Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. Rozsudek ještě není pravomocný, hlavní město se proti verdiktu odvolá. Malířův příbuzný John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Podle starosty Moravského Krumlova, kde lidé vídali epopej do roku 2011, Mucha nemá problém, aby epopej zůstala v Krumlově, než v Praze vzniknou vhodné prostory. Plátna se do města na Znojemsku vrátí na jaře.
Černošínské muzeum se vrhlo na netradiční vánoční výstavu, kdy vánoční stromeček a celá jedna místnost je plná koček. A to nejde jen o vánoční dekorace, ale také o obrazy, sochy, šperky, pohlednice, tužky a mnoho dalších věcí.
Prostory jihlavského muzea opět otevřely pro zájemce v běžné otevírací době od devíti do pěti hodin odpoledne. Konečně můžeme rozsvítit světla a zpřístupnit stálé expozice a výstavy! Pro vstup do muzea nadále platí všechna aktuální hygienická nařízení i nově nastavená kapacitní omezení.
Čas rytířů dalekých moří. Takový název nese výstava brněnského Moravského zemského muzea. Expozice vypráví o jednom z prvních českých cestovatelů, který cíleně sbíral fotografie ze svých cest. Po stopách Brňana Jindřicha Vávry se lidé vydají i v čase koronavirové pandemie, kvůli které je nyní muzeum zavřené. Díky videoprohlídce.
/FOTOGALERIE/ Jeho fotky můžete znát z lokálních novin či internetových serverů, ale třeba také z výstav členů Fotoklubu Karviná, jehož je aktuálně předsedou. Nejvíc je ale vášnivým fotografem, který, dnes už na paměťovou kartu, zachycuje, na co si jen vzpomenete - krajinu, přírodu, portréty, dokument, street foto, koncerty, ptáky, ale taky jógu, sport anebo divadlo a tanec.
Své brány otevřelo od čtvrtka 3. 12. také Regionální muzeum Mělník. Připravili jsme pro Vás „Vánoce v muzeu“, jak jste je u nás ještě nikdy neviděli. Atmosférou nejkrásnějších svátků v roce se rozzáří stálé expozice, a tak se můžete těšit na historické vánoční stromky a dekorace, vzpomínky na dárky a cukroví z dávných let i perličky o proměnách vánočních tradic v průběhu české historie.
Co mají společného novoměstská nemocnice a fakultní dětská nemocnice v Brně? Odpověď na tuto otázku nabízí Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Ta otevřela výstavu připomínající osobnost architekta Bedřicha Rozehnala.
Po téměř dvouměsíčním uzavření se Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře opět otevírá všem milovníkům výtvarného umění. Ochutnávku všech aktuálních výstav mohli návštěvníci vidět v on-line prostoru díky krátkým videím. Nyní mohou největší středočeskou galerii znovu navštívit i osobně.
Letošní Vánoce budou s jistotou jiné, než ty předchozí, ať už koronavirová situace umožní či neumožní pořádání společenských akcí. Velkou část těch tradičních již města a obce s předstihem zrušily, přesto, pokud vydrží alespoň částečně rozvolněné opatření, mohou lidé atmosféru adventu přece jen v omezené míře nasát.
Mezi techniku se lidé opět v Brně ponoří od úterý osmého prosince. V tento den totiž po vládními opatřeními vynucené přestávce opět otevírá brány brněnské Technické muzeum. K vidění budou všechny expozice i nové výstavy.
Na novou výstavu mohou zajít příznivci tajemna a fotografie do synagogy v Břeclavi. Kvůli pauze vynucené uzavřením muzejí v době zvýšených epidemických omezení prodloužili pořadatