Vídeň, Prostějov – Staré známé soupeře přisoudil čtvrteční los ve Vídni prostějovským volejbalistkám pro základní skupinu Ligy mistryň. Tým tak narazí na obhájkyně trofeje, turecký velkoklub Eczacibasi Istanbul a zopakuje si také dvojzápas s polským celkem Chemik Police. Skupinu C ještě doplní italské Pomi Casalmaggiore.
Vídeň, Olomouc – Porážku od ruského druholigisty a nerozhodný výsledek v souboji s nováčkem nejvyšší rakouské soutěže vezou olomoučtí fotbalisté ze země našich jižních sousedů.
Litomyšl /ROZHOVOR/ – Jedním z vrcholů letošní Smetanovy Litomyšle bylo představení Krédo Mistra Jana, ve kterém vystupoval také známý operní pěvec Adam Plachetka. Ten si letos našel okénko ve svém nabitém programu a pro čtenáře Svitavského deníku ochotně odpovídal po zkoušce svého úterního představení.
Litomyšl – Jedním z vrcholů letošní Smetanovy Litomyšle bylo představení Krédo Mistra Jana, ve kterém vystupoval také známý operní pěvec Adam Plachetka. Ten si letos našel okénko ve svém nabitém programu a pro čtenáře Svitavského deníku ochotně odpovídal po zkoušce svého úterního představení.
Vídeň - Prostějovské volejbalistky ve skupině Ligy mistryň narazí i na obhájkyně trofeje, turecký velkoklub Eczacibasi Istanbul. Zopakují si také dvojzápas s polským celkem Chemik Police a při osmé účasti v soutěži bude jejich třetím soupeřem ve skupině C italské Pomi Casalmaggiore.
Liberec - Vzácná, více než 200 let stará bonsaj jalovce čínského je hlavním exponátem výstavy těchto vyšlechtěných dřevin v Botanické zahradě v Liberci.
Miroslav Svoboda byl jedním ze čtyř českých brankářů, který byl draftován týmem z NHL. Po tom, co si jej vybral Edmonton Oilers, Svoboda Deníku prozradil své pocity.
Vídeň – V Rakousku ve středu zahynuli dva čeští horolezci. Dnes o tom informovala agentura APA. Neštěstí se stalo odpoledne v Dolních Rakousích v pohoří Rax, které je součástí Alp. Dvojice, která k sobě byla vzájemně připoutána lany, se pohybovala v dolní části hory Preinerwand. Oba muži se zřítili z výšky asi padesáti metrů.
Příbram - Zákoutí sluncem vyhřátého anenského nádvoří příbramského hornického muzea se zhruba na dvacet minut v posledních dnech mění v malé jeviště. Zaměstnanci muzea pilují scénku na Prokopskou pouť.
Vídeň - Rusko a Ukrajina se dnes nedohodly na dodávkách plynu pro třetí čtvrtletí. Oznámil to ukrajinský ministr pro energetiku Volodymyr Demčyšyn. Další třístranné jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a Evropskou unií se mají uskutečnit v září, napsala agentura Reuters.
Vídeň – Spokojenost, ale i mírné zklamání se objevilo v hodnocení olomouckých kajakářů po mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě, které se o víkendu konalo na umělém kanále ve Vídni.
Vídeň - S jednou medailí se vrátil z dějiště mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě, které se konalo ve Vídni na umělé slalomové dráze, českolipský deblkanoista Michal Šrámek.
Český Krumlov – Jihočeská kanoistika má v reprezentaci sjezdařů tři zástupce. Všechny z SK Vltava Č.Krumlov. Novosada, Haleše a premiérově Anežku Paloudovou.
Bratislava /VIDEO/ - Jestli někdo uměl tnout věcně a bez emocí do živého (a to doslova), byl to doktor Sova. Přesvědčivost dal stoickému chirurgovi Ladislav Chudík, slovenský herec, který dnes v jedenadevadesáti letech zemřel.
Znojmo – Když chtěl téměř před měsícem Čestmír Vala nabídnout svým hostům, turistům, kteří se přijeli podívat v parných dnech do královského města na Dyji občerstvení v podobě pitné vody, která až donedávna vyvěrala na konci Obrokové ulice před vstupem na Masarykovo náměstí, zjistil s překvapením, že patrně nejznámější pítko ve Znojmě nefunguje. Zarazilo jej, že pítko i další týdny zůstalo suché. „Je s podivem, že Znojmo, které je v létě v historickém centru úplně rozpálené, není turistům schopno zajistit pitnou vodu gratis. Netuším, co se děje a proč město pítko nezprovozní," zlobil se známý manažer místního cyklistického klubu.
