Skvosty českého i světového výtvarného umění jsou nyní k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Vedle obrazů Marca Chagalla či Joana Miró jsou vystaveny i díla Jana Zrzavého, Františka Kupky či Joži Uprky. Tvorba těchto autorů, kdy jsou jejich plátna prodávána za horentní sumy, však v případě Hradce mají jednu malou skvrnu na kráse. Ve všech případech se jedná o falza či padělky.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký.
Divadlo Drak otevřelo vernisáží v úterý 5. října novou rodinnou interaktivní expozici s názvem Továrna na utopii. Výstava věnovaná utopickým motivům v díle Karla Čapka volně navazuje na autorskou inscenaci R.U.R 2.0, která vznikla u příležitosti stoletého výročí uvedení legendárního Čapkova dramatu R.U.R. právě v Hradci Králové. Expozice vychází z děl Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, R.U.R. a Věc Makropulos.
Nová publikace, výstavy nebo třeba Koncert mezi auty – to vše jsou aktivity, které Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě přichystalo k připomenutí data svého vzniku. Významné jubileum, 110 let, slaví tento rok i Městské muzeum v Žamberku.
Ukázky práce s koňmi, dřevorubecká show, beseda s lesníky, fotografická výstava, komentovaná prohlídka expozice Les pramenů i živá hudba v podání kapely Markazíni – to vše čeká na návštěvníky Lesnického dne na zámku Ohrada v sobotu 9. října od 9 do 17 hodin. Program přiblíží každodenní práci lesníků a jejich snahu udržovat, zvelebovat a chránit lesy.
Krušnohorské Barborky navázaly na více než pět set let starý odkaz. Nejkrásnější krajky od nich i dalších krajkářek z kraje budou zanedlouho k vidění na výstavě v muzeu v Teplicích.
Krušnohorské Barborky navázaly na více než pět set let starý odkaz. Nejkrásnější krajky od nich i dalších krajkářek z kraje budou zanedlouho k vidění na výstavě v muzeu v Teplicích.
Festival KOMA v prostorách brněnské Káznice prezentuje to nejlepší, co za uplynulý rok uzrálo na domácí i zahraniční scéně v oblasti nezávislého, uměleckého komiksu a ilustrace. Od 7. do 10. října se koná sedmý ročník festivalu, který kromě výstav nabídne i přednášky, workshopy, koncerty a živé benefiční malování. Tématem letošního ročníku je UPGRADE jako technologická, myšlenková i kulturní inovace. děkujeme pořadatelům za pěknou pozvánku.
Vernisáží zahájili v sobotu 2. října poslední letošní výstavu kresleného humoru v Ratajích nad Sázavou v Galerii Chodba. Hlavním aktérem byl Igor Ševčík, československý filmař, výtvarník, scénograf a v jedné osobě také velký rybář. Vše, kromě rybaření, dělal převážně v Československu. Jen za rybami jezdil třeba až do Mongolska. Bohužel, Igor celou akci ke svým sedmdesátým narozeninám mohl sledovat již jen od nebeskýho báru. Podle počasí, které jistě zařídil u svatého Petra, se mu vernisáž líbila.
Malíř a ilustrátor Jan Kobylák, původně z Kolína, většinu svého života prožil v Praze. V současnosti téměř dva roky žije v Berouně, kde se stejně pilně jako v minulých letech věnuje malování oblíbených brouků. Vernisáž v Holandském domě zahájila v pondělí 4. října výstavu jeho děl.
Počasí není tak příjemně slunečné jako ještě před několika dny, ale nezoufejte, můžete se jít "schovat" na nějakou zajímavou akci. Podívejte se níže na pár dnešních tipů.
Výtvarná výzva je až do jara příštího roku otevřená všem žákům základních škol. Regionální muzeum výzvu vyhlásilo v rámci doprovodného programu výstavy Žiju v první republice, která právě probíhá v Křížově vile v Žatci. Přihlášená výtvarná díla proto musí k prvorepublikové době nějakým způsobem odkazovat.
