Výprava do polárních moří s dobrodruhem
Dobruška /Od sousedů/ – Městská knihovna v Dobrušce připravila pro milovníky dobrodružství cestopisnou besedu Rudolfa Krautschneidera nazvanou Plavby do polárních moří.
Dobruška /Od sousedů/ – Městská knihovna v Dobrušce připravila pro milovníky dobrodružství cestopisnou besedu Rudolfa Krautschneidera nazvanou Plavby do polárních moří.
Berlín, Helsinsky, Vídeň – Evropou se šíří vlna rozhořčení po silvestrovských útocích na více než stovku žen v několika německých městech. Se zprávami o útocích se nyní přidávají i další státy. Sexuální útoky na ženy během silvestrovských oslav hlásí i Finsko a Švédsko.
Letohrad/Ústí nad Orlicí – Letohrad v letošním roce na svého prvního občánka nového roku nemusel čekat dlouho. Prvním dítětem narozeným v roce 2016 se stala dcera jednoho z nejúspěšnějších českých biatlonistů Ondřeje Moravce, která se narodila 2. ledna krátce po deváté hodině večerní. Pyšní se jménem Rozálie, i když původně oba rodiče, Ondřej i Veronika uvažovali o jiném jméně.
Velká Roudka – Jedinečný přírodní areál bývalých lázní ve Velké Roudce z roku 1805 po letech našel kupce. Po úplném zaplacení kupní ceny jej zhruba od druhé poloviny letošního roku bude vlastnit společnost s ručením omezeným Lázně Velká Roudka v čele s jednatelkou Vandou Déduchovou. Ta areál v lesích, kde jsou dodnes dva prameny s velmi kvalitní pitnou vodou, plánuje využít pro rekreaci dětí i dospělých. Do budoucna není vyloučené ani využití pro účely lázní.
Praha - Railjety Českých drah budou vybaveny wi-fi připojením k internetu nejpozději letos na jaře. Dopravce tak po roce a půl srovná náskok rakouských vozidel, které jezdí na stejné trase mezi Prahou a Štýrským Hradcem přes Brno a Vídeň. Zpoždění zdůvodňuje dopravce zdlouhavým výběrovým řízením. V něm nakonec zakázku za více než 19 milionů korun na vybavení 49 vagonů railjetů internetem a informačním palubním portálem zadal sdružení, které tvoří dceřiná společnost ČD Telematika a Simac Technik ČR. Vyplývá to z informací uvedených ve Věstníku veřejných zakázek. Konkurenční vozy RegioJet a Leo Express wi-fi připojení umožňují již dlouhodobě.
Vídeň, Rakovník – Hráči české reprezentace oslavili příchod nového roku halovým hokejem. V pátek 1.1. v ranních hodinách odjeli do nedaleké Vídně, aby se zde zúčastnili tradičního přípravného turnaje Rohrmax cup a změřili své síly před blížícím se mistrovstvím Evropy s týmy Německa, Rakouska, Polska, Švýcarska a družstvem rakouské ligy SV Arminem. S reprezentačním týmem odcestoval také hráč HC 1972 Rakovník Tomáš Jahoda.
Dobruška – Městská knihovna v Dobrušce připravila pro milovníky dobrodružství cestopisnou besedu Rudolfa Krautschneidera nazvanou plavby do polárních moří.
Při "Top Of The Mountains Awards" v Zillertalu byl vyhlášen nejlepší „partyband 2016" . Stalo se jím trio "Wahnsinns3" z Kefermarku, tedy kousek od českých hranic. Tvoří je Jürgen Maier (zpěv), Siegi Maier (harmonika) a Mario Bröslmeyr (kytara). Jejich hit "Hoiwa7i", verze „Mendocina" vyzývající nenastupovat cestu po noční oslavě před půl sedmou ráno, byl v letošní zimě všudypřítomný snad na všech party a sjezdovkách, a uplatní se prý i v nastupujícím masopustu, píší OÖN.
Praha - Oslavy výročí Wolfganga Amadea Mozarta, od jehož narození letos uplyne 260 let a 225 let od jeho úmrtí, se uskuteční nejen v rodném Salcburku a ve Vídni, ale také v Praze. V metropoli se od 17. do 24. dubna do oslav zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec.
