Po příjezdu ze Švýcarska se lvice Ayo k představení olomoucké veřejnosti prozatím příliš nemá. První dny pobývala v zázemí, včera se osmělila prozkoumat vnitřní ubikaci, dnes vzala zavděk jejím vrchním patrem, a tak bylo možné ji spatřit alespoň částečně.
Do sestavy české reprezentace pozemních hokejistek pod vedením nového irského trenéra Garetha Grundieho se vešel i trojlístek z rakovnického HC 1972 Přibíková, Vorlová a Bašová.
Bývalý reprezentant se vrátil do české ligy po zahraničních angažmá v Rusku, Švýcarsku a Německu. Jaká byla jeho první sezona po návratu? A kde bude hrát v té další?
/ROZHOVOR/ Prestižní Cenu Společnosti pro interkulturní germanistiku, která je celosvětovou organizací zahrnující všechny kontinenty, obdržela za svou vědeckou a výzkumnou práci ústecká badatelka a docentka zdejší univerzity Renata Cornejo. Na katedře germanistiky v Ústí nad Labem působí od roku 1990.
Na komentovaná krmení deseti druhů zvířat láká návštěvníky olomoucká zoo na Svatém Kopečku. V květnu, červnu a září probíhají o víkendech a o svátcích, v červenci a srpnu i ve všední dny.
Po loňské nehodě a nákladné výměně lodního šroubu se k Pasohlávkám a na hladinu Nových Mlýnů vrátila historická loď Munot. Plavební společnost už připravuje první plavby.
Za krásné fotky a video děkujeme Davidu Kordovi.
Úvodními závody ve sprintu odstartoval víkendový závod Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě. Ve Vysočina Areně, kam mohli po třech letech opět dorazit fanoušci, si v short tracku připsali vítězství Jolanda Neffová ze Švýcarska a Němec Luca Schwarzbauer.
/FOTOGALERIE/ Čekání českých hokejistů na medaili by mohlo skončit. To je pohled bývalého trenéra českého i slovenského národního týmu a dvojnásobného mistra ruské ligy Vladimíra Vůjtka staršího. Brzy pětasedmdesátiletý odborník považuje aktuální složení týmu na mistrovství světa za nejsilnější za poslední roky.
/FOTOGALERIE/ Čekání českých hokejistů na medaili by mohlo skončit. To je pohled bývalého trenéra českého i slovenského národního týmu a dvojnásobného mistra ruské ligy Vladimíra Vůjtka staršího. Brzy pětasedmdesátiletý odborník považuje aktuální složení týmu na mistrovství světa za nejsilnější za poslední roky.
Jedno nádraží (nebo spíše přístřešek) už Břasy mají. Pod ovocnými plantážemi v části Vranov na trati z Plzně do Radnic. Teď se ale přímo v centru obce rýsuje nová budova, která se stane součástí unikátní železnice s parními mašinkami.
/FOTO/ Za velmi kvalitní označili pitnou vodu odborníci z Fakulty stavební brněnské techniky. Výzkum, kterému se věnovali celý uplynulý rok, zaměřili na znečištění pesticidy, léky, hormony nebo mikroplasty. Bádání zakončili jasným stanoviskem. Ze všech dostupných zdrojů přitéká do města voda v nejlepší kvalitě.
/ROZHOVOR/ Už několikrát šokovala amatérské běžce kolem sebe. Zvláštní ceny vystavuje v práci, o svých sportovních začátcích moc nemluví. V dětství navštěvovala turistický kroužek, míčové hry ji nezajímaly.
Předvádí krkolomné pozice, dokáže se protáhnout tenisovou raketou a nebo vlézt do bedny miniaturních rozměrů. Ludvík Janíček/Berousek je jediným hadím mužem v České republice. Od 12. do 15. května 2022 můžete jeho dechberoucí vystoupení vidět v hororovém cirkuse Ohana, který přijede do Strakonic.
/ROZHOVOR/ Od 12. do 15. května budou moci Strakoničtí navštívit na prostranství pod restaurací Hvězda unikátní podívanou. Bude zde hostovat hororový cirkus Ohana. Jedním z vystupujících bude také jediný hadí muž v Česku Ludvík Janíček Berousek.
