Kreativ

ŠTÍTEK: Vídeň

Paleontolog Václav Ziegler považuje západní Čechy za unikátní lokalitu, bohatou na prehistorické nálezy

Jedl jsem maso z mamuta. Chutnalo jako lojová svíčka, říká populární paleontolog

Je znám jako skvělý vypravěč a popularizátor vědy, ale také jako zkušený paleontolog a znalec přírody. Kromě vědecké práce považuje Václav Ziegler za své největší úspěchy vyhlášení pěti chráněných krajinných oblastí a nalezení části kostry dinosaura nedaleko Kutné Hory. Nyní přijel do Plzně podpořit unikátní výstavu obrazů Pravěk štětcem, tužkou a uhlem a zároveň připomenout všem zájemcům o prehistorii, jak významným územím jsou západní Čechy. 

Při nehodě se nikdo nezranil.

FOTO: Rozbitá okna autobusu v Brně. Řidič s ním zavadil o lešení

Autobus FlixBusu ve středu večer narazil do lešení na budově stojící na rohu ulic Křenová a Koliště. Při nehodě se vybila polovina okének na pravé straně autobusu. Podle provozovatele linky policisté při šetření na místě uvedli, že se nejednalo o chybu řidiče. Policisté ale nehodu neprošetřovali.

Kosti mamuta ve sklípku.

Od sousedů: Nešel mamut nasávat vínko?

Vinař Andreas Pernerstorfer z dolnorakouského Gobelsburgu narazil při přestavbě sklepa na markantně velké kosti. Vědci Rakouského archeologického institutu začali v polovině května s vykopávkami. Vychází se, že jde o nejvýznamnější nález ostatků mamuta tohoto druhu za více než sto let. Mohly by být staré až 40 000 let.

Ragbisté Zlína. Ilustrační foto.

Loni extraliga, letos boj o přežití? Ragbisté se pádu bát nemusí

Černý scénář na poslední chvíli zažehnali, do nevyzpytatelné baráže jít nemusí. Ragbistům Zlína k tomu pomohl víkendový zápas I. ligy proti Přelouči, v duelu několika zvratů nakonec otočili nepříznivý poločasový stav a vyhráli 45:28. „V podstatě to byl zápas o naše bytí a nebytí v první lize,“ líčí trenér týmu Petr Juřík.

Z přednášky Naše krásné město Kaplice, kterou měl v kaplické městské knihovně Osamu Okamura.

Osamu Okamura: Naše krásné město Kaplice

Naše krásné město Kaplice. To byl název přednášky pana Osamu Okamury, česko-japonského architekta, vysokoškolského učitele a interpreta městského plánování a urbanismu. On se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu za Stranu zelených, protože jsou mu blízké názory a zásady této strany.

Ilustrační snímek

Od sousedů: Deliktů na rakouských školách přibylo

V Horních Rakousích stoupl počet deliktů na školách mezi roky 2021 a 2023 ze 497 na 875. V Dolních Rakousích jich přibylo ze 536 na 881, ve Vídni se v tu dobu dokonce skoro zdvojnásobily, z 962 na 1392. Útoků na zdraví a život přibylo z 289 na 722.

Tranijská hraběnka Matylda, mladší sestra slavné Sisi.

Sestra císařovny Sisi Matylda Bavorská: Milenecký vztah se jí krutě vymstil

Sňatek Alžběty Bavorské zvané Sisi s rakouským císařem Františkem Josefem I. učinil velmi žádoucí partie i z jejích sester. Až na jednu byly ale jejich osudy nešťastné. Také Matyldu Ludoviku Bavorskou rodiče uvěznili v domluveném politickém manželství, které nikdy pořádně nefungovalo. V novém domově v Itálii situaci řešila mileneckým vztahem. To se ale mladé ženě krutě vymstilo. 

Masarykova ulice v Milevsku.

Seriál o milevských ulicích pokračuje. Na řadě je Masarykova ulice

Druhá z hlavních milevských ulic ve své historii nesla mnohé názvy: Klášterská (od roku 1917), Třída císaře a krále Karla I. (1917-1918), Klášterská (1918), Masarykova (1918-1940), Klášterní (1940-1942), Reinharda Heydricha (1942-1945), Klášterní (1945), Masarykova (1945- 1953), Šnejdova (1953-1990), Masarykova (od roku 1990), přičemž název Klášterská ulice (Klostergasse) je písemně dosvědčen již roku 1817.

