Kreativ

ŠTÍTEK: výstava

Jako kluk jsem sbíral kdeco, říká Josef Nejdl

Domažlice –  Nový seriál s názvem Ptáme se za vás, najdete na stránkách Domažlického deníku každé úterý. Osobnostem z domažlického regionu budeme předávat vaše dotazy. Prvním, kdo na čtenářské otázky odpovídá, je ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl.

Jak se měnil Bzenec v čase? Ukáže to výstava

Bzenec – Až z roku 1898 je jeden z pohledů, které budou příští víkend k vidění na výstavě Bzenec na starých pohlednicích a Bzenec v proměnách. Tu pořádá jako svou první výstavu zájmový spolek Starý Bzenec.

Helfštýn zažil bílé Velikonoce, místo tisíců lidí přišel jen zlomek

Týn nad Bečvou – Tradiční velikonoční program na hradě Helfštýn navštěvuje každoročně více než dva a půl tisíce návštěvníků. Letos však kvůli chladnému počasí a poněkud překvapivé sněhové nadílce dorazilo do areálu hradu od 30. března do 1. dubna jen něco okolo pěti set lidí.

Kurátor Karel Srp: Plakáty Alfonse Muchy se dříve prodávaly za pár korun

Praha /ROZHOVOR/ - „Výstava století" či „kulturní událost roku". Neskromná označení charakterizují výstavu Lendl-Mucha, která v dubnu odstartuje v Obecním domě v Praze a poté se vydá i na cestu po světě. Expozice obsahuje téměř kompletní sbírku plakátů malíře Alfonse Muchy, kterou dal za více než dvacet let dohromady legendární tenista Ivan Lendl, v současnosti trenér skotského tenisty Andyho Murrayho.

Nadšenci budují model železniční trati

Česká Skalice /FOTOGALERIE/ - Velikonoční víkend zpříjemnila výstava vláčků v klubovně zahrádkářů. Uspořádali ji Modulová železnice Podkrkonoší a Modelářské centrum Česká Skalice. Expozici vévodil funkční model nádraží v České Skalici. Jedná se o věrnou zmenšeninu kolejiště v měřítku 1:120. I tak má víc než šest metrů.

V břeclavské galerii představí malíře Mikulku

Břeclav - Městské muzeum a galerie Břeclav otevře ve čtvrtek výstavu brněnského malíře Aloise Mikulky. Autora, který v tomto roce slaví významné životní jubileum – osmdesáté narozeniny.

Zámečtí páni vyrazili proti zimě

Rychnovsko – Zalistovat v kalendáři a raději se přesvědčit, jaké že je vlastně datum, nebylo o uplynulém víkendu od věci. Velikonoční svátky měly letos s jarem pramálo společného. Přesto se na třech místech v okrese rozběhla zámecká sezona.

Sochař Petr Fidrich vystaví atomového anděla

Boršov nad Vltavou - Umělec, který žije a tvoří v Boršově nad Vltavou, připravuje výstavu. Ta bude k vidění v městské galerii U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou od pátka 5. dubna. Potrvá až do 1. května

Malíř Jiří Meitner: V osmnácti jsem chtěl být druhý Picasso

Strakonice /ROZHOVOR/  - Jiří Meitner vystavuje od 2. dubna v Maltézském sále. Oslaví tak své 55. narozeniny výstavou… Nazývá svůj styl imaginárním realismem. Ale také se přiznal k jednomu prohřešku. „Pašoval jsem svoje obrazy do Německa tak, že jsem si je omotal kolem pasu. Vyšlo to," usmívá se malíř…

Valdštejnská zahrada se chystá na otevření, místní výři na mladé

Po zimní přestávce se v pondělí otevře Valdštejnská zahrada v areálu Senátu. Návštěvníci se mohou těšit na nově vysázené pomněnky a tulipány, očekávají se i zvířecí přírůstky. Rodinka výrů velkých očekává, že se jejich osmičlenná skupinka rozroste, oznámila Naděžda Karásková z Kanceláře Senátu.