V šedesátých letech pomáhal znovu vystavět rozbombardovaný Londýn, viděl krásy světa a s láskou kreslil Starou Prahu. Už padesát let ale téměř natrvalo sídlí na Tužíně u Radimi na Jičínsku. Architekt a umělec Zdeněk Šindlar má v rukávu historky, které mu mnozí závidí a někteří nevěří, vypráví je ale s rozumem a pokorou sobě vlastní. Ve svých 82 letech se rozhodl uspořádat další výstavu svých kreseb, tentokrát v Hradci Králové. "Bude ale poslední. Takové moje rozloučení s uměním," říká.
Jihočeský kraj se připojuje k oslavám stých narozenin Českého volejbalového svazu. Jihočeský předseda Tomáš Kratochvíl doplňuje: "Budeme rádi, když si fanoušci volejbalu udělají chvíli a navštíví tématickou výstavu, která vznikla právě v rámci oslav stých narozenin českého volejbalu," uvedl pro Deník.
Chovatelé a všichni milovníci králíků i exotických ptáků se mohou těšit na polovinu října. Ve Vyškově se totiž koná Okresní výstava králíků, holubů, drůbeže.
Na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji pod heslem „Connecting Minds, Creating the Future“ nechybí ani Karlovarský kraj. Výstava byla kvůli covidu odložena o rok a začala s prvním říjnem, skončí na konci března 2022.
Knihy, knižní kulturu a vše, co k ní patří, nabídne Knižní veletrh pořádaný v rámci XXV. ročníku Týdne knihoven, který se uskuteční ve středu 6. října od 9.00 do 17.00 hodin ve dvoraně budovy A Univerzity Hradec Králové v Hradecké ulici. Tematicky se zaměří na historii.
V úterý 5. října proběhne od 17 hodin v tropické zahradě libereckého Centra Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. K vidění bude soubor fotek Jizerských hor vybraných odbornou porotou ze soutěžních snímků, které zaslali účastníci stejnojmenné fotosoutěže.
V úterý 5. října proběhne od 17 hodin v tropické zahradě libereckého Centra Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. K vidění bude soubor fotek Jizerských hor vybraných odbornou porotou ze soutěžních snímků, které zaslali účastníci stejnojmenné fotosoutěže.
/FOTOGALERIE/ Stromy v Kozím rohu nedaleko školy v Čisté v Tyršově ulici ozdobilo čtrnáct panelů, které jsou součástí výstavy Život v bavlně. Ta je zde k vidění od 2. do 9. října a je volně přístupná pro děti i širokou veřejnost. Jejím tématem jsou důstojné podmínky práce. Expozice poukazuje na pěstování bavlny v Indii.
/FOTO/ Děti a babičky a dědečkové. Dvě generace, které dělí roky a životní zkušenosti. Právě oni stáli modelem žďárskému fotografovi Milanu Šustrovi. Vznikl tak nový fotografický komplet, který navazuje na výstavu Souznění. Ta před pár lety „procestovala“ celou Vysočinu.
/FOTOGALERIE/ V rámci projektového dne Poznáváme Kutnou Horu se třídy 2. stupně Základní školy T. G. Masaryka vydaly do ulic Kutné Hory, Sedlce a Malína, aby získaly nové vědomosti a poznatky o našem městě jak z oblasti historie, tak z oblasti architektury i literatury.
/FOTOGALERIE/ Výstaviště v Lysé nad Labem ožije od čtvrtka 7. října trojicí akcí, které každoročně přilákají více než 20 tisíc návštěvníků. Příchozí se mohou do neděle těšit na výstavy Podzimní zemědělec, Náš chov a sobotní Středočeské dožínky.
/FOTOGALERIE/ Sto padesát let od založení si připomnělo příbramské gymnázium. Přesněji – škola v ulici Legionářů. Téma místního gymnázia – či gymnázií – je v Příbrami citlivé v souvislosti s krajským projektem optimalizace středního školství. V březnu středočeští zastupitelé schválili, a to navzdory hlasitým protestům veřejnosti, záměr sloučit dvě příbramská gymnázia – připojení Gymnázia pod Svatou Horou právě k nástupnické škole v ulici Legionářů.
