
Víkendové tipy 20. – 22. května: Koncerty, divadlo, čajový fest, běh na Miladě
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou.
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou.
Pokud nevíte, co podniknout následující víkend na Litoměřicku, zde je několik možností.
Přinášíme výběr víkendových akcí, které se konají o tomto víkendu na jihu Čech. Vyberte si, kam vyrazíte tentokrát.
Ve dnech od 20. května do 11. června se uskuteční 18. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Po dvou letech pandemických omezení se letos přihlásilo rekordních 601 institucí a 178 měst.
V sobotu 21. května od 19 do 22 hodin bude možné navštívit různé části kláštera Broumov v rámci Festivalu muzejních nocí. Ten má letos před sebou již 18. ročník a spolu s Nocí kostelů patří mezi velmi populární akce. V letošním roce se do něj přihlásilo rekordních 601 institucí a 178 měst. V Královéhradeckém kraji je to pak 13 institucí, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov je jednou z nich.
Už v pátek vás příjemně navnadí muzejní noc, která poodhalí tajemství muzeí a pamětihodností. Také o víkendu bude z čeho vybírat - v Chrudimi a v Litomyšli se konají gastronomické slavnosti, do Slatiňan přijde v sobotu nejen kouzelník a do Svojšic přijede Tomáš Klus.
Prodejní výstava fotografa české přírody Radima Hlaváče bude k vidění v budově B Krajské zdravotní – Nemocnice Most. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 19. května od 14. hodin za účasti generální ředitele Krajské zdravotní MUDr. Petra Malého a autora fotografií Radima Hlaváče. Výtěžek z prodeje vystavených snímků pomůže mostecké nemocnici.
Na brněnském výstavišti v pavilonu C je od 25. dubna k vidění unikátní výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady. Až do konce letošního září si tam lze prohlédnout přes jeden tisíc exponátů, které návštěvníky přenesou o více jak tři tisíce let zpět v čase - do doby egyptských faraonů. Za působivé fotografie z výstavy děkujeme Amálce Mrkosové.
/FOTOGALERIE/ Originální dárek dostali Věra Rašková, manželka legendárního skokana lyžích Jiřího Rašky, a Jiří Raška mladší. Od organizátorů výstavy Fenomén Igráček převzali při vernisáži výstavy v úterý 17. května ve Výstavní síni Albína Poláška v Domě kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm figurku Igráčka znázorňující Jiřího Rašku při jeho zlatém olympijském skoku.
Na brněnském výstavišti v pavilonu C je od 25. dubna k vidění unikátní výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady. Až do konce letošního září si tam lze prohlédnout přes jeden tisíc exponátů, které návštěvníky přenesou o více jak tři tisíce let zpět v čase - do doby egyptských faraonů. Za působivé fotografie z výstavy děkujeme Amálce Mrkosové.
Knižní vazba či autorská kniha je svébytným uměleckým oborem. Ateliér knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity je organizátorem prvního ročníku mezinárodní studentské soutěže BookVision reflektující právě autorskou knižní tvorbu.
Nová výstava o historii policejních sborů na Sokolovsku, je k vidění v areálu sokolovského muzea. Přístupná bude až do 28.srpna.
Dvouletá rekonstrukce historického domu v Pivovarské ulici v Lounech, který tamní oblastní muzeum využívá jako hlavní expoziční budovu, skončila loni. V místnostech jsou připravené nové výstavy, objekt je ale pro návštěvníky stále zavřený. Chybí kolaudační razítko.
/FOTO/ Důkaz o tom, že zprávy Deníku Rovnost mají pozitivní dopad na rozhodování čtenářů. Dokonce za hranicemi kraje. Příkladem je třiatřicetiletý lékař Michal Vallo, který se denně ve svém obýváku dívá na zarámovaný obraz secesní dámy od proslulého malíře Alfonse Muchy. Originál se po přečtení článku rozhodl nabídnout k výstavám Muchově nadaci.