Znojmo – Když chtěl téměř před měsícem Čestmír Vala nabídnout svým hostům, turistům, kteří se přijeli podívat v parných dnech do královského města na Dyji občerstvení v podobě pitné vody, která až donedávna vyvěrala na konci Obrokové ulice před vstupem na Masarykovo náměstí, zjistil s překvapením, že patrně nejznámější pítko ve Znojmě nefunguje. Zarazilo jej, že pítko i další týdny zůstalo suché. „Je s podivem, že Znojmo, které je v létě v historickém centru úplně rozpálené, není turistům schopno zajistit pitnou vodu gratis. Netuším, co se děje a proč město pítko nezprovozní," zlobil se známý manažer místního cyklistického klubu.
Břeclav - Policie zadržela při nočních kontrolách mezinárodních vlaků v Břeclavi v noci na neděli 14 nelegálních migrantů. Většinou šlo o Syřany. Byli mezi nimi i tři běženci z Iráku a Somálec. Řekla to mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Cizince patrně čeká vyhoštění.
Vídeň – Jednání o omezení íránského jaderného programu budou pokračovat i po konci lhůty 30. června. Podle zástupce USA, kterého citovala agentura AFP, se na tom dnes ve Vídni dohodli představitelé velmocí a Íránu. Konečný termín pro sjednání dohody s Teheránem byl odložen už několikrát. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jednání, která se konají ve Vídni, ještě dnes opustí a odletí do Teheránu na konzultace. Vrátit by se měl v pondělí.
Praha – Ze skupiny 52 českých turistů, kteří bydleli v hotelu v letovisku Súsa vedle místa pátečního teroristického útoku, bude většina pokračovat v dovolené v letovisku Monastir. Dvanáct jich dnes předčasně odletí z dovolené domů, zbylí Češi dokončí dovolenou v původním hotelu, řekla zástupkyně cestovní kanceláře, která pobyt Čechů v Súse organizuje. V sobotu si někteří turisté stěžovali, že musejí v Súse zůstávat, a přitom se chtějí okamžitě vrátit do ČR.
Břeclav – Při nočních kontrolách v mezinárodních vlacích v Břeclavi odhalili policisté krátce před sobotní půlnocí čtrnáct cizinců, kteří neměli potřebná víza či povolení k pobytu na území České republiky.
Ústecký kraj – Migrační vlna převážně ekonomických migrantů vyvolává stále intenzivnější protiopatření. Cizinecká policie v Ústeckém kraji je na nohou prakticky 24 hodin denně.
Vídeň – Dohodu o íránském jaderném programu se podaří uzavřít, pokud nebudou mít světové mocnosti přehnané požadavky. Před začátkem dnešního jednání se svým americkým protějškem Johnem Kerrym to uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Před vyjednávači je však podle šéfů diplomacií obou států stále ještě spousta práce. Konečnou dohodu chtějí Írán a zástupci šesti velmocí uzavřít do 30. června.
Mikulov - Policie zadržela na jižní Moravě od páteční noci dvě skupiny běženců. Tvořilo je 21 imigrantů ze Sýrie. Cestovali z Rakouska do Německa. Policisté je zajistili v Mikulově na Břeclavsku při kontrolách autobusů jedoucích z Vídně. Neměli u sebe žádné doklady, řekla dnes mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Letos policisté v regionu zajistila přes 400 běženců, což je desetkrát více než ve stejném období loňska. Většinu tvoří Syřané.
Mikulov - Policie zadržela na jižní Moravě od páteční noci dvě skupiny běženců. Tvořilo je 21 imigrantů ze Sýrie. Cestovali z Rakouska do Německa. Policisté je zajistili v Mikulově na Břeclavsku při kontrolách autobusů jedoucích z Vídně. Neměli u sebe žádné doklady, řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Letos policisté v regionu zajistila přes 400 běženců, což je desetkrát více než ve stejném období loňska. Většinu tvoří Syřané.
Ústí nad Labem/Děčín - Migrační vlna převážně ekonomických migrantů vyvolává stále intenzivnější protiopatření. Cizinecká policie v Ústeckém kraji je na nohou prakticky 24 hodin denně.
Ústecký kraj - Cizinecká policie zadržela převaděče, soud ho na tři roky vyhostil. Nelegální migranti museli zpět do Rakouska. Taková byla bilance kontroly cizinecké policie z 23. června, kdy v dopoledních hodinách kontrolovali policisté cizinecké policie na dálnici D8 ve směru do SRN osobní automobil se švédskou mezinárodní poznávací značkou.
Plzeň – Sama skočila do vody a rychle se naučila plavat. Tak by se dal popsat téměř roční pobyt v zahraničí, který absolvovala Ludmila Fictumová. Důvod odjezdu z tuzemska do Rakouska pro ni byl jasný – neuměla příliš němčinu, a tak se v ní chtěla zlepšit.
Praha - Během letních měsíců bude Ředitelství silnic a dálnic udržovat celou opravovanou dálnici D1 průjezdnou ve dvou pruzích v obou směrech. Nebude dělat krátkodobé uzavírky na jeden pruh. Chce tak zajistit plynulý provoz během letní jízdy motoristů na prázdniny. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Dan Ťok.
