Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně zve všechny zájemce na výstavu, která přináší pohled na život a dílo dvou významných osobností - malíře Jana Křížka a lékaře Rudolfa Jaksche. Vernisáž se uskuteční v úterý 25. června od 18 hodin v Galerii Goethe.
/FOTO, VIDEO/ Státní silničáři odstartovali další etapu rekonstrukce silnice první třídy číslo 52 na průtahu Mikulovem. Nový povrch dostává druhá strana silnice. Řidiči tak ve směru na Rakousko projíždějí levým jízdním pruhem. Provoz na kruhovém objezdu u Billy nově řídí semafory.
Zapomenutý klenot české hudby, opera Perkmon, se po 200 letech vrací na divadelní prkna. Dílo teplického purkmistra Josefa M. Wolframa slavnostně zakončí 20. června 2024 Hudební festival Ludwiga van Beethovena v Krušnohorském divadle v Teplicích. Stane se tak netradičním příspěvkem do roku české hudby i součástí oslav stého výročí existence Krušnohorského divadla. Hornickou operu uvede Trautzlova umělecká společnost ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice.
Neměla jméno, byla zkrátka kočkou z nádraží. Znal ji kdekdo v Scharnsteinu, mnozí ji krmili, ale nepatřila nikomu. Kulhavá, vždycky přítulná a často předoucí kočka žila na prvním nástupišti nádraží Scharnstein-Mühldorf, kde měla svůj domeček, píše DK.
Dnes v noci se uskuteční mimořádná výluka na trati Praha – Děčín – Drážďany v úseku Ústí nad Labem hl.n. – Povrly. Správa železnic bude ve stanici Ústí nad Labem sever odstraňovat závadu na výhybce. Provoz v úseku Ústí nad Labem hl.n. – Povrly bude zastaven v době od 13. června 21.00 hodin do 14. června 4.00 hodin.
Léto, období prázdnin a dovolených, se nezadržitelně blíží a je nejvyšší čas vybrat si odpočinkovou destinaci. Kromě země, resortu a doplňkových aktivit hraje roli také vzdálenost letiště.
O těžké předvídatelnosti některých vrtochů počasí se nedávno přesvědčili posádka i pasažéři jednoho z rakouských letadel společnosti Austrian Airlines. To během nedělního letu narazilo na bouři, kterou radary nezachytily. Krupobití airbusu urvalo špičku a málem rozbilo i čelní okna. Nikdo se naštěstí nezranil a letoun v neděli večer bezpečně přistál ve Vídni.
Divadlo v Lidovém domě ve Vsetíně opět rozezní božská hudba a příběh geniálního Wolfganga Amadea Mozarta a jeho rivala Antonia Salieriho. Inscenace, kterou v na vsetínské scéně viděly stovky diváků, opět zavede publikum do Vídně císaře Josefa II. ve středu 12. června v 19 hodin.
Je nádherný a se svou výraznou černobílou srstí vypadá jako dobrotivý veliký plyšák. Nenechte se ale mýlit. I když je tenhle vegetarián na bambusové dietě, patří mezi medvědovité šelmy a není na hraní. Panda velká se stala symbolem ohrožené přírody. Nejbližším místem, kde si můžete tato vzácná zvířata prohlédnout, jsou zoologické zahrady ve Vídni a v Berlíně.
Alšova jihočeská galerie představí rozsáhlý výstavní projekt s názvem "Belvedere na Hluboké – Let It Grow Again!", na kterém spolupracuje s prestižní rakouskou galerií Belvedere. Expozice je otevřena od neděle 9. června do 10. listopadu.
Ředitelství silnic a dálnic o víkendu zahájí práce na opravě vozovky silnice I/52 v Mikulově. O týden později přijde na řadu oprava výtluků v Břeclavi. Řidiči by se měli připravit na omezení dopravy v dotčených oblastech.
Do nezáviděnihodné situace se dostaly ragbyové týmy mužů nejstarších tuzemských klubů Sparty a Slavie. Tradiční extraligové pražské derby oba týmy spolu naposled hrály v březnu 2023 a pak došlo k tomu, že se extraliga zužila z osmi týmů na šest účastníků a Slavia v rozhodujícím utkání o udržení v extralize s Pragou na jaře 2023 prohrála o jediný bod 19:20. Slavie Praha tím pádem propadla do nižší soutěže první ligy, kterou na jaře 2024 vyhrála bez porážky s celkovým skorem 684:85.
Už jen pár dní máte jedinečnou příležitost navštívit výstavu formule 1 v MetaStadt ve Vídni. Tato fascinující expozice, která se sem přesunula z Madridu, zde bude k vidění pouze do 16. června. Pak zamíří do kanadského Toronta. Výstava nabízí poutavý pohled do historie a současnosti jednoho z nejpopulárnějších motoristických sportů na světě.
Přesně 185 let uplynulo ve čtvrtek od chvíle příjezdu prvního vlaku na území dnešní České republiky. „První vlak z Vídně do Břeclavi přijel 6. 6. 1839," informovali v Internetové encyklopedii dějin Brna Dana Olivová a Alan Butschek.
Na statku v okrese Vöcklabruck zjistili veterinář a úřady koncem května tristní poměry, v nichž žilo 105 krav ve dvou špinavých stájích – některé s uvazovacími řetězy už zarostlými do krku.
Jižní Německo, zejména historická bavorská města Pasov a Řezno, čelí od víkendu po prudkých deštích záplavám. Hladina Dunaje místy dosahuje nejvyšších povodňových stupňů. Rakousko kvůli velké vodě přerušilo vodní dopravu na této řece.
Až do poslední červnové středy mohou lidé oslavit devadesáté výročí Domu Radost na pražském Žižkově. Připraven je jedinečný program s názvem „90 let (ne)svobody s Domem Radost “. Návštěvníky láká na dobové výstavy, diskuse s pamětníky, promítání filmů i prohlídku protiraketového krytu.
Řidiči, pozor. Už tento týden začne v Mikulově oprava silnice I/52. Zatímco směr na hlavní rakouské město zůstane průjezdný, v opačném směru budou muset lidé vyrazit po objížďce.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Další „nezapomenutelný“ zážitek připravují na velké letní prázdniny pro návštěvníky České Sibiře železniční nadšenci ze Střezimíře.
Čtvrtým letošním přírůstkem v pavilonu primátů hodonínské zoo je mládě geurézy běloramenné. Narodilo se 29. května. Informovali o tom v pondělí večer zástupci Zoo Hodonín.
/FOTOGALERIE/ Tak se to nějak sešlo, že se první červnový den roku 2024 hrálo finále play-off ragbyové extraligy mezi kluby, které letos oslavují osmdesát let od svého založení. Říčany hostily na svém trávníku Pragu a po výhře 28:14 oslavily mistrovský titul!
I pro turisty mířícími na léto do Chorvatska se stává stále častější volbou letecká doprava, k níž postupně přecházejí od aut a autobusů. Letadlo cestu zrychluje a nabízí pohodlnou alternativu i pro rodiny s dětmi. Češi jsou na Jadranu už za hodinu letu, mnohdy za srovnatelnou cenu jako autem či autobusem. Nejčastěji přistávají ve Splitu, Dubrovníku a Zadaru.
Už 800 let se snaží rod Lichtenštejnů o udržitelnost. O tom vypráví i putovní výstava, která odstartovala v Opavě. Na její slavností vernisáži se objevil i Daniel Herman, který je už třetím rokem honorárním konzulem Lichtenštejnského knížectví v Česku a bývalým ministrem kultury. V krátkém rozhovoru přiblížil, co ho na rodu Lichtenštejnů zaujalo a co všechno jeho pozice honorárního konzula obnáší.
Je znám jako skvělý vypravěč a popularizátor vědy, ale také jako zkušený paleontolog a znalec přírody. Kromě vědecké práce považuje Václav Ziegler za své největší úspěchy vyhlášení pěti chráněných krajinných oblastí a nalezení části kostry dinosaura nedaleko Kutné Hory. Nyní přijel do Plzně podpořit unikátní výstavu obrazů Pravěk štětcem, tužkou a uhlem a zároveň připomenout všem zájemcům o prehistorii, jak významným územím jsou západní Čechy.
Autobus FlixBusu ve středu večer narazil do lešení na budově stojící na rohu ulic Křenová a Koliště. Při nehodě se vybila polovina okének na pravé straně autobusu. Podle provozovatele linky policisté při šetření na místě uvedli, že se nejednalo o chybu řidiče. Policisté ale nehodu neprošetřovali.
Město toho mělo v novém Československu mnoho zajímavého. Kuriózní střípky z místního života před 100 lety pro vás vybírá Jan Schinko, odborník na budějovickou historii. Tentokrát o kavárně Corsu v Biskupské.
Vinař Andreas Pernerstorfer z dolnorakouského Gobelsburgu narazil při přestavbě sklepa na markantně velké kosti. Vědci Rakouského archeologického institutu začali v polovině května s vykopávkami. Vychází se, že jde o nejvýznamnější nález ostatků mamuta tohoto druhu za více než sto let. Mohly by být staré až 40 000 let.
/FOTO/ Intenzivní neurorehabilitace a speciální pomůcky potřebuje osmiletý Lukáš Pospíšil ze Slavkova u Brna. S pokrytím vysokých nákladů pomohou dárci v těchto dnech prostřednictvím webu donio.cz.
Černý scénář na poslední chvíli zažehnali, do nevyzpytatelné baráže jít nemusí. Ragbistům Zlína k tomu pomohl víkendový zápas I. ligy proti Přelouči, v duelu několika zvratů nakonec otočili nepříznivý poločasový stav a vyhráli 45:28. „V podstatě to byl zápas o naše bytí a nebytí v první lize,“ líčí trenér týmu Petr Juřík.
Naše krásné město Kaplice. To byl název přednášky pana Osamu Okamury, česko-japonského architekta, vysokoškolského učitele a interpreta městského plánování a urbanismu. On se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu za Stranu zelených, protože jsou mu blízké názory a zásady této strany.
