Praha /FOTOGALERIE/ – Ponorky, šlapadla a kouzla, zkrátka magický svět filmaře Karla Zemana táhne. Muzeum s jeho jménem, které bylo otevřeno v říjnu pod Karlovým mostem na pražské Kampě, už přivítalo desetitisícího návštěvníka.
Plzeň - Dva vánoční speciály uvařil pro letošní svátky plzeňský minipivovar Purkmistr podle vlastních i středověkých receptur. Jde o světlý 17stupňový vánoční speciál ze tří druhů sladu a tří druhů chmele a adventní medový ležák. Řekl to Petr Míč z pivovaru. Na rozdíl od dřívějších specialit, které obsahovaly netradiční chmel i slad, šel minipivovar v "ryze českém duchu". Obou nápojů vyrobil po 1000 litrech.
Praha – Umělohmotné stromečky barevně svítí, točí se, a když je nakrmíte několika bateriemi, dokonce vám i zahrají. Z amplionů střídají americké klasické vánoční hity v dost netradičním počeštěném provedení nadšené hlasy vábící návštěvníky do jednotlivých nákupních hal.
Most - Zpěvák a bavič Vladimír Hron bude ve středu 12. prosince se čtenáři Deníku a dalšími příchozími zpívat v mosteckém obchodním domě Central koledy.
Most - Zpěvák a bavič Vladimír Hron bude ve středu 12. prosince se čtenáři Deníku a dalšími příchozími zpívat v mosteckém obchodním domě Central koledy.
Jižní Čechy - Mikuláš s dárky a čertovské rojení, řezání větviček ovocných stromů na svátek sv. Barbory či zapalování svíček na adventním věnci. To jsou jedny z mála adventních tradic, které přetrvaly až do dnešní moderní doby.
Kroměřížsko – Vánoce se blíží nezadržitelným tempem. Lidé dárky velmi často kupují na splátky, mnozí se nebojí se kvůli radosti nejbližších ani zadlužit. Prázdnou peněženku tak ochotně doplňují úvěrové společnosti. Oblíbené jsou i takzvané opožděné dárky, koupené se slevou v lednových výprodejích.
Praha – Umělohmotné stromečky barevně svítí, točí se, a když je nakrmíte několika bateriemi, dokonce vám i zahrají. Z amplionů střídají americké klasické vánoční hity v dost netradičním počeštěném provedení nadšené hlasy vábící návštěvníky do jednotlivých nákupních hal.
Východní Čechy - Každý pátek zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Kralupy – Posledním letošním kurzem kralupského domu dětí a mládeže byla sobotní sváteční dílna, kde děti i dospělí tvořili vánoční ozdoby, dekorace a přáníčka různými technikami.
Praha – Poptávka firem po zaměstnancích dále klesá, roste pouze v oborech informačních technologií. V listopadu bylo na serveru Jobs.cz vystaveno celkem 20.596 pracovních míst, což bylo o 1,5 procenta méně než v říjnu a o 8,7 procenta méně než před rokem.
Hradec Králové - Víkendová porota Deníku: Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy se dotazovaní vyjádřili k otázce předvánočního času.
Praha – Češi letos plánují utratit za štědrovečerní tabuli a stromeček v průměru asi 4000 korun na domácnost. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro úvěrovou společnost Home Credit, kterého se zúčastnilo přes 1000 lidí.
Hodonínsko / SERIÁL NOSITELÉ FOLKLORU/ - Svatý Mikuláš (280/286 – 345/352), biskup v lykijské Myře, je jedním z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství. Tento ochránce námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů, je též patronem Ruska, Lotrinska nebo měst Amsterdamu, Bari, Barranquilla a dalších. V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosince a oslava je spojena s rozdáváním dárků dětem, obvykle v předvečer 5. prosince.
Východní Čechy - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Tentokrát otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Praha - Dnes je druhá adventní neděle, která připomíná blízkost Vánoc. Na bronzovou neděli nastal čas na zapálení druhé svíce na adventních věncích. Advent, jehož barvou je fialová, je obdobím klidu a rozjímání. Pro mnoho lidí je však v současnosti předvánoční období naopak spojeno se shonem.
Východní Čechy - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Tentokrát otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Tučín - Netradiční adventní kalendáře, věnce, ale také perníčky, drátkované ozdoby nebo vyšívané ubrusy – to vše mohli obdivovat návštěvníci, kteří si o víkendu nenechali ujít vánoční výstavu v Tučíně. Konala se už podeváté a připravil ji zdejší Dámský klub.
Praha – Do Štědrého dne zbývají necelé tři týdny. Aby se na nejvýznamnější svátek celého roku čekalo příjemně a do hlavního města zavítalo adventní kouzlo, musí nemalé částky investovat do výzdoby radnice jednotlivých městských částí. Ty rok od roku hlídají výdaje za vánoční atmosféru pečlivěji.
