Arpida slaví třicet let, na letním festivalu vystoupí Klus a Mádl
Budějovické centrum Arpida už třicet let pomáhá handicapovaným. K výročí připravilo hudební festival se známými jmény, benefiční představení na krumlovském otáčku nebo výstavu v IGY.
Budějovické centrum Arpida už třicet let pomáhá handicapovaným. K výročí připravilo hudební festival se známými jmény, benefiční představení na krumlovském otáčku nebo výstavu v IGY.
/FOTOGALERIE/ Tančící dům, dominanta Rašínova nábřeží, je v našem seriálu o proslulých pražských podnicích benjamínkem. Vznikl před pouhými 26 lety, přesto si vydobyl status ikony na poli architektury i gastronomie.
Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český architekt chorvatského původu Vlado Milunić, který se do povědomí veřejnosti dostal jako spoluautor Tančícího domu v Praze. Uvedl to dnes Český rozhlas s odvoláním na architektovu rodinu. Rodák z Chorvatska, který od mládí žil v Česku, byl znám i svými názory na podobu pražských sídlišť či jako spoluautor řady sociálních staveb. Jako pedagog působil na Českém vysokém učení technickém (ČVUT), kde vystudoval architekturu.
Rohová parcela na Jiráskově náměstí u břehu Vltavy byla prázdná od roku 1945, někdejší dům byl 14. února omylem zničen zásahem americké bomby při leteckém bombardování Prahy. V roce 1963 bylo rozhodnuto o zástavbě proluky, což se však až do 90. let nestalo.
V neděli 20. června oslavil Tančící dům 25 let od svého otevření. Dům se stal jedním z nejvyhledávanějších architektonických skvostů Prahy, přivítal přes tři miliony návštěvníků, patří mezi nejfotografovanější místa v republice a získal za svou podobu řadu ocenění.
Strávíte víkend v Praze nebo naopak metropoli opustíte? Pokud platí ta první varianta, možná byste rádi navštívili nějakou zajímavou akci. Podívejte se na pár našich tipů, třeba si vyberete.
Strávíte další horký víkend v Praze nebo naopak metropoli opustíte? Pokud platí ta první varianta, možná byste rádi navštívili nějakou zajímavou akci. Podívejte se na pár našich tipů, třeba si vyberete.
Zůstanete během prvního srpnového víkendu v Praze? Pokud ano, podívejte se na pár tipů na zajímavé akce. Třeba se vám nějaká zalíbí a horké dny si zpříjemníte jejich návštěvou.
Počasí je v posledních dnech trochu deštivé, ale i tak se dá navštívit v metropoli několik zajímavých akcí. Jakých? Podívejte se na pár tipů do naší nabídky.
V domě na Rašínově nábřeží, který postavil Vácslav Havel v roce 1905 a kde se narodil jeho vnuk a pozdější československý prezident Václav Havel, vznikla před více než čtyřiceti lety myšlenka zaplnit proluku na rohu nábřeží kulturou. Novobarokní dům zničila omylem americká bomba na konci druhé světové války. Architekt Vlado Milunić, Havlův soused, zhmotnil (alespoň částečně) sen ve spolupráci s proslulým Frankem O. Gehrym v roce 1996. Galerie Tančící dům nyní první návrhy stejnojmenné stavby připomíná a zve veřejnost do běžně nepřístupných prostor.
Ode dneška mohou lidé opět navštívit Galerii Tančící dům a výstavu českého umělce a architekta Bořka Šípka. Ta měla původně končit v březnu, ale přerušila ji pandemie koronaviru krátce před původním zakončením. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit až do 27. září. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec vlastnoručně vyráběl.
Kdy: Od úterý 12. května Kde: Planá nad Lužnicí
Hřensko – Pokud vše půjde dobře, mohla by do dvou let stát ve Hřensku stavba světoznámého architekta Vlada Miluniće, spoluautora Tančícího domu v Praze.Podle jeho návrhu by ve Hřensku mělo vyrůst 90 metrů dlouhé a deset metrů široké třípodlažní obchodní centrum propojené s přístavištěm.
Praha - Dana Steinová pomáhala v roce 1983 založit Klub aktivního stáří. Z něj o pět let později iniciovala na Fakultě všeobecného lékařství Univerzitu 3. věku. Od roku 2005 pak vede Centrum celoživotního vzdělávání.
Praha - V Tančícím domě, nejznámější porevoluční stavbě v Praze, byl v úterý otevřen čtyřhvězdičkový hotel. Hostům nabízí kromě luxusního ubytování možnost pobývat uvnitř stavby, kterou většina turistů obdivuje pouze zvenčí. Z většiny pokojů je vidět na Pražský hrad. Pokoje jsou ve dvou patrech domu.
