Známé i již téměř zapomenuté osobnosti českého divadelního umění připomíná do 30. září příštího roku v nové budově Národního muzea (NM) v Praze výstava Když hvězdy září. Nabízí šperky, oblečení a módní doplňky, ateliérové i divadelní fotografie, dokumenty i drobné artefakty z každodenního a uměleckého života představitelů tuzemské umělecké scény ze sbírek Divadelního oddělení NM. Ukazuje postavení herců ve společnosti za posledních přibližně 200 let, kdy zpočátku stáli na jejím okraji, aby se posléze stali populárními ikonami a byli, často proti své vůli, zapojeni do politických zápasů své doby.
Návštěvníci chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se mohou již pátým rokem těšit z vánočních betlémů, které tradičně v čase adventu a vánočních svátků zdobí nejstarší pravoslavný chrám v ČR.
Končí rok 2021 a je tedy příležitost ke zhodnocení činnosti Územního sdružení ČZS v Prostějově. Jako každý rok se naše činnost soustředila na dva typy akcí, jednak pro děti a mládež, a potom na činnost podporující a propagující práci základních organizací.
Srdečně vás zveme na výstavu s názvem Jak jsme si hráli, kterou jsme otevřeli 18. listopadu ve výstavní síni Muzea Nové Strašecí. K vidění bude až do 9. ledna 2022.
Třetí prosincový víkend nabídne vánoční zoo, sváteční procházku, koncerty Pokáče, výstavy s vánoční tématikou, loutkové divadlo, adventní prohlídku kláštera, můžete se vydat z Trutnova na Hrádeček nebo třeba k Mořské transgresi. Rozhodně také nezapomeňte na vánoční nadílku pro zvířátka na farmě Dubno. Přinášíme vám další nabídku tipů a doufáme, že si vyberete!
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký. Milí čtenáři, vzhledem ke stále měnící se situaci upozorňujeme, že za změnu programu neručíme. Pořádání akce bude závislé na aktuální epidemické situaci, proto sledujte web či sociální sítě pořadatelů.
O nadcházejícím víkendu příznivce galerií a muzeí potěší spoustu zajímavých expozic, milovníci zimních sportů uvítají spuštění lanovek na Dolní Moravě a v Orlických horách.
/FOTOGALERIE/ V hlavním sále poděbradského Polabského muzea byla otevřena výstava s názvem Andělé Aleše Slavíka. Část své tvorby zde představuje výtvarník a námořník z jihočeského Tábora.
Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. V našem víkendovém přehledu najdete tipy na události, on-line akce, procházky po kraji, čtenářské tipy i další nápady, jak si zpestřit volné dny.
O nadcházejícím víkendu příznivce umění potěší otevření nových výstav v Galerii moderního umění, milovníci zimních sportů uvítají spuštění lanovek ve Špindlerově Mlýně a v Orlických horách. Pro děti je připraveno Putování za Ježíškem. Nebudou chybět vánoční koncerty, expozice betlémů a podpořit můžete také muzejní virtuální adventní trhy.
V neděli 12. prosince se ve Veselí nad Lužnicí konala vernisáž výstavy Ivy Hüttnerové Nádech starých časů. Vánoční výstava grafik a obrazů trvá od 29. listopadu do 24. února a je prodejní. K dostání jsou na ní grafiky, knihy i kalendáře. Vstupné 20 Kč. Děkujeme Romanu Růžičkovi za příspěvek.
Výstava Pavla Korbičky s názvem Space of Perception prezentuje unikátní světelnou instalaci vytvořenou na míru výstavního prostoru olomoucké Telegraph Gallery. Výstava bude k vidění do 13. února příštího roku. Za fotoreportáž děkujeme kurátorovi expozice Mirovi Macíkovi.
Náhradní možnost prodeje zboží za zrušený adventní jarmark v jízdárně ve Světcích a za další zrušené vánoční trhy poskytla v Tachově Místní akční skupina Zlatá cesta regionálním výrobcům.
/FOTOGALERIE/ Tak trochu Popelkou ve stínu neratovského kostela Nanebevzetí Panny Marie byla donedávna hřbitovní kaple v jejím sousedství. Historie této stavby přitom sahá ještě hlouběji do minulosti. Už roku 1574 stával na jejím místě dřevěný kostelík. Později dostal kamennou podobu a dnešní kaple bývala jeho presbytářem. I ona se nyní dočkala proměny. Její obnova byla součástí přeshraničního projektu s názvem Víra bez hranic, který spojil dvě farnosti pod stejnou výzvou.
