Kreativ

ŠTÍTEK: Prácheňské muzeum

Výstava Prácheňského muzea v Písku návštěvníkům prozradí, jak naši předkové bojovali se zimou

Čím se v zimě zahřívaly naše babičky: Retro kamna, teplomety i péřové duchny

Je vám věčně zima a nevíte, jak se zahřát? Nejste v tom sami, boj se zimou je zápas, který musel člověk chtě nechtě každoročně podstupovat už od samého počátku lidstva. Jak si se zimou poradili naši předci, to se dozvíte na výstavě Prácheňského muzea v Písku. K vidění jsou tu nejrůznější kamínka, teplomety i kožíšky a teplé boty, které už dnes můžete zařadit do kategorie retro.

Výstava Prácheňského muzea v Písku návštěvníkům prozradí, jak naši předkové bojovali se zimou.

Retro kamna, teplomety i péřové duchny aneb čím se v zimě zahřívaly naše babičky

Je vám věčně zima a nevíte, jak se zahřát? Nejste v tom sami, boj se zimou je zápas, který musel člověk chtě nechtě každoročně podstupovat už od samého počátku lidstva. Jak si se zimou poradili naši předci, to se dozvíte na výstavě Prácheňského muzea v Písku. K vidění jsou tu nejrůznější kamínka, teplomety i kožíšky a teplé boty, které už dnes můžete zařadit do kategorie retro.

Zavzpomínejte na XXVII. Mezinárodní folklorní festival.

Velkolepá přehlídka krojů aneb Střípky z Mezinárodního folklorního festivalu

/GALERIE/ Zahraniční soubory z Holandska, Polska, Slovenska a Bosny a Hercegoviny se představily na letošním XXVII. Mezinárodním folklorním festivalu, který se konal v Písku a jeho okolí. Pojďme se společne ohlédnout a zavzpomínejme, co všechno festival přinesla a jak se akce vydařila. Za poskytnutí fotek děkujeme Folklornímu souboru Písečan, který je pořadatelem akce.

Prácheňské muzeum v Písku.

Schovejte se před sluncem a vydejte se po stopách Keltů

Když teploty vystoupají vzhůru, venku začne být nesnesitelné vedro a vám se nechce k vodě, místem vašeho zájmu se při návštěvě Písku může stát například Prácheňské muzeum, které na bývalém královském hradě působí již 120 let. Nejen, že vás uchrání před dotěrnými slunečnými paprsky, ale zavede vás také do historie Prácheňského kraje.

Jakou barvy má Písek?

Víte, jako barvu má Písek? Uvidíte, že rozhodně plnou zážitků

První srpnovou sobotu se v Písku uskuteční první ročník multižánrového festivalu hudby, poezie a zážitků nazvaný „Jakou barvu má Písek“. V Palackého sadech bude 6. srpna od 11.00 h probíhat hlavní program zahrnující koncerty, vernisáž výstavy Františka Doubka a rozhovory se zajímavými osobnostmi.

Muzejní noc s Kelty.

GALERIE: Do Písku se vrátili Keltové. Lidem připravili muzejní noc plnou zážitků

Celorepublikový festival muzejních nocí nabízí pestrý program v muzeích po zavírací době. Odehrává se na přelomu měsíců května a června a v Písku letos připadl na pátek 3. června 2022. Návštěvníci si užívali program inpirovaný dobou Keltů. Při této příležitosti byla otevřena i letošní letní výstavy Keltové na jihu Boiohaema.

Vernisáž výstavy Michaely Paškové v Prácheňském muzeu.

Absolventka písecké grafické školy Michaela Pašková odkrývá svůj svět

Středeční odpoledne v Prácheňském muzeu patřilo absolventce písecké Soukromé střední výtvarné školy v oboru propagační grafiky Michaele Peškové, která před početným publikem zahájila výstavu vlastních maleb, grafik a šperků nazvanou Z mých světů a přidala také komentovanou prohlídku.

Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Písecka za rok 2021.

Ocenění Sportovní osobnost Písecka získal in memoriam Vratislav Peklo

Ve středu 9. března odpoledne se v prostorách Rytířského sálu Prácheňského muzea konalo slavnostní vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Písecka za rok 2021. Anketa, která má více než pětadvacetiletou tradici a bývá spojena s plesem sportovců, byla loni kvůli pandemii přerušena. Ani letos se ještě ples nemohl uskutečnit, ale o vyhlášení sportovci nepřišli. Jen bylo v komornějším duchu.