Žáci ze Základní školy Želiv v Bulharsku; Zdroj: Se souhlasem Petry Brodské

Žáci ze Základní školy Želiv se podívali do Bulharska a poznali jinou kulturu

Již druhým školním rokem mají žáci Základní školy Želiv a jejich pedagogové možnost vyjíždět do zahraničí za kulturou, poznáním a jazykovými zkušenostmi. Získají tak příležitost zažívat dobrodružství spojená s cestováním a objevováním nových míst a kultur. Tentokrát se cílovou destinací expedice Shatter the Grey! stalo Bulharsko, konkrétně přímořské město Varna a Základní škola Antona Strashimirova.

Malí kajakáři TJ ONV na břehu Starého Dunaje ve Vídni.

Kajakáři ze Slovácka zápolili v Praze a ve Vídni. Přivezli čtyři medaile

Zatímco kanoistka Klára Studničková trénovala na svůj premiérový závod světového poháru v domácích podmínkách, kde se rovněž připravuje na důležité nominační zápolení kajakář Ondřej Prchlík a dorostenecká skupina se připravovala spolu s dalšími desítkami českých nadějí na Oboze u Slapské přehrady, tak nejmladší kajakáři a kajakářky z pod Buchlova pádlovali o medaile v Praze a ve Vídni.

Olomoucké tvarůžky se vyznačují jedinečnou vůní a chutí i velmi nízkou energetickou hodnotou. .

Jsou poněkud smradlavé, ale mají hodně bílkovin i vápníku. A pomáhají s hubnutím

Vyrábějí se na Hané, jsou z tvarohu, mají výrazné aroma a pikantní chuť. Tvarůžky někdo zbožňuje a jiný kvůli jejich zvláštní vůni nenávidí. A v tomto souboji názorů se možná ztratí důležitý fakt, že kulaté a poněkud páchnoucí syrečky jsou nesmírně zdravé. Proč? Tvarůžky podporují naše zdraví, tělesnou kondici a v neposlední řadě hubnutí. 

Nová laboratoř pohybové medicíny v Krajské nemocnici Liberec.

Třetí v republice: Liberecká nemocnice získala unikátní rentgen, snímá ve stoje

/FOTO, VIDEO/ Posoudit stav pohybového aparátu pacienta, navrhnout řešení a následně sledovat pokrok. Přesně to dokáže nová laboratoř pohybové medicíny, která propojila několik unikátních technologií. Vznikla v Krajské nemocnici Liberec a přístroj je teprve třetí svého druhu v naší republice. Pomůže s řešením mnoha potíží pacientů a díky přesnějším paprskům není záření tak intenzivní, jako u klasického rentgenu.

Z oslavy v Řeznu.

Od sousedů: Pěvecké sbory se otevírají dívkám

Od září budou moci zpěvačky dětských sborů ve Vídni navštěvovat i nižší stupně škol, řekl prezident proslulých Wiener Sängerknaben, tělesa existujícího už přes 500 let, Erich Arthold. Dosud mohly být učeny zpěvu jen externě. Novum je má zrovnoprávnit v šancích. Na jaře roku 2025 pojedou dívčí sbory na turné - bez chlapců.

Od 6. května musí řidiči, kteří pojedou ze spodní části města směrem na Pražskou, počítat s objížďkou.

VIDEO: Opravy průtahu Znojmem začaly. Podívejte se, kudy městem projedete

Plánovaná oprava silnice v Pražské ulici a na Mariánském náměstí v režii Ředitelství silnic a dálnic začne v pondělí 6. května. Znojemská radnice zveřejnila trasy, kudy řidiči městem projedou. Opravované úseky leží na hlavním tahu městem, na státní silnici I/38. Řidiči po ní míří od Prahy směrem na Rakousko. Už tak hustá doprava ve městě se ještě zkomplikuje.  

Výstava s názvem Sestra ve Vlastivědném muzeu Olomouc

Tajemství neznámé dívky z olomouckého obrazu odhaleno

Tajemství obrazu neznámé dívky, která po desítkách let znovu dostala jméno, odhaluje nová výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO). Během restaurování neznámého a silně poškozeného obrazu se odborníkům postupně podařilo zjistit autora i jméno tajemné dívky.

Sissi v roce 1867. Byla mimořádně krásná, kromě dlouhých vlasů na ní lidé obdivovali čistou pleť a vysokou štíhlou postavu.

Svatba císařovny Sisi: Nedočkavý ženich František Josef způsobil malý skandál

Brali se z lásky. Přesto neměl manželský příběh císařovny Alžběty Bavorské, známější jako Sisi, a císaře Františka Josefa I. šťastný konec. K oltáři pár zamířil 24. dubna přesně před 170 lety. Příběh svatby i počátku manželství pro Deník v rozhovoru poodhalila autorka knih o Sisi Dagmar Beňaková. Včetně málo známých detailů.

