Planá – Melodiemi legendární skupiny Beatles v á capella verzi v podání pěveckého souboru Cubitus byla v sobotu zahájena vernisáž výstavy obrazů manželského páru výtvarníků Evy a Jana Spěváčkových z Brna.
Prácheň - Ještě před sto lety a dříve se na Panské skále těžil čedič. Hranoly kvalitního kamene se ze skály odlamovaly ve velkém, navzdory letitým protestům těch, kteří chtěli unikátní geologickou památku zachránit.
Liberec – Obvykle nepřístupné technické zázemí vysílače na Ještědu si budou moci prohlédnout návštěvníci při oslavách 40. výročí od otevření české stavby století. Poprvé také uvidí zrekonstruovaný hotelový salonek, který bude vypadat podobně jako v roce 1973, kdy hotel s vysílačem otevřeli.
Severní Čechy /ROZHOVOR/- Slovenský zpěvák Miroslav „Meky" Žbirka (61), český Zlatý slavík 1982, letos sever Čech nešidí. Bavil XVI. Ples všech Ústečanů, v létě ho na Benátské noci doprovodila Moravská filharmonie Olomouc a uplynulý víkend byl hvězdou Labského léta v Ústí.
Severní Čechy - Slovenský zpěvák Miroslav „Meky" Žbirka (61), český Zlatý slavík 1982, letos sever Čech nešidí. Bavil XVI. Ples všech Ústečanů, v létě ho na Benátské noci doprovodila Moravská filharmonie Olomouc a uplynulý víkend byl hvězdou Labského léta v Ústí.
Severní Čechy - Slovenský zpěvák Miroslav „Meky" Žbirka (61), český Zlatý slavík 1982, letos sever Čech nešidí. Bavil XVI. Ples všech Ústečanů, v létě ho na Benátské noci doprovodila Moravská filharmonie Olomouc a uplynulý víkend byl hvězdou Labského léta v Ústí.
Jižní Čechy – Pobočka Městské knihovny Tábor v Pražském Sídlišti bude ode dneška v novém. Přesune se z prvního patra zadního pavilonu ZŠ Zborovská do bezbariérových prostor poblíž jejího hlavního vchodu. Slavnostní otevření se uskuteční dnes od 11 hodin za přítomnosti táborských radních.
Hustopeče nad Bečvou – Šestasedmdesátiletý hrabě Jan Podstatzký- Lichtenstein, potomek někdejšího majitele zdejšího zámku, málem přišel o vernisáž výstavy věnované svému rodu. Místo do Hustopeč nad Bečvou totiž zabloudil do stejnojmenné obce u Brna. Do cíle nakonec přece jen s malým zpožděním dorazil.
Hustopeče nad Bečvou – Šestasedmdesátiletý hrabě Jan Podstatzký- Lichtenstein, potomek někdejšího majitele zdejšího zámku, málem přišel o vernisáž výstavy věnované svému rodu. Místo do Hustopeč nad Bečvou totiž zabloudil do stejnojmenné obce u Brna. Do cíle nakonec přece jen s malým zpožděním dorazil.
Kamenický Šenov - Ještě před sto lety a dříve se tu čedič těžil. Hranoly kvalitního kamene se ze skály odlamovaly ve velkém, navzdory letitým protestům těch, kteří chtěli unikátní geologickou památku zachránit.
Žamberk - Obyvatele „brány Orlických hor" čeká pestrý pouťový víkend. Pouťové atrakce zaplní Masarykovo náměstí. V sobotu od 16.30 hodin se v kapli sv. Rozálie uskuteční mše svatá, v neděli potom od 9.15 hodin v kostele sv. Václava s doprovodem chrámového sboru. Jen kousek od pouťového shonu, na novém parkovišti v areálu bývalých českých vinařských závodů, se uskuteční první ročník multižánrového Festivalu de l´art pure.
Hustopeče nad Bečvou - Třídenní akce Hustopečské dny 2013 lákají na velmi bohatý program. Návštěvníci městyse se mimo jiné mohou těšit na několikanásobného Zlatého slavíka Karla Gotta, zpěvačku Báru Basikovou nebo frontmana skupiny Buty Radka Pastrňáka.