Znojmo – Před zápasem věřili, že se změnou roku přijde první výhra v derby. Jenže znojemští hokejisté v úterý i počtvrté v sezoně podlehli v mezinárodní soutěži EBEL týmu z Vídně. Nic na tom nezměnila ani vedoucí branka Orlů v první minutě. „Paradoxně spíš nakopla soupeře. Nám to bohužel uškodilo a ne poprvé," kroutí rameny šestadvacetiletý útočník Jan Lattner. Znojmo doma podlehlo Rakušanům 1:4.
Praha - Oslavy výročí Wolfganga Amadea Mozarta, od jehož narození letos uplyne 260 let a 225 let od jeho úmrtí, se uskuteční nejen v rodném Salcburku a ve Vídni, ale také v Praze. V metropoli se od 17. do 24. dubna do oslav zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, přehlídku operních souborů a několik koncertů v Rudolfinu. Za pořadatele o tom informovala Hana Bansethová.
Brno – Jejich předchůdci jim nastavili laťku hodně vysoko. V minulém roce fotbalový dorost brněnské Zbrojovky domácí turnaj O pohár hejtmana Jihomoravského kraje vyhrál. Jejich nástupci je chtějí v sobotu a v neděli napodobit. „Cíl je samozřejmě uspět. Každý ročník narození je však jiný. Loňská šestnáctka měla v týmu několik futsalistů, z čehož těžila," povídá trenér výběru Zbrojovky do šestnácti let Jaroslav Ondra.
Vratislavice nad Nisou - Dominanta bývalého Bytexu ve Vratislavicích zauhlovací a vodárenská věž s kotelnou a elektrárnou, včetně silničního mostu přes Nisu, se stala národní kulturní památkou.
/FOTOGALERIE/ Expozice Magičtí Lucemburkové sice oficiálně začíná až 13. ledna, ale její dva hlavní exponáty byly do opavského Domu umění přivezeny už v úterý odpoledne. Jedná se o repliky Svatováclavské koruny a Svaté říše římské.
Znojmo – Chtěli konečně zlomit letošní prokletí s neoblíbeným soupeřem, jenže odcházejí poražení i počtvrté v sezoně. Hokejisté znojemských Orlů prohráli v úterý a na domácím ledě 1:4 v derby s Vídní a v tabulce soutěže EBEL jim patří třetí místo.
Vídeň – Rakousko loni opustilo více než 7400 neúspěšných žadatelů o azyl. Přes 3000 z nich musely úřady k odchodu ze země donutit, informovala dnes agentura APA. Podle předběžných odhadů mohlo v Rakousku loni žádost o azyl podat až 95.000 osob.
Znojmo /ROZHOVOR/ – Tři zápasy ve čtyřech dnech. Téměř žádný čas na trénink, natož na odpočinek. Takhle se přehoupli do nového roku znojemští hokejisté. V tabulce mezinárodní soutěže EBEL jim patří třetí místo. Do konce základní části na ně čeká pět duelů, ve kterých zabojují o udržení v první šestce, aby v nadstavbě před play off změřili síly s těmi nejlepšími. V úterý o půl sedmé večer na svém stadionu přivítají Vídeň, se kterou v sezoně už třikrát prohráli.
Choceň – Expres jedoucí z Prahy do Žiliny v pondělí odpoledne mezi Zámrskem a Chocní srazil muže.
Znojmo - Znojemští hokejisté zažili úspěšný pětibodový víkend. Po výhře na nájezdy v Linzi přehráli doma ve vyhrocené bitvě také Dornbirn 4:1.
Most – S městem Most je spjata celá řada významných osobností. Jednou z nich je také vynálezce a konstruktér zbraní Ferdinand Mannlicher. Ten se sice narodil 30. ledna 1848, jako Ferdinand Karl Adolf Josef Mannlicher v německém Meinzu, ovšem vždy se hlásil ke svým mosteckým kořenům.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), sídlící na Karlově náměstí, patří mezi nejstarší a dnes i mezi nejvýznamnější nemocnice v hlavním městě a v České republice. Svému účelu slouží už 225 let, první část byla otevřena 1. prosince 1790, pravidelný příjem nemocných zahájila 2. ledna 1791.
Linec - Nad tradičním televizním hudebním pořadem „Stodolní show", dříve proslulým „musikantenstadlem", tentokrát vysílaným o silvestru z Lince, visí nadále Damoklův meč (Deník informoval), a to přesto, že čtyřhodinový pořad byl podle tisku dobře koncipován jako „party šlágrů".
Praha - Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), sídlící na Karlově náměstí, patří mezi nejstarší a dnes i mezi nejvýznamnější nemocnice v hlavním městě a v České republice. Svému účelu slouží už 225 let, první část byla otevřena 1. prosince 1790, pravidelný příjem nemocných zahájila 2. ledna 1791.
Vídeň – Převádění lidí bude podle expertů i v letošním roce byznysem, který bude pašerákům lidí přinášet navzdory intenzivnějšímu pátrání miliardy. Tento druh kriminality neutlumí ani posílení kontrol na vnějších hranicích Evropské unie, řekl v rozhovoru s agenturou DPA šéf oddělení pro boj proti převáděčům na rakouském Spolkovém kriminálním úřadě (BKA) Gerald Tatzgern.
Vídeň - Při lyžování v rakouských Alpách se dnes smrtelně zranil 40letý Čech. Zemřel poté, co po srážce s 18letým německým lyžařem hlavou narazil do sněžného děla, informovala agentura APA.
Dallas - Český hokejový útočník Aleš Hemský bude minimálně týden chybět Dallasu se zraněnou nohou, kterou si pochroumal ve úterním utkání NHL na ledě Columbusu. Dvaatřicetiletý mistr světa z Vídně z roku 2005 byl zařazen oficiálně na marodku a jeho místo v kádru Stars zaujal krajan Radek Faksa, který byl povolán z farmářského celku Texas Stars.
Vídeň – Obyvatelé rakouského Innsbrucku, kteří nemají v oblibě novoroční oslavy za doprovodu zábavné pyrotechniky, se letos mohou těšit na klidného silvestra. Město totiž v úterý zakázalo neohlášeně odpalovat všechny petardy a rachejtle, které spadají do kategorie F2 a vyšší, uvedla agentura APA. Povoleny jsou jen produkty kategorie F1, jako například prskavky, u nichž je míra hluku zanedbatelná a které patří mezi nejbezpečnější zábavnou pyrotechniku.
Domažlice – Pětatřicetiletá obchodní zástupkyně Markéta Svejkovská z Domažlic si tento týden splní svůj sen a vydá se s přítelem na zimní dovolenou v Paříži.
Vyškovsko – Stánky s kulinářskými specialitami a horkým punčem, několik hudebních stanů a jako tečka za právě končícím rokem přesně o půlnoci velký ohňostroj. Bavit se právě tímto způsobem se v ulicích měst Vyškovska moc nenosí ani o Silvestru. Proto pokud někdo stojí o to, být se známými v poslední den roku dlouho do noci venku, a nevadí mu teploty kolem nuly, nezbývá než vyrazit do velkoměsta. Komu už se zdá být okoukané například Brno, má ještě šanci poznat třeba Silvestr v ulicích Vídně.
Tři Studně – Ve Třech Studních je letos opět k vidění jejich už tradiční zimní dominanta – obří betlém malíře Ivana Svatoše. Ozvláštněním uměleckého díla je letos betlémské světlo.
Vídeň - Rakouské středisko Zauchensee převezme pořadatelství rychlostních závodů Světového poháru lyžařek, které se měly 9. a 10. ledna uskutečnit ve Svatém Antonu.
Děčínsko - Jaký byl uplynulý týden na Děčínsku? Tady je souhrn nejzajímavějších událostí.
Brno – Od vánočního hodování rovnou na palubovku skočí basketbalistky Tišnova, Žabin a Vídně, které se od pondělí do úterý zúčastní prvního ročníku mezinárodního turnaje, jenž pořádá prvoligový celek Handicap. „Napadlo mě udělat turnaj, ze kterého se může stát tradice," osvětluje vznik klání tišnovský trenér Viktor Pruša.
Uherské Hradiště – „Musíte se jít koupat v době, kdy ostatní přestávají lézt do vody," radí nám přihlížejícím Jan Malík, otužilec, který na Štěpána přeplaval Moravu v Uherském Hradišti. Zapojil se tak jako jediný z veřejnosti do akce, kterou zorganizoval Pavel Poljanský, dálkový plavec z Přerova.
Vídeň - Kvůli nedostatku sněhu se nepojedou závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování žen ve Svatém Antonu. Rakouské středisko mělo 9. a 10. ledna hostit sjezd a superobří slalom. Rakouský lyžařský svaz a mezinárodní federace FIS se snaží najít pro tyto závody náhradního pořadatele.
