Třetí ročník Festivalu současného umění Prostějov se blíží
Festival současného umění Prostějov nabídne během čtyř festivalových dní pestrý průřez tvorbou současných českých i zahraničních umělců různých generací.
Festival současného umění Prostějov nabídne během čtyř festivalových dní pestrý průřez tvorbou současných českých i zahraničních umělců různých generací.
Širší veřejnost už se možná domnívala, že projekt města a Dopravního podniku Ostrava na dostavbu tramvajové trati na porubský sedmý a osmý stavební obvod je minulostí. Po letech klidu má být ale do konce roku jasno o dalším dílčím kroku celého záměru.
Touha po historické medaili žene české baseballisty. Čtvrteční čtvrtfinále rozhodne o tom, jestli jejich sen bude pokračovat, nebo skončí. V bitvě s Velkou Británií budou moct počítat s pomocí brněnského publika.
/FOTOGALERIE/ Začali skvěle. V prvním poločase opavští basketbalisté ústeckou Slunetu jasně přehrávali a vypadalo to na pohodový zápas. Jenomže po přestávce se úřadující mistr nevyvaroval výpadku, Severočeši se dostali na dostřel. Favorit nakonec výhru nepustil. V závěru střihl důležitou trojku Švandrlík a Opava brala druhou výhru v sezoně, Ústí porazila 88:79.
VIDEO/ Marek Bartůněk z týmu Česká spořitelna Accolade vyhrál 15. ročník závodu horských kol Zlínská 50. Biker z Višňové na Znojemsku se prezentoval v závodu rozloženém do tří okruhů, který měřil 46 kilometrů a měl převýšení 1150 metrů, časem 1:41:09.
Fotbalisté Teplic ve 3. kole domácího poháru podlehli Vyškovu v jeho azylu v Drnovicích 0:1 a jsou druhým vyřazeným týmem z nejvyšší soutěže. Třetím jsou Pardubice, které stejně jako vloni vypadly ve Velvarech. Ostrava brankou v závěru nastavení vyhrála v Zápech 2:1.
Několika turnajů se během září zúčastnili judisté Energy Teamu z Hranic. A bylo z toho hned třináct medailí i úspěšné boje v české reprezentaci či dorostenecké lize.
Nepříjemné události z minulého týdne, kdy několik dní po sobě vrážely do prosklené fasády nové administrativní budovy Organiky sýkorky, je konec. Společnost Contera, která šestipatrový objekt v Ostravě postavila a vlastní, přijala opatření, aby se situace neopakovala. Jaká jsou a co ke svému návrhu řekl sám architekt?
Neskutečně přesvědčiví umějí být bankovní podvodníci. Dokážou přimět lidi, aby ze svých účtů vybrali peníze a poté je vložili do bitcoinmatů. Stačí, aby jim řekli, že mají napadená konta, případně si na ně někdo bere půjčku. A vyděšení majitelé účtů udělají, co se jim řekne.
Letošní, již v pořadí 27. setkání hornických měst a obcí ČR se uskutečnilo v Ostravě pod názvem „Fajront“. Konečně v Ostravě. Proč konečně? Předcházela této události již dvě neuskutečněná setkání, hlavně „díky“ místním politikům. Setkalo se zde cca 900 horníků a hutníků z Čech, Slovenska a Polska. Končíme již skoro třetí dekádu. Někteří z nás při tom již stačili i zestárnout.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po vydřeném vítězství v derby se opavští basketbalisté představí ve středu na domácí palubovce. Úřadující mistr hostí ústeckou Slunetu a rozhodně ho nečeká žádná procházka růžovým sadem, což si dobře uvědomuje i David Zach jeden z členů opavského realizačního týmu. Nejen o středečním duelu se rozpovídal v následujícím viderozhovoru. Středeční duel začíná v 18.30.
Mistrovství České republiky v kickboxu se konalo ve sportovní hale v Teplicích. Mistrovství se zúčastnil třeboňský odchovanec taekwon-do, reprezentant ČR taekwon-do ITF, sedmnáctiletý Jakub Rožboud. Bojoval v kategorii do 63 kg. Jeho trenéry jsou Zbyněk Mácha, Jan Mraček a Milan Zach. Podívejte se na video.
S omlazeným kádrem i vysokými ambicemi vstupují do nové sezony české ligy basketbalistky Žabin Brno, které čekají taky oslavy třiceti let od založení klubu. Úřadující vítěz Federálního i Českého poháru a stříbrný tým české nejvyšší soutěže hodlá napodobit minulou povedenou sezonu a taky postoupit ze základní skupiny EuroCupu.