Kamenický Šenov - Ještě před sto lety a dříve se tu čedič těžil. Hranoly kvalitního kamene se ze skály odlamovaly ve velkém, navzdory letitým protestům těch, kteří chtěli unikátní geologickou památku zachránit.
Vizovice - Oblíbený hudební festival Vizovické trnkobraní, který začíná v pátek 23. srpna, prošel změnami. Jeho dlouholetý šéf Zdeněk Jurásek spolu s pořadatelskou Agenturou Publikum skončili. Pořadatelství je teď v rukou společnosti Rudolf Jelínek a agentury NedomYsleno.
Vizovice - Oblíbený hudební festival Vizovické trnkobraní prošel změnami. Jeho dlouholetý šéf Zdeněk Jurásek spolu s pořadatelskou Agenturou Publikum skončili. Pořadatelství je teď v rukou společnosti Rudolf Jelínek a agentury NedomYsleno.
Tovačov – První ročník Tovačovského portálu se před patnácti lety konal přesně v den výročí okupace 21. srpna. „Policie tehdy dostala echo, že se chystá nějaká akce. Nicméně – proběhla dobře a přišlo na ni asi sto padesát lidí. Občerstvení se zajišťovalo ze dvoukoláku a podium ani nebylo zastřešené," vzpomněla na nelehké začátky jedna z hlavních organizátorek festivalu trampských a folkových skupin Arana Nosálová.
Trutnov - Ekumenická bohoslužba za oběti poválečného odsunu a čtyři dny míru a festivalového přátelství ve čtvrtek zahájila další ročník hudebního Open Air Festivalu. Vedl ji katolický kněz Ladislav Heryán a v areálu Bojiště ji sledovalo několik stovek lidí. Další neustále přicházeli.
Tovačov – Patnáctý jubilejní ročník festivalu Tovačovský portál začne v pátek v 19 hodin v areálu zdejšího zámku a má v podtitulu „Best Of". Slibuje vystoupení kapel, které měly na uplynulých ročnících u publika největší ohlas. Akci navíc budou opět provázet historické vlaky, které budou o víkendu jezdit mezi Tovačovem a Kojetínem.
Kopřivnice - Všichni fandové klasického bigbítu by se měli vypravit tuto sobotu do Kopřivnice. Před kulturním domem se tam koná už druhý ročník festivalu Zlatý bigbít. Představí se tady hned šest výborných kapel z blízkého okolí.
Český Krumlov /RECENZE/ - Sobotní vystoupení v Pivovarské zahradě na Mezinárodním hudebním festivalu bylo směskou všeho možného. Zněla ABBA, Beatles, Ellington i Weber.
Jáchymov - Bylo to tak trochu jako návrat v čase. Při vstupu do jáchymovské mincovny před vámi stála dívka v pionýrském. Rozhlas oznamoval, že mandelinka je imperialistický brouk, který si pročichal cestu k našim bramborám, a ruský soudruh se svěřoval, že zahříváním vemene v kolchozu rozdojili i kozla.
Ostrava – Ve věku třiašedesáti let zemřel ostravský bluesový a folkový písničkář Pepa Streichl. Umělec zemřel v noci na pondělí ve svém bytě. Informace potvrdil jeho blízký spolupracovník Petr Ritzka vystupující pod názvem Retro Blues.
Český Krumlov - Sobotní vystoupení v Pivovarské zahradě na Mezinárodním hudebním festivalu bylo směskou všeho možného. Zněla ABBA, Beatles, Ellington i Weber.
Náchod – Když byla na návštěvě v Šanghaji, davy lidí ji tam vítaly s vlaječkami a byly z ní nadšení málem jako z Beatles. Teď se chystá do Náchoda, a to na finálový galavečer soutěže Muže roku, který zde proběhne 23. srpna. Řeč je o anglické královně. Tedy ne přímo o té pravé Alžbětě II., ale o její zástupkyni Mary Reynolds.
Náchod – Když byla na návštěvě v Šanghaji, davy lidí ji tam vítaly s vlaječkami a byly z ní nadšení málem jako z Beatles. Teď se chystá do Náchoda, a to na finálový galavečer soutěže Muže roku, který zde proběhne 23. srpna. Řeč je o anglické královně. Tedy ne přímo o té pravé Alžbětě II., ale o její zástupkyni Mary Reynolds.
Holany - Dobový jarmark se už podesáté v tradiční termín první srpnovou sobotu uskutečnil v Holanech. Vedro i pestrý program zajistily velkou návštěvnost.
Zvičina /ROZHOVOR/ - V rámci kulturního programu Lázní pod Zvičinou vystoupil v neděli písničkář Michael Bystrov. Hudební publicista, překladatel autobiografií předních hudebních hvězd jako jsou Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin a dalších, je také uznávaným spisovatelem. Pátrá po osudech známých písní, které zaznamenal ve dvou knihách s názvem Příběhy písní. Zatímco jeho literární tvorba je známá, o tom, že je také vynikající písničkář, se ví méně. Je členem sdružení Osamělí písničkaři, jejichž patronem je Jan Burian.
Vidice – Letošní první ročník Festivalu Vidice položil základy nové místní tradici. Na festivale vystoupili také manželé Monika a Pavel Obermajerovi, kteří se do Vidic nedávno přistěhovali.
Domažlice – Mezi padesátku míst v Česku, kde se letos uskuteční koncert legendární kapely Katapult v rámci jejího výročního turné k 50. výročí založení, jsou i Domažlice.
Jindřichův Hradec - Od pátku se ve městě nad Vajgarem koná slavnostní Top týden a Jindřichův Hradec si zároveň připomíná 720 let od první písemné zmínky o tomto názvu města.
Liberec - Největší festival v kraji je přesně v polovině. Návštěvníci ale před sebou mají víc jak půl zábavy. V sobotu večer je čeká hlavní hvězda celé akce severští Nightwish, a další zahraniční jméno James, comebacková kapela, která největší slávu zažívala v osmdesátých letech.
Liberec - Největší festival v kraji je přesně v polovině. Návštěvníci ale před sebou mají víc jak půl zábavy. V sobotu večer je čeká hlavní hvězda celé akce severští Nightwish, a další zahraniční jméno James, comebacková kapela, která největší slávu zažívala v osmdesátých letech a proslavila se hlavně titulní písničkou Laid k filmu Prci, prci, prcičky v originále American Pie.
Praha /ROZHOVOR/ - Všichni lační po rozhovoru s Tomášem Klusem. Přiznávám, že jeho muziku poslouchám dost intenzivně. Já ale si chtěl chvíli popovídat s jeho kytaristou Jiřím Kučerovským. Před časem to nevyšlo, Jirka byl vytížen před turné, rozhovor po mejlu jsem odmítl.
Horšovský Týn – V Horšovském Týně se bude o víkendu slavit. A pořádně – Anenská pouť je totiž každoročně největší společenskou a kulturní událostí města. Tisíce lidí ze širokého okolí sem zavítají, aby si užily jarmark, koncerty, zábavy, nejrůznější vystoupení, atrakce a mnoho dalšího.
Horšovský Týn – V Horšovském Týně se bude o víkendu slavit. A pořádně – Anenská pouť je totiž každoročně největší společenskou a kulturní událostí města. Tisíce lidí ze širokého okolí sem zavítají, aby si užily jarmark, koncerty, zábavy, nejrůznější vystoupení, atrakce a mnoho dalšího.
Ostrava /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Francouzský tvůrce vizuálně sugestivních videoklipů pro Lanu de Rey nebo Katty Perry, který si říká Woodkid, se v sobotu pozdě v noci představil ve velké hudebně-vizuální show na Colours of Ostrava. Ještě před koncertem se s ním sešli novináři na tiskové konferenci, kde jej ale nemohli ani fotit či natáčet. Woodkid přesto velmi trpělivě odpovídal na dotazy novinářů. Některé otázky a odpovědi přinášíme.
Ostrava /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Francouzský tvůrce vizuálně sugestivních videoklipů pro Lanu de Rey nebo Katty Perry, který si říká Woodkid, se v sobotu pozdě v noci představil ve velké hudebně-vizuální show na Colours of Ostrava.