/FOTO/ Důkaz o tom, že zprávy Deníku Rovnost mají pozitivní dopad na rozhodování čtenářů. Dokonce za hranicemi kraje. Příkladem je třiatřicetiletý lékař Michl Vallo, který se denně ve svém obýváku dívá na zarámovaný obraz secesní dámy od proslulého malíře Alfonse Muchy. Originál se po přečtení článku rozhodl nabídnout k výstavám Muchově nadaci.
Trojice umělců Josef Dabernig, Zbyněk Baladrán a Tomáš Svoboda dne 14.5. zahájila společnou výstavu v Galerii města Blanska s názvem Screenopolis. Svou premiéru toho dne měla i výstava výtvarníka a spisovatele Mariana Palla s názem Smrad škvařeného fousu. Děkujeme Galerii města Blanska za dnešní příspěvek.
Památce Emila Kintzla byla věnována výstava Moje Šumava aneb Šumava objektivy 53 fotografů, která byla do 15. května k vidění v Městské galerii v Volarech. Na její dernisáži se křtil katalog fotografů výstavy , který je v informačním středisku města k prodeji a též to byl podvečer, kdy se vzpomínalo právě na Emila Kintzla
Až přiletí čáp. To je název letošní hlavní výstavy na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. K vidění je od začátku května kolekce unikátních historických kočárků z let 1880 až 1980, které Muzeum regionu Valašsko získalo ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy.
Příznivci starých traktorů, aut a motorek se sejdou v Brnířově v sobotu 21. května. Desátý ročník výstavy tradičně zaplní brnířovskou náves. Výstava začíná v 11 hodin a spanilá jízda odstartuje ve 14 hodin.
/FOTOGALERIE/ Až do konce září můžete v klášteře sv. Františka z Assisi ve Voticích navštívit výstavu ke 130. výročí Sokola Votice. První pokusy o založení Sokola ve Voticích spadají sice do října 1886, příhodná doba ale „uzrála“ až v květnu 1892, kdy byl ustanoven přípravný komitét. Za den vzniku votického Sokola pak považujeme 18. září 1892. Sokolské myšlence se podařilo přežít obě války i snahu o postupnou likvidaci komunistickým režimem trvající od roku 1948. Votický Sokol byl znovuobnoven 8. února 1991.
Páteční podvečer bude v centru Litoměřic patřit výstavám, divadlu i hudbě. Program v rámci Litoměřické muzejní noci připravilo osm oblíbených litoměřických kulturních spolků a institucí. Akce určená pro všechny věkové kategorie proběhne v pátek od 17 do 22 hodin, a pokračovat bude také v sobotu od 10 do 12 hodin.
Ve středu 18. května bude, v rámci Mezinárodního dne muzeí, vstup zdarma do všech tří budov Regionálního muzea v Žatci.
Rovnák na vohejbák, žabky pro fakíry, budka pro netopýry, desítky strašidelných figur a pohádkových bytostí. To vše je od minulého pátku k vidění v Regionálním muzeu Kladrubska. Vernisáží tam odstartovala výstava českých pohádek a strašidel a také putovní výstava blbin, kravin a volovin, které nedobyly svět.
/FOTOGALERIE/ V Ostravě až na drobné nedodělky skončila rekonstrukce jejího opečovávaného objektu a brzy nové ikony pro pohlednice. Historie Jatek sahá do roku 1880, jejich stěžejní přestavba vyšla na čtvrtinu ceny pozdější nové radnice. Také v posledních letech město málokde investovalo tolik jako právě do Jatek.
V Ostravě až na drobné nedodělky skončila rekonstrukce jejího opečovávaného objektu a brzy nové ikony pro pohlednice. Historie Jatek sahá do roku 1880, jejich stěžejní přestavba vyšla na čtvrtinu ceny pozdější nové radnice. Také v posledních letech město málokde investovalo tolik jako právě do Jatek.