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Několikaměsíční rekonstrukce pěší lávky na Bazaly ve Slezské Ostravě skončila. Novému vzhledu nyní dominuje plechové obložení včetně obrovského rámu s výhledem. Náklady se vyšplhaly k částce 37 milionů korun.
Tak tohle byla nefalšovaná basketbalová bitva. Kolik podobných dramatických a vypjatých koncovek odehráli svitavští Tuři v předchozích dvou sezonách v základní části první ligy? Na prstech jedné ruky by se nejspíše daly pohodlně spočítat. Nyní ve Zlíně to však bylo skutečně na krev a teprve v poslední minutě překlopili výsledek na svoji stranu, takže oslavili druhé vítězství v sezoně. V nedělním podvečeru na ně čeká premiéra před domácími příznivci.
V srpnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnil již sedmý ročník charitativního běhu pořádaný ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice. Předešlých šest ročníků podpořilo záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské, lemury Sclaterovy, gibony stříbrné, luskouny ostrovní a loskutáky niaské. Letošní ročník byl poprvé věnován zástupcům bezobratlých živočichů – korálům.
Elišce Váňové je jednatřicet let a pochází z Frýdku-Místku. Pracuje jako projektová manažerka ve firmě, která vyrábí jedlé etikety na pečivo, se kterými jste se už možná setkali. Tady je její příběh.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zdvojnásobil pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Namísto sankce 1,27 milionu korun stanovil pokutu 2,4 milionu, protože úřad původně při jejím výpočtu podle Mlsny nepostupoval správně. Ostatní části rozkladu, který hlavní město proti původnímu rozhodnutí podalo, zamítl, a pokuta je tak pravomocná. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Praha proti rozhodnutí podá žalobu, pokutu nicméně zaplatí.
Pořadatelský tým mistrovství světa v hokeji, které bude v příštím roce hostit Česká republika, odhalil v úterý na tiskové konferenci podobu maskotů příštího šampionátu. Pro mnohé překvapivě jimi budou znovu animovaní králíci Bob a Bobek, kteří získali obrovskou popularitu už na mistrovství v roce 2015. „Popularita králíků byla obrovská. Všichni se ptali, proč je neuděláme znovu. Věříme, že králíci i v roce 2024 budou stejně úspěšní jako v roce 2015,“ prohlásil předseda pražského organizačního výboru Petr Bříza.
/VIDEO/ Evropské turné německé thrashmetalové legendy Destruction ke čtyřicátému výročí skupiny doznala jednu změnu ve složení hostů. Místo kanadských veteránů Razor na ní vystoupí kultovní američtí Whiplash. Thrashmetaloví titáni dorazí v rámci turné 1. listopadu také do Ostravy.
Město Krnov v roce 2007 zveřejnilo výzvu, že hledá archivní fotografie sochy nahého dítěte, která až do povodní v roce 1997 stávala u fontány v parku u kina Mír. Jak zadat zakázku restaurátorovi, když nikdo neví, zda původně šlo o chlapečka nebo holčičku? Genitálie soše chyběly.
V Ostravě-Vítkovicích uvnitř areálu Lipového dvora u tramvajové zastávky Stará ocelárna bylo v poslední době pořádně rušno. Společnost Vítkovice nechala zdemolovat staré garáže a nevyužitý objekt. Prostranství chce využít k bytové zástavbě v rámci proměny celé čtvrti. Co se chystá?
Velká policejní razie se v pondělí večer a v noci uskutečnila na Svinovských mostech v Ostravě. Hlídky obsadily oba směry, dopravu usměrňovaly pomocí vozidel se zapnutými majáky, které stály ve vozovce. Ochránci zákona prověřili většinu projíždějících automobilů.
Spisovatelka Daniela Fischerová o Bořivoji Navrátilovi prohlásila, že je jedním z nejvlídnějších lidí, které zná. Vynikající herec, kterého si můžete pamatovat třeba z filmů Pozor, vizita!, Knoflíkáři, seriálu Návštěvníci, ale i z divadelního jeviště, by 26. září oslavil 90. narozeniny.