Celý víkend budou silnice v okolí Boskovic brázdit hadrová vozítka známá jako Velorex. Koná se tam už čtyřiadvacátý jarní sraz těchto trojkolek. Sjezd účastníků právě probíhá. Závodníky při dnešním pátečním večeru čeká registrace a ubytování v kempu Suchý. Přes noc nabírají síly k sobotní spanilé jízdě po Boskovicích. Děkujeme panu Vladimíru Frišovi za poskytnutí fotografií.
Mohou nové technologie zaměřené na ochranu životního prostředí zachránit svět? Odpověď na tuto otázku přináší výstava, která je k vidění do 20. května v Budově G Technické univerzity Liberec.
Scéna jako z akčního filmu. Zakuklené komando zásahové jednotky celní správy jde na jisto. Po bleskové akci leží na břiše v koupelně jednoho z bytů v centru Brna čtyřicetiletý muž s dredy. Jen ve spodním prádle a ruce spoutané za zády. Razie s krycím názvem Kostka II byla úspěšná.
/VIDEO/ Scéna jako z akčního filmu. Zakuklené komando zásahové jednotky celní správy jde na jisto. Po bleskové akci leží na břiše v koupelně jednoho z bytů v centru Brna čtyřicetiletý muž s dredy. Jen ve spodním prádle a ruce spoutané za zády. Spadla klec, razie s krycím názvem Kostka II byla úspěšná.
Hokejistou sezony byl vyhlášen Filip Chlapík z pražské Sparty. Čtyřiadvacetiletý útočník byl se 70 body i nejproduktivnějším hráčem a s 31 góly nejlepším střelcem základní části uplynulého extraligového ročníku. Na trůnu pro nejlepšího hráče domácí nejvyšší soutěže vystřídal Matěje Stránského, jenž před rokem odešel do Švýcarska.
V sobotu 23. dubna se uskutečnil v lichtenštejnském městě Schaan turnaj Chikudo kickboxing cup pod hlavičkou WAKO. Soutěž byla rovněž vypsána jako mezinárodní mistrovství Švýcarska. Na tuto akci vyrazil i reprezentační výběr Českého svazu kickboxu, jehož součastí byl i člen Wu-shu Pelhřimov Jaroslav Dvořák.
Překvapivý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování, objevil a popsal mezinárodní tým vědců s českou účastí. Zjistil, že jednou z obranných strategií rakovinných buněk je to, že si samy způsobí další poškození DNA a svůj buněčný cyklus pozastaví před začátkem buněčného dělení. To jim poskytne čas na opravu vážnějších poškození způsobených radioterapií.
Dobíhali se širokým úsměvem a s radostí si zazvonili na kravský zvonec zavěšený na vysoké trojnožce v cíli. Přitom ještě před pár minutami, v zatáčce na kraji sjezdovky, se smál málokdo. Tam se totiž naposledy lámala trať a závodníci museli po 18 kilometrech ještě jednou vystoupat na vrchol Ještědu, během závodu už podruhé.
Vypadalo to na velkou senzaci. K té nakonec nedošlo. Fotbalisté Horek vedli nad Kolínem o dva góly, už jasný lídr divizní skupiny C ale dokázal blamáž na hřišti posledního odvrátit a zvítězil 4:2.
Zkameněliny obřích ichtyosaurů našli vědci ve vysokých nadmořských výškách švýcarských Alp. Spolu s nimi objevili i dosud největší nalezený zub „rybích ještěrů“. Senzační nálezy pomohou zaplnit mezery v dosavadních poznatcích o těchto prehistorických "vodních dracích".
Jeho táta má bronz z mistrovství světa v atletice, děda si zahrál proti slavnému Bayernu. Teď přišel čas, aby se ukázal zástupce nejmladší generace sportového rodu. Sedmnáctiletý hokejista Marek Soukup bojuje na světovém šampionátu v Německu o medaile.
/FOTOGALERIE/ Letošní sezonu extraligy si sparťanský útočník Filip Chlapík doslova podmanil. Byl nejproduktivnějším hráčem základní části i play off, ani on ale nedokázal ukončit patnáctileté čekání Pražanů na titul. „Druhé místo si nikdo nepamatuje,“ vyprávěl zklamaně hned po konci rozhodujícího zápasu. Příští sezonu už stráví ve Švýcarsku.