České Budějovice - Petice s více než 1700 podpisy podporuje záměr postavit v Českých Budějovicích hospic. Připravena už je.
České Budějovice – Jihočeská metropole, jako jedno z mála krajských měst v republice, „svůj" hospic nemá. Klienti z Českých Budějovic využívají služby jediného lůžkového jihočeského Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna, který se nachází v Prachaticích.
Praha - Jako políček do tváře berou opoziční zastupitelé tah radních druhé městské části. V prosinci neschválilo zastupitelstvo Prahy 2 výstavbu bytového domu v zahradě památkově chráněné roubenky. Byla to pro opozici překvapivá výhra.
Praha /VIZUALIZACE/ - Zahrada u historické roubenky na Zvonařce by se mohla výrazně proměnit. Zatímco nyní u památkově chráněné budovy rostou stromy, do několika let by jejich místo mohl zabrat bytový dům. Prostranství u Nuselských schodů na druhé městské části by tak dostalo zcela novou podobu. Podle návrhu tam má vzniknout 35 bytů a garáží pro 42 automobilů.
Praha - Vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce po dlouhých létech diskuzí dostává jasné obrysy jeho obnovy. Nastartovaly jej v těchto dnech jak nový nájemce akciová společnost Rozvojové projekty Praha, tak pražský magistrát, který je stoprocentním vlastníkem zmíněné akciovky.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Metropole bude mít další rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a loňská představa o jejím vzniku i umístění již dostává jasnější rozměr. Dvaaadvacetimetrovou konstrukcí pouze z přírodního dřeva se bude v roce 2016 pyšnit Městská část Prahy 14. Platí již i místo, kde rozhlednu navštívit. Je to přírodní lokalita Na Čihadlech nad Rokytkou ve zmíněné městské části.
Praha - Třetí ročník úspěšné kampaně na podporu mužského zdraví Suchej únor. Takový je název akce Ligy otevřených mužů (LOM), který apeluje na střídmost pití alkoholu, případně jeho neužívání vůbec.
Praha /FOTOGALERIE/ - Nejen politici, ale také sportovci, umělci a mnoho dalších - to všechno jsou osobnosti, které v minulém roce byly výraznými tvářemi hlavního města.
Praha - Předvánoční honba za dárky v metropoli vrcholí a lidské hemžení se počítá ve statisících. Lhostejno, zda se tak momentálně děje na kterémkoliv místě v centru hlavního města. Otázkou ale zůstává, kdo je v početném davu Pražák.
Sídlištní panelová šeď městské periferie střídající neutěšený pohled na chátrající historické centrum Prahy. To byl předobraz snahy, která za pětadvacet let metropoli urbanisticky proměnila. Mnohá místa se proto změnila k nepoznání. Je otázka, zda mění názor i ti, kteří s proměnou města měli, či mají něco společného.
Praha - Sídlištní panelová šeď městské periferie střídající neutěšený pohled na chátrající historické centrum Prahy. To byl předobraz snahy, která za pětadvacet let metropoli urbanisticky proměnila. Mnohá místa se proto změnila k nepoznání. Je otázka, zda mění názor i ti, kteří s proměnou města měli, či mají něco společného.
Praha - Novorenesanční dům na rohu ulic Lannovy a Revoluční má zřejmě takříkajíc odzvoněno. Jeho případná demolice v Petrské čtvrti má umožnit vzniku novostavbě, neformálně označované jako Novomlýnská brána. Má vzniknout podle projektu architektky Evy Jiřičné.
Holešovice - Radnice Prahy 7 v červnu vyhlásila veřejnou soutěž na návrhy úprav Letenské pláně a přilehlých prostor po otevření tunelového komplexu Blanka. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy kritizuje radnici, že s ním nekonzultovala vyhlášení soutěže.
Praha - Syndikát novinářů už dostal na účet peníze, které vysoudil na státu za nedodržení smlouvy. Soud před několika týdny pravomocně rozhodl o tom, že ministerstvo financí má profesní organizaci vyplatit 292 milionů korun za to, že nepostavil syndikátu novou budovu. Novinářské sdružení chce využít jen zhodnocení z uložené částky, informoval dnes Radiožurnál.
Jde se na Doubravku, možná si v dohledném budoucnu řeknou výletníci, kteří se vypraví na novou rozhlednu v přírodní lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou v Praze 14. Vyroste tam volnočasová dominanta, jejímž autorem je věhlasný architekt Martin Rajniš. Na kontě tvůrčí práce má například novou Poštovnu na Sněžce.
