Branka u Opavy, Ostrava – Povoláním pedagog a duší umělec. Rostislav Herrmann je muž více talentů. Přesvědčit se o tom mohou od tohoto týdne rovněž návštěvníci Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, kde se bude v místní galerii Mira konat výstava autorových výtvarných prací.
Bruntál, Krnov /POZNÁMKA/ - Zdenek Svánovský svou zálibu v cestování a fotografování koncem ledna představí v krnovské čajovně Ninive společně s kamarádem Václavem Müllerem z Opavy.
Blansko - Ve výstavní síni městské knihovny Blansko visí v těchto dnech akvarely Tomáše Baránka. Ten na papír přenesl kromě několika portrétů také krajinu Šošůvky a jejího okolí, kde žije.
Žďársko – Ve většině muzeí měst žďárského okresu zaznamenávají za loňský rok nárůst počtu návštěvníků. Málokde se ale těmto zařízením daří tak, jak tomu bylo loni ve Žďáře. Tam totiž meziročně stoupla návštěvnost o zhruba 1 500 osob.
Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Padesát let své tvorby na pozvánkách či přáních představil malíř jižní Moravy Antonín Vojtek. A rovnou na dvanáctihodinové vernisáži.
Barchov – Rekonstrukce zdejšího zchátralého zámku, s jejímž postupem se mohla při podzimním dnu otevřených dveří seznámit i veřejnost, zdárně pokračuje.
Jeseník – Legendární stavebnice Merkur bude hrát ústřední roli na výstavě Dírkatý zázrak, kterou v úterý 11. ledna otevírá Vlastivědné muzeum Jesenicka. Ve výstavním sále muzea budou k vidění budovy, stroje, vláčky a řada dalších exponátů, které z kovové stavebnice sestavil sběratel Jiří Mládek.
Opava - Uplynulý rok se pro nejstarší české muzeum nesl v duchu oprav a rekonstrukcí budov, více než třiceti výstav a zisku pětiletého vědeckého a výzkumného grantu ve výši přes 21 milionů korun.
Liberec /FOTOGALERIE/ - Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě slaví 20 let od svého založení. Výstava, která na oslavu tohoto výročí, navštívila například i Oxford, bude od 11. 1. vystavena také v Galerii U Rytíře.
Liberec - Galerie Fakulty umění a architektury liberecké univerzity, kterou vede sochař Jan Stolín, představuje svou první výstavou v letošním roce práci Ondřeje Ševčíka. Výstava nese název Masterplan a její vernisáž se uskuteční 11. ledna v 18.00 hodin v prostoru galerie.
Pardubice – V pondělí se uskuteční další setkání spolupracovníků operace Silver A, členů jejich rodin a všech, kteří byli na této významné odbojové akci účastni.
Jablonec n. N. - Od 11. ledna do 7. února: Městské divadlo Jablonec: v době představení Bitva na Tursku – Jiří Pobříslo. Výstava přestavuje kresby inspirované stejnojmennou písní Oldřicha Janoty.
Mikulov – Galerie Efram v Mikulově se stane centrem neprofesionálních výtvarníků. Už počtvrté se tam totiž uskuteční výstava s názvem Made in Mikulov. Kdo na ni chce představit svou tvorbu, má nejvyšší čas se přihlásit.
Tlumačov – Výstava prací výtvarné soutěže Cirkus bude od čtvrtka 13. ledna k vidění v tlumačovském Kulturním a informačním centru. Navštívit ji můžete každý pracovní den mezi 8. a 16. hodinou.
Brno /FOTOGALERIE/ - Autogramiáda fotografky Sáry Saudkové zahájila výstavu Život na druhou v brněnském nákupním centru Vaňkovka. Podepisovala stejnojmenné kalendáře. Ty vydala ve spolupráci se společností Lymfom Help, která pomáhá lidem s rakovinou.
Klobouky u Brna /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Zahrádkáři z Klobouk oslavili Tři krále koštem mladých vín. Na premiérovou akci dodali tamní vinaři 280 vzorků vín.
