Mosteckou krajinu plnou průmyslu uvidí v Holandsku
Most /OD SOUSEDŮ/ - V partnerském městě se uskuteční výstava Fabrica Bohemica.
Most /OD SOUSEDŮ/ - V partnerském městě se uskuteční výstava Fabrica Bohemica.
Plzeňsko – Na výstavě v Domě historie Přešticka mohli lidé sledovat i zdobení kraslic Jaroslavy Němečkové.
Uherské Hradiště – Téměř sto šedesát kilogramů těžký, sto padesát centimetrů dlouhý, sedmdesát centimetrů široký a pětašedesát sentimentů vysoký beránek byl hlavním aktérem nedělního Velikonočního putování uherskohradišťskou Vinohradskou ulicí.
Hradec Králové - Od pátku až do neděle můžete na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové poznat Velikonoce na statku.
Vlčnov /FOTOGALERIE/ – Na 350 vzorků vín s výrazným zastoupením těch s vysokým přívlastkem, měli možnost v neděli 4. dubna ochutnat návštěvníci 37. ročníku výstavy vín ve Vlčnově.
Buchlov /FOTOGALERIE, VIDEO, AKTUALIZOVÁNO/ – Slunečné počasí, které panovalo o první dubnové neděli, přilákalo stovky lidí na hrad Buchlov, jež ožil velikonočním programem.
Uherské Hradiště /ROZŠÍŘENÁ FOTOGALERIE/ – Téměř sto šedesát kilogramů těžký, sto padesát centimetrů dlouhý, sedmdesát centimetrů široký a pětašedesát sentimentů vysoký beránek byl hlavním aktérem nedělního Velikonočního putování uherskohradišťskou Vinohradskou ulicí.
Pavlov /FOTOGALERIE/ - Milovníci vína z celé republiky zaplnili v sobotu pavlovský kulturní dům. A díky slunečnému počasí stály davy dokonce i venku před ním. Všechny přilákala jubilejní třicátá výstava vín, kterou uspořádal tamní spolek vinařů Vinitores Palaviensis.
Žinkovy – V maskáčové bundě a s fotoaparátem v rukou je nejčastěji vidět Bohumil Mášek z jihoplzeňských Žinkov.
Milevsko /FOTOGALERIE/- Velikonoční jarmark přilákal pět stovek lidí.
Znojemsko – Nové výstavy, expozice či prodloužené trasy přichystali na letošní sezonu správci hradů a zámků na Znojemsku. Většina historických objektů se otevřela první dubnový víkend.
Mohelnice /CERTIFIKÁT/ - Mohelnice má na kontě nový rekord, kterým se zapíše do České knihy rekordů vydávané agenturou Dobrý den v Pelhřimově. Má hodnotu 1417 kraslic zdobených krajkou a vystavených na jednom místě.
Praha - Výstavu patnácti šachových souprav navržených předními světovými umělci včetně Damiena Hirsta na oslavu této hry a jejího neutuchajícího významu pro tvůrčí umění uvádí Centrum současného umění DOX spolu s londýnskou společností RS&A Ltd, která se zabývá produkováním novátorských projektů se současnými umělci. Expozice je ke spatření od 1. dubna do 28. června.
Šatov /FOTOGALERIE/ – Ještě do šesti hodin večer mohou dnes návštěvníci ochutnat vzorky na největší výstavě vín na Znojemsku. Mezi téměř devíti sty čtyřiceti víny najdou i Sauvignon, výběr z bobulí ze Znovínu Znojmo, který získal hlavní cenu Erb pánů ze Šatova, nebo Šampiona výstavy, kterým se letos stal rovněž Sauvignon, pozdní sběr od Lubomíra Miko z Bantic.
Nová Paka – Na Zelený čtvrtek byla zahájena v novopackém Suchardově domě letošní výstavní sezóna. Uvedla ji výstava k 90 letům novopackého skautingu.