V Horních Rakousích stoupl počet deliktů na školách mezi roky 2021 a 2023 ze 497 na 875. V Dolních Rakousích jich přibylo ze 536 na 881, ve Vídni se v tu dobu dokonce skoro zdvojnásobily, z 962 na 1392. Útoků na zdraví a život přibylo z 289 na 722.
Sňatek Alžběty Bavorské zvané Sisi s rakouským císařem Františkem Josefem I. učinil velmi žádoucí partie i z jejích sester. Až na jednu byly ale jejich osudy nešťastné. Také Matyldu Ludoviku Bavorskou rodiče uvěznili v domluveném politickém manželství, které nikdy pořádně nefungovalo. V novém domově v Itálii situaci řešila mileneckým vztahem. To se ale mladé ženě krutě vymstilo.
Vídeň, Berlín, Mnichov, Litomyšl a letos poprvé také Svitavy – města, která jsou pořadateli pásma večerních autorských čtení z detektivní literatury KRIMINACHT.
Druhá z hlavních milevských ulic ve své historii nesla mnohé názvy: Klášterská (od roku 1917), Třída císaře a krále Karla I. (1917-1918), Klášterská (1918), Masarykova (1918-1940), Klášterní (1940-1942), Reinharda Heydricha (1942-1945), Klášterní (1945), Masarykova (1945- 1953), Šnejdova (1953-1990), Masarykova (od roku 1990), přičemž název Klášterská ulice (Klostergasse) je písemně dosvědčen již roku 1817.
Již druhým školním rokem mají žáci Základní školy Želiv a jejich pedagogové možnost vyjíždět do zahraničí za kulturou, poznáním a jazykovými zkušenostmi. Získají tak příležitost zažívat dobrodružství spojená s cestováním a objevováním nových míst a kultur. Tentokrát se cílovou destinací expedice Shatter the Grey! stalo Bulharsko, konkrétně přímořské město Varna a Základní škola Antona Strashimirova.
Zatímco kanoistka Klára Studničková trénovala na svůj premiérový závod světového poháru v domácích podmínkách, kde se rovněž připravuje na důležité nominační zápolení kajakář Ondřej Prchlík a dorostenecká skupina se připravovala spolu s dalšími desítkami českých nadějí na Oboze u Slapské přehrady, tak nejmladší kajakáři a kajakářky z pod Buchlova pádlovali o medaile v Praze a ve Vídni.
Vyrábějí se na Hané, jsou z tvarohu, mají výrazné aroma a pikantní chuť. Tvarůžky někdo zbožňuje a jiný kvůli jejich zvláštní vůni nenávidí. A v tomto souboji názorů se možná ztratí důležitý fakt, že kulaté a poněkud páchnoucí syrečky jsou nesmírně zdravé. Proč? Tvarůžky podporují naše zdraví, tělesnou kondici a v neposlední řadě hubnutí.
/FOTO, VIDEO/ Posoudit stav pohybového aparátu pacienta, navrhnout řešení a následně sledovat pokrok. Přesně to dokáže nová laboratoř pohybové medicíny, která propojila několik unikátních technologií. Vznikla v Krajské nemocnici Liberec a přístroj je teprve třetí svého druhu v naší republice. Pomůže s řešením mnoha potíží pacientů a díky přesnějším paprskům není záření tak intenzivní, jako u klasického rentgenu.
Od září budou moci zpěvačky dětských sborů ve Vídni navštěvovat i nižší stupně škol, řekl prezident proslulých Wiener Sängerknaben, tělesa existujícího už přes 500 let, Erich Arthold. Dosud mohly být učeny zpěvu jen externě. Novum je má zrovnoprávnit v šancích. Na jaře roku 2025 pojedou dívčí sbory na turné - bez chlapců.
Zámek v Bílovci v první květnovou sobotu, tedy den zahájení letošní návštěvnické sezony, představí evropský unikát. Nikde jinde nemají rodovou galerii šlechticů vytvořenou žijícím umělcem, pardon, tedy umělkyní.
Plánovaná oprava silnice v Pražské ulici a na Mariánském náměstí v režii Ředitelství silnic a dálnic začne v pondělí 6. května. Znojemská radnice zveřejnila trasy, kudy řidiči městem projedou. Opravované úseky leží na hlavním tahu městem, na státní silnici I/38. Řidiči po ní míří od Prahy směrem na Rakousko. Už tak hustá doprava ve městě se ještě zkomplikuje.
Tajemství obrazu neznámé dívky, která po desítkách let znovu dostala jméno, odhaluje nová výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO). Během restaurování neznámého a silně poškozeného obrazu se odborníkům postupně podařilo zjistit autora i jméno tajemné dívky.
Brali se z lásky. Přesto neměl manželský příběh císařovny Alžběty Bavorské, známější jako Sisi, a císaře Františka Josefa I. šťastný konec. K oltáři pár zamířil 24. dubna přesně před 170 lety. Příběh svatby i počátku manželství pro Deník v rozhovoru poodhalila autorka knih o Sisi Dagmar Beňaková. Včetně málo známých detailů.