
Historie vlaků v Brně? První přijel před 180 lety
Brno - V neděli uplyne přesně sto osmdesát let od chvíle, kdy do Brna přijel historicky první vlak. Nyní je trať z Brna do Břeclavi jednou z nejrychlejších v republice.
Brno - V neděli uplyne přesně sto osmdesát let od chvíle, kdy do Brna přijel historicky první vlak. Nyní je trať z Brna do Břeclavi jednou z nejrychlejších v republice.
Litomyšl - Parkování, pozemky a domov pro seniory. Nový starosta Litomyšle má o prioritách jasno.
Ústí n. L. – Pohárová středa v basketbalovém Alpsko-adriatickém poháru ústecké partě vyšla. V evropské prověrce dokázala uspět a drží obrovskou naději na postup ze základní skupiny. Sluneta v posledním domácím zápase této soutěže porazila rakouský klub BC Hallmann Vídeň 92:66.
Linec - Lesáci a dva jeřáby „ladili“ v úterý dopoledne občany Vídně do vánoční nálady, napsal linecký Volksblatt.
Linec - Na tisíc zpěváků se má 8. prosince sejít na náměstí ve Steyru k „zazpívání“ mimo jiné 4:33 minuty absolutního ticha k oslavě 200. výročí Tiché noci, napsaly OÖN.
Pardubice - V úterý a také ve čtvrtek se od 17.30 hodin konají v Ekocentru Paleta Rakouské dny. Cyklus besed s novinářkou a cestovatelkou Pavlou Apostolaki představí především hlavní město Rakouska - Vídeň a její obyvatele.
Tachov – Výrazně kupředu postoupí pokračující rekonstrukce jízdárny v Tachově Světcích díky šestimilionové dotaci, kterou město získalo od Plzeňského kraje. Částka poslouží k dokončení expozice kovářství, tedy bytu kováře a podkovárny.
/INFOGRAFIKA/Za poslední roky ve městě výrazně narostly počty návštěvníků ze zahraničí. Turistický ruch však nepřináší jen zisky pražským podnikatelům, ale proměňuje život celých čtvrtí.
Třebíč – Kdysi se mu říkávalo nový krchov. Dnes ho lidé znají jako starý hřbitov a v Třebíči platí za místo posledního odpočinku s důstojnou atmosférou danou staletími, která tu zanechala stopu. Kostel Nejsvětější trojice, vznosné hrobky skoro zapomenutých prominentních rodů, letité košaté stromy. To vše dotváří kontext místa.
Liberecký kraj – Poctu hejtmana Libereckého kraje získala v pondělí za celoživotní přínos v oblasti divadla a operního zpěvu 87letá Marcela Machotková. Turnovská rodačka, která v roce 2016 obdržela cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství, procestovala za svou divadelní kariéru i cizí země. Ačkoliv je nezapomenutelnou ikonou pražského Národního divadla, jejím domovem zůstal kraj na severu Čech, v němž strávila dětství.
/INFOGRAFIKA/ Kvalita života Pražanů i podmínky pro podnikání si ve srovnání s ostatními městy ze střední a východní Evropy stojí velmi vysoko. Lépe už v čerstvém žebříčku, sestaveném mezinárodní společností Arcadis, skončila jen Vídeň.
Linec - Ve středu 31. října uplyne sto let od smrti Egona Schieleho, vedle Gustava Klimta a Oskara Kokoschky nejznámějšího rakouského malíře začátku 20. století. Jeho profil přinesly linecké OÖN.
Vlašim - Velkým úspěchem devítiletého Viktora Stockera, žáka studujícího na vlašimské základní uměelcké škole hru na akordeon, skončila jeho účast na mezinárodní soutěži na Pražské konzervatoři. Mezinárodní akordeonové soutěže se zúčastnilo více než 70 sólistů z deseti zemí. A Viktor Stocker, už podruhé.
Oslavy posledního kulatého výročí naší vlasti máme letos za sebou. Víme, kdy dospělosti dosahuje člověk, u států žádná věková hranice neexistuje. Sto let je ale dostatečný věk, abychom se již mohli cítit staří a sebevědomí.
Když řeknete, že děláte tanec u tyče, spousta lidí si pod tím patrně stále představí něco necudného.
Vysoké nad Jizerou – Kramář na Krymu, ve vídeňském parlamentu, Kramář zamilovaný i zapomenutý. Čtyřmi epizodami přiblížili divadelníci z Vysokého nad Jizerou událostmi překypující život prvního československého premiéra Karla Kramáře.
Linec - Učitelka Katrin Winterová (42) z Thürnau chová už 20letého kocoura Merlina, zřejmě nejstaršího v Horních Rakousích.
Hradec Králové - Dlouhý žebřík opřený o budovu staré hradecké radnice, v roce 1918 c. k. okresního a krajského soudu, na něm hasič s barvou přemalovává znak Rakouska-Uherska. O kus dál v Zieglerově ulici studenti orla strhávají a hází do Labe. Tak v Hradci končilo mocnářství.