Ostrov - Výstava v Ostrově bude doplněna několika exponáty z hornického prostředí, které zapůjčilo Sokolovské muzeum
Prostějov /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Před deseti lety, přesně 2. dubna 2000 vypukl v Prostějově největší požár, jaký současníci vůbec pamatují. Hořel tehdy sklad Zemědělského zásobování ZNZ v Mlýnské ulici. Budova mezi lidmi známější jako Moragro, dlouhá léta sloužila jako prostějovská sladovna. Po vyhoření se pro ni díky specifické siluetě vžilo ještě příhodnější pojmenování: prostějovský hrad. Právě tak se jmenuje i nová výstava fotografií Petra Sládka. Ovšem nejen jich. Vernisáž proběhne v Galerii u Hanáka v prostějovské Školní ulici pět dní po desátém výročí požáru, tedy 9. dubna 2010 od 17 hodin.
Vacenovice /FOTOGALERIE/ – Marie Stuartovna, Maxmilián a Perchta z Pernštejna nebo Ludvík XIV. Jak chodily tyto osobnosti historie ustrojené? To se snaží napovědět výstava Starý svět, která ve vacenovickém muzeu ukazuje kostýmy od dob gotiky po empír, a to jak šlechty a aristokracie tak i obyčejného lidu.
Sedlčany - Sedlčanská Městská knihovna se svým letošním projektem Lukášek připojila k Chartě Země. Ta vznikla jako široká iniciativa lidí ze všech kontinentů a organizací UNESCO byla přijata a vyhlášena v roce 2000. Tuto společnou úmluvu mohou podepsat jednotlivci, organizace i vlády. Jedná se o dokument, který se signatáři zavazují dodržovat ve svém životě, ve škole, práci či svém prostředí.
Nová Paka – Na Zelený čtvrtek byla zahájena v novopackém Suchardově domě letošní výstavní sezóna. Uvedla ji výstava k 90 letům novopackého skautingu.
Most - V partnerském městě se uskuteční výstava Fabrica Bohemica.
Tovačov – Výstava s volnými kategoriemi letadla, bojová technika, lodě v jakémkoliv měřítku, to byl námět prvního ročníku modelářské výstavy Open kit show plastic people of Tovačov, která po celou sobotu přilákala do města řadu lidí.
Hranice /FOTO/– Slavnostní vernisáž zaplnila ve čtvrtek prostory zámecké kavárny v Hranicích. Tu již do minulého týdne zdobí fotografie z Mongolska, které pořídila místostarostka města Radka Ondriášová.
Žilina - Milovníci přírody, lovu či psů se sešli v sobotu při třetím ročníku výstavy trofejí spárkaté zvěře v Žilině u Kladna, která byla již tradičně spojena s jarním svodem loveckých psů.
Týnec nad Labem - VTýnci nad Labem uskutečnila výjimečná událost.
Rakovník - "Večerní Rakovníky, ty dělám s radostí,“ svěřuje se. Lidi chtějí mít doma, co znají, třeba rodný domek. Pro některého výtvarníka je to pod jeho úroveň, pro mě ne. Jsem rád, když mohu někomu udělat radost.
Ústí nad Labem – Budova architekta Josefa Gočára letos slaví 80 let. Z interiéru ale moc originálního vybavení ve škole nezůstalo.
Křivoklát - Fotografka z Tuchlovic Jana Jirásková vystavuje až do konce května v Křivoklátě.
Havlíčkův Brod – Velkolepé oslavy k 275. výročí Gymnázia Havlíčkův Brod, které potrvají až do 25. prosince, zahájila škola „oslavenkyně“ už v průběhu minulého týdne.
Mikulov - Malými i velkými princeznami a rytíři ožila zámecká nádvoří a prostory Regionálního muzea v Mikulově. Přišli i s rodiči na akci nazvanou Zámecké čtení. Dvě pohádky a doprovodný program pro bezmála stovku návštěvníků připravili členové občanského sdružení 7 dní a učitelky z mateřské školy Zelený ráj.
Chotěboř – Nejméně pět desítek návštěvníků za jediný den využilo možnost navštívit prostory Fokusu Vysočina v Chotěboři, prohlédnout si jeho chráněné dílny i denní stacionář v rámci Dnů otevřených dveří.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - Od pátku je v Městské knihovně v Nymburce k vidění výstava obrazů a kreseb malíře Jana Severy, který žije v Milovicích.