/FOTO/ Unikátní výstava, která spojí umělce ze všech koutů světa, začne na konci května v Hoštce na Litoměřicku. Odtud pak poputuje do Berlína, Varšavy nebo do Tel Avivu. Na její realizaci pracují společně odborník na umění a ředitel hošteckého Fusionism centra Mirosław Lewandowski a americký umělec s českými kořeny Shalom Tomáš Neumann. „Na výstavě budou k vidění díla od umělců žijících ve Spojených státech, jsou mezi nimi i Ukrajinci či Rusové. Přivezl jsem do Čech asi osmdesátku tisků, kreseb a grafik,“ popisuje Neumann.
Je mu sto dva let a jeho vitalitu by mu mohly závidět i mnohem mladší ročníky. A tak není divu, že se Stanislav Bělík v neděli osmého května v Počátkách postaral o rekord, když jako nejstarší vystavující malíř zahájil výstavu svých prací. Že ani vysoký věk nemusí být překážkou pro aktivní život, se můžete přesvědčit v Galerii Herčíka do 19. června.
Luxfer Open Space – Prostor pro současné umění, který sídlí v bývalé Steidlerově kovárně v České Skalici, právě vstoupil do třetí sezóny. Své výtvarné práce na výstavě nazvané Ztracené město zde představuje významný autor Vladimír Houdek (1984), držitel Ceny kritiky za mladou malbu (2010) a také laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého (2012).
Areál modelářského střediska ve Slaném přivítal v sobotu stovky návštěvníků dalšího ročníku chovatelské výstavy drobného zvířectva, akvarijních ryb a exotického ptactva.
V sobotu 14. května se v zámeckém parku konala již tradiční výstava loveckých psů. Hlavním pořadatelem je Okresní myslivecký spolek Kutná Hora a Českomoravská kynologická jednota. K vidění byly desítky psů nejrůznějších plemen. Nechyběly ani stánky s chovatelskými potřebami nebo s občerstvením.
Šestice žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Stříbře obdržela ocenění v 50. ročníku mezinárodní výtvarné výstavy Lidice.
Až do 22. května se v krásných prostorách Městského muzea Krnov ve Flemmichově vile koná výstava pod názvem Krajané z Volyně v okolí Glubczyc. Jedná se o výstavu historických fotografií ze života našich sousedů z Volyně, kteří nyní žijí v Hlubčickém okrese. ZA článek a fotografii velmi děkujeme Dagmar Dohnálkové.
V pátek odpoledne zahájila Sladovna vernisáží svou novou výstavu Jan A jaK dál a zároveň naplno odstartovala víkendový program Pískoviště. Po vernisáži se konal průvod od Sladovny směrem k řece a na nábřeží Otavy si pak přítomní užili koncert.
/FOTOGALERIE/ Na své si o víkendu v centru Ostravy přišel každý, kdo má rád rukodělné věci a sám také rád tvoří. Stačilo, aby navštívil prodejní výstavu Kreativ Jaro 2022, která začala v pátek 13. května a trvala až do neděle 15. května v pavilonu A na Černé louce.
Pokud v tomto týdnu zavítáte do obchodního centra Zlaté Jablko, nenechte si ujít výstavu filmových klapek. Ta letos ukazuje přes stodvacet klapek od výtvarníků zvučných jmen, zapojených do 25. ročníku Salonu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění se vrací do Zlína po celorepublikové Klapka Tour a nabízí tak jednu z posledních možností, prohlédnout si klapky ještě před festivalovou dražbou.
Svérázný a dnes už těžko uvěřitelný styl těžkého života horalů zachycují autentické fotografie Jana Kufy Kičeřoka na nové výstavě v litoměřickém Divadle Karla Hynka Máchy.
Jiřina Havlová z Plzně se nadchla pro panenky. Hračky pro dívenky jí učarovaly natolik, že dnes jich má ve sbírce tři a půl tisíce. Jde o postavičky všech druhů a rozměrů. Mnoha historickým kouskům díky své zručnosti dokázala sběratelka vdechnout nový život.
O víkendu nás čeká slunečné počasí. Vedle procházek přírodou si ho můžete zpestřit také nějakou zajímavou akcí. A že se jich od pátku do neděle v Praze koná! Podívejte se na pár z nich v našem tradičním přehledu.
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou.
Jestli už přemýšlíte co dělat během nadcházejícího víkendu, kam jít a jak se zabavit, máme pro vás pár tipů ze Středočeského kraje.
V projektu Ten umí to a ten zas tohle je v SeniorPointu Prachatice v květnu výstava Psaní od jedné paní – Jaroslavy Turkové. Jaroslavě Turkové je 93 let. Žije v domě s pečovatelskou službou a takřka denně ji navštěvuje syn Milan Harant.
Přinášíme výběr akcí, které se tento víkend konají na jihu Čech. Najděte si, kam vyrazit.
Levné či vůbec žádné vstupné na vyhlášené turistické cíle v každém okresním městě hradeckého kraje i obsáhlé informace pro rodiče a děti nabídnou účastníkům letošní Dny pro rodinu. Ty se postupně od 13. května do 12. června uskuteční v jednotlivých největších městech Královéhradeckého kraje.
Na zámku Chateau Goldenstein v Branné probíhá výstava malovaného hedvábí všestranné umělkyně Evy Mašínové. Až do září se výstava prolne s děním na zámku. Okolní základky jsou přizvány k workshopům, proběhne prohlídka výstavy komentovaná osobně autorkou. Na závěr prohlídky zámku se návštěvníci seznámí s uměním malování na hedvábí. Za článek i fotografie děkujeme Lence Hoffmannové.
Oblíbenou výstavu Hobby můžete nyní po dvouleté pauze navštívit na budějovickém výstavišti. Tradiční výstava pro domácí kutily a zahrádkáře se koná po devětadvacáté. Prodejci tu nabízí spoustu druhů sazenic, semen, stromků, keřů, ale i vybavení na zahradu nebo potřeby do domácnosti.
/FOTOGALERIE/ Přesně za měsíc otevřou veřejnosti již počtyřicáté brány svých soukromých dvorků obyvatelé kladenského Podprůhonu, kteří zde už od roku 1983 hostí největší výstavu umění pod širým nebem s názvem Kladenské dvorky. Letos poprvé to bude bez finanční podpory města. Přestože rozpočet na dvoudenní akci se blíží milionu korun, pořadatelé vzkazují: Kladenské dvorky budou!
Na konci dubna byla v Městském muzeu v Mimoni slavnostně otevřena výstava o Věznici Stráž pod Ralskem. Prostřednictvím fotografií a vystavených exponátů zde návštěvníci mohou nahlédnout za zdi věznice a seznámit se tak s prostředím kam se běžný občan nedostane. Výstavu zahájil ředitel věznice Ladislav Blahník za přítomnosti starosty města Mimoně Petra Krále.
Jak se v dobách, do nichž sahá paměť moderní doby, měnilo Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi? To je otázka, na niž už v příštím týdnu nabídne odpověď mladoboleslavské muzeum. Chystá výstavu z cyklu Jak šel čas, jež bude tentokrát věnována právě Staroměstskému náměstí.
Stovky druhů skalniček, květin a drobných dřevin, ale i krásně upravená zahrada gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni, jsou k vidění ještě do pátku 13. května na výstavě Alpinum klubu. Do sobotního poledne probíhá i prodej sazenic.
Dva roky po uzavření výstavních prostor je dům, kde desítky let fungovala pobočka Muzea Těšínska v Karviné, na prodej. Deníku to potvrdila Nikola Birklenová, mluvčí krajského úřadu, který je majitelem objektu. „Byla ukončena činnost karvinské pobočky Muzea Těšínska a objekt by měl být prodán,“ řekla.