Vyšší Brod – „Sochy už nevystavíme," konstatoval v úterý převor vyšebrodského kláštera Justin Berka na adresu tří bronzových plastik, které kdysi po určitou dobu náležely do pověstných sbírek Adolfa Hitlera.
Rakovník – V pátek odpoledne mohl do Mateřské školky V Hradbách přijít každý. Školka otevřela dveře nejen těm současným žáčkům, ale i těm dávno, dávno odrostlým. Ti sem chodili třeba více jak před padesáti lety a vodili sem zase své děti a nakonec i vnoučata. A že jich byla pěkná řádka. Mateřská školka V Hradbách slaví sto let a je nejstarší školkou na okrese.
Pokud máte rádi pohádky a dáváte předost romantice neměli byste opomenout na květnové a červnové akce Chvalského zámku. Vybere si můžete třeba Pohádkovou sobotu na zámku se Šípkovou Růženkou a tajemnou půdou nebo Pohádkovou neděli na zámku se Zlatovláskou a tajemnou půdou. Nejen pro děti je připraven červnový Svatojánský bál princezen, rytířů a princů na zámeckém nádvoří.
Sobotka – Zámek Humprecht vystavěl italský architekt Carlo Lurago v letech 1666 – 1668 jako letní a lovecké sídlo pro hraběte Jana Humprechta Czernina z Chudenic. Stavba byla vybudována ve stylu raného baroka s prvky pozdní renesance a manýrismu.
Neratovice /FOTOGALERIE/ – Pondělní podvečer patřil ve společenském domě v Neratovicích herečce a zpěvačce Ljubě Hermanové. Ve foyer totiž byla slavnostně zahájena výstava Nejlepší rocky paní Hermanové, která je součástí připomenutí stého výročí narození slavné neratovické rodačky.
Kolín – Několikanásobná vernisáž a oslavy se konaly v kolínské synagoze. Slavilo se sto čtyřicáté výročí vzniku Městské knihovny v Kolíně, stejné narozeniny slaví i kolínští baráčníci, na svět se vítalo DVD nazvané Kolín – Jeruzalém na Labi, jehož vznik podpořila automobilka TPCA, a kniha Létu žalu a strasti navazující na stejnojmennou výstavu konanou rovněž v synagoze.
Huštěnovice – Slavností otevření výstavy, které bývá zpravidla doplněno úvodním krátkým projevem a uměleckým programem, se většinou odbývá v muzeích, galeriích či jiných kulturních stáncích. Vernisáž v římskokatolickém kostele je nejen na Slovácku spíše vzácností.
Víkend patřil v Rosicích nad Labem všem milovníkům vlaků. Železniční Museum Rosice nad Labem zde zahájilo svou již třináctou sezonu a pro návštěvníky připravilo opravdu bohatý program.
Opočno – Nejen František Kupka se narodil v Opočně. Toto město se hrdě hlásí ke všem svým slavným rodákům i dalším osobnostem, které jsou s ním spjaty. Veřejnost se s nimi může obeznámit díky expozici v Kodymově národním domě.
Náchod - Dosud nepublikované fotografie či výpovědi pamětníků spatří návštěvníci výstavy v Regionálním muzeu Náchod ve staré radnici na Masarykově náměstí. Pohnuté události prvních květnových dní roku 1945, kdy Náchodsko osvobodily od německých okupantů ruské oddíly, představuje trochu odlišně než dosud z pohledu sovětských vojáků.
Orlickoústecko - Vzpomínkový pietní akt se v úterý konal u pomníku Bubnujícího legionáře a v Parku čsl. legií v Ústí nad Orlicí. Zúčastnili se ho zástupci města, Svazu bojovníků za svobodu a Armády ČR. Věnce se kladly i na mnoha dalších místech okresu. V Chocni byla zahájena zajímavá výstava.
Hradec Králové - Výstava Rižská secesní architektura je do 30. června k zhlédnutí denně mimo pondělí vždy od 9 do 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Chýnov - Do Chýnova v úterý zavítala slovinská velvyslankyně Smiljana Knez. Přivítal ji nejen starosta Pavel Eybert, ale také děti ze zdejší základní školy.
Praha – V Jízdárně Pražského hradu dnes skončila výstava děl Karla Malicha. Navštívilo ji za tři měsíce přes 33.000 lidí, řekl galerista Zdeněk Sklenář, který se na výstavě spolu se Správou Pražského hradu podílel. I poslední den výstavy lidé na vstup čekali ve frontě. Osmaosmdesátiletý autor, jeden z nejuznávanějších umělců české výtvarné scény, přišel návštěvníkům podepisovat publikace o svém díle i své texty, které se v Jízdárně prodávaly.
Zlín – Srdce pro Václava Havla dorazilo do Zlína. Dvoumetrová plastika otevřeného srdce vznikla z vosku svíček, které lidé přinesli na památku Václava Havla. Právě prvnímu porevolučnímu prezidentovi je věnovaný i zahajovací den festivalu demokracie a občanské společností Zlínské jaro.
Hradec Králové - Výstava Rižská secesní architektura je do 30. června k zhlédnutí denně mimo pondělí vždy od 9 do 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Valtice – Vinařský Wimbledon je tady. Už 46. Valtické vinné trhy se zájemcům otevřou tento pátek o půl třetí odpoledne, po vyhlášení všech tří šampionů i dalších výsledků. A pokračovat budou ve valtické zámecké jízdárně i konírně od deseti hodin dopoledne po celou sobotu.