Černý Korzár je přezdívka známého frýdeckomísteckého kolotočáře "ze staré školy". Jeho životní příběh se stal součástí unikátní a v českém prostředí zřejmě první knihy, která se zasvěceně věnuje osudu takzvaných „světských". Její autorkou je vyškovská spisovatelka Kamila Hladká a pod názvem Lidi od kolotoče vyjde v prvním říjnovém týdnu.
V Ostravě-Vítkovicích uvnitř areálu Lipového dvora u tramvajové zastávky Stará ocelárna bylo v poslední době pořádně rušno. Společnost Vítkovice nechala zdemolovat staré garáže a nevyužitý objekt. Prostranství chce využít k bytové zástavbě v rámci proměny celé čtvrti. Co se chystá?
Sotva před víkendem skončilo jedno omezení na D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, čekalo v pondělí na řidiče další nepříjemné překvapení. A není jediné, co se výpadovek z Ostravy týká.
Již Třetí salon výtvarníků je od minulého pátku k vidění v Galerii M+M v Hranicích.
Již ve středu 27. září bude na poštovní pobočce v Moravské Ostravě otevřena nová přepážka, tzv. FilaPoint, sloužící všem zájemcům o známkovou tvorbu a filatelistické produkty.
/FOTOGALERIE/ Střelnici na hřišti Krásného Pole si v 8. kole krajského přeboru otevřeli fotbalisté Stonavy. Souboj nováčků v sobotu vyhráli 6:1, a to v Ostravě nastoupili v pozměněné sestavě. Dvěma góly se blýskli David Jatagandzidis a Anton Fizek, po jednom přidali Tomáš Mančař a Denis Siekiera.
Takovou krádež policisté v České republice ještě nezažili. Stala se v Moravskoslezském kraji a zmizelo při ní několik tisíc padesátikorunových mincí nacházejících se v obří pokladničce. Konkrétně šlo o více než 3500 mincí v celkové hodnotě přesahující 175 tisíc korun. Majitelé je střádali čtyři roky. Co si za ně hodlali koupit, není známo. Vzhledem k výši uspořené částky to mohlo být něco hodně cenného.
Takovou krádež policisté v České republice ještě nezažili. Stala se v Moravskoslezském kraji a zmizelo při ní několik tisíc padesátikorunových mincí nacházejících se v obří pokladničce. Konkrétně šlo o více než 3500 mincí v celkové hodnotě přesahující 175 tisíc korun. Majitelé je střádali čtyři roky. Co si za ně hodlali koupit, není známo. Vzhledem k výši uspořené částky to mohlo být něco hodně cenného.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V těžkých chvílích to vzal znovu na sebe. Kapitán opavských basketbalistů Jakub Šiřina byl klíčovým mužem sobotního derby v Ostravě. V prodloužení proměnil důležité šestky, dalekonosnou trojkou pak srazil Novou huť definitivně na kolena. Úřadující mistr v Tatranu vyhrál 102:96. Pětatřicetiletý rozehrávač se blýskl 28 body, ke kterým ještě přidal osm asistencí.
/FOTOGALERIE/ Nájemníci v ní už fungují, slavnostně se má otevřít za pár týdnů. Už nyní ale v Organice, nadčasové prosklené administrativní budově v centru Ostravy, řeší první problém. Shlukující se ptactvo se v minulých dnech houfně zabíjelo nárazy do skla. Víme, jaká se chystají opatření a kdy přijdou.
/FOTOGALERIE/ Nájemníci v ní už fungují, slavnostně se má otevřít za pár týdnů. Už nyní ale v Organice, nadčasové prosklené administrativní budově v centru Ostravy, řeší první problém. Shlukující se ptactvo se v minulých dnech houfně zabíjelo nárazy do skla. Víme, jaká se chystají opatření a kdy přijdou.
Povinné domácí vítězství s nováčkem z Kolína a pak velká prohraná bitva s jedním z největších favoritů v Hradci Králové. To je bilance úvodního „dvoukola“ volejbalistů Sokola Bučovice v novém ročníku I. ligy. Berou ji jako solidní, protože z východních Čech si přivezli bod za dva vyhrané sety.
/FOTOGALERIE/ U požáru domu na Poděbradově ulici v Ostravě, který vypukl v noci z neděle na pondělí, zaměstnal devět jednotek hasičů Moravskoslezského kraje. Z objektu se jim podařilo zachránit bez zranění dvě osoby. Operační středisko hasičů obdrželo informaci o požáru v pondělí 25. září hodinu po půlnoci. Celý zásah komplikovalo také značné množství odpadu.
