Kreativ

ŠTÍTEK: Prácheňské muzeum

Prácheňské muzeum v Písku.

Prácheňské muzeum v Písku láká na několik výstav

Ještě do konce letošního roku je v Prácheňském muzeu v Písku k vidění několik především vánočně laděných výstav. Galerie muzea patří tvorbě akademického malíře žijícího střídavě v Praze a Myšenci u Protivína. Pavel Besta zde nabízí výstavu nazvanou Vzájemně spojeni, která se částečně nese ve vánočním duchu. Dominantou hlavního sálu je obraz nazvaný Svatá rodina.

Křest knihy Zpívající řeka od Smetiprachu po Zvíkov spisovatelky Jaroslavy Pixové v Prácheňském muzeu.

Řeka Otava ještě jednou zazpívala

O tom, jak zpívala stará Otava ještě předtím, než ji zatopila Orlická přehrada, o všech samotách, přívozech, mlýnech, penzionech a hospůdkách na jejích březích, o plaveckých osadách a čilém turistickém ruchu, o tom všem vypráví v pořadí již třináctá kniha autorky Jaroslavy Pixové s názvem Zpívající řeka od Smetiprachu po Zvíkov.

Generál Karel Bonaventura Buquoy navštíví Prácheňské muzeum.

Generál Karel Bonaventura Buquoy navštíví Prácheňské muzeum

Prácheňské muzeum v Písku pořádá za podpory správy státního hradu v Nových Hradech mimořádnou krátkodobou výstavu k připomenutí osobnosti známého vojevůdce, jež stál v čele císařské armády v době stavovského povstání v Čechách.

Pavel Komas

Pavel Komas šel právě kolem

Kdo si ve čtvrtek (19. září) přišel prohlédnout na parkány Prácheňského muzea výstavu domácího fotografa Pavla Komase nazvanou Portréty, ulice, šel jsem právě kolem, byl překvapen. Fotograf je známý především snímky píseckých ulic a domů, které dnes vypadají úplně jinak.

První tři kameny zmizelých byly umístěny ve Smetanově ulici v Písku.

Písek má prvních devět kamenů zmizelých

Písek – Prvních devět kamenů zmizelých, které budou připomínat osudy židovských obětí holokaustu, umístil ve čtvrtek 5. září do píseckých ulic Gunter Demnig, autor projektu. Tři kameny se jmény píseckých obětí holokaustu jsou před rabínským domem ve Smetanově ulici, dva v Jungmannově ulici a čtyři v Prokopově ulici.

Jedenáct Kamenů zmizelých za českobudějovické oběti nacismu usadil vlastnoručně do chodníků sochař Günter Demnig, autor konceptu.

Kameny připomínají oběti nacismu

Jižní Čechy – Stolpersteine, v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout (zavadit pohledem), vsazuje do chodníků za oběti holocaustu autor konceptu, německý sochař Günter Demnig. Ten osobně zasadil ve středu 4. září jedenáct kamenů zmizelých v krajském městě. Tam první již několik let v České ulici připomíná studenta gymnázia Harryho Kende.

Ilustrační foto

V Písku položí prvních devět kamenů zmizelých

Písek – Studentský projekt Kameny zmizelých, který si klade za cíl připomínat osudy židovských obětí holokaustu, vrcholí. Ve čtvrtek 5. září v 9 hodin položí Gunter Demnig, německý výtvarník a autor konceptu, první tři kameny se jmény píseckých obětí holokaustu před rabínský dům ve Smetanově ulici. Následovat budou dva kameny v Jungmannově ulici a čtyři v Prokopově ulici. Peníze na kameny sehnali studenti prostřednictvím veřejné sbírky.  

Výstava nazvaná Klášter Svatého Kříže v městě Písku od lidí zlých, kacířských zkažen jest bude v Prácheňském muzeu.

Výstava se vrátí do středověku

Písek – Připomenout jednu z výrazných událostí ve středověkých dějinách města. To má za cíl výstava s názvem Klášter Svatého Kříže v městě Písku od lidí zlých, kacířských zkažen jest. Je tomu totiž už 600 let, co rozvášněný dav Píseckých zničil zdejší dominikánský klášter a zavraždil řadu zdejších řeholníků. K tragické události došlo 20. srpna 1419.

Akce Acrocephalus - odchyt a kroužkování ptáků na Řežabinci u Ražic.

Ornitologové opět kroužkují na Řežabinci

Ražice – Výzkum a kroužkování ptáků na rybníku Řežabinec u Ražic je akce s třiačtyřicetiletou tradicí, čímž je unikátní u nás i ve světě. Až do úterý 6. srpna můžete navštívit tábor u Řežabince, kde si můžete s ornitology popovídat a něco se dozvědět.

Výstava obrazů děl ze Špálova modrého období.

Řeka Otava zahalená v modré Václava Špály

Písek – Obrazy jednoho z největších českých malířů Václava Špály působí velmi uklidňujícím dojmem. Mohou se o tom přesvědčit návštěvníci rozsáhlé výstavy, která byla ve středu (5. června) slavnostně zahájena v Galerii Prácheňského muzea.

Muzejní noc v Písku.

Muzejní noc s Jitexem završila módní jaro v Písku

Písek /VIDEO/ - Už potřinácté se na nádvoří Prácheňského muzea v Písku konala muzejní noc. Tentokrát se točila stejně jako celé jaro kolem módy a především textilního podniku Jitex, který letos slaví sedmdesáté výročí založení.

Móda Jitexu.

Muzejní noc s Jitexem v Prácheňském muzeu v Písku

Písek - Výstavy, přednášky, konference, komentované prohlídky a další akce spojené s Jitexem završí v pátek 24. května muzejní noc. Brány píseckého hradu se otevřou v 19 hodin a v tu chvíli odstartuje tradiční akce, která se ve městě na Otavě bude konat již potřinácté.

V Prácheňském muzeu jsou vystaveny pohřební oděvy dvou českých králů.

Velký zážitek pro milovníky historie

Písek - Ještě do 28. dubna mohou návštěvníci Prácheňského muzea v Písku zhlédnout zajímavou výstavu, která je instalována v Rytířském sále. Zde jsou vystaveny pohřební oděvy dvou českých králů. Mezi velmi vzácné předměty patří látkové návleky, v nichž byl pohřben Ladislav Pohrobek, jeho ceremoniální oděv, obuv, ale také polštářek, na který roku 1471 položili hlavu Jiřího z Kunštátu a Poděbrad.  

Prácheňské muzeum v Písku. Ilustrační foto

TIP DENÍKU: Výstavu doprovodí přednáška Jana Vlčka

Písek - Ve čtvrtek 11. dubna v 16 hodin pořádá Prácheňské muzeum v Písku přednášku kurátora archeologických sbírek Pražského hradu Jana Vlčka s názvem Pohřební výbavy králů Ladislava Pohrobka a Jiřího z Poděbrad.

Pohřební móda českých králů je v Prácheňském muzeu v Písku.

Pohřební móda českých králů je v Prácheňském muzeu v Písku

Písek - V plném proudu je v Prácheňském muzeu série výstav mapující historii odívání v Čechách. V březnu bylo muzeum plné šatů, triček či pyžam pouze z 19. a 20. století. V dubnu ale přispějí do píseckého módního jara i kolegové z pracovišť archeologie a středověku.