Plzeň - „Já mám Merkur doma a moc mě to baví. Nejradši stavím lodě. Vždycky je potom rozbourám a postavím další,“ říká malá Doubravka, která se také účastnila víkendové soutěže v plzeňských Radčicích o nejhezčí postavenou věc ze stavebnice Merkur.
Hodonínsko – Výstavy, přednášky, živé čtení ale i oblíbená Noc s Andersenem. Každý rok věnují české knihovny měsíc březen jednomu tématu, které je s nimi spojené. Dlouhá léta byl březen určený jen knize. V minulosti se ale spojil i s internetem. Letošní březen je určený hlavně čtenářům.
Přísná bezpečnostní opatření provázejí v Nové budově Národního muzea v Praze (NM) dvoudenní výstavu nejdražší zlaté mince světa – americké dvacetidolarovky Double Eagle z roku 1933. Je vůbec nejdražší zlatou mincí, která se kdy objevila na světových aukcích. Její hodnota činí osm milionů dolarů (zhruba 144,5 milionu korun).
Krnov - Od soboty 10. března až do 8. dubna mohou návštěvníci Flemmichovy vily v Krnově navštívit výstavu, která dokumentuje dvacetiletou éru hudebního klubu, dnes zvaného Kofola.
Paříž, Kyjovsko – Velkého úspěchu dosáhli vinaři z Kyjovska na světové výstavě vín Vinalies Internationales 2012 Paris, která se uskutečnila začátkem března. Celkem přivezli jednu zlatou a devět stříbrných medailí.
Brno - Týden debat, diskuzí, přednášek a netradičních programů na výstavách. To Brňanům nabídne Týden výtvarné kultury, jehož třetí ročník začíná v pondělí.
Praha /FOTOGALERIE/ - Více než 1300 zájemců si během dnešního odpoledne prohlédlo v Nové budově Národního muzea v Praze (NM) unikátní zlatou minci - americkou dvacetidolarovku Double Eagle z roku 1933. Její dvoudenní výstavu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Je vůbec nejdražší zlatou mincí, která se objevila na světových aukcích - její hodnota činí osm milionů dolarů (144,5 milionu korun).
Praha /FOTOGALERIE/ - Více než tři tisíce zájemců si během pondělního odpoledne a úterý prohlédlo v Nové budově Národního muzea v Praze americkou dvacetidolarovku Double Eagle z roku 1933. Je vůbec nejdražší zlatou mincí, která se objevila na světových aukcích – její hodnota činí osm milionů dolarů (144,5 milionu korun), k dnešku se ví o pouhých 13 exemplářích. I proto její výstavu provázela přísná bezpečnostní opatření.
Plzeň – „Já mám Merkur doma a moc mě to baví. Nejradši stavím lodě. Vždycky je potom rozbourám a postavím další,“ říká malá Doubravka, která se také účastnila víkendové soutěže v Radčicích o nejhezčí postavenou věc ze stavebnice Merkur.
Klatovy - Do posledního místečka zaplnili sál Městské knihovny v Klatovech návštěvníci výstavy fotografií Františka Janouta „Šumava bez hranic“, kterou můžete v knihově Klatovy navštívit. Zahájení výstavy bylo spojeno se zajímavou besedou s autorem o zážitcích z fotografování šumavské přírody a s promítáním snímků „Půvab a jedinečnost šumavských slatí“.
Přerov – Další výstavu mohou obdivovat návštěvníci Galerie Města Přerova. Tentokrát v místní galerii představí svá díla výtvarnice, ilustrátorka a grafička Jitka Jakubcová – Jakšíková. Výstava nazvaná Krajiny srdce začne vernisáží, která se uskuteční ve čtvrtek 15. března v 17 hodin.
Kolín – Polabské básníky Josefa Svatopluka Machara, Karla Legera, Otokara Fischera, Otakara Palána a Anastázia Opaska trošku z jiného úhlu pohledu představila v pátek v podvečer Polabská kulturní společnost.
Zlín /SKÓRE DENÍKU/ - Košty pálenek a výstavy vín jsou na jihovýchodní Moravě v plném proudu. Zamysleli jste se někdy nad množstvím alkoholu, který konzumujete? Označili byste sami sebe za alkoholika?
Stříbro – V sobotu se sešli stříbrští chovatelé, aby zhodnotili svoji činnost v uplynulém roce. Jednání se účastnil starosta Bohuslav Červený a delegace chovatelů partnerského chovatelského spolku z Vohenstraussu.
Jarošov – Pochlubit se kvalitou bílých a červených vín, ochutnat, co se podařilo ostatním vinařům udělat z hroznů a pobavit se. To bylo v sobotu náplní pátého ročníku výstavy vín v Jarošově, na nějž zavítalo bezmála tři sta vyznavačů vinných moků.
Hodonín - Číňané věří, že ve všech věcech existuje duše, jídlu říkají rýže a dodnes se zdraví: „Už jsi jedl?“ To a mnoho dalšího mohli zjistit návštěvníci semináře filmů, který se uskutečnil o víkendu v Hodoníně. Věnoval se čínským snímkům, ale nabídl i výstavu fotek či přednášku o čínském duchovním životě.
Kraslice - Unikátní výstava stovek zdobených velikonočních vajíček míří opět po roce do Kraslic. Zapůjčí je sem Asociace malířek a malířů kraslic ČR. Výstava, která se každý rok těší zájmu veřejnosti, bude přístupná v sále digitálního kina tamního kulturního domu, a to ve dnech 22. až 25. března.