Kladno – Když vymačkáte číslo futsalisty SAT-ANu Kladno Jana Švambery, ještě víc si uvědomíte, že se blíží nejhezčí svátky v roce. Připomíná je vyzvánění vánoční melodie.
Litoměřice – Mladí litoměřičtí basketbalisté si dvě kola před koncem žákovské ligy U15 zajistili postup do extraligy, která se začne hrát na nový rok s 12 nejlepšími celky v republice. K postupu jim pomohla dvě vítězství, která minulý víkend přivezli z Plzně a Chomutova.
Východní Čechy - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Tentokrát otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Prostějovsko – Pokud chcete o Vánocích udělat radost, můžete obdarovat své blízké, ale také třeba podpořit dobrou věc. Například tím, že koupíte dárek člověku, který nemá to štěstí, že může trávit svátky s rodinou. Sdružení Dobré místo pro život organizuje pro děti z dětského domova v Plumlově sbírkovou akci Strom splněných přání.
Chlumec nad Cidlinou – Vánoce na zámku Karlova koruna se konají v sobotu 8. prosince od 10 do 17 hodin. Zábavný sváteční program bude spojený s velkou vánoční výstavou. Motto je „Vánoce u nás a ve světě". Součástí programu je obří betlém ve Sloupovém sále a v horním patře zámku velká vánoční výstava.
Ostrava - Začátek svátků klidu a pohody paradoxně doprovází stres a shon. Nákupní centra praskají ve švech a prodejci nestíhají obsluhovat davy zákazníků, kteří se dovnitř posuvnými dveřmi hrnou. Proto obchodníci sáhnou k levné a rychlé pracovní síle brigádníkům.
Jince - Ve jménu svaté Barbory „PAL". Po tomto povelu zahřměl jineckými kasárnami ohlušující výstřel. Ten 4. prosince odstartoval dvoudenní oslavu devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády a svátku dělostřelecké patronky Svaté Barbory. Tu při kanonýrském soudu ztvárnila herečka Bára Štěpánová, která již počtvrté v Jincích dohlížela na regulérnost pasování vojáků do cechu kanonýrů 13. dělostřelecké brigády. A jak sama tvrdí, pro dělostřelce má slabost.
Jankovice - U koní pracuje šestačtyřicetiletý Zdeněk Seménka pětadvacet let. Nejdříve se o čtyřnohé přátele staral ve Starém Městě, poté v Mařaticích a v posledních třech letech velí stájím nad Jankovicemi.
Praha - Pro pekaře a cukráře nastává v těchto týdnech vrchol sezony, díky vánočnímu cukroví a pečivu rostou jejich tržby proti běžnému roku až o desítky procent. Z vyjádření výrobců i obchodníků vyplývá, že ceny vánočního cukroví navzdory růstu nákladů zůstávají letos většinou na loňské úrovni.
Praha - Na vánočním stromku letos nebude šetřit šest procent Čechů, kteří za něj chtějí utratit víc než tisíc korun. Celkem 35 procent lidí pak za tento symbol Vánoc utratí 200 až 500 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Hornbach.
Ostrava /DENÍK ZAUJALO/ - Vánoční shon, nakupování dárků, vaření dobrot. Aby prodejny sváteční návaly v obchodech zvládly, většinou zaměstnávají brigádníky. Podle zjištění Deníku je ale volných míst méně než před několika lety.
Orlickoústecko - Už jsme v naší soutěži psali o tom, že prosinec a vůbec zimní měsíce jsou na hubnutí složité, protože tělo má tendenci střádat tuk do zásoby. Nepřibírat na Vánoce je u některých diet těžké proto, že se tyto svátky u nás staly synonymem přejídání.
Zubrnice - Vánoce ve skanzenu. Tak se jmenuje tradiční oslava nejkrásnějších svátků v roce, kterou chystá Soubor lidové architektury Zubrnice, neboli tamní skanzen na víkend 15. - 16. prosince. Bude to samozřejmě s plnou parádou, s muzikou, kejklířem a další vánoční zábavou.
Zubrnice - Vánoce ve skanzenu. Tak se jmenuje tradiční oslava nejkrásnějších svátků v roce, kterou chystá Soubor lidové architektury Zubrnice, neboli tamní skanzen na víkend 15. - 16. prosince. Bude to samozřejmě s plnou parádou, s muzikou, kejklířem a další vánoční zábavou.
Svitavy - Blížící se Vánoce nenechávají nikoho v klidu. Lidé vybírají dárky, hospodyňky pečou cukroví. Na tržištích už se objevili i prodejci se stromky.
Praha – Patnácté kolo basketbalové Mattoni NBL dnes načne zápas pražského USK s mistrovským a v letošní sezoně dosud neporaženým Nymburkem. Na Folimance se hraje od 18 hodin.
Blanensko – První sníh a v noci několik stupňů pod nulou. Na tento okamžik čekali především vlekaři a provozovatelé skiareálů. Ti na Blanensku proto už od soboty pilně zasněžují svahy. Na olešnické sjezdovce se první lyžaři objeví už zřejmě příští týden.