Prostějov /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Před deseti lety, přesně 2. dubna 2000 vypukl v Prostějově největší požár, jaký současníci vůbec pamatují. Hořel tehdy sklad Zemědělského zásobování ZNZ v Mlýnské ulici. Budova mezi lidmi známější jako Moragro, dlouhá léta sloužila jako prostějovská sladovna. Po vyhoření se pro ni díky specifické siluetě vžilo ještě příhodnější pojmenování: prostějovský hrad. Právě tak se jmenuje i nová výstava fotografií Petra Sládka. Ovšem nejen jich. Vernisáž proběhne v Galerii u Hanáka v prostějovské Školní ulici pět dní po desátém výročí požáru, tedy 9. dubna 2010 od 17 hodin.
Český Krumlov /FOTOGALERIE/ – Jmenuje se PureA a vypadá docela složitě. Práci animátorů ovšem zjednoduší. Roman Týc z umělecké skupiny Ztohoven přivezl do českokrumlovského Egon Schiele Art Centra vynález, který všechny nadchl.
Č. Třebová – Akciová společnost CZ Loko, zaměřená na modernizace, opravy a výrobu dieselelektrických lokomotiv, se letos představí na pěti „železničářských“ veletrzích v pěti zemích.
Ústí n. O. - V bývalém okresním městě se ve čtvrtek odpoledne slavily jedny nikoliv zanedbatelné narozeniny.
Bruntálsko – K nejnavštěvovanějším památkám v okrese Bruntál patří hrad Sovinec nedaleko Rýmařova. Zásluhu na tom mají především víkendové doprovodné zábavné akce, bohaté na divadelní a šermířská vystoupení. Od dubna do října se jich bude konat celkem čtrnáct.
Hranice – Vítězové celostátní soutěže o nejlepší velikonoční dekoraci převzali v pátek ceny ve dvoraně hranického zámku. Nejdelší cestu vážil výherce až z Domažlicka. Odměněny byly však i místní děti.
Znojemsko /KAM O VÍKENDU/ – Obce na Znojemsku se připravují na velikonoční oslavy. Nastávající víkend se ponese ve znamení vinařských koštů, volby Miss traktor i cimbálové muziky .
Mníšek pod Brdy /ROZHOVOR/ - Výstavní sezona 2010 v mníšeckém barokním areálu Skalka bude zahájena v sobotu 10. dubna výstavou soch Barbory Hapalové a fotografií Ivy Mašínové. Vernisáž začíná v 15 hodin a výstava potrvá do 9. května. Nejen o ní jsme si povídali s mladou sochařkou Barborou Hapalovou.
Hradecko - Velikonoční akce na Hradecku.
Nymburk /ROZHOVOR/ - Kudy chodí, tam prý ztrácí tužky. Víte proč? Protože kreslí skoro neustále. Na papír ale své okolí zachycuje vlastním pohledem. Student III. ročníku gymnázia právě zahájil svou první veřejnou výstavu s názevm Sny zimního slunovratu.
Mladoboleslavsko /PŘEHLED AKCÍ/ - Už víte kam vyrazíte? Nechte se inspirovat.
Přerov /FOTOGALERIE/ – Jednu z nejtemnějších kapitol historie druhé světové války, vypálení malé obce Javoříčko, připomíná putovní výstava v Muzeu Komenského v Přerově. Na vernisáž této unikátní a emotivně laděné expozice se ve čtvrtek dostavila i pamětnice této tragické události – čtyřiaosmdesátiletá Marie Čechová.
Frymburk - Letité snahy Frymburských o zmapování dějin městyse se v pátek konečně naplnily.
Děčínsko – I na Děčínsku se naplno rozjela a turistická sezona. Lidé si tři dny volna mohou užít nejen koledou ale i příjemnou zábavou i poučením.
Uherské Hradiště - Krátký přehled kulturních událostí na Slovácku v pátek 2. dubna a o prodlouženém Velikonočním víkendu 3.-5. dubna.
Poběžovice – Pomlázky, kraslice, figurky, obrázky, velikonoční dekorace, pečené beránky a mnoho dalšího prodávali školáci po celý úterní den v Základní škole v Poběžovicích.
Plánice – Křižíkovo rodiště slaví celoročně, hlavní program oslav ale bude na konci června.
Ostrava- Tradiční svátek jara, mládí, radosti a studentů se v rámci Ostravské univerzity uskuteční popatnácté. Program odstartoval už v tomto týdnu a vyvrcholí hlavním majálesovým veselím ve středu 28. dubna.