Česká hokejová osmnáctka deklasovala ve čtvrtfinále mistrovství světa v Landshutu Švýcarsko 8:0 a poprvé od roku 2018 postoupila mezi nejlepší čtyři. Tým kouče Jakuba Petra bude o víkendu útočit na první medaili od stříbra z finské Lappeenranty 2014. Soupeře pro sobotní semifinále určí až další dnešní zápasy.
Předvádí krkolomné pozice, dokáže se protáhnout tenisovou raketou a nebo vlézt do bedny miniaturních rozměrů. Ludvík Janíček/Berousek je jediným hadím mužem v České republice. Od 12. do 15. května 2022 můžete jeho dechberoucí vystoupení vidět v hororovém cirkuse Ohana, který přijede do Strakonic.
Zajet si na nákup do zahraničí kvůli úsporám se nyní vyplatí. Tedy, hlavně do Polska, jak Deník zjistil. Zatímco velký nákup potravin pro osobu na měsíc, obsahující například mléko, rýži, vejce, sýr, kuřecí a hovězí maso, brambory i ovoce, v Česku přijde na 4784 korun, v polských obchodech ušetří český zákazník přes 1100 korun. Naopak v Německu nebo Rakousku by se mu nákup výrazně prodražil.
Cenný skalp obhájců titulu z Kanady si užíval trenér hokejové osmnáctky Jakub Petr na mistrovství světa v Landshutu. Jeho tým díky vítězství 6:5 v prodloužení skončil právě před posledním soupeřem ve skupině A druhý a ve čtvrtek bude hrát ve čtvrtfinále se Švýcarskem.
Mezinárodní hokejová federace dnes odebrala Rusku pořadatelství mistrovství světa v příštím roce, které se mělo v květnu 2023 konat v Petrohradu. Rada IIHF se k očekávanému kroku rozhodla s ohledem na obavy o bezpečnost a pohodu všech zúčastněných hráčů, funkcionářů, zástupců médií a fanoušků.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: "Je to asi dva roky zpátky. Oslovili mě, jestli bych nedokázal nechat vytvořit speciální kozojedský betlém. A když si něco zamanu, zařídím to," vypráví Miroslav Hykyš o svých začátcích ve Spolku Stříbrného zvonu v Kozojedech. Betlémář a nadšenec do historických zajímavostí a kulturních památek vystavuje na stálé expozici v kozojedské škole dnes již 350 betlémů různých stylů, tvarů a velikostí. Výtěžkem výstavy přispěje na záchranu kozojedského kostela sv. Václava. "Betlémy nejsou jenom záležitost Vánoc, i když o velikonočních 'postních' betlémech se toho dnes mnoho neví," vypráví sběratel.
/VIDEO/ Dopíšete na konec řádku a ozve se cinknutí. Starší generace ten zvuk důvěrně zná. Zvuk psacího stroje. Ty jsou dnes vzácné podobně jako sníh na poušti. Čeho je ale málo, po tom prahnou sběratelé. Mezi ně patří i Eduard Hošek z Třebíče, který psací stroje sbírá asi patnáct let.
Jejich věk by jim tipoval asi málokdo. Legendární brněnští bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, kteří dvacetkrát ovládli světový šampionát v kolové a byli fenomény své doby, letos slaví životní jubilea ve výborné formě. Jindřich se v březnu dožil osmdesátky, Jan slaví v pondělí sedmasedmdesáté narozeniny. Přesto jsou nadále vitální a aktivní.
V Obrazárně Špechar Želeč najdete výstavu kreslíře, grafika a humoristy Jiřího Slívy. Ten do galerie zavítal v sobotu 23. března, aby se setkal s fanoušky, rozdal podpisy nebo dokonce zahrál. Děkujeme galeristovi Pavlu Šmidrkalovi za příspěvek. Děkujeme také Aloisi Sassmannovi, který je autorem některých fotografií. "Výstava a přítomnost pana Slívy měla velkou odezvu. Řada jeho grafik našla nové majitele a o některé se strhla bouřka. To jsem dávno nezažil. Předvedl se i jako výborný skladatel a interpret svých písní. Umí sám sebe podat vtipně," referuje Pavel Šmidrkal.