Až do prosince si budou moci všichni fanoušci dobříšského fotbalu prohlížet výstavu na Mírovém náměstí. Je v ní mapováno 99 let místní kopané a vše vyvrcholí v květnu příštího roku, kdy se bude slavit jubilejní 100. výročí velkolepým utkáním místního klubu.
V tělocvičně SOŠ Dvořákova se už podruhé sešli pěstitelé a zpracovatelé zemědělských produktů znojemského regionu, aby zde ukázali své výpěstky a výrobky. Ústředním motivem letošního ročníku této výstavy bylo „Potravinou ke zdraví“, což korespondovalo s myšlenkou OSN, která rok 2021 vyhlásila Mezinárodním rokem ovoce a zeleniny. Návštěvníci si tak nejenom prohlédli vystavenou zeleninu a ovoce, ale také zjistili, jaký je význam máku, cibule a česneku nebo jablek v lidském jídelníčku. Pod rukama žáků a pedagogů školy tak vyrostl „Piknik plný vitamínů“ (slogan, který vymysleli žáci 3. ročníku boru Agropodnikání).
Letošní třetí ročník soutěžní výstavy ovoce, zeleniny, květin a medu, který se konal o víkendu 1. a 2. října, ocenili nejen milovníci zahradničení, ale všichni, kteří se sjeli podívat ze širokého okolí.
V pátek byla zahájena výstava o skautovi, trampovi a vodákovi Leopoldovi Sekerovi. Podívejte se, jak se vydařila vernisáž. Děkujeme Miroslavovi Bžochovi za příspěvek.
Ostrovští zahrádkáři uspořádali ve dnech 25. a 26. září výstavu ovoce, zeleniny, brambor a květin. Tu si nenechal ujít ani náš čtenář,pan Kuchař, kterému děkujeme za dnešní příspěvek.
Na čem záleží. Tak se jmenuje nová výstava, která se od pondělí 4. října koná v orlovském domě kultury. Výstava je to svým způsobem jedinečná a zajímavá, mapuje 100 let od začátku působení organizace YMCA v někdejším Československu a toto je její část, kterou připravila YMCA z Orlové.
Sobotní ráno je pro obyvatele Bohdalova na Žďársku trochu jiné. Parkující auta postupně zaplní zhruba půlku obce, na Krajskou výstavu králíků, drůbeže, holubů, ovcí, koz, okrasného ptactva a dalších druhů drobných a hospodářských zvířat totiž přijíždí lidé z široka daleka.
Do Lysé nad Labem na nejstarší středoevropskou výstavy koní zavítala Marie Nezbedová z Vyškova. Společně s ostatními příznivci jezdeckého sportu, vozatajství a drezury si užila pestrý program i krásu koní. Děkujeme za povedené snímky i působivé ohlédnutí.
/FOTOGALERIE/ Užít si to. To je hlavní krédo nové půlroční výstavy Večerníček a království pohádek, která tento víkend začala v Dolních Vítkovicích v Ostravě. A tím je myšleno nejen koukat, ale zejména zkoušet. Svět techniky se tu na následujícího půl roku proměnil v místo, kde ani nemusíte otočit kouzelným prstenem, přesto se vašim dětem rozzáří oči.
/FOTOGALERIE/ Užít si to. To je hlavní krédo nové půlroční výstavy Večerníček a království pohádek, která tento víkend začala v Dolních Vítkovicích v Ostravě. A tím je myšleno nejen koukat, ale zejména zkoušet. Svět techniky se tu na následujícího půl roku proměnil v místo, kde ani nemusíte otočit kouzelným prstenem, přesto se vašim dětem rozzáří oči.
Jízdy historických vlaků, výstava o historii železnice, přehlídka lokomotiv nebo osobní vůz prezidenta Edvarda Beneše. To vše si užili návštěvníci sobotní akce Tábor s párou, která byla oslavou 150. výročí tratě Vídeň - Tábor - Praha.
Přibližně 250 druhů hub mohou vidět návštěvníci výstavy hub, která se o víkendu koná v sídle Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v Mariánských Lázních.
Základní organizace ČZS Machová uspořádala ve spolupráci s Ú.S ČZS Zlín ve dnech 25. – 26. září 2021 Okresní výstavu ovoce a zeleniny. Výstavy se aktivně zúčastnily i další organizace zahrádkářů z Malenovic, Tlumačova, Míškovic a Talašovo zahradnictví Tlumačov. Nejvíce vzorků dodali lidé ze zahrad v Machové.
Na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře je od září k vidění panelová výstava s názvem 770 let města Příbora, která poukazuje na některé významné oblasti z historie tohoto města. A k vidění by měla být minimálně do poloviny listopadu.
/FOTOGALERIE/ Po 20 letech změnilo působiště pardubické Divadlo Exil. Tradiční amatérský soubor se z Havlíčkovy ulice přestěhoval do suterénu Machoňovy pasáže.
/FOTO/ V Oblastní galerii Liberec potrvá až do 2. ledna příštího roku nová výstava, která se zabývá vizuálními projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích. Nová expozice ukazuje, jak křehké jsou hranice mezi zdánlivě nevinnými předsudky vůči Židům a jejich vydělování ze společnosti a domněle humornou stereotypizací a nebezpečnou nenávistí.
Maluje už od patnácti let a lásku k umění získal přes četbu biografie Vincenta van Gogha. Malíř Jakub Lustig v pátek 1. října představil výstavu svého díla v jičínské kavárně Amos.
Sochy, kresby, digitální tisky i umělecké knižní vazby. To vše si mohou zájemci prohlédnout na dvou nových výstavách, které připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). První expozice představuje díla ostravské výtvarnice Elišky Čabalové, druhá připomíná tvorbu významného českého sochaře Ladislava Zívra. Obě výstavy budou v ostravském Domě umění k vidění minimálně do konce října.
/FOTOGALERIE/ Nová publikace, výstavy nebo třeba koncert mezi auty – to vše jsou aktivity, které Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě přichystalo k připomenutí data svého vzniku. Představí tak návštěvníkům nejen významné exponáty ze svého depozitáře, ale také město jako kulturní, politické i vojenské centrum.
/VIDEO/ Co umělec, to jiný umělecký přístup. A některé tyto přístupy pak, postaveny vedle sebe, mohou působit velmi kontrastně. Podobný dojem může mít návštěvník aktuální výstavy Petra a Venduly Císařovských v rakovnické Rabasově galerii.
Krajská výstava králíků, drůbeže, holubů, ovcí, koz, okrasného ptactva a dalších druhů drobných a hospodářských zvířat se bude o víkendu konat v Bohdalově na Žďársku.
Hold písničkáři a básníku Karlu Krylovi (1944-1994) chce svými obrazy složit výtvarník Jiří Dratva na výstavě, která se uskuteční od 1. října, v dnes již tak trochu zapomenutém, nicméně legendárním ostravském baru Waldemar.
Dlouholetou tradici má v Myslívě gastronomická výstava a soutěž Ex Myslív, která se pyšní vždy velkou účastí z řad hospodyněk i návštěvníků. Letos půjde již o 27. ročník.
Klub chovatelů pudlů zve všechny příznivce tohoto ušlechtilého plemena do malebné obce Svitávka, kde se v sobotu 2.10.2021 uskuteční Speciální výstava pudlů, pořádaná u příležitosti konání vrcholné akce kynologického světa, Světové výstavy psů 2021 v Brně. Děkujeme paní Krejčí za dnešní příspěvek.
Jízdy historických vlaků, výstava o historii železnice, přehlídka lokomotiv nebo osobní vůz prezidenta Edvarda Beneše. Na to vše se mohou těšit návštěvníci sobotní akce „Tábor s párou“. Ta bude oslavou 150. výročí tratě Vídeň – Tábor – Praha.