Spíš s nudnou zastávkou během školního výletu než se zábavou si mnozí lidé spojují návštěvu muzea. Nenechte se však odradit zážitky z dětství, kdy vás učitelé či rodiče nutili hodiny procházet mezi exponáty, co vás vůbec nezajímaly. Existují totiž výstavy, které jsou všechno možné, jen ne nudné. V nejpodivnějších muzeích světa najdete uřezané údy, opravdu hodně špatné umění i chleba.
Nedávno opravená podivínská radnice nabízí výstavu Podivín kdysi a dnes. Představuje historické snímky z různých míst v Podivíně a srovnávací současné záběry. Výstava potrvá do 9. září. Za zajímavý příspěvek a fotky děkujeme Luďkovi Kocourkovi.
Galerie Labyrint je nedílnou součástí Divadla Drak od roku 2010. Unikátní prostory vznikly rekonstrukcí přilehlé budovy původních Tereziánských kasáren a skleněným mostem jsou přímo propojeny s budovou divadla. Projekt galerie si od samého počátku klade za cíl nebýt jen výstavním prostorem, ale otevřenou a živou platformou, místem kde dochází ke spojení umění se vzděláváním.
Venkovní výstava fotografií Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy připomíná deset let existence stanice. Návštěvníci si na smíchovské náplavce mohou prohlédnout velkoformátové fotografie nejrůznějších zvířecích pacientů, o které záchranná stanice pečuje a pomáhá jim vracet se zpět do pražské přírody.
V Henčlově si koncem května připomněli 100leté výročí místní sokolovny a zároveň 101 let Sokola v Henčlově. Oslava byla uspořádaná formou výstavy historických materiálů, fotografií, kronik a videí. Při této příležitosti byly zapůjčeny i dvě putovní výstavy od ČOS Praha – Sokolové u zrodu republiky a Svět sletů. Za příspěvek děkujeme.
Autorská interaktivní rodinná výstava hradeckého Divadla Drak, zabývající se utopickými motivy v díle Karla Čapka, navazuje na divadelní inscenaci R.U.R. 2.0 věnovanou příležitosti stoletého výročí prvního uvedení legendárního Čapkova díla.
Deset let intenzivních výzkumů a experimentů s kopřivovým vláknem v Centru tradičních technologií Příbor má svůj výstup v podobě působivé výstavy „Pravěké“ kopřivové šaty.
O víkendu 15. 7. (pátek) až 17. 7. (neděle) 2022 pořádá Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ Tábor výstavu řezaných růží. Přijďte se podívat na krásné květiny, kterých bude více jak 200 druhů. Děkujeme Žanetě Šiškové za příspěvek.
/TIP NA VÝLET/ Pokud budete na výletě s dětmi a prázdninové toulky vás zavedou do Písku, neměli byste minout místní Sladovnu. Ta totiž již dlouhá desetiletí neslouží jako výrobna sladu, ale stala se z ní vyhlášená dětská galerie s množstvím pozoruhodných zážitkových výstav.
Stovky lidí se v pondělí večer na pražské letenské pláni přišly podívat na zahájení výstavy vojenské techniky ruské armády, kterou Ukrajina během současného válečného konfliktu zneškodnila. K vidění jsou například poničený tank T-90, protitankový komplet Šturm či protiletadlový systém Buk. Výstava potrvá do 24. července.
Jubilejní 10. ročník multižánrového hudebního festivalu JesFest se uskuteční v jesenickém letním kině v sobotu 16. července. Na začátku plánování letošního ročníku jsme si dali za cíl vybrat to nejlepší, co nám a bývalým členům za těch devět ročníků utkvělo v hlavě. Bohužel jsme záhy zjistili, že jsme si tím na sebe částečně upletli bič. Ale nakonec jsme i přes opakující se problémy s laděním termínů, hudebníků na dovolených a i přemrštěných finančních požadavků dotáhli letošní line-up do zdárného konce.
V úterý 12. července to bude 90 let od letecké havárie, při níž zahynuli zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa a jeho pilot Jindřich Brouček. Ve Zlíně a Otrokovicích je připravena několikadenní vzpomínková akce.
Autorská interaktivní rodinná výstava hradeckého Divadla Drak, zabývající se utopickými motivy v díle Karla Čapka, navazuje na divadelní inscenaci R.U.R. 2.0 věnovanou příležitosti stoletého výročí prvního uvedení legendárního Čapkova díla.
Na jižní tribuně strahovského stadionu, největšího na světě, která je běžně nepřístupná, je každý všední den od července do září zdarma k vidění výstava. Lidé si mohou užít místo s jedinečnými výhledy na Prahu a dozvědět se více o jeho pohnuté historii. Celý program na Strahově vyvrcholí na přelomu září a října třídenním Festivalem Paměti národa.
