Kreativ

ŠTÍTEK: veřejnost

Den Ivana Hoffmana: Bilancování

Bilancování je velmi osobní disciplína. Zda končí dobrý, či špatný rok, závisí na tom, koho se ptáme. Objektivně bilancovat pak nelze ani náladu ve společnosti. Výsledek závisí na tom, kterému nasloucháme komentátorovi, politologovi či analytikovi. Každý odezírá mnohotvárné veřejnosti ze rtů něco jiného a každý jinak hodnotí data z průzkumů veřejného mínění.

Venkovský dům v Bojkovicích čekají poslední úpravy

Vybudování stodoly, usazení včelích úlů, ale i úprava cest kolem venkovského domku číslo popisné 302. To jsou závěrečné práce, které čekají Bojkovice s jedním z nejstarších objektů, který před třemi lety město vykoupilo za dvě stě tisíc korun na podnět památkového ústavu.

Tipy Deníku

Orlikoústecko - Konec roku si můžete zpestřit zpěvem i večerními prohlídkami památek.

Auta zabloudí i na Silvestra

Poděbrady – Máte pojízdné auto a soutěživého ducha? A chybí vám program na silvestrovské odpoledne? Pak jste ideálními kandidáty na přihlášku do automobilové orientační soutěže, kterou v okolí Poděbrad pořádá poslední den v roce Veteran Car Club.

Na novoroční vyjížďku vyrážejí už přes sedmdesát let

Žďár nad Sázavou – Již desítky let pořádá Cyklistický oddíl Tělovýchovné jednoty Žďár nad Sázavou tradiční novoroční jízdu. Akce, která se letos bude konat po čtyřiasedmdesáté, však není určená pouze pro členy oddílu.

Krajská opozice: odvolání Petra Chudomela není řešení

Kutná Hora - Reakce krajské opozice k situaci kolem kutnohorské nemocnice na sebe nenechala dlouho čekat. Trnem v oku jí je zejména fakt, že se prosincového jednání městských zastupitelů kromě radního Roberta Bezděka zúčastnil také ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel, který ale prostor pro vyjádření nedostal.

Petr Hutla: Odpovědná rozhodnutí stojí peníze, ale stojí za to

Za zodpovědným chováním jsou rozhodnutí, která budou jako odpovědná hodnocena také v budoucnu. Může to být často těžká a vpravdě „Sofiina volba“, kdy všechna nabídnutá řešení mohou bolet. To říká Petr Hutla, člen představenstva a vrchní ředitel Československé obchodní banky. Banky, která se již před léty nekompromisně vzdala financování lukrativního zbrojního průmyslu. Majitele banky to stálo hodně peněz. „Ale bylo to správné rozhodnutí,“ dodává bankéř, který svůj život spojil s ČSOB před čtvrt stoletím. 

Zastupitelé schválili termíny svých zasedání ve Vlašském dvoře

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městští zastupitelé schválili termíny svých jednání na rok 2019. Na příští rok si jich naplánovali sedm: 29. ledna, 19. března, 7. května, 18. června, 10. září, 5. listopadu a 17. prosince. Jednotlivá zasedání se uskuteční vždy v úterý od 16 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Ani tento bod jednání, stejně jako většina dalších, se neobešel bez diskuse a nesouhlasného stanoviska opozice.

Božena Jirků: V téhle zemi lidé vědí, co je to pomoc. Přeji si, ať to vydrží!

/ROZHOVOR/ Nejznámější aktivitou Nadace Charty 77 je Konto Bariéry, které je nejdéle trvající veřejnou sbírkou v České republice, pomáhá lidem s handicapem a organizacím, které o ně pečují. Cílem je vracet handicapované zpět do života. Stále známější je nadační projekt SenSen (Senzační senioři). Ředitelkou Nadace Charty 77 Je Božena Jirků. S ní jsme si povídali o tom, jaký byl právě končící rok 2018.