České Budějovice - Byl prvním Budějčákem, který věděl o vyhlášení republiky. Když poštovní úředník František Miroslav Čapek dostal v pondělí 28. října 1918 dopoledne z Prahy telegrafickou zprávu o vzniku Československa, vzal erb rakouského orla a vyhodil ho z okna staré pošty na náměstí.
Tisá – Ve čtvrtek oslavila obec Tisá vznik samostatného Československa koncertem Pěveckého sboru Tisá v kostele svaté Anny a proslovem starosty Jiřího Jandáska.
Ústí nad Labem - – První venkovní utkání Alpsko – adriatického poháru basketbalisté ústecké Slunety ve Vídni zvládli a připsali si druhou výhru na evropské scéně v poměru 93:80.
Středoevropská univerzita (CEU), založená americkým miliardářem a filantropem maďarského původu Georgem Sorosem, se přestěhuje z Budapešti do Vídně. Univerzita je, stejně jako samotný Soros, dlouhodobým cílem útoků ze strany maďarské vlády premiéra Viktora Orbána. Informoval o tom list Financial Times.
Pasov - Od středečních 10,10 hodiny vede ve Vilshofenu (okr. Pasov) doprava po novém obchvatu.
Pasov - Biozemědělec Hans Schmid z Bernödu u Waldhausenu, předseda tamního zahrádkářského spolku, narouboval na jednu jabloň 164 druhů jablek.
Děčín, Ústí n. L. – Děčín se po dvou venkovních porážkách vrátil před báječným domácím publikem v 5. kole Národní basketbalové ligy vysokou výhrou nad Ostravou 106:78 na vítěznou vlnu, ústecká parta zahájila třízápasový venkovní trip přijatelnou porážkou na palubovce nymburského mistra 81:92.
Projekt o slovanských věrozvěstech „Cyril a Metoděj – 1000 let, co nás spojuje a dělí“, který představilo Gymnázium Čajkovského, byl vysoce hodnocen v náročné konkurenci škol z celé České republiky.
Linec - Věnovat hodinu nebo dvě na sociální účel, to jistě není problém. Ale 72 hodin?! Ne každý mladistvý by byl k tomu ochoten, předesílá Volksblatt k sociální akci „72 hodin bez kompromisu“, organizované Katolickou mládeží a youngCaritas.
Znojmo – Nedaří se. Hokejisté Znojma nevkročili do nové sezony dobře, z devíti zápasů vyhráli jediný a s pěti body se krčí na dně rakouské mezinárodní soutěže EBEL. O víkendu Orli doma padli s Vídní, když jim soupeř nasázel tři branky hned v první třetině.
Obrazy slavných a mezi českými sběrateli oblíbených autorů nabídne aukce, která se bude konat v Praze 28. října. Plátna Toyen, Jindřicha Štyrského a Antonína Procházky navíc pocházejí ze sbírky rakouského sběratele Iva Rottera a byla dlouhodobě vystavena v rakouské Národní galerii Belvedere ve Vídni a na mnoha dalších výstavách v zahraničí.
Děčín - Bývalou knihovnu město přestaví na úřadovnu za 21 milionů, tedy výrazně dráž, než počítalo.
Nedostatek strojvedoucích v Evropě vede velké dopravce k tomu, že pořádají nábory i v zahraničí. A na české území se aktuálně vydaly Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), které zde na pracovních portálech lákají české strojvedoucí na práci do Rakouska.
Linec – Rakušaném budou mít v sobotu „významný den“ - ten, ve kterém už muži statisticky dosáhnou příjmu, na který by ženy musely pracovat ještě až do konce roku. „Ty tak dělají 73 dny grátis,“ píší OÖN.
Znojmo – Hned tři nové uzavírky najednou komplikují aktuálně dopravu ve Znojmě. K již tři měsíce uzavřené spojnici mezi Znojmem a Příměticemi přibude od úterý 16. října částečná uzavírka čtyři stovky metrů dlouhého úseku Vídeňské ulice. Tedy silnice první třídy, kterou využívají řidiči i pro silný tranzitní provoz mezi Moravou a Rakouskem.
Tábor – Na křižovatku pod Černými mosty se v pondělí dopoledne vrátil rozcestník císařské cesty.
Linec - Kolem 280 milionů eur by stála lanovka dlouhá 8,4 kilometru od nádraží Ebelsberg k průmyslové oblasti a obchodnímu přístavu v Linci, napsaly OÖN.
Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) si nedávno užily malou oslavu, když se razicí štít Mauli 1 po pěti letech práce a 17 tunelových kilometrech poprvé objevil na korutanské straně nové vysokorychlostní trati. Dráha zvaná Koralmbahn má spojit Štýrský Hradec a Celovec a 33 kilometrů dlouhý tunel pod horským masivem Koralp je její součástí.
Znojmo /FOTOGALERIE/ – Žádné překvapení se nekonalo. Orli Znojmo podlehli doma favorizované Vídni 2:5. Stejně jako v pátečním zápase i v nedělním pomohli znojemští hokejisté soupeři k výhře. Vídeň vyhrála snadno první třetinu 3:0. Znojmo se sice ubránilo čtyřminutové přesilovce hostů, ale pak inkasovalo ve vlastní přesilové hře.
Jižní Morava - Přehlednější nebo zmatečné? Manažeři Českých drah se rozhodli v jízdních řádech pro příští rok nahradit na mnoha tratích jména jednotlivých vlaků pojmenováním vlakových linek. Týká se to i spojů přes jižní Moravu. Krok má usnadnit cestujícím orientaci při vyhledání spojení v jízdních řádech. Na koleje proto vyjedou třeba Rožmberk či Svitava.
Jižní Morava - Přehlednější nebo zmatečné? Manažeři Českých drah se rozhodli v jízdních řádech pro příští rok nahradit na mnoha tratích jména jednotlivých vlaků pojmenováním vlakových linek. Týká se to i spojů přes jižní Moravu. Krok má usnadnit cestujícím orientaci při vyhledání spojení v jízdních řádech. Na koleje proto vyjedou třeba Rožmberk či Svitava.
Pasov – Ještě před pár desetiletími by byli s počtem dětí jen dobře ve středu, před stoletím by možná patřili ještě k menším rodinám. V době s průměrem 1,5 dítěte na matku jsou ale Weselowští z Burgkirchenu absolutní výjimkou, napsala PNP.
Brno – Nevzdává jednání o koalici, ale také se připravuje na roli kousavého opozičního zastupitele. Brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO se smiřuje s tím, že jeho stranu političtí konkurenti vyšachovali z jednání o nové koalici. O budoucnosti zatím zcela jasno nemá. „Hejtmanem nebudu. Zaprvé ještě nic není uzavřené a pak nejsem korýtkář,“ vyvrací jednu ze spekulací.
Golčův Jeníkov – Podomácku sestavená prkýnka, volnost, nekonečný mejdan, adrenalin, pády, zlámané kosti, ale hlavně velká dávka nadšení a nezlomná přátelství. Takové byly začátky českého skateboardingu na konci sedmdesátých let minulého století.
Linec - Patnáctiletá Julia Seidlová z Reithu u Neuhofenu si nechala v provozovně „Můj kadeřník“ ve Pfarrkirchenu odstříhnout pramen vlasů o délce 30 centimetrů a věnovala jej rakouskému nevýdělečnému spolku "Die Haarspender", Dárci vlasů.
Most - Koncertem špičkového houslisty Milana Al-Ashhaba se obnovily Mostecké hudební pondělky. Mladý absolvent ZUŠ F. L. Gassmanna, který letos uspěl na prestižních soutěžích v New Yorku a Vídni, vystoupil ve zcela zaplněném sále umělecké školy za doprovodu klavíristy Adama Skoumala a malíře Vladimíra Kiseljova.
Jižní Morava - Přehlednější nebo zmatečné? Manažeři Českých drah se rozhodli v jízdních řádech pro příští rok nahradit na mnoha tratích jména jednotlivých vlaků pojmenováním vlakových linek. Týká se to i spojů přes jižní Moravu. Krok má usnadnit cestujícím orientaci při vyhledání spojení v jízdních řádech. Na koleje proto vyjedou třeba Rožmberk či Svitava.
Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (dříve ANO) nastoupí jako spolupracující advokát do mezinárodní právní společnosti Wolf Theiss. Sdělila to mluvčí společnosti Barbara Fürchtegottová. Pelikán podle ní bude součástí pražského týmu korporátních investigací, který z pozice partnerky povede odbornice na trestní odpovědnost firem a vyhledávání odcizeného majetku Jitka Logesová.
Bývalý rakouský kancléř a šéf sociálních demokratů (SPÖ) Christian Kern dnes oznámil, že nepovede svou stranu ve volbách do Evropského parlamentu a končí v politice. Měl přitom stát v čele kandidátky. Kerna ve funkci kancléře loni v prosinci vystřídal Sebastian Kurz z Rakouské lidové strany (ÖVP).
Dny před včerejším otevřením volebních uren byly takové hezky česky upatlané. Jako důkaz o jejich bizarnosti jsme vybrali několik zpráv, které na volební šílení poukazují zcela jednoznačně.
Pasov – Velký pochod jezevčíků prošel Pasovem o Dnu sjednocení Německa, napsala PNP.
/ROZHOVOR/ Je jedním z nejúspěšnějších českých sportovců posledních let, přesto zná jeho obor málokdo. „Jsou to prostě jen letadélka,“ směje se Martin Šonka. Akrobatický letec, mistr Evropy v kategorii freestyle, průběžný lídr seriálu Red Bull Air Race a především nesmírně zajímavý člověk.