Přerov – Starší muž nese na zádech pytel prosa a vyhýbá se autu, které právě projíždí kolem. Areál výstaviště je doslova ucpaný lidmi, kteří si odnášejí domů v klecích živá zvířata. Jednomu z návštěvníků trčí z bundy kohoutí pařáty. „Bude se hodit do polévky,“ vysvětluje muž s úsměvem a nechá se s drůběží ochotně vyfotografovat.
Duchcov - Na státním zámku Duchcov začíná každoročně sezona v dubnu. Letos tomu nebude jinak. Přípravy na její start jsou v plném proudu. Co je na zámku nového? Zdraží se vstupné? Ptali jsme se kastelána duchcovské dominanty Mariana Hochela.
Pečky /FOTOGALERIE/ - Jako v ráji železničních modelů vyplňujících do posledního místečka tři místnosti si museli připadat nejen všichni vyznavači tohoto koníčku, kteří zavítali na výstavu pořádanou Sdružením železničních modelářů Pečky na Kolínsku.
Pečky /FOTOGALERIE/ - Jako v ráji železničních modelů vyplňujících do posledního místečka tři místnosti si museli připadat nejen všichni vyznavači tohoto koníčku, kteří zavítali na výstavu pořádanou Sdružením železničních modelářů Pečky na Kolínsku.
Prachov – Blíží se svátek sv. Řehoře (12. březen) a Muzeum přírody Český ráj u vstupu do Prachovských skal tradičně k tomuto dni zahajuje jarní sezonu.
Dvůr Králové - Největší škola ve městě letos oslaví významné výročí. ZŠ Schulzovy sady si připomene 100 let od založení v roce 1912. Velkou akci chystá na 19. května.
Frýdek-Místek /FOTOGALERIE/ - Galerie Langův dům zahájila v pátek vernisáží výstavu netradičních portrétů a dalších obrazů z dílny Jiřího Kuděly, odborného asistenta v ateliéru Malby 2 ostravské Fakulty umění. Lidé si tak mohou přijít prohlédnou část malířovy tvorby, ve které prezentuje zcela poprvé i dvě nová díla.
Dubí Vernisáž výstavy Jana Kotíka (4. 1. 1916 23. 3. 2002) ,,Plocha struktura, systém, množina“ v ateliéru fakulty umění a designu UJEP v Dubí byla plná hostů.
Tvrdonice /VINAŘI POD LUPOU/ - Tvrdonický vinař František Uher moc dobře ví, že dobré víno se dá udělat jen z dobrých hroznů. Pokazit se dá jenom ve sklepě.
Chodová Planá – Svíčky, vajíčka, výrobky z pedigu, košíky, obrázky, perníčky, korálky, pomlázky a mnoho dalšího si mohli lidé prohlédnout v chodovoplánském kultruním domě, kde se konala Velikonoční výstava ručních prací.
Příbram /ROZHOVOR/ – Podnikatel, spisovatel a fotograf Jindřich Vařeka mladší z Příbrami vstoupil do světa umění. Jeho poutavé snímky je možné obdivovat v pražské kavárně Platýz, kde ještě nedávno vystavovali malířka Berenika Saudková a fotograf Jan Saudek. Jindřich Vařeka odpovídal na otázky Příbramského deníku.
Náchod /FOTOGALERIE/ - Ve výstavní síni Regionálního muzea v Náchodě (na rohu Zámecké a Tyršovy ulice) se koná až do konce měsíce března výstava s názvem Riga a její secesní architektura.
Karlovy Vary /ROZHOVOR/ – V galerii SUPERMARKET WC můžete vidět výstavu vítězky třetího ročníku soutěže „Nenuď se, ukaž se“. Až do 30. března můžete v galerii v podchodu u dolního nádraží navštívit výstavu fotografky Karolíny Rusňákové. Ta se na výstavě prezentuje především svými černobílými autoportréty, které jsou nosnou částí její tvorby. Polovinu výstavy tvoří cyklus „Day of life“, mapující na 18 snímcích běžné životní situace jednoho dne. Další část výstavy zabírá neobvyklá instalace, kde jsou za starými okny s žaluziemi ukryty nostalgické výjevy z půd a zákoutí starých domů. Instalace je pojatá tak, aby evokovala prostředí, které tato mladá výtvarnice často zachycuje na svých fotografiích. Interaktivní je i magnetická tabule s nápisem „Slož si mě“, která vyzývá návštěvníky k sestavení puzzle s autorčinými autoportréty.
Praha - Obraz Josefa Lady Mikuláš, čert a anděl z roku 1944 se na dnešní aukci společnosti Dorotheum prodal za 850.000 korun. Více než dvakrát tak dílo překročilo vyvolávací cenu, která byla 400.000 korun. I s aukční přirážkou ve výši 20 procent nový majitel za obraz zaplatí přes milion korun.
Ostrava - Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje ve spolupráci s Adoolf Loos Apartement and Gallery další mimořádnou výstavu, která představí jedno z raných děl Františka Kupky Tvar modré z roku 1913, který je považován za jeden z nejvýznamnějších českých abstraktních obrazů. Výstava je jednou z posledních veřejných prezentací obrazu před jeho prodejem. Aukce díla se totiž uskuteční 18. dubna v Kaiserštejnském paláci v Praze. Vyvolávací cena obrazu je 45 milionů korun, odhadovaná cena je ještě o dvacet milionů vyšší.
Hradec Králové - Zahradní technika, sazenice, květiny, nábytek, šperky a modely mašinek i terénních aut a nákladních vozů. To vše je k vidění až do nedělní čtvrté hodiny odpolední v královéhradeckém Aldisu.