Budapešť, Vídeň, Praha /INFOGRAFIKA/ – Pokusů o zostření kontrol na hranicích i v rámci schengenského prostoru v souvislosti s uprchlickou krizí přibývá. Zatímco česká policie ve snaze zachytit ilegální imigranty zesílila kontroly poblíž Rakouska, z druhé strany hranice se ozývá volání po obdobném opatření vůči Česku.
Znojemsko – Až do konce listopadu by měly trvat opravy dvou důležitých mostů přes železnici ve Znojmě na konci Rooseveltovy ulice. Vyplývá to z programu oprav znojemské oblasti Správy a údržby silnic, který získala redakce Znojemského deníku Rovnost. Řidiči tam budou mít nervy na pochodu víc než půl roku. Mosty jsou totiž součástí jedné ze dvou paralelních tepen, kterými lze Znojmo projet od Prahy na Brno případně na Vídeň.
Vídeň - Hornorakouská organizace protiimigrantské a euroskeptické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) dnes vyzvala k lepšímu zabezpečení rakousko-české hranice. Šéf hornorakouské FPÖ Manfred Haimbuchner přitom podle rakouského listu Wirtschaftsblatt poukázal na údajný obdobný plán bavorské vlády na posílení kontrol kolem bavorských hranic. Předseda nejsilnější rakouské opoziční strany Heinz-Christian Strache požaduje rovněž obnovení kontrol na hranicích s Maďarskem, které v úterý oznámilo, že dočasně nebude ze zemí EU brát zpět migranty.
Adamov /FOTOGALERIE/ – Stovky kilometrů v klimatizovaných bednách. Dvě prestižní výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem a ve Vídni, které navštívily davy obdivovatelů umění z Evropy i ze světa. Unikátní dřevořezby apoštolů ze světelského oltáře jsou zpět. V kostele svaté Barbory v Adamově. Po osmi měsících na cestách Evropou. V dřevěných boxech je ve středu dopoledne dopravila specializovaná firma. Do oltáře exponáty zasadil tříčlenný tým restaurátorů. „Upřímně jsem rád, že to máme všechno za sebou. Oddychl jsem si, že se dřevořezbám nic nestalo a jsou v pořádku zpátky," říkal při vybalování dřevěných skvostů adamovský farář Jiří Kaňa.
Vídeň - Čeští házenkáři se v první fázi kvalifikace mistrovství světa utkají s Belgií a Tureckem. Vítěz tříčlenné skupiny postoupí do play off, které se hraje za rok v červnu. Šampionát v roce 2017 uspořádá Francie.
Břeclav /REPORTÁŽ/ – Mezinárodní vlak z Vídně do Polska před pondělní půlnocí zastavuje na hlavním nádraží v Břeclavi a dovnitř okamžitě vstupuje osmnáct policistů. Polovina jde ze zadní části vlaku a druhá ze přední. Cizinecká policie, předložte ke kontrole pasy prosím, vybízí policista. Rozespalí lidé prohrabávají batohy a kapsy a hledají doklady. Policisté vstupují do kupé, kde sedí dva muži. Jednoho z nich následně vyvádí pryč z vlaku. Nemá totiž povolení k pobytu v České republice. Mladík je spíše překvapený, neprotestuje a vychází ven. Místo, kde seděl, prohledává Stanislav Rouš z cizinecké policie. „Stává se, že se snaží mezi sedadla schovat doklady. Tady však nic není," říká Rouš.
Semily - Již šestý ročník Muzejní noci se konal v Semilech. Netradiční akce probíhala „na kolečkách", ale hlavní návštěvnické místo bylo v Jílovecké roubence. Mohli jste navštívit i muzeum a celá muzejní noc byla zakončena předpůlnočním výstupem na věž kostela sv. Petra a Pavla.
Dolní Věstonice – Největší zážitek? Překvapivě taborák s opékáním špekáčků. „Nic takového doma totiž nedělají," pousmál se ředitel Základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder. Mluvil o rakouských žácích, kteří v obci na Břeclavsku strávili několik dní.
Zlín - Nekonkurovat si, ale spolupracovat a vzájemně se doporučovat. To by mělo být hlavní gró úmluvy mezi moravskými kraji a pochopitelně tedy i Zlínským. Konkrétně půjde o spolupráci v oblasti cestovního ruchu. Moravské kraje, tedy kromě Zlínského i Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský se dohodli na společné propagaci svých největších lákadel a tvorbě propagačních materiálů.
Hradec Králové, Vídeň - Velice pěkného úspěchu dosáhli mladí reprezentanti České republiky, členové karate klubu G&G Hradec Králové a svěřenci trenéra Josefa Golase, na mezinárodním mistrovství Rakouska seniorů a juniorů v kyokushin karate Austria Open 2014, které se uskutečnilo ve Vídni.
Vídeň - Při túře v rakouském národním parku Gesäuse se v sobotu smrtelně zranil 84letý český turista. Informovala o tom dnes rakouská tisková agentura APA. Český důchodce podle všeho uklouzl na mokré stezce a zřítil se do třicetimetrové hloubky. Přivolaní záchranáři už mu nedokázali pomoci.