OBRAZEM: Slánské vánoční zpívání přivedlo na náměstí tisíce lidí

Slaný - Slánské vánoční zpívání v podání uskupení Blueberry F. ve složení Honza, Sváťa, Martina, Katka, Karol, Karloss a Marek přilákalo o Štědrém dni odpoledne na Masarykovo náměstí opět několik tisíc lidí. Děti s rodiči, prarodiči, dalšími příbuznými, kamarády a známými si přišli i letos poslechout koledy a vánoční písně v podání oblíbených slánských muzikantů. Setkání, které má ve městě letitou tradici, se rok od roku těší čím dál většímu zájmu veřejnosti.

Z luníkovského statku se děti podívaly až do Betléma

Luníkov /FOTOGALERIE/ - Luníkovský statek ožil před Vánocemi interaktivním Betlémem. Poté, co ho mohli nejprve navštívit školy, byl přístupný také veřejnosti. Betlém již tradičně patří k Vánocům, avšak luníkovská forma není tolik obvyklá. Akci v prostorách statku uspořádal spolek pro vzdělávání, kulturu a historii Atrium V.

S adventem se v Polné rozloučili ohněm

Polná – Poslední adventní neděli završili v polenském měšťanském pivovaru ohňovou podívanou. Pivovar svou bránu veřejnosti poprvé otevřel teprve o letních prázdninách.

Senioři, nezahálejte a tvořte

Karlovy Vary – Pro všechny aktivní seniory a seniorky z Karlovarského kraje, jejichž zálibou je výtvarné umění všeho druhu, je určen další ročník soutěže s názvem Věk není překážkou, která si postupně získává na čím dál větší oblibě.

Jen jednou jsem byl svědkem toho, že Betlémské světlo pohaslo

FOTOGALERIE / Je krátce před devátou hodinou předposlední prosincové neděle. Tupeští skauti vybaveni lucerničkami se u své klubovny chystají na devětadvacátou cestu po dědině s Betlémským světlem – symbolem míru a přátelství, aby jej lidem přinesli do jejich domovů.

Žilinští rybáři po roce opět prodávali vánoční ryby

Žilina /FOTOGALERIE/ - Již poosmé prodávali o víkendu žilinští rybáři před místním hostincem U Růžičků vánoční ryby. Příchozí, kterých bylo letos nespočet, si tak mohli vybrat kapra, pstruha či amura takřka podle svých představ. Zakoupenou rybu si následně mohli hned na místě nechat vykuchat.

OBRAZEM: Rukodělná dílnička s překvapením

Vodňany – V neděli 23. prosince proběhl už 5. ročník rukodělných dílniček v Městské galerii Vodňany. Mohli jsme si zkusit skládání origami a jiné rukodělné aktivity.

V krizovém centru budou vonět řízky

Rokycany – Zdaleka ne každému je přáno, aby trávil svátky v kruhu blízkých. V rokycanském Krizovém zařízení pro ženy i noclehárně sv. Lukáše se ale postarali, aby i tady byla vánoční pohoda patrná. Zvláště, když tu se šesticí ubytovaných tráví chvíle i čtyři děti.

Jednatel KV Arény optimalizuje provoz a chce dobrý program

Karlovy Vary - Rozsáhlé revize, audity a hlavně zcela nová koncepce provozu KV Arény, to je dosavadní práce nového jednatele tohoto multifunkčního centra Romana Rokůska. Ten musel po svém příchodu optimalizovat celý chod zařízení, přenastavit mnoho věcí a vymyslet, jak by měl celý komplex fungovat, a to hlavně směrem k veřejnosti.

OBRAZEM: Folklorní soubory opět navodily vánoční atmosféru

Nové Strašecí - V rámci již tradičních Vánoc se Čtyřlístkem bylo v sobotu 22. prosince v novostrašeckém kulturním centru k vidění řada folklorních vystoupení. Kromě samotného souboru Čtyřlístek se veřejnosti představil také dětský Lísteček či rakovnické Borůvky. To, jak večer plný hudby a tance vypadal, si můžete prohlédnout prostřednictvím objektivu fotografky Jany Jiráskové.

