrenalin fanoušků boxu stoupá, už v sobotu vypukne na plzeňském zimním stadionu Galavečer profesionálního boxu. Výjimečnou sportovní akci, která začne v HM Areně v 18.00 hodin, ozdobí hned čtyři souboje o tituly mistrů světa a Evropy WBC a WBO.
Děčín – Poslední dny se děčínským Válečníkům v Národní basketbalové lize sice nedaří podle představ, přesto v pátek bude celé město kvůli nim opět na nohou.
Únorový den s pořadím 29 připadl po čtyřech letech na letošní rok a pro některé šlo o opravdu výjimečný den. Ať už narozením dítěte, nebo svatebním obřadem.
Vsetín - Desítky umně zdobených velikonočních vajíček z různých koutů České republiky jsou v těchto dnech k vidění na zámku ve Vsetíně. Výstava nazvaná Krásy kraslic dává návštěvníkům nahlédnout do části etnografických sbírek Muzea regionu Valašsko.
Východní Čechy, Červený Kostelec - Po čtyři dny žil Červený Kostelec amatérským divadlem. V divadle J. K. Tyla se totiž konal 18. ročník krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla.
Východní Čechy, Červený Kostelec - Po čtyři dny žil Červený Kostelec amatérským divadlem. V divadle J. K. Tyla se totiž konal 18. ročník krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla.
Praha - Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků bude ve Sněmovně při závěrečném schvalování čelit návrhu na zamítnutí. Zamítnout ho chce hospodářský výbor i někteří poslanci opoziční pravice a vládního hnutí ANO. Poslanci dnes předlohu pustili do třetího čtení, které mohlo by přijít na řadu ještě v březnu. Výbor pro sociální politiku chce senátní předlohu naopak schválit.
Praha – Svátek Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se zřejmě bude připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. Významný den dostanou v kalendáři český král a římský císař Karel IV. a senioři. V novele zákona o státních svátcích to dnes schválila Sněmovna. Předlohu, která vzbudila v dolní komoře kontroverze a vedla k emotivní slovní přestřelce, ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.
Karlovarský kraj - Bylo to před sedmi lety, když přišli poprvé členové Svazu knihovníků s myšlenkou měsíčního čtenářského svátku. Tím se stal právě březen a nyní se do akce zapojuje víc než 500 aktivních veřejných knihoven z celé republiky. Letos se akce řídí mottem Knihovny jsou kreativní nejen v březnu. Cílem této kampaně je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné tvorbě.
Praha - Češi mají stále menší zájem o práci v maloobchodu. Obchodníkům se tak daří obtížněji obsazovat volná pracovní místa. Důvodem je nízké platové ohodnocení, častá práce o víkendech a svátcích a u některých profesí také hmotná odpovědnost pracovníka. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz.