Kreativ

ŠTÍTEK: Vídeň

Monografie Mettternich – stratég a vizionář.

Recenze: Jaký byl doopravdy kancléř Metternich? Odpověď hledá nová kniha

Clemens Lothar Wenzel Metternich (15. května 1773 Koblenz – 11. června 1859 Vídeň) byl mimořádný státník 1. poloviny 19. století a sběratel umění. Ve významných politických funkcích působil téměř šest desetiletí, shromáždil množství výtvarných děl, sídlil na zámku Kynžvart (v majetku Metternichů do roku 1945) v severozápadních Čechách, ale jeho jméno přesto evokuje negativní pocity.

Interaktivní prohlídka Tajemství klášterní lékárny v klášterním kostele v Šumperku.

V bývalém klášteře lidé odhalí tajemství lékárny

Novou interaktivní prohlídku v kostele Zvěstování Panny Marie připravilo pro letní měsíce Informační centrum Šumperk. Nese název Tajemství klášterní lékárny a snoubí v sobě tajemno, vůně i umění léčitelství.

Žebříček nejlepších restaurací podle portálu TripAdvisor.

TOP5 restaurací v Českém Krumlově podle TripAdvisoru. Tady si pochutnáte

Největší cestovatelský portál TripAdvisor funguje ve své české verzi už přes deset let a na recenzích tuzemských památek, hotelů či restaurací je to znát. Čeští uživatelé jich napsali už desítky tisíc. A jak si v TripAdvisoru stojí restaurace v Českém Krumlově? Přinášíme přehled těch, které na TripAdvisoru nasbíraly nejvyšší hodnocení. 

Poznáváte, kde jsme fotili tentokrát?

Hádanka z Táborska: Víte, kde se nachází tento kamenný most?

Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme si pro vás připravili hádanku, která ověří, jak moc znáte své okolí. Někdy chodíte denně kolem domů, projíždíte krajinou či nějakou vesnicí a ani si nevšimnete detailů, které místo činí jedinečným. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.

V Hrušovanech nad Jevišovkou slavnostně odhalili sousoší malíře Alfonse Muchy a historika Maxe Dvořáka.

V Hrušovanech odhalili sousoší malíře Alfonse Muchy a historika Maxe Dvořáka

V Hrušovanech nad Jevišovkou slavnostně odhalili sousoší malíře Alfonse Muchy a historika Maxe Dvořáka. Vytvořil je sochař Radim Hanke. Zatímco Mucha sedí na lavičce, Dvořák stojí na podstavci a celé dílo je vymyšleno tak, aby se návštěvník Hrušovan mohl mezi obě osobnosti posadit. ČTK to řekla starosta Eliška Volná.

Proměny pardubického zámku.

Zámek Pardubice mění tvář. Kraj dokončuje milionové proměny

/FOTO/ Pardubický kraj krok za krokem naplňuje plán proměny Zámku Pardubice. Od roku 2018 postupně uvolnil historické prostory pro muzeum, vybudoval nové expozice, zázemí i moderní výstavní sály. Práce za stovky milionů korun teď pokračují stavbou návštěvnického centra a společenského sálu. Další expozice jsou už v přípravě.

Zpěvačka Taylor Swiftová během koncertu ve švýcarském Curychu

Německá prokuratura kvůli přípravě útoku na koncert Swiftové obžalovala Syřana

Německá prokuratura v souvislosti s loňským zmařeným teroristickým útokem na koncert americké popové hvězdy Taylor Swiftové ve Vídni obžalovala Syřana. Generální státní zastupitelství v pátek v tiskovém prohlášení uvedlo, že mladistvý syrský občan identifikovaný jako Muhammad A. se bude zodpovídat z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) a z přípravy závažného násilného činu ohrožujícího stát.

Dům v Korunní ulici, kde v bytě v horním patře vyrůstal a pak i žil a tvořil spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar přezdívaný Jestřáb.

Foglarovy deníky: spisovatel byl jiný, než tušíme, ježek v kleci jakbysmet

Deníky Jaroslava Foglara, legendárního spisovatele a skautského vůdce, nabízejí překvapující pohled na jeho život. Nově vydaný svazek postihující období let 1938–1941 přináší nejen osobní zápisky, ale i náhled na zrod Rychlých šípů a Foglarovu tvůrčí dráhu v době, kdy skautská činnost čelila zákazům.

Současná podoba jabloneckého dětského sboru Skřivánek.

Klub EX v Jablonci rozezvučely dětské hlasy a radost z pěveckých soutěží

Dětský pěvecký sbor Skřivánek z Jablonce nad Nisou zakončil školní rok slavnostním vystoupením v Klubu EX. Akce plná hudby a emocí přinesla nejen radost z úspěchů ve Vídni a Praze, ale i loučení s budoucími školačkami. Rodiče a děti si užili krásné odpoledne, které završilo poděkování za celoroční spolupráci.

Odhalení busty profesora Leopolda Molla u českolipské nemocnice, středa 18. června 2025.

FOTO: Na novou lávku u českolipské nemocnice dohlíží busta slavného rodáka

/+ VIDEO/ U českolipské nemocnice funguje od minulého týdne nová lávka. V jejím okolí vznikl parčík s bustou mezinárodně uznávaného lékaře, profesora Leopolda Molla, který se v České Lípě narodil v roce 1877. Slavnostního odhalení pomníku se ve středu 18. června zúčastnila řada významných hostů.

Z návštěvy chorvatského městečka Pag, které mimo jiné proslulo i výrobou krajky.

Vamberk a Pag pojí křehká krása aneb Česká vs. chorvatská Mekka krajky

Řekne-li se v Česku krajka, pak si snad každý trochu znalý vybaví východočeský Vamberk, který si díky několikasetleté tradici tohoto umění vysloužil přízvisko Město krajky. Však se tu konají také každoročně Krajkářské slavnosti, které mají jednou za dva roky mezinárodní rozměr a sjíždějí se na ně krajkářky i z dalších zemí světa. Tím, čím je pro fenomén paličkované krajky český Vamberk, tím je pro chorvatskou krajku Pag ležící na stejnojmenném ostrově.

Mezi Děčínem a Hřenskem se na palubě lodi Bohemia DC konala panelová diskuze týkající se jezu pod Děčínem.

Rozbíhá se nová EIA na jez na Labi, jeho stavba by ovlivnila i řeku v Děčíně

/FOTO, VIDEO/ Zvednout parkoviště na levém břehu pod Tyršovým mostem, upravit nábřeží nebo rozdvojit tok Ploučnice. Případná stavba plavebního stupně na Labi, o kterou se snaží Ředitelství vodních cest již několik desetiletí, ovlivní podobu okolí řeky i přímo ve městě. ŘVC nyní spouští nové procesy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, to by mělo být hotové za dva roky. Státní organizace za něj zaplatí 40 milionů korun.

Výřez obálky knihy Metternich - stratég a vizionář.

Historik odhalil neznámé stránky Metternichova soukromí i diplomatický úspěch

Clemens Lothar Wenzel Metternich (15. května 1773, Koblenz - 11. června 1859, Vídeň) byl mimořádný státník 1. poloviny 19. století a sběratel umění. Ve významných politických funkcích působil téměř šest desetiletí, shromáždil množství výtvarných děl, sídlil na zámku Kynžvart (v majetku Metternichů do roku 1945) v severozápadních Čechách, ale jeho jméno přesto evokuje negativní pocity.

Městské muzeum a galerie v Hlinsku.

V Hlinsku vystaví krajiny Adolfa Chwaly, české veřejnosti byl dlouho neznámý

Městské muzeum a galerie v Hlinsku věnuje od pátku 27. června další výstavu významnému krajináři Adolfu Chwalovi. Česká veřejnost se s tvorbou malíře seznámila teprve v roce 2011, kdy mu Národní galerie v Praze připravila velkou výstavu, uvedla galerie v tiskové zprávě. Chwalovy obrazy uvede v 66. ročníku Výtvarného Hlinecka.

Historické vlaky, modely železnice a i pohled do depa či železniční minulosti - to vše nabídly oslavy 150. let železniční trati Choceň - Meziměstí - Broumov.

V Meziměstí tisíce lidí slavily výročí trati, která před 150 lety měnila region

/FOTO, VIDEO/ 150. výročí železniční tratě Choceň - Meziměstí - Broumov přilákalo v sobotu do Meziměstí tisíce návštěvníků. Počet obyvatel města se na několik hodin minimálně zdvojnásobil. Připomínka půl druhého století, kdy do Broumovského výběžku přijel první vlak, se změnila ve velkolepou podívanou, která nabídla nejen svezení v protokolárním vlaku, v jehož čele jela parní lokomotiva řady 464.2 (přezdívaná Rosnička), ale množství dalších zajímavostí spojených s železniční dopravou.

V krásnobřezenské likérce pracovala řada Ústečanů i Ústečanek.

Vyráběli tu slavné likéry. Dnes likérka v Krásném Březně chátrá, pamatujete ji?

Likérka, sodovkárna, pivovar. Tyto tři podniky patřily ke Krásnému Březnu více než sto let. Budeme-li hovořit pouze o bývalé likérce, kdo by neznal Starou mysliveckou, nebo Klášterní tajemství, ale i z pozdější produkce Tuzemský rum, či Tuzemák, Vaječný koňak, a další lihoviny vyráběné pod hlavičkou státního podniku KB Likér.

V městském muzeu v Dačicích je historii cukru věnována celá expozice. Návštěvníci si mohou prohlédnout model tehdejšího cukrovaru, seznámit se s procesem zpracování cukrové řepy i výrobou kostek.

Příběh kostkového cukru začíná v Dačicích a končí v šálcích kávy na celém světě

/VIDEO REPORTÁŽ/ Když se dnes zamyslíte nad tím, jak vypadá cukr, nejspíš si vybavíte jeho známou podobu – malou bílou kostku. Co vás ale možná překvapí, je skutečnost, že příběh této sladké revoluce začal v malebném městečku na jihu Čech – v Dačicích. A právě zdejší městské muzeum nabízí expozici, která vám tuto historii představí doslova „v kostce“.

Ilustrační foto

Nebožtíci, okurky a rajčata. Ve Vídni zkouší nový trend v pěstování zeleniny

Zalít kytky na hrobě, otrhat rajčata, možná i vytrhnout pár mrkví. V jeden čas, na jednom místě, a to na hřbitově. Realita, která už funguje pár desítek kilometrů od Břeclavska, a to ve Vídni. A dokonce ji rozšiřují. Zájemci o pěstování biozeleniny na městských pohřebištích teď mají v rakouské metropoli k dispozici více záhonů.

Poznáváte, kde jsme fotili?

Hádanka z Táborska: Víte, kde se nahází Císařský rozcestník?

/VIDEO/ Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme si pro vás připravili hádanku, která ověří, jak moc znáte své okolí. Někdy chodíte denně kolem domů, projíždíte krajinou či nějakou vesnicí a ani si nevšimnete detailů, které místo činí jedinečným. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.

Příznivci železnice si v sobotu užijí oslavy 150 let železniční trati Choceň- Meziměstí - Broumov.

Oslavy na kolejích: 150 let železnice Choceň - Meziměstí ozdobí parní Rosnička

Dobu parních lokomotiv ale i budoucnost železniční dopravy nejen v našem regionu si už v sobotu 14. června připomenou v Meziměstí nejen milovníci železnice událostí roku. Tou bude připomínka, že přesně před 150 lety (přesně 25. července 1875) poprvé projel první vlak z Chocně přes Náchod a Meziměstí až do Broumova.

Sudetoněmecké dny v Regensburgu

Dny českých Němců. Dnes už víc krajanské dny než starý landsmanšaft

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Stefan Böhm je Švéd. Ale vlastně Němec. A Čech, tedy český Němec. Jeho maminka se narodila ve Znojmě, tatínek v České Třebové. Po válce, když se po vyhnání ocitli ve Vídni, tatínkovi Stefana Böhma nabídli práci a byt ve Švédsku. Neváhali, neutrální Švédsko bylo jednou z nejbohatších zemí Evropy. Stefan Böhm, tedy přeloženo do češtiny Štěpán Čech, strávil většinu pracovního života ve vlacích, hlavně těch v Dánsku a ve Švédsku.

Snímek z prvního utkání Slavia – Vyškov 46:7.

Ragbisté Vyškova zabojují o bronz. Na Slavii ale opět v neúplné sestavě

Vítězem jubilejního 30. ročníku samostatné české ragbyové extraligy je Tatra Smíchov, která ukončila čtyřleté kralování Mountfieldu Říčany. V sobotu doma zvítězila 27:20. Zítra se bude rozhodovat o držitelích bronzových medailí. Od dvanácti hodin se o ně v Praze utkají domácí Slavia s Vyškovem.

Opavský Dopravní podnik slaví o víkendu své letošní jubileum.

Opavský Dopravní podnik slaví o víkendu své letošní jubileum

Opavskými ulicemi jezdí vozy městské hromadné dopravy už celých 120 let a takový významný milník jen tak přejít nelze. V sobotu 7. června proto Městský dopravní podnik otevře od 9 hodin brány svého kylešovického areálu v Bílovecké ulici veřejnosti.