Břeclav - Pracovní týden končí a nabízí se čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní či počítačové obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika.
Opava – Nezasvěceným jméno Petr Comestor, přezdívaný v dnešní době též jako Otec Tří králů, asi mnoho neříká, avšak ve skutečnosti jde o jednu z nejvýznamnějších postav evropské, potažmo světové, historie.
Brno – Factory Fashion Market neboli výstavu módy a designu hostí od pátku do neděle Stadion v Kounicově ulici. Čeští návrháři a designéři se tak setkají podruhé, aby svou tvorbu představili přímo zákazníkům.
Konice /FOTO/ – Kopii takzvané Ďáblovy bible, mají lidé možnost vidět na zámku v Konici. „Výstava v galerii začala v pátek a potrvá až do devětadvacátého listopadu,“ vzkazuje šéf městského kulturního střediska Jiří Palán.
Hranice- V pátek v podvečer byla vernisáží v Hranicích v Galerii M+M zahájena tradiční výstava betlémů. Jako každoročně i letos je možné ve třech místnostech vidět krásná díla jednotlivců i skupin.
Lysá nad Labem - Formule, soutěžní automobilové i motocyklové speciály a pochopitelně k tomu neodmyslitelně patřící krásné dívky. To vše a mnoho dalšího láká k návštěvě výstavy Kola 2010, která se koná během tohoto víkendu na Výstavišti v Lysé nad Labem.
Klenčí pod Čerchovem /FOTO, VIDEO/ – Ještě tento víkend mají od 14 do 16 hodin poslední možnost ti, kteří chtějí navštívit výstavu klenečské Aleny Poulové v historických prostorách tamní Staré pošty.
Benešov – Šest šikovných třeťaček a stejný počet odvážných modelek včera dopoledne soutěžilo ve školní kvalifikaci na 11. mezinárodní přehlídku dovednosti kadeřnic a kosmetiček ze středních škol i odborných učilišť Kalibr Cup, jež se uskuteční 10. února v Lanškrouně.
Liberecký kraj - Jan Pikous starší vystavoval společně se svými třemi syny v liberecké Galerii U Rytíře. Jejich výstava skončila 18. listopadu. A já se chtěl zeptat na mnoho věcí, na vše zde není místo.
Plzeň - Pestrobarevné obrazy místo prázdné šedivé stěny mohou teď spatřit kolemjdoucí v jedné z výloh v plzeňské Solní ulici. Vznikl tady totiž první výstavní prostor v rámci projektu Street Gallery.
Třebíčsko - Jedním z hlavních kulturních taháků přicházejícího víkendu bude jistě koncert rockové legendy Nazareth, ale zajímavých akcí bude na Třebíčsku více.
Znojemsko - Předvánoční čas se ponese ve znamení tradičních akcí. V Jevišovicích třeba budou pouštět lampiony s dopisy, v Miroslavi se v pondělí rozsvítí vánoční strom.
Prostějovsko - Je tu víkend a s ním celá řada kulturních i sportovních akcí. V našem přehledu najdete výběr těch nejzajímavějších. Podívejte se, třeba se právě vám trefíme do noty. V pozvánkách najdete akce všeho druhu. Zajímavý jistě bude Hanácký skřivan v Národním domě v Prostějově, Ples v opeře ve Vrahovicích nebo šachový turnaj v Hospodě U Kamzíka. Vyrazit můžete ale i někam do klubů. Úplně dole na vás potom čeká odkaz Kam za sportem.
Bařice - Hodiny práce po tři páteční odpoledne zasvětily děti v Bařicích výrobě napodobeniny bařického obecního znaku. Ten je nyní vystaven v budově obecního úřadu a možná dokonce poputuje i na výstavu.
Olomouc – Koncert s působivou atmosférou si mohou vychutnat všichni ti, kteří v sobotu 20.listopadu zavítají do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.
Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ - Vánoce jsou za dveřmi a v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v čtvrtek 18. listopadu v této souvislosti slavnostně zahájili výstavu Skleněné vánoční ozdoby.
Hustopeče – V renesančních prostorách Městského muzea a galerie v Hustopečích jsou v těchto dnech k vidění díla výtvarné skupiny Alfons, která v tomto období vystavuje v domovském městě pravidelně.
Turnov – Populární smíšený pěvecký sbor, který za svého třiadvacetiletého trvání úspěšně reprezentoval město v jedenácti zemích, má letos před závěrem roku opět napilno.
Vizovice – Zásadní a velmi cenný objev ve svých malířských sbírkách oznámil státní zámek ve Vizovicích na Zlínsku. Při konzervaci obrazu Latona a sedláci, který byl dosud připisován malíři Karlu Lothovi, odborníci našli novou signaturu - podle ní obraz ve skutečnosti namaloval janovský malíř ze 17. století Stephano Magnasco, otec proslulého malíře Alessandra Magnasca. Vyplývá to z webových stránek zámku.
Rychvald - Rodák Přemysl Pastucha vystavuje ve foyeru Kulturního domu v Rychvaldě své obrazy. Vernisáž proběhla minulý týden ve čtvrtek, přesně v den autorových pětapadesátých narozenin, který v rodném městě vystavuje po jedenácti letech.
Ratíškovice – Houby stále rostou, ale ratíškovičtí houbaři už symbolicky zamkli les. Raději jen na jeden západ, aby zimní druhy hub nemuseli lézt „přes zeď“.
Uherské Hradiště – Exkluzivní akce, filmovou a fotografickou soutěž, výstavy či promítání pro školy nabídne ekologický festival Týká se to také tebe (TSTTT). Ten je pravidelnou podzimní stálicí v nabídce hradišťských kulturních programů. Letos se koná od pondělí 22. do 28. listopadu.