/FOTO, VIZUALIZACE/ Investice v Ostravě nespí. Stejně jako každý rok započala v moravskoslezské metropoli řada nových investic, některé projekty jsou naopak před dokončením a jiné teprve získávají první kontury na papíru. Deník vybral pět investic napříč těmito hledisky, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Čeští baseballisté porazili v úvodním utkání domácího mistrovství Evropy Rakousko 9:0. Tým trenéra Pavla Chadima potvrdil v Ostravě roli favorita a drží od úvodu jedno ze dvou postupových míst ve skupině A. V pondělí se Češi utkají od 17:30 s Řeckem, které prohrálo se Španělskem 1:14. V případě dalšího vítězství by si již mohli zajistit postup do čtvrtfinále.
Válka na Ukrajině poznamenává nejen města a vesnice, ale i ornou půdu. Jak vypadá krajina ve válce? To můžete zjistit, pokud navštívíte Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě.
Baseballový boom v Česku nabírá obrátek, už v neděli totiž startuje mistrovství Evropy, které hostí Brno, Ostrava, Praha, Blansko a Třebíč. Domácí výběr do něj vstupuje pozitivně naladěný a s velkými ambicemi – hodlá totiž urvat historicky první evropskou medaili. „Věřím, že jestli je nějaká skulinka, kterou bychom mohli prolézt, abychom příští týden hráli v Brně čtvrtfinále, tak ji najdeme,“ burcoval kouč Pavel Chadim.
V sobotu krátce před 18. hodinou vyjížděli záchranné složky k dopravní nehodě motorkářů na Frýdecko-Místecku. Muž utrpěl poranění páteře, spolujezdkyně se zranila středně těžce.
/FOTOGALERIE/ Basketbalové představení, které nenudilo, bylo k vidění v ostravské hale Tatran. Domácí celek v narozeninovém utkání sehrál derby s Opavou. Úřadující mistr začal zápas ve velkém stylu. Ostravští mladíci se ale rozjeli. V jednu chvíli vedli už o čtrnáct bodů. Nakonec ale padli. Nutno říci, že po velmi sympatickém výkonu. Opavští vyhráli po prodloužení, a to 102:96.
/FOTOGALERIE/ Zářijové Farmářské trhy v Ostravě se nesly ve znamení deštivého počasí. V sobotu mohli zájemci o domácí produkty navštívit Farmářské trhy u obchodního centra Futurum v Ostravě. Navzdory nepříznivému počasí se přišli lidé podívat, co prodejci nabízejí. Zákazníci měli na výběr stánky s masem, sýry, zeleninou, vínem, pečivem nebo přírodní kosmetikou či sójovými svíčkami. Jaké byly ceny produktů?
/FOTOGALERIE/ Tenhle zápas zvedal diváky ze sedaček. Basketbalový mistr z Opavy přežil v ostravském Tatranu klinickou smrt. Dokázal se nakonec postavit na nohy a vymazat čtrnáctibodové vedení domácí Nové huti. Opavští ukázali svou sílu. V kritických chvílích je podržel Jakub Šiřina. Pětatřicetiletý kapitán ovládl prodloužení a zapsal celkově osmadvacet bodů. Opava vyhrála 102:96.
Křižovatka ulic Českobratrské a Sokolské třídy v centru Ostravy patří k nejrušnějším a nejméně oblíbeným v Ostravě. Je to také jediná křižovatka, kde kamery hlídají průjezd na červenou. Vloni monitorovací systém odhalil bezmála 1200 motoristů, kteří nerespektovali semafory.
/VIDEO/ Přehlídka autobusů, speciální barevná linka i afterparty s Václavem Koptou. To vše nabídlo historicky první celorepublikové setkání fanoušků městské hromadné dopravy Šotodays 2023 na brněnském výstavišti.
/VIDEO/ Přehlídka autobusů, speciální barevná linka i afterparty s Václavem Koptou. To vše nabízí historicky první celorepublikové setkání fanoušků městské hromadné dopravy Šotodays 2023 na brněnském výstavišti.
Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu, v několika případech šlo o vyloučení za jízdu pod vlivem alkoholu.
Ostrava v mezinárodním jízdním řádu Českých drah (ČD) pro rok 2024 sehraje důležitou roli. ČD totiž rozšíří nabídku spojů k našim severním i jižním sousedům. V plánu je více spojů do Polska, četnější bude spojení z Moravy do Vídně, ale je toho více. Změny se dotknou i noční dopravy.