/FOTOGALERIE/ Na samé hranici Jičínska nedaleko Vysokého Veselí se v husté prosincové mlze schovávají Kozojedy. Za jasného počasí by jim dominoval unikátní dřevěný kostelík zasvěcený svatému Václavovi, v úterý odpoledne se ale schovává za mléčně bílým závojem. V předvánočním čase ale kroky návštěvníka směřují spíš do budovy bývalé základní školy, dnešního obecního úřadu. V jedné ze tříd totiž sídlí malované kouzlo. "Mám tu asi 210 betlémů, které jsem sám vystříhal, podlepil a sestavil. Ale figurky jsem ještě nespočítal," směje se člen pražského spolku betlémářů, který se rozhodl uspořádat v Kozojedech výstavu na záchranu kostela.
Zpříjemněte si předvánoční shon. Podívejte se na pár zajímavých tipů na další prosincový čtvrtek. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné odkládání či rušení akcí se může měnit z minuty na minutu.
Před 125 lety se narodil oceňovaný fotograf Josef Sudek, kterého pojilo přátelství s architektem Pražského hradu Ottou Rothmayerem. Oběma je věnována výstava Návštěva u pana kouzelníka.
/FOTOGALERIE/ K adventnímu pochutnání tradičně nepatří jen svařák a ujídání cukroví připravovaného na svátky. Poučení o tom, jak si život ve vánočním čase uměli osladit předkové, nabízejí středočeská muzea. Na předvánoční cestování za objevováním těchto pochoutek zve Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu.
Již skoro před dvěma lety, roce 2019, připravili v Muzeu řemesel v Letohradě nový výstavní prostor, kde následně umístili všechny historické betlémy, které sběratel a majitel muzea Pavel Tacl za 20 let pořádání Vánočních výstav posháněl. Přestože se vše včas podařilo dokončit, nemohla být expozice bohužel kvůli loňským vánočním covidovým opatřením otevřena. Pokud se letos dosavadní opatření nezpřísní, bude unikátní výstava od 18. prosince do konce roku otevřena.
Téměř po dvou letech je pro potěchu malých a velkých návštěvníků od soboty opět k vidění kompletní Rouhův velešínský betlém. A to na svém tradičním místě ve sklepení Kantůrkova domu v dolní části velešínského náměstí.
Krásné tradiční kroje představuje unikátní výstava multimediálního projektu Tradice v obrazech. Vidět ji můžete do konce letošního roku v prostorách Městského pivovaru v Domažlicích.
Žáci 3. C poprvé navštívili muzeum v Chomutově. Prohlédli si výstavu Odstíny gotiky. Paní průvodkyně velice poutavou a zajímavou formou dětem vysvětlila, jak se žilo v době gotiky. Ukázala vybavení prosté chaloupky, dílnu řezbáře a malíře, měšťanský dům a život pánů na hradech.
Je mi velkým potěšením vyhlásit vítězku Ceny veřejnosti prvního ročníku výstavy Insita Praha. Pro letošní rok se jí stává Sylva Prchlíková za obraz Růžový kopeček. Moc gratuluji a těším se na její ústřední obraz pro příští rok. Ať žije Insita Praha 2022!
Kouzlem blížících se Vánoc ožil od neděle 28. listopadu zámek Lešná u Valašského Meziříčí. Historické interiéry památky pod správou Muzea regionu Valašsko rozzářila tradiční výstava Vánoce na zámku, která potrvá do neděle 19. prosince. Z důvodu nových opatření vlády proti šíření COVID 19 se ale bohužel ruší oblíbené akce Nedělní adventní dílny a O Vánocích. Text a snímky zaslal Jiří Koňařík, kterému moc děkujeme.
V podkroví Knihovny Ignáta Herrmanna a Informačního centra Chotěboř mohou zájemci do 22. prosince navštívit prodejní výstavu obrazů paní Ivany Bachové s názvem Za řekou.
/FOTOGALERIE/ Příbramské betlémářství zaujímá v rámci českých zemí dominantní postavení jednak díky proslulému řezbářství betlémových figurek nebo jejich domácí výrobě z chlebového těsta. Rozsáhlá betlémská krajina vystupující nad ústřední scénou s narozením Ježíška je často tvořena důlními objekty povrchových pracovišť a doplněná také znázorněním podzemí.
Velice pěkné, nádherná výzdoba, příjemná paní průvodkyně, předvánoční atmosféra. Takto stručně a jasně shrnuli svůj zážitek z návštěvy expozice vánočních ozdob na zámku Lešná u Valašského Meziříčí Zdražilovi ze Starého Jičína. Podobných pochvalných vzkazů se v návštěvní knize za dobu trvání výstavy nazvané Vánoce na zámku sešla celá řada.
Po roční pauze se v Písku opět konala oblíbená adventní benefice, která podporuje vystavující zdravotní a sociální zařízení. Prodejní akce i přes letošní koronavirová opatření vydělala vystavujícím velmi pěknou sumu peněz – celkem 47 851 Kč.
Malířka Jaroslava Papežová z Klatov opět vystavuje, tentokrát ve výloze Barokní lékárny Jednorožec na náměstí v Klatovech, a témě je vánoční. Ale na obrazy, které k ní neodmyslitelně patří, se můžete podívat v prostorách banky.
Na konci listopadu skončila výstava Muzea Karlovy Vary, která byla věnována především téměř padesátileté loutkoherecké práci pro děti Loutkového divadla Antonína Neumayera. Toto divadlo tvořila čtveřice loutkohereček a kamarádek: Cilka Tajšlová, Maruška Šupková a Laděnka a Lidunka Berkovy.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Výstavu exotických pavouků, která se v roce 2011 konala na děčínské Střelnici, navštívilo mnoho příznivců. Podívejte se na zajímavé exempláře do bohaté galerie Deníku.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Šestice vánočních stromečků, na které s chutí a kreativitou vyrobily ozdoby děti z oseckých školek, škol, domu dětí, a hájské MŠ, vítaly v roce 2012 spolu s jesličkami a krásnými zvířátky ze sena návštěvníky ve vstupním areálu oseckého kláštera.
Velice pěkné, nádherná výzdoba, příjemná paní průvodkyně, předvánoční atmosféra. Takto stručně a jasně shrnuli svůj zážitek z návštěvy expozice vánočních ozdob na zámku Lešná u Valašského Meziříčí Zdražilovi ze Starého Jičína. Podobných pochvalných vzkazů se v návštěvní knize za dobu trvání výstavy nazvané Vánoce na zámku sešla celá řada.
Když se zajedete podívat na vánoční prodejní výstavu nazvanou Pohádkové vánoce do Jalubí nedaleko Buchlovic, ocitnete se opravdu jako v zimní pohádce. Můžete obdivovat postavy v životní velikosti z ruské pohádky Mrazík. Ožije před vámi Nastěnka choulící se pod zasněženým smrkem, bohatýr Ivánek, který ji nakonec vysvobodí, nehodná Marfuša se svým lízátkem, děd Mrazík s berlou Mrazilkou, baba Jaga se svým košťátkem nebo dědeček Hříbeček.
V minulých dnech se v ulicích v centru slezské metropole (Opavy) objevila nový výstava celkem sedmi soch. Připravila ji Opavská kulturní organizace (OKO) ve spolupráci se spolkem Umění ve městě z Českých Budějovic.
Vánoční výstavu připravila benešovská knihovna. V interiéru jsou k vidění rozmanité výrobky a vánoční dekorace. Prohlédnout si je možné také ze dřeva vyřezávaný mechanický betlém a další. Výstava je přístupná v otevírací době knihovny nebo po domluvě na telefonu 727 814 457.
Na tři desítky výtvarných děl v podobě obrazů, monotypů, grafik a dřevěných plastik, je od čtvrtku 9. prosince až do 8. března k vidění v uherskohradišťské Galerii s Andělem.
Vstupní hala Českého rozhlasu Plzeň právě hostí dvě výstavy. Ve skleněných vitrinách můžete vidět ručně vyráběné šperky od Jitky Nekolové a na panelech visí umělecké fotografie Jana Pakosty ze Skapců na Tachovsku
/FOTO/ Na výstavě v novoměstském Horáckém muzeu nemohli se svými výrobky chybět ani včelaři. Jejich nabídka byla ale letos o něco skromnější, než na jakou jsou návštěvníci vánoční přehlídky řemesel běžně zvyklí. „Musel jsem si na výstavu nějaké zboží odložit. Hlavně med. Už mám všechno pryč,“ říká Jiří Zavřel, včelař z Radešínské Svratky.
Když se zajedete podívat na vánoční prodejní výstavu nazvanou Pohádkové vánoce do Jalubí na Uherskohradišťsku, ocitnete se opravdu jako v zimní pohádce. Můžete obdivovat postavy v životní velikosti z ruské pohádky Mrazík. Za snímky a text děkujeme Jarmile Vráblové.
Pokud si chcete navodit tu správnou vánoční pohodu, určitě si nenechte ujít současnou výstavu betlémů v Suchardově domě v Nové Pace. Nabízí nejen přehlídku ručně vyrobených dřevěných betlémů, ale i inspiraci pro zdobení vánočních stromků z firmy HAN design Jičín. Něžnou krásu prezentují také paličkované krajky Blanky Křížkové z nedalekého Bělohradu, skleněné plastiky Jiřiny Tauchmanové i skleněné betlémy a postavičky z firmy Urbanglass u Turnova.
Je to přesně rok, kdy se výroba ozdob ze skleněných perliček dostala na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Unikátní díla sklářské firmy Rautis z Poniklé na Semilsku jsou v těchto dnech k vidění na výstavě v Městském muzeu v Mimoni.
/FOTO, VIDEO/ Třebechovice pod Orebem se mohou pyšnit největším muzeem betlémů v Evropě. Městské muzeum disponuje sbírkou 550 různých betlémů, ale jeho největší perlou je bezpochyby Proboštův betlém, který je jediným v zemi, který je národní kulturní památkou. K betlémům z tradičních materiálů nově přibude i ten vyrobený pomocí 3D tisku.