Sbírku starožitností v Hlásce čeká zimní spánek

Opava - Pod názvem Expozice Opava/Troppau město ukazuje ve čtvrtém patře Hlásky na sedm desítek obrazů, grafik a historických předmětů převážně denní potřeby s tematikou Opavy. Jsou to díla, týkající se Opavy, nebo ta, která v Opavě vznikla mezi lety 1880 až 1945.

Kraj vyhlásí nejlepší učitele

Vysočina – Slavnostní vyhlášení prvního ročníku ankety Učitel Vysočiny proběhne v pátek 29. března 2019 v jihlavském Horáckém divadle, na své poslední letošní schůzi tak rozhodla Rada Kraje Vysočina. Na rozdíl od celostátní ankety Zlatý Ámos, kam své učitele nominují sami studenti, podávají do krajské soutěže návrhy ředitelé škol.

OBRAZEM: Novostrašečtí hasiči mají nové vozidlo

Nové Strašecí - Nové hasičské vozidlo CAS 20 bylo v sobotu 22. prosince odpoledne na Komenského náměstí v Novém Strašecí předáno místním dobrovolným hasičům v čele s velitelem jednotky Martinem Vondrou. Nechyběli ani starosta města Karel Filip, zástupce Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Jiří Jedlička, zástupce výrobce automobilu, zástupci hasičských sborů z Rynholce, Stochova, Lužné, Litně, Třtice, Rakovníka, Řevničova a další. Slavnosti přihlížela i veřejnost.

Rekonstrukci cesty prezidenta T. G. Masaryka z exilu završil příjezd do Prahy

České dráhy ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem uspořádaly 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Při neopakovatelné akci byly z rakousko-českých hranic do Prahy vypraveny dva speciální vlaky, z nichž jeden byl historický a cestoval v něm T. G. Masaryk a jeho doprovod. Druhá souprava sloužila veřejnosti. Cestující zažili autentickou atmosféru této významné historické události na vlastní kůži v rámci připomínky 100. výročí Československé republiky.

Jihlavské bazény na Štědrý den zavřou

Jihlava – V krajském městě si lidé nezaplavou na Štědrý den ani na Silvestra. Služby města Jihlavy oznámily změnu otevírací doby u jihlavských bazénů. Někdy bude zavřeno, jiné dni bude otevírací doba naopak prodloužena.

OBRAZEM: T. G. Masaryk po sto letech opět navštívil Tábor

Tábor - Speciální vlak připomněl příjezd prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Souprava se vydala v pátek z Dolního Dvořiště přes České Budějovice. Do Tábora dorazil v sobotu, kde prezidenta Osvoboditele přivítaly davy diváků, kteří si nenechali ujít rekonstrukci historické události.

OBRAZEM: Tomáš Garrigue Masaryk po sto letech opět navštívil Tábor

Speciální vlak připomněl příjezd prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Souprava se vydala v pátek z Dolního Dvořiště přes České Budějovice. Do Tábora dorazil v sobotu, kde prezidenta Osvoboditele přivítaly davy diváků, kteří si nenechali ujít rekonstrukci historické události.

V Soběslavi za řekou vyroste nová dráha pro in-line bruslaře a cyklisty

Soběslav - Výuková cyklistická a bruslařská dráha Soběslav – tak zní název projektu, který má v blízké budoucnosti rozšířit a podpořit volnočasové aktivity ve městě. Zda dojde k jeho realizaci už v nadcházejícím kalendářním roce, to záleží na formě financování, kromě jiného i na vypsání vhodných dotačních titulů.

FOTO: Jak šel čas s poštou mapuje výstava v Chodském hradu

Domažlice - Příběh pošt. Výstava tohoto názvu, která je k vidění v prostorách Chodského hradu od začátku prosince, dokumentuje vývoj poštovnictví na Domažlicku od poloviny 16. století, kdy byl zahájen poštovní provoz mezi bavorským Řeznem a Prahou, a na trase od hraničního Klenčí postupně začaly vznikat nové poštovní úřady, kterých bylo do poloviny 20. století na Domažlicku na čtyřicet.