Osek /Osudy bývalých škol/ - V Oseku bychom našli pět bývalých škol. Ale jako starou školu označují Osečtí jen jednu. Nachází se na kopečku na konci vsi a je částečně využita. Svoji dílnu tu má truhlář. Brzy by mohla další část objektu ožít. Obec tu totiž plánuje uspořádat výstavu k výročí budovy.
Karlovy Vary - Nevšední zážitek nejen pro své hosty, ale pro všechny návštěvníky Karlových Varů, zejména pak milovníky umění, připravil Imperial Karlovy Vary.
Trocnov - Jihočeské muzeum chystá velké úpravy stávající expozice v památníku v Trocnově. Návrh už zpracovává jeden z největších odborníků na husitství v Čechách Petr Čornej. Vše by mělo být hotovo do dvou let.
Pelhřimov - Do konce měsíce je v pelhřimovské Galerii M k vidění výstava Poznamenaní XI. Vystavují tam bývalí spolužáci ze sklářské uměleckoprůmyslové školy v Kamenickém Šenově.
Příbram /FOTOGALERIE/ – V pondělí začaly oslavy 85 let březohorské kopané. Po zahájení výstavy, která bude v restauraci U Modré kočky otevřena až do pondělí 29. července každý den od 10 do 16 hodin, je ve středu 17. července na programu další důležitá část oslav. Exhibiční zápas.
„Návštěva muzea už dnes naštěstí není jenom o procházení místnostmi plnými vycpaných zvířat," vítá mě v Regionálním muzeu Mělník Lucie Čermáková z oddělení propagace a public relations.
Úvalno - Zprávy o závadných potravinách, o nálezu antibiotik a hormonů v mase, a také rostoucí ceny jídla způsobují návrat k chovu užitkových zvířat. Krajská výstava v Úvalně potvrdila, že naši chovatelé patří ke špičce.
Hradec Králové /SERIÁL O SOCHÁCH/ – S Deníkem můžete dozvědět zajímavosti o sochách zdobících Hradec. Informace zpracovala Martina Vítková z regionálního muzea v Chrudimi.
Karlovy Vary – Nevšední zážitek nejen pro své hosty, ale pro všechny návštěvníky Karlových Varů, zejména pak milovníky umění, připravil Imperial Karlovy Vary. Po deset dnů – počínaje pondělím 15. července – bude pět výtvarníků v čele s profesorem Michalem Moravcem přímo v plenéru, v parku před hotelem Imperial, pracovat na vytvoření soch souhrnně nazvaných Víly Pramenů. Deníku to oznámila Veronika Nechvílová ze společnosti Imperial.
Žampach – Výborná, málem rodinná atmosféra, nádherné prostředí, pestrý a zajímavý program – tak by se ve stručnosti dal charakterizovat už desátý ročník hudebního festivalu, kterému patřil o víkendu zámecký areál Domova pod hradem Žampach.
Čechy pod Kosířem /PROGRAM/ – Dát si lahodnou kávu, přečíst si noviny a zároveň si moci promluvit se zástupci Prostějovského deníku? Ideální příležitost budete mít v sobotu i v neděli v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem, kde v rámci Josefkolu najdete Kavárnu Deníku, ve které jste všichni srdečně vítáni.
Jablonecko - V Josefově Dole si v sobotu dali dostaveníčko milovníci starých strojů a zručnosti v jejich ovládání. Konal se tu již X. ročník jízdy pravidelnosti motocyklových a automobilových veteránů "Okolo Elišky" - O pohár starosty Josefova Dolu. Stylovou podívanou v podobě závodu a výstavy překrásných, historických skvostů si nenechaly ujít desítky lidí.
Svatobořice-Mistřín - Na tradičním folklorním festivalu ve Svatobořicích-Mistříně každoročně vystupuje plejáda místních souborů, ale i souborů ze zahraničí
Ústí n. O. - V ústecké Galerii pod radnicí je od pátku otevřena už tradiční výstava fotografií, své práce zde letos prezentuje sedmnáct členů ústeckého fotoklubu Oko, sedm členů Klubu přátel umění a jejich hosté.