Za morčata utratí tisíce korun měsíčně. Má jich kolem padesáti

Mikulčice - Každé ráno jí zazvoní budík o dvě hodiny dříve, než by stačilo k tomu, aby se Lada Alexyová z Mikulčic nachystala do práce. Vstává brzy, protože musí. A chce. Je potřeba nakrmit její domácí mazlíčky. Těch má hned několik. Kromě fenky německého pinče Agáty má doma několik desítek morčat, africké ježky, činčily, králíky, křepelky a africké šneky.

Helfštýn zažil bílé Velikonoce, místo tisíců lidí přišel jen zlomek

Týn nad Bečvou – Tradiční velikonoční program na hradě Helfštýn navštěvuje každoročně více než dva a půl tisíce návštěvníků. Letos však kvůli chladnému počasí a poněkud překvapivé sněhové nadílce dorazilo do areálu hradu od 30. března do 1. dubna jen něco okolo pěti set lidí.

Vyškovská knihovna hostí mimořádnou výstavu o Bibli

Vyškov – Slavnostní vernisáž unikátní putovní výstavy Bible včera, dnes a zítra čeká každého, kdo v úterý ve čtyři hodiny odpoledne zavítá do vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. Výstava mapuje historii nejčtenější knihy na světě, zaměřuje se také na její vývoj v českých zemích.

V libereckém muzeu zavzpomínají na prusko-rakouskou válku

Liberec - Severočeské muzeum v Liberci připravuje výstavu k prusko-rakouské válce z roku 1866, která významně zasáhla podstatnou část Čech. Událostem toho roku se muzeum podle svého ředitele Jiřího Křížka dosud nevěnovalo, přestože v Liberci i okolních obcí je řada pomníků a památníků připomínajících tuto válku.

Nejstarší výstava vín na Slovácku byla v Polešovicích

Polešovice – Pro milovníky ušlechtilého vinného moku a zkapalněné pravdy přišla o Neděli velikonoční jejich chvíle. Úderem deváté hodiny dopolední byli v sále tamní sokolovny představeni návštěvníkům šampioni 66. ročníku velikonoční výstavy vín, nejstaršího ve Zlínském kraji.

Ve Střílkách vystavují letadla

Střílky - Modelářskou výstavu ve Střílkách, mohou lidé zhlédnout ještě první dubnový víkend. Návštěvníci si mohou z blízka prohlédnout zmenšeniny a repliky zajímavých letadel.

Tradiční Velikonoce slavili v Sazovicích u Zlína

Sazovice – V neděli se v sazovickém muzeu konala Výstavka tradičních zvykoslovných předmětů a velikonočních kraslic. Návštěvníci muzea si mohli prohlédnout kraslice zdobené různými netradičními výtvarnými technikami, například drátováním či obháčkováváním.

Strojírenská výstava má nalákat mládež 
ke studiu oborů

Zlín – /ANKETA/ Dávnou slávu, ale také současný stav zlínského strojírenství představí Dny strojírenství ve Zlíně. Konají se od 13. května až do posledního června v budově 53/A bývalého areálu Svit. Kromě vzpomínek, znázorněných na padesáti panelech, se představí i šestnáct regionálních strojírenských firem.

Poznáte někoho na této fotografii?

Trutnov - Hornictví má v regionu přes 400 let dlouhou tradici a Muzeum Podkrkonoší ji nyní připomíná výstavou nazvanou Já jsem horník, kdo je víc.

Laterna magika uvádí poezii Václava Havla

Praha – Václava Havla jako politika znají všichni. Mnozí vědí i to, že byl výtečný dramatik, ale málokdo si prvního prezidenta České republiky spojí s poezií. Havel psal přitom básně už od počátku šedesátých let – jádro sbírky experimentální poezie Antikódy, která vyšla v roce 1966 ve svazku Protokoly, napsal už před rokem 1964. Nyní se Havlovou básnickou sbírkou inspirují také v Národním divadle – Laterna magika obohatila repertoár Nové scény o inscenaci Antikódy.