Pelhřimov /FOTOGALERIE/ – Unikátní a přitom široce srozumitelnou výstavu přichystalo Muzeum Vysočiny v Pelhřimově. Dokumentuje rok 1953, kdy zemřeli Josif Vissarionovič Stalin a Klement Gottwald.
Slavkov u Brna – Moravskoslezský klub anglických ohařů připravuje už šestnáctou klubovou výstavu. Do slavkovského zámeckého parku přijedou zahraniční porotkyně a přihlásil se dvojnásobek vystavovatelů než loni.
Mistelbach, Břeclavsko – Výtvarní umělci z jižní Moravy a Dolního Rakouska spojili síly a svá díla vystavili v nedalekém rakouském Mistelbachu. Důvodem společné výstavy se stalo vydání knihy o jejich tvorbě z pera česko-rakouského spisovatele Milana Rácka.
Výstava s názvem Rhododendrony zaplní od 8. května na osmnáct dní nádvoří Státního zámku ve Slatiňanech. Pro návštěvníky je jistě zajímavé, že rostliny si lze na místě zakoupit.
Uherské Hradiště – U příležitosti 140. výročí narození Cyrila Mandela otevřela Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti výstavu malíře, který se narodil na Horňácku. Na páteční slavnostní vernisáži zazpívala a zahrála Cimbálová muzika Miroslava Minkse.
Boskovice – Mezinárodní výstava Ostropa 2013. Tak se jmenuje soutěžní akce věnovaná filatelii, kterou nedávno pořádali v Jihlavě. Jejím vítězem se stal Jaromír Petřík z Boskovic.
Valašské Meziříčí - Historikovo řemeslo, naplněné desítkami hodin mnohdy detektivní práce v archivech či zaprášených depozitářích, nepřináší vždy kýžený výsledek v podobě úžasného objevu, s nímž by přispěl k poznání našich dějin. Spíš by se hodilo říci, že takové zjištění přichází zřídka, pokud vůbec. Někdy nás však na stopu zajímavého objevu přivede náhoda či jen pouhá zvědavost.
Hradec Králové - Až do 1. září je denně mimo pondělí vždy od 9 do 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové otevřena výstava „Divadlo českých potulných loutkářů".
Hradec Králové - Až do 1. září je denně mimo pondělí vždy od 9 do 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové otevřena výstava „Divadlo českých potulných loutkářů".
Kroměříž – Na tradiční jarní výstavě Floria v Kroměříži se v úterý utkali v umění vazby květin žáci středních a základních škol. Návštěvníci výstaviště tak mimo jiné mohli sledovat umění budoucích profesionálů.
Valašské Meziříčí - Patnáct autorizovaných prodejců představí novinky tuzemských i zahraničních automobilek na 19. ročníku Valašského autosalonu, který se uskuteční od 10. do 12. května na zimním stadionu ve Valašském Meziříčí. Největší výstava svého druhu ve Zlínském kraji se sem vrací po třech letech.
Bor – Přímo pohádkovou výstavu nabízí v květnu a v červnu borský zámek. Výstava se jmenuje Zpátky do pohádky a v zámeckých saloncích je k vidění na šedesát kostýmů a kulis ze známých českých hudebních pohádek.
Rosice nad Labem /FOTOGALERIE/ – Víkend patřil v Rosicích nad Labem všem milovníkům vlaků. Železniční Museum Rosice nad Labem zde zahájilo svou již třináctou sezonu a pro návštěvníky připravilo opravdu bohatý program.
Traplice – Téma víno a jeho koštování na výstavách vinných moků v dědinách a městech Slovácka bude pro letošní rok zanedlouho minulostí. Na několik měsíců se zbaví funkce degustátora a garanta výstav vín i devětapadesátiletý Josef Bičan z Traplic, ostřílený znalec nápoje z hroznů révy vinné.
Neratovice – Pondělní podvečer patřil ve společenském domě v Neratovicích herečce a zpěvačce Ljubě Hermanové. Ve foyer totiž byla slavnostně zahájena výstava Nejlepší rocky paní Hermanové, která je součástí připomenutí stého výročí narození slavné neratovické rodačky.
Praha – Pokud máte rádi pohádky a dáváte předost romantice neměli byste opomenout na květnové a červnové akce Chvalského zámku. Vybere si můžete třeba Pohádkovou sobotu na zámku se Šípkovou Růženkou a tajemnou půdou nebo Pohádkovou neděli na zámku se Zlatovláskou a tajemnou půdou. Nejen pro děti je připraven červnový Svatojánský bál princezen, rytířů a princů na zámeckém nádvoří.
Sobíňov – Grafiky Jiřího Šlitra a obrazy akademického malíře Rudolfa Mejsnara, které jsou vystaveny v budově Obecního úřadu Sobíňov mohou přátelé umění shlédnout ještě do pátku 10. května.
Valtice – Vinařský Wimbledon je tady. Už 46. Valtické vinné trhy se zájemcům otevřou tento pátek o půl třetí odpoledne, po vyhlášení všech tří šampionů i dalších výsledků. A pokračovat budou ve valtické zámecké jízdárně i konírně od deseti hodin dopoledne po celou sobotu.