Miroslav Beinhauer umí hrát jako jediný na světě na šestinotónové harmonium.

Ostravan Mirek Beinhauer hraje jako jediný na světě na šestinotónové harmonium

/ROZHOVOR/ Letos teprve jednatřicetiletý, ale již velmi uznávaný klavírista Miroslav Beinhauer, rodák z Ostravy, se ve své tvorbě zaměřuje především na hudbu 20. a 21. století. Mladý umělec postupně absolvoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění u Heleny Weiser. Ve studiu se dále zdokonaloval na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni, kde byl jeho profesorem Jan Jiracek von Arnim, a poté ještě na Královské konzervatoři v belgickém Gentu u Daana Vandewalleho.

Miroslav Beinhauer umí hrát jako jediný na světě na šestinotónové harmonium

Muž z Ostravy hraje na šestinotónové harmonium. Jako jediný na světě

Letos teprve jednatřicetiletý, ale již velmi uznávaný klavírista Miroslav Beinhauer se ve své tvorbě zaměřuje především na hudbu 20. a 21. století. Mladý umělec postupně absolvoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění u Heleny Weiser. Ve studiu se dále zdokonaloval na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni, kde byl jeho profesorem Jan Jiracek von Arnim, a poté ještě na Královské konzervatoři v belgickém Gentu u Daana Vandewalleho.

Poháry z mistrovství tureckému lazebníkovi.

Od sousedů: Mistrem Evropy lazebníků je Turek z Deggendorfu

Salih Barış s osmiletou praxí, majitel Barbershop Brainwash, se minulou neděli stal v Amsterdamu evropským šampionem ve stříhání vlasů. Uspěl v kategoriích Oldschool scissor - Staré školní nůžky - a Cleanst fade, sestříhání až k "chocholce". Jeho zaměstnanec Aron Adorjan vyhrál kategorii Freestyle.

Obchodní ředitel Sapeli Marek Sedlák.

Krizi vidím jako příležitost, říká obchodní ředitel Sapeli Marek Sedlák

Je kuriózní, že tři největší výrobci dveří a zárubní v republice sídlí v Jihlavě. Co do tržeb je jedničkou firma Sapeli, jejíž obchodní ředitel Marek Sedlák Deníku poskytl rozhovor, ve kterém se věnuje nejen současné krizi ve stavebnictví. „Jde o to probudit spotřebitele, že už je ta správná chvíle investovat,“ říká.

Takin bude mít své Himaláje ve Vídni.

Od sousedů: Ve Vídni zřizují "hory" pro himalájská zvířata

Ve vídeňské zoo Schönbrunn budují "velehory" na ploše 1400 metrů čtverečních. V srpnu se otevřou pro himalájské tahry, velké sudokopytníky příbuzných divokých koz, a berberské makaky s ovcemi, kterým ve Vídni sloučili výběhy. Areál zabydlí také vzácné a impozantní takiny čínské neboli zlaté.

Zámky Schloss Hof a Niederweiden nedaleko českých hranic zvou na ojedinělou výstavu s názvem Císařské svatby.

Bez prstýnků a často i bez lásky. Výstava ukazuje pozadí habsburských svateb

Zámky Schloss Hof a Niederweiden něco přes hodinu cesty od jihomoravských hranic letos lákají na speciální rozsáhlou výstavu. Nese název Císařské svatby a návštěvníkům přiblíží nejen honosné obřady habsburské šlechty, ale také jejich překvapivá pozadí a dosud neznámé skutečnosti. K vidění je na obou zámcích až do 3. listopadu letošního roku.

Následník František Ferdinand d'Este vedle svého vlaku, jehož vagony pro něj navrhly a vyrobily Ringhofferovy závody

František Ringhoffer II. změnil nejen Smíchov, ale i celé tehdejší mocnářství

Byl čtvrtek 20. dubna 1854 a Praha zažívala mimořádnou událost, která měla už brzy změnit budoucnost nejen její, ale i celého tehdejšího rakouského mocnářství. Z Ringhofferovy továrny na železniční vagony na Smíchově, založené o pouhé dva roky dříve, vyjel první vůz. Byl nákladní – a znamenal předzvěst růstu „Ringhofferky“, z níž se měl stát už brzy jeden z největších průmyslových podniků střední Evropy.

Mezi stěžejní aktivity spolku patří Vynášení Hroznového kozla do vinohradu.