Praha - Jde se na Doubravku, možná si v dohledném budoucnu řeknou výletníci, kteří se vypraví na novou rozhlednu v přírodní lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou v Praze 14. Vyroste tam volnočasová dominanta, jejímž autorem je věhlasný architekt Martin Rajniš. Na kontě tvůrčí práce má třeba novou Poštovnu na Sněžce.
Praha - Ministerstvo financí má vyplatit Syndikátu novinářů ČR 292 milionů korun jako náhradu za nové sídlo, které nakonec nepostavilo. Loňský verdikt obvodního soudu dnes potvrdil Městský soud v Praze.
Praha /FOTOGALERIE/ - Jedna z nejvýznamnějších ukázek moderní architektury v Praze, Tančící dům, který nedávno změnil majitele, ohlásil první novinku: takzvanou „pop up gallery" dočasnou galerii. Její zkušební provoz potrvá dva měsíce do konce března.
Praha - Jedna z nejvýznamnějších ukázek moderní architektury v Praze, Tančící dům, který nedávno změnil majitele, ohlásil první novinku: takzvanou „pop up gallery" dočasnou galerii. Její zkušební provoz potrvá dva měsíce do konce března.
Praha – Pražský Tančící dům se prodal za 360 milionů korun. Od dosavadního majitele CBRE Global Investors ji získala Pražská správa nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly. Cenu dnes zveřejnila společnost Jones Lang LaSalle, která prodej zprostředkovávala. Na prodej budovy minulý týden upozornil deník E15.
Praha – Pražský Tančící dům se prodal za 360 milionů korun. Od dosavadního majitele CBRE Global Investors ji získala Pražská správa nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly. Cenu dnes zveřejnila společnost Jones Lang LaSalle, která prodej zprostředkovávala. Na prodej budovy minulý týden upozornil deník E15.
Praha – Novým majitelem pražského Tančícího domu se stala Pražská správa nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly. Cena transakce není známá, ví se ale, že byla vyšší než čtvrt miliardy korun. Informuje o tom deník E15 s odkazem na zdroj obeznámený s průběhem transakce.
Hradec Králové /ZAJÍMAVÍ LIDÉ HRADECKA - ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Architekt Tomáš Vymetálek, který vymyslel fotbalovou Bavlnu, vypráví o tom, jak rád přišel o nejdelší prázdniny života.
Planá nad Lužnicí - Malíček si dává malé cíle, Planá si dává větší, ale musí do nich dorůst. Touto větou uvedl vpátek odpoledne starosta Jiří Šimánek do života Malé plánské muzeum. Svoje místo získalo ve faře a exponáty věnovali nebo zapůjčili i samotní občané Plané nad Lužnicí na Táborsku.
Planá nad Lužnicí – Místní fara dostala další využití. Spolu s galerií, kde nyní vystavují Teodor Buzu a Marie Valterová, tu nově sídlí muzeum. Exponáty poskytly i půdy místních občanů.
Výstava Pražská panelová sídliště ukazuje syrovou realitu projektování v době normalizace.
Staré Město /FOTOGALERIE/ – Výstava Pražská panelová sídliště ukazuje syrovou realitu projektování v době normalizace.
Staré Město /FOTOGALERIE/ – Výstava Pražská panelová sídliště ukazuje syrovou realitu projektování v době normalizace.
Malešice - Malešice si hodně Pražanů spojuje s průmyslovou zónou nebo sídlištěm. To však chtějí místní obyvatelé změnit, a to pomocí naučné stezky, která bude poukazovat na historii, architekturu i současnost této části metropole.
Malešice - Malešice si hodně Pražanů spojuje s průmyslovou zónou nebo sídlištěm. To však chtějí místní obyvatelé změnit, a to pomocí naučné stezky, která bude poukazovat na historii, architekturu i současnost této části metropole.
Jeseník – Silné trámy podepírají strop knihovny v Jeseníku. Jeho konstrukci totiž napadla dřevomorka a neunese velké zatížení.
Praha - Uvnitř ochranného pásma národní kulturní památky má začít nová, údajně megalomanská výstavba bytovek.
Praha - Uvnitř ochranného pásma národní kulturní památky má začít nová, údajně megalomanská výstavba bytovek.
Opava – Rada města dostala 7. března otevřený dopis od občanského sdružení Věc Opava, který se týká záměru výstavby obchodního centra v prostoru za Slezankou.
České Budějovice - Sedm režisérů chtělo z festivalu stáhnout svá díla.