Sokol slaví 160 let. Nahlédněte do historie sokolů z Písku

GALERIE: Sokol slaví 160 let. Historické fotky nás zavedou za jeho členy v Písku

Členové, přátelé a příznivci České obce sokolské si právě dnes, tedy 16. února 2022, připomínají 160 let od založení Sokola. Sokol vznikl 16. 2. 1862 založením první sokolské jednoty, která nesla název Tělocvičná jednota pražská. Díky historickým snímkům můžeme zavzpomínat na členy Sokola v Písku.

Sportovní ples v Písku a vyhlášením Sportovce Písecka v roce 2020.

Znáte úspěšného sportovce z Písecka? Nominujte ho

Ještě pár dní mohou sportovní kluby a oddíly, ale také veřejnost, nominovat své svěřence do ankety Nejúspěšnější sportovec Písecka za rok 2021. Vyhlášení se uskuteční po roční pauze, avšak vzhledem k aktuální situaci stále bez plesu a v komornějším duchu.

Výstava betlémů v Prácheňském muzeu v Písku.

Betlémy patří k Vánocům déle než ozdobené stromky. Kam sahá jejich tradice?

K době vánoční neodmyslitelně patří a patřily betlémy. Na Písecku se sestavovaly již dávno předtím, než se zde ve druhé polovině 19. století rozšířil německý zvyk zdobení vánočního stromku. První výjev narození Ježíše Krista zinscenoval podle tradice sv. František z Assisi roku 1223. V Čechách máme první informace o nejstarších u nás vystavených jesličkách z 16. století a jejich prvními šiřiteli nebyli ani tak františkáni, jako jezuité.

Prodej kaprů před téměř 60 lety na Velkém náměstí.

OBRAZEM: Prodej kaprů v Písku před téměř šedesáti lety, kádě stály u Luny

Tradice vánočního kapra se v Česku drží už stovky let. Ryba byla tradičním symbolem křesťanství a postním jídlem, proto se při klášterech od středověku zakládaly rybníky. Pojídání ryb o vánočních svátcích je doloženo v Českých zemích od 17. století. Díky fotografiím ze sbírek Prácheňského muzea v Písku se můžete podívat, jak se na Velkém náměstí prodávali šupináči na Vánoce v roce 1962.

Písek. Ilustrační foto

Krátké zprávy z Písecka aneb Co se děje v okrese

Galerie Dragoun zve na punč a vánoční atmosféru, do hradišťského vodojemu poteče voda novým potrubím, Písecký komorní orchestr letos nabídne fanouškům tradiční Rybovku a Prácheňské muzeum vydává betlém Vladimíra Müllera.

Historické vánoční ozdoby ze sbírek Prácheňského muzea.

Pamatujete tyto vánoční ozdoby? Některé možná ještě máte doma

K atmosféře svátků spojených s narozením Ježíše Krista dnes neodmyslitelně patří vánoční stromek. Jeho historie ale není zdaleka tak dlouhá, jak by se mohlo zdát. Zatím nejstarší zmínka o jedli ověšené jablky, oříšky, preclíky, květinami z papíru a svíčkami pochází z kroniky města Brémy na severu Německa, kde stromek roku 1570 vyzdobili v cechovním domě pro děti řemeslníků.

Orchestrion je nyní součástí expozice Prácheňského muzea.

Orchestrion stál ve své době jako malý dům. Dnes vyhrává místo hospody v muzeu

Když máš v chalupě orchestrion…, mohou si opět notovat v Prácheňském muzeu v Písku. Po roce se sem vrátily zvuky obřího hracího stroje, který byl v minulosti velmi oblíbeným exponátem. „Původní orchestrion, který jsme měli půjčený ze Zlešic, si jeho majitel loni v prosinci vyžádal zpět,“ uvedl ředitel muzea Jiří Prášek.

Zvuk orchestrionu, středověké poklady i vánoční nálada. To je prosinec v muzeu.

Zvuk orchestrionu, středověké poklady i vánoční nálada. To je prosinec v muzeu

Prácheňským muzeem v Písku bude od středy 1. prosince opět znít orchestrion. Ten se už před pár lety stal velkým lákadlem a oblíbeným exponátem píseckého muzea, avšak původní hrací stroj museli muzejníci vrátit. Byl zde pouze zapůjčený a majitel si ho loni v prosinci vyžádal zpět. V letošním roce ho tu tedy návštěvníci hledali marně.