V Porotním sále jičínského zámku byla v pátek otevřena ojedinělá výstava. Do Valdštejnova města přijel Sandro Bracchitta, uznávaný italský umělec, aby zde představil nejnovější cyklus svých obrazů a plastik.
Horní Město - Třídenní oslavy má před sebou Horní Město. Obec se hrdě hlásí ke své minulosti, kterou má zapsánu už v názvu. A tak od pátku do neděle se v Horním Městě konají Hornické dny.
Břeclav - Břeclavský řezbář Josef Fröhlich v úterý večer zahájí již více než třicátou autorskou výstavu soch ze dřeva. Přesto ji vnímá jako největší poctu své dřevosochařské kariéry. Jeho díla totiž zaplní předsálí dolní komory českého Parlamentu. Senát budou zdobit dva týdny, až do 29. července.
Brno - Výstavu zachycující historii brněnské ZOO od prvních maringotek až po její nynější podobu mají možnost zájemci zhlédnout v Urban centru Brno nacházejícím se v prostorách staré radnice. Výstava začala v pondělí a pokračuje až do konce září.
V sobotu oslaví Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě 50. narozeniny. Vstupné do expozice i na program v parku bude zdarma. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost spatřit od 10 do 17 hodin tři vzácné originály. Pouze jeden den budou vystaveny dopisy A. Dvořáka, V. Kounice a kniha oddaných obce Třebsko se zápisem svatebního obřadu V. Kounice a Josefíny Čermákové s podpisem svědka Antonína Dvořáka.
Brno - Výstavu zachycující historii brněnské ZOO od prvních maringotek až po její nynější podobu mají možnost zájemci zhlédnout v Urban centru Brno nacházejícím se v prostorách staré radnice. Výstava začala v pondělí a pokračuje až do konce září.
Lednice – Unikátní výstava Muzea vlakové pošty je v těchto dnech k vidění v lednické železniční stanici. Expozice je přístupná o víkendech a také o svátcích.
Dolní Bojanovice – Jak dříve vypadaly žně. To ukáží v Dolních Bojanovicích. Poslední červencovou neděli, tedy osmadvacátého, se tam koná akce Poďte s nama na žňa.
Brno – Propojit nové materiály s tradičními, zkombinovat současné umění s lidovým. Především o to usiluje soutěžní projekt Kruhy na vodě, který již po sedmé pořádá slovenské Ústredie ľudovej umeleckej výroby. To nejzajímavější ze soutěžních návrhů nyní v novém výstavním prostoru představuje Moravské galerie v Brně.
Jičín – V Porotním sále jičínského zámku byla v pátek otevřena ojedinělá výstava. Do Valdštejnova města přijel Sandro Bracchitta, uznávaný italský umělec, aby zde představil nejnovější cyklus svých obrazů a plastik.
Světlá Hora /FOTOGALERIE/ - Kdo má rád koně, ten si přišel v sobotu ve Světlé Hoře na své. Konal se zde jednadvacátý ročník Dostihového dne. O zábavu bylo postaráno od rána do večera. Atrakce pro děti, vystoupení šermířů, tance, stánky s dobrotami, výstava chovatelů, zkrátka vyvedená obecní slavnost.
Velká nad Veličkou – Milovníci folkloru si na své přijdou od čtvrtka 18. do neděle 21. července. Ve Velké nad Veličkou se totiž konají tradiční Horňácké slavnosti. V bohatém programu vystoupí soubory, cimbálové muziky, skupiny a sólisté z Horňácka.
Svinná /FOTOGALERIE/ – Ve vesničce u České Třebové víkend zasvětili výtvarnu. Uskutečnil se tam sedmý ročník výstavy výtvarných a rukodělných prací osobností, které mají nějakou vazbu ke Svinné, i když mnohdy velmi volnou. K pohodové atmosféře a povedeným artefaktům pořadatelé přidali i živou hudbu a divadlo.