Udržitelná budoucnost – aktuální téma, na které navazuje již druhá unikátní výstava z produkce společnosti Medialogue s názvem Energie a civilizace, bude k vidění v červenci v Českém Krumlově. Expozice řeší prostřednictvím čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace. V noci solárně nasvícené panely s fotografiemi a texty nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna.
Na červenec připravila Galerie Pošta v Dubé výstavu díla mladé malířky, která se věnuje nejen olejomalbě, ale i akvarelu, kresbě, grafice a dalším výtvarným technikám.
Po dvouleté odmlce se obecní úřad v Sazovicích opět v prvním červencovém víkendu zaplnil, a to díky výstavě modelářů a sběratelů, známou také pod názvem Sazovický patlal. Tu už podeváté uspořádal místní nadšenec a modelář Petr Hlavica. Jeho každoročním cílem je nejen přilákat co nejvíce sběratelů a modelářů, ale hlavně ukázat jak velkým, tak i malým, že modelařina a sběratelství, když tě chytí, tak už nepustí.
/FOTO/ V jízdárně teplického zámku se nudit nebudete. Probíhá tam totiž výstava Svět kostiček z dánské stavebnice Lego®, kterou připravil sběratel Petr Šimr.
Dvoudenní výstava psů plemene Kavalír a King, kterou uspořádal klub chovatelů Kavalírů a Kingů Praha, se uskutečnila na zámku Nečtiny na severním Plzeňsku. U více než dvou set soutěžících pejsků se posuzoval vizuální vzhled i povahové vlastnosti.
Z kraje pod Pálavou do Mariánských Lázní se znovu vrátil malíř jižní Moravy Antonín Vojtek. Vedle zahájení výstavy si našel čas projít se se skicákem městem, které poprvé poznával jako mladý učitel.
Za pěkný příspěvek a fotky děkujeme Jitce Vojtkové.
„To je vůně,“ ozývá se ze všech stran. A opravdu, vůně vystavených lilií se line celým zámkem. „A ty barvy! Ani jsem nevěděla, že je tolik druhů lilií,“ diví se žena, která obdivuje desítky naaranžovaných květin. Na zámku v Žirovnici na Pelhřimovsku se koná již osmapadesátý ročník výstavy Zahrada Vysočiny.
Vlastivědný spolek Českolipska připravil pro letní a podzimní měsíce letošního roku venkovní výstavu vycházející ze stejnojmenné knihy autorů Ladislava Smejkala a Vladimíra Štěpánského, která vyšla zároveň v českém i německém vydání.
/FOTO/ To je vůně! Je slyšet ze všech stran. A opravdu, vůně vystavených lilií se line celým zámkem. „A ty barvy! Ani jsem nevěděla, že je tolik druhů lilií,“ diví se žena, která obdivuje desítky naaranžovaných květin. Na zámku v Žirovnici na Pelhřimovsku se koná již osmapadesátý ročník výstavy Zahrada Vysočiny.
/FOTOGALERIE/ Výstavka zničené techniky ozbrojených sil Ruské federace, na něž ukrajinské armádě pomáhají střílet také zbraně, munice a vozidla i vrtulníky dodané z České republiky, bude od pondělka 11. července k vidění na Letenské pláni v Praze. V neděli o tom informoval končící ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyinis.
/FOTOGALERIE/ Okresní prodejní výstava drobného zvířectva ve Staňkovicích se každoročně těší velkému zájmu veřejnosti. Obzvlášť to platilo i pro letošní desátý ročník, který se konal o víkendu v zahradě u obecního úřadu.
V pátek 8. července začala v podzemí pod jihlavskou radnicí výstava s názvem Dny všední i sváteční v Jihlavě. Fotografie pocházejí ze sbírek Muzea Vysočiny a odkazují na nejrůznější okamžiky staré Jihlavy. Podívejte se.
Třináct dravých závodních motorek, šest extrémně rychlých supersportů a další unikátní exponáty, které voní benzínem. Dva z nich navíc vyzkoušeli Belmondo i McQueen ve filmu. To vše nabízí výstava motorsportu, jejíž první část už parkuje v obchodním a nákupním centru Zlaté jablko ve Zlíně.
Pravěk nebyl jen boj o holý život. Lovci a první zemědělci si našli čas i na zábavu, primitivní umění, nebo si pochutnali na bylinkovém zvěřinovém guláši. Nejen na nálezech z východních Čech to ukazuje výstava v Hradci Králové.
Kdo se zajímá o přírodu a rád hledá odpovědi na nové a nové otázky, ten by při prázdninových toulkách určitě neměl vynechat dům přírody Žďárských vrchů v Krátké. Připravili tam pro návštěvníky interaktivní výstavu týkající se změn klimatu. K vidění bude až do 31. srpna, vstup je zdarma.
Takhle hezky pohromadě k vidění ještě nebyly. Od páteční deváté hodiny si fanoušci mohou na vlastní oči připomenout historii zlínského hokeje v podobě speciální výstavy dresů, která se koná v Nákupním centru Čepkov. Výstava potrvá až do příští neděle 17. července.
Chcete se dozvědět to nejzajímavější a nejzábavnější ze světa zvířat? Navštivte novou interaktivní výstavu Muzea středního Pootaví ve Strakonicích, která je věnovaná savcům. K výstavě jsou připraveny i pracovní listy, které vás provedou. Splňte všechny úkoly a zjistěte co o savcích opravu (ne)víte.
Do neděle 31. července jsou v nové budově kutnohorské knihovny k vidění obrazy Jiřího Kellera v rámci výstavy Tváře Kutné Hory, jejíž vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 7. července odpoledne.
Na konci června byla v Kublově v zasedací místnosti obecního úřadu vernisáž výstavy ucelené expozice obrazů Cesta vody od Velízu do moře v podání malířky Ladislavy Kučerové z Kublova. Fotografie na téma svět v kapce vody vystavila Pavlína Čeperová z Hořovic.
Máme pro vás bezva tipy na nadcházející víkend. Nenechte si ujít mistrovství závodů motorek, kulturní akce pod širým nebem, pestré výstavy či mezinárodní hasičskou soutěž.
Jako oslavu sta let českého tarotu uspořádalo Masarykovo muzeum v Hodoníně výstavu s názvem Tarot-hra pro zasvěcené nebo blázny. Tu je možné shlédnout v Sále Evropa až do 18.9.2022. Návštěvníci se na ní mohou kochat tarotovými kartami od osmnáctého století až do současnosti a dalšími předměty spojenými s výkladem budoucnosti. Děkujeme paní Hromkové za dnešní příspěvek.
Vernisáž výstavy malířky a grafičky Lenky Herzogové v soběslavské Galerii Hláska navštívil Stanislav Tošner. Podívejte se, jak si přítomní i autorka vernisáž užili, a nahlédněte do výstavy. Děkujeme Stanislavu Tošnerovi za příspěvek.
Výstava Tváří v tvář – dvanáct fotografických portrétů žen s rakovinou prsu, které tři roky putovaly napříč Českou republikou, bude na podzim k vidění na Onkologicko radioterapeutické klinice Fakultní nemocnice v Plzni. Vrací se tak do města, v němž byla tato výstava poprvé představena. Autorem projektu je fotograf Vladimír Kožíšek.
Na pohraničí, které bylo v minulosti poseté osadami a obcemi kypícími životem, nezapomínají v Horní Plané. Zvonková – Glöckerberg, místo s poetickým jménem a pohnutým osudem, je název nové výstavy, které je otevřena v rodném domku Adalberta Stiftera. Výstava o životě a historii Zadní Zvonkové zaujímá podkroví hornoplánského památníku.
Čeští umělci ukrajinského původu Natalie Kozlova, malířka, grafička, ilustrátorka, rodačka z Mariupolu, a její manžel Alexandr Kozlov, sochař a malíř, jenž se věnuje také restaurování uměleckých děl, zejména baroku, uspořádali na ochozu kostela sv. Gotharda v Českém Brodě výstavu svých obrazů jako jakési poděkování ukrajinské menšiny za solidaritu, kterou město a jeho občané projevili v posledních nelehkých časech.
Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě. Jeho dílo dnes čítá více než tři tisícovky vydání v různých světových jazycích. A právě překladům jeho knih je věnována výstava „Milan Kundera (neztracen) v překladech“, která je aktuálně k vidění ve Zlíně.
V Galerii Záliv v Bechyni zahájili vernisáží novou výstavu s dílem jihočeského malíře Valentina Horby. "V sobotu navečer, vedro k zalknutí. Bál jsem se o návštěvnost na vernisáži. Ale před zahájením jsme přidávali další židle. A jak lidé přijímali obrazy? Úžasné, když vidíte tu dychtivost a touhu vlastnit…" vzpomíná na příjemný večer Pavel Šmidrkal, kurátor výstavy. Děkujeme za příspěvek.
František Jiroudek – Malíř skryté krásy, to je název výstavy mimořádné umělecké kvality, která v jabloneckém kostele sv. Anny představuje českého malíře, grafika, scénického výtvarníka a pedagoga.
Bonsai klub Libochovice pořádá na Libochovickém zámku již tradiční 33. ročník letní výstavy bonsají a suiseki. Akce začala v sobotu 2. července a potrvá do středy 6. července.
/FOTO/ Pomník nemusí být vždy jen nudný kus kamene geometrického tvaru, kamenný sloup nebo socha obklopená zelení. Díky odvaze autorů i zadavatelů experimentovat se v dnešní době řadí mezi pomníky i výrazně modernější objekty. Přesvědčit se o tom můžete na výstavě nazvané Fenomén pomník, která je k vidění v Severočeském muzeu v Liberci.