Prostějov – Dokonalý přehled o celoživotním grafickém díle Josefa Istlera můžete získat v prostějovské Duze. Výstava výtvarníka, který byl nazýván posledním mohykánem českého surrealismu, představuje ve Školní ulici kompletní kolekci jeho prací. K vidění je jich několik desítek.
Vodňany -Městské muzeum a galerie ve Vodňanech připravilo ve spolupráci se ZŠ Bavorovskou a ZŠ Alešovou projekt Výchova ke kulturněhistorickému dědictví.
Sokolov – Zájemci z řad občanů mají jedinečnou možnost vidět zdejší vilovou architekturu zastoupenou v četných variacích a různorodých stylových formách.
Hluk /FOTOGALERIE/ – Kolem 1500 lidí, se přišlo podívat na 400 šampionů z řad poštovních holubů, kteří se 7. a 8. ledna doslova slétli ze všech koutů naší země do sportovní haly v Hluku, kde se konala jejich celostátní výstava.
Ostrava /FOTOGALERIE/ – Celkem 370 koček čtyřiadvaceti plemen přivezli chovatelé z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska na Mezinárodní prodejní výstavu v areálu ostravského výstaviště Černá louka.
Ostrava /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Celkem 370 koček přivezli chovatelé druhý lednový víkend na mezinárodní prodejní výstavu do Ostravy. Tu uspořádala základní organizace svazu chovatelů 1. Slezská kočičí.
Uherský Ostroh /FOTOGALERIE/ – Šestnácti velkoformátovým obrazům dětí patří letošní první výstava na zámku v Uherském Ostrohu. Až do 18. ledna tam zájemci mohou obdivovat práce školáků ve věku od 6 do 18 let, představujících svůj umělecký náhled na témata kamarádství, přátelství a lásky.
Břeclav /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Tolik rybářů pohromadě se hned tak nevidí. V břeclavském kulturním domě nebylo v sobotu chvílemi k hnutí. To vše kvůli kaprům na akci, kterou má na svědomí Český kaprařský spolek. V Břeclavi ji zorganizoval už počtvrté. A vyznavači Petrova cechu byli ve svém živlu.
Brno - Jako kapky dopadající na parapet. Tak zpívají dešťové hole, které spolu s přáteli brněnského HapAteliéru vytváří Jan Ketman. Do objevování světa netradičních uměleckých děl se pustil až po sedmdesátce, přestože téměř vůbec nevidí. A nebo právě proto.
Žitava – Tradiční novoroční vítání nového roku se letos uskuteční ve středu 12. ledna od 14 do 16 hodin ve velkém sále žitavské radnice. Akci pořádá Euroregion Nisa a jejími hlavními aktéry bude sto dětí z českého Hrádku nad Nisou, polské Bogatynie a německého Zittau.
Hodonínsko /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V literatuře se objevuje nejčastěji titulatura Marie Terezie jako císařovny. Jenže skutečnost byla o poznání složitější. Sama Marie Terezie byla nejstarší dcerou císaře Karla VI., a tudíž měla již od svého narození titul arcivévodkyně rakouské.
Opava – Statutární město Opava má se Slezským zemským muzeem podepsáno memorandum o spolupráci. Dokument nastiňuje její hlavní témata, o kterých ve čtvrtek jednal ředitel muzea Antonín Šimčík s novým primátorem Zdeňkem Jiráskem.
Zlín – Není návratu. Výstavu maleb, koláží a digitálních tisků s tímto názvem budete moci zhlédnout ve zlínské galerii Kabinet T do 21. ledna. Její slavnostní zahájení proběhlo na konci listopadu.
Luhačovice – Novou výstavu s názvem Hračky 20. století připravila pro své návštěvníky galerie Městského domu kultury Elektra v Luhačovicích. V lázeňském městě byla zpřístupněna ve středu a zhlédnout ji tam můžete až do pátku 28. ledna.
Olomouc - Zástupy psích krasavců obsadily v pátek olomoucké výstaviště Flora. Až do neděle se tam koná Hanácká výstava psů, v pavilonech se představí přes tři tisíce čtyřnohých modelů a více než dvě stovky plemen.