Praha – Technika, stroje, nářadí i dobývací metody. S tím vším se mohou seznámit už na podzim návštěvníci letenského Národního technického muzea. Vyrostou tu totiž ve dvou suterénních podlažích expozice hornictví a hutnictví.
Jablonecko - V Josefově Dole si v sobotu dali dostaveníčko milovníci starých strojů a zručnosti v jejich ovládání. Konal se tu již X. ročník jízdy pravidelnosti motocyklových a automobilových veteránů "Okolo Elišky" - O pohár starosty Josefova Dolu. Stylovou podívanou v podobě závodu a výstavy překrásných, historických skvostů si nenechaly ujít desítky lidí.
Benediktinskou cestu staletími mohou urazit návštěvníci výstavy v Muzeu Broumovska, které sídlí příznačně ve zdejším benediktinském klášteře. Výstava nazvaná Via Benedictina mapuje na čtyřiadvaceti obrazových a textových panelech historii benediktinského řádu, s nímž je už 800 let velmi úzce provázána i historie celého Broumovska.
Soláň - Tradice krajinomalby ve volné přírodě ožívá v těchto dnech na Soláni na Horním Vsacku. Od pondělí do nadcházející neděle se tam koná každoroční Malířská škola, kterou pořádá Sdružení pro rozvoj Soláně.
Jičín – Víte, že tělo králíka se skládá z dvě stě dvanácti kostí, zatím co člověk jich má 206? A že ušáci mají 28 zubů a nemají potní žlázy? To všechno a mnohem víc jste se mohli dozvědět na místní výstavě králíků, drůbeže a holubů a okresní výstavě mláďat králíků.
Libkov – O pohár starosty obce v couvání traktorů s vlekem se do letošního třináctého ročníku, pořádaného v sobotu, přihlásilo devět soutěžících, z nichž téměř všichni jsou stálými účastníky tohoto nepříliš častého motoristického klání.
Brno – Propojit nové materiály s tradičními, zkombinovat současné umění s lidovým. Především o to usiluje soutěžní projekt Kruhy na vodě, který již po sedmé pořádá slovenské Ústredie ľudovej umeleckej výroby. To nejzajímavější ze soutěžních návrhů nyní v novém výstavním prostoru představuje Moravské galerie v Brně.
Přemyslovice – Vyandotka žíhaná zdrobnělá byla jednou ze zástupců čistokrevných slepic z vlastních chovů představených v sobotu v areálu místní chovatelské organizace v Přemyslovicích.
Rynholec – Postavit stan, uvařit v kotlíku na ohni gulášovou polévku a mezitím si zahrát ještě spoustu her měly za úkol ve čtvrtek dopoledne děti na táboře v Rynholci.
Valašská Bystřice – Malebná krajina ve Valašské Bystřici se změnila na bitevní pole. Návštěvníci Portášských slavností měli uplynulý víkend možnost nahlédnout do historie už počtvrté. Letos vzpomínali na bitvu u Slavkova.
Kamenice nad Lipou – Hračky, kam oko dohlédlo. To byla Kamenice nad Lipou během uplynulých pěti dní. Nádvoří zámku a přilehlý park totiž opět po roce ovládlo Hračkobraní, konkrétně jeho už osmý ročník.
Břeclav – Oddání se kouzlu abstrakce nabízí v těchto dnech břeclavská Galerie 99 malíře Antonína Vojtka. Více než dvacet obrazů a jednu plastiku tam kromě něj ukazují Břeclavané Blanka Banasiková, Miroslav Mráz, Zdeněk Skála a Miloš Uhrín z Rakvic. Hostem je brněnská malířka Veronika Adlerová.
Písek - K řece Otavě přilákalo v sobotu odpoledne desítky lidí nejen příjemné slunečné počasí, ale také zajímavý program Letní slavnosti na Kamenném mostě.