Jejich věk by jim tipoval asi málokdo. Legendární brněnští bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, kteří dvacetkrát ovládli světový šampionát v kolové a byli fenomény své doby, letos slaví životní jubilea ve výborné formě. Jindřich se v březnu dožil osmdesátky, Jan slaví v pondělí sedmasedmdesáté narozeniny. Přesto jsou nadále vitální a aktivní.
/VIDEO/ Na co jsem prozatím přišel? K této otázce hledá odpověď ve své stejnojmenné knize kytarista Michal Pospíšil. Vlastník nahrávacího studia v Rousínově na Vyškovsku projezdil už s několika kapelami celou republiku na stovkách koncertů. Většinu jeho života přitom hudba ustupovala kariéře manažera, než pochopil, že potřebuje něco jiného.
Přední izraelská choreografka a skvělá tanečnice Sharon Vazanna uvede v neděli 24. dubna v trutnovském Uffu dvě oceňované inscenace High a Good Children.
/FOTOGALERIE/ Po náročné sezoně ve Švýcarsku, kde v tamní National League došel s Davosem do semifinále play-off, si chtěl hokejový útočník a reprezentant hlavně odpočinout. Nakonec se ale v úterý vydal na druhé extraligové finále, aby podpořil bývalé spoluhráče z Třince proti Spartě.
Opéct si buřty nedaleko Pravčické brány přímo na suché hrabance mezi stromy? Odhodit na suché listí nedopalek cigarety? Odejít od ohně, i když ještě není úplně dohašený? Anebo dokonce „ze srandy“ házet v lese zábavní pyrotechniku? I takové nápady mají vandalové a nepozorní návštěvníci v Českém Švýcarsku. Každoročně tam takto páchají obrovské škody.
Borec, jenž měří přes dva metry a váží přes sto třicet kilogramů. Může se pochlubit tituly z Německa, Rakouska i Česka, kapitánskou páskou národního týmu i účastí v NFL Europe. Nová posila Vysočina Gladiators Josef Fuksa se jihlavským fanouškům představila poprvé v nedělním duelu s Prague Lions. Domácí premiéra mu ale zhořkla. S mateřským klubem Fuksa a spol. prohráli poměrně vysoko 19:35. Po zápase potom klub ohlásil další nečekaný příchod. Kádr rozšíří minimálně na duel s brněnskými Sígr Jan Dundáček.
Vyšetřování nedávného požáru nedaleko Pravčické brány pokračuje, svědci viděli dva návštěvníky házet dělobuchy. Lesní požáry trápí národní park opakovaně, neopatrní lidé dělají ohýnky třeba přímo mezi suchými stromy. Obrovské škody páchají také vandalové, kteří „zkrášlují“ soutěsky graffiti.
/FOTOGALERIE/ Maximálně inspirativní výlet do Švýcarska absolvovali majitelé Farmy Bláto z Uhlířských Janovic. Navštívili inseminační stanici Swissgenetics, kde osobně poznali tatínky svých telátek. Podívali se také na několik místních moderních i tradičních farem, stihli okouknout krásy Lucernu i obdivovali krasavice jednoho z nejúspěšnějších chovatelů plemene jersey.
FOTOGALERIE/ Za poslední měsíc již potřetí, vážení čtenáři, navštívíme společně prostřednictvím fotografií sever Čech, kraj pod Ještědem a Bezdězem, kraj tajemných hradů a pohádkových zámků, kraj táhlých lesnatých kopců i rozervaných skal. Opět se na chvíli vrátíme do míst, kde louky voní bylinami, kde srdce přírody pulzuje životem, kde řeky a jezerní hladiny zpívají o zemi krásné, zemi milované.
Čerstvý osmdesátník Ivan Mládek stále srší vtipem, zpívá a hraje na banjo. Jako muzikant a fanoušek výtvarného umění 22. dubna v 17 hodin zahájí výstavu opavských umělců v Úvalně v galerii Na Rychtě.
Čerstvý osmdesátník Ivan Mládek stále srší vtipem, zpívá a hraje na banjo. Jako muzikant a fanoušek výtvarného umění 22. dubna v 17 hodin zahájí výstavu opavských umělců v Úvalně v galerii Na Rychtě.