Hroznová koza chrání vinohrad a šíří poselství. Parta přátel oživila tradici

/VIDEO/ Skupina lidí v dobovém venkovském oblečení v doprovodu cimbálové muziky. Ženy v sukních a uvázanými šátky, muži v modrých zástěrách. Parta přátel, které snad dříve mohli lidé považovat za podivíny, dokázala po dvacet let neúnavně šířit starobylou tradici Hroznové kozy ve Znojmě i okolí. Dnes patří na seznam nemateriálního kulturního dědictví v kraji.

Vejří slet

Vejří slet aneb Poučná zkazka Jana Vaněčka

Zatímco ve Vídni se začínali před padesáti lety scházet v noblesním ohozu dámy a pánové na Ples v opeře, do Vejrovny krumlovské hospody U Dušků se v ten čas dostavili ponejvíce v pumpkách Vejři na svůj slet, Svátek nadhledu. Kuba přezdívaný Kubikula z Dobrkovic poslal omluvenku, že nepřijde, jenžto má od svý starý zaracha. Přinesl ji jeho pes a uvelebil se tam. Občas si pak zaštěkal, když měl hlad nebo žízeň. Byl hostinským ochotně obsloužen.

Z dílny mistra nadměrných velikostí... Zdroj. DK

Od sousedů: Linecký dóm je stoletý

Mariánský dóm v Linci chystá oslavy stoletin. S 5851 metrem čtverečním je největším kostelem v Rakousku. Že není také nejvyšším, to odhalila v roce 2018 arcidiecéze Vídeň zjištěním, že linecká věž podle nových měření je po sanaci se 134,69 metru o asi dva metry nižší než vídeňský chrám.

Portrét F. L. Gassmanna od neznámého autora.

Z Mostu až na císařský dvůr. Skladatel F. L. Gassmann zemřel před 250 lety

Letošní rok uplynou dvě a půl století od chvíle, kdy svět opustil Florian Leopold Gassmann. Jak se tento rodák z Mostu vymanil z předurčeného osudu obchodníka a stal se respektovaným hudebním skladatelem s mezinárodním věhlasem? A jakou roli sehrál v životě legendárního Antonia Salieriho? Více se dozvíte v článku.

Interaktivní výstava Někdo to rád sušené bude od 12. dubna k vidění v Muzeu Kroměřížska.

Někdo to rád sušené. Interaktivní výstava přiblíží nejen sušení ovoce

Novou interaktivní výstavu Někdo to rád sušené si od pátku 12. dubna mohou prohlédnout návštěvníci Muzea Kroměřížska. Tématem není jen sušení ovoce, ale zájemci se dozví také řadu informací o významu stromů pro člověka a přírodu, o hmyzu, opylovačích, využití ovoce v kuchyni i jiných způsobech jeho uchovávání.

Káva Julius Meinl.

Julius Meinl slaví 200 let od narození zakladatele. Příběh začal v Kraslicích

Ve středu 10. dubna 2024 je tomu přesně dvě stě let, co se v rodině pekařského mistra v Kraslicích, v tehdejší rakousko-uherské monarchii, narodil muž, jenž posléze proslul jako inovátor v pražení kávy. Byl to Julius Meinl, toho jména první. Původně obchodník s indigem a komisním zbožím položil základy rodinné ságy obchodníků, podnikatelů a investorů, kteří v Evropě definovali pojem gurmánské potraviny.

Jazz na Staré střelnici

OBRAZEM: Na Starou střelnici dorazili uznávaní jazzmani

Společenský klub Panenka, z. s. uspořádal ve spolupráci s hranickým rodákem a basistou Matějem Černým jazzový koncert v Divadle Stará střelnice. Sám Černý si na koncertě zahrál po boku uznávaného jazzmana Guida Spannocchi. A představili se i další vynikající hudebníci. Podívejte na fotogalerii z koncertu, který se uskutečnil 2. dubna.

Malí hokejisté z HK Lev Slaný U10 navštívili světoznámou akademii v Salzburgu a vyhráli tady suverénně turnaj své kategorie.

Obrazem: Proslulá akademie v Salzburgu se sklonila před mladými Slaňáky

Do nejproslulejší evropské hokejové a fotbalové akademie Red Bull v rakouském Salzburgu vyrazili v březnu talentovaní malí hokejisté HK Lev Slaný, aby tady nejen okoukli, v jakých podmínkách se dá hokej dělat, jak kvalitně lze skloubit profesionální sportovní přípravu se vzděláváním, ale také, aby reprezentovali klub i město Slaný na velkém mezinárodním turnaji Rob´s Cup kategorie U10 (r.2014 a mladší), který se jim povedlo po výborných výkonech jasně ovládnout.