Most – Mostečanka Kateřina Vacková, kterou redakce Mosteckého deníku zvolila Osobností roku 2015, má za sebou rušných a úspěšných dvanáct měsíců. Ani v roce následujícím rozhodně nebude zahálet. Čeká ji například dokončení studia nebo rozšíření činnosti její neziskové organizace Loono, kterou založila po vlastní zkušenosti s rakovinou.
Praha - Česká policie nemá žádné informace o tom, že by některému z českých měst hrozil mezi svátky teroristický útok, řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Vídeňská policie dnes oznámila, že jedna „spřátelená" zpravodajská služba varovala několik evropských metropolí, že mezi Vánocemi a Novým rokem v Evropě hrozí střelba či bombový útok.
Vídeň – Vídeňská policie dnes oznámila, že jedna „spřátelená" zpravodajská služba varovala několik evropských metropolí, že mezi Vánocemi a Novým rokem v Evropě hrozí střelba či bombový útok. Ve Vídni již proto úřady zvýšily bezpečnostní opatření, hlavně v místech výskytu většího počtu lidí, ale žádné akce neruší. Česká policie nemá žádné informace o tom, že by některému z českých měst hrozil mezi svátky teroristický útok.
Jihlava - Nová pamětní deska v dlažbě secesního mostu U Jánů v Jihlavě připomíná někdejší provoz jihlavských tramvají.
Je to už deset let, co se v Bruntále koná přehlídka otužileckého plavání. Bruntálský krystalek se stal součástí vánočních oslav ve městě.
Brodek u Prostějova – Smutná zpráva zastihla před Vánoci Brodek u Prostějova a okolí. Ve věku nedožitých devadesáti let totiž zemřel majitel brodeckého zámku a podporovatel zdejšího kulturního života Richard Belcredi. Smrt člena hraběcího rodu, který po roce 1989 v restituci získal v majetku i zámek v Brodku u Prostějova, potvrdil místní farář Pavel Vágner. „Je pravda, že pan Belcredi zemřel. Stalo se tak těsně před Vánoci, přesné datum vám teď ale nejsem schopný říct," sdělil Deníku.
Pohled – Putování za betlémskou hvězdou patří k nejdelším porevolučním tradicím na Havlíčkobrodsku.
Strakonice - Skauti budou rozdávat plamínek naděje od 9 do 11 hodin
Pohled - Poutní místo u Pohledu na Havlíčkobrodsku ožije v sobotu. Chystá se živý betlém, hudba i něco na zahřátí.
Vídeň - Během charitativního projektu pro ochrnuté rakouské sportovkyně Kiru Grünbergovou a Vanessu Sahinovicovou se podařilo vybrat obnos přesahující očekávanou cílovou částku 100.000 eur (2,7 milionu korun). Úspěšná akce, které se zúčastnily i hvězdy rakouského sportu, tak byla dnes ukončena.
Vídeň - Rakouský loterijní koncern Novomatic formálně oznámil tamnímu antimonopolnímu úřadu BWB, že hodlá převzít kontrolu nad rakouským provozovatelem kasin Casinos Austria. Informovala o tom dnes agentura APA. O získání většinového podílu v Casinos Austria mají zájem čeští investoři Jiří Šmejc a Karel Komárek, kteří žalobou zpochybňují způsob, jakým se Novomatic k akciím dostal.
Zlín /ROZHOVOR/ – Zatímco doma v Lotyšsku podle staré tradice lidé vyrazí na Boží hod podobně jako u nás na masopust v maskách a převlecích do ulic, lotyšská posila hokejistů PSG Zlín Roberts Bukarts bude trávit Vánoce ve Zlíně. A také bude společně se svou snoubenkou místo kapra kuchtit krocana.
Vídeň - Pro rakouského sdruženáře Tomaze Drumla skončila předčasně sezona kvůli nepravidelnému srdečnímu rytmu. Lékaři nařídili sedmadvacetiletému závodníkovi několikaměsíční klid.
Kouřim/ Kostelec n. Č. l. – Zatímco ve většině domácností na Kolínsku již hoří Betlémské světlo od soboty, lidé v Kostelci nad Černými lesy a v Kouřimi si budou muset na světélko z dalekého Betléma ještě počkat.
Teplice - Než se dostane za okna domovů nebo na vánoční stoly, ochraňují plamínek před větrem či sněhem desítky skautských rukou. Jeho každoroční pouť a šíření celou Evropou je fascinující. Betlémské světlo symbol míru a přátelství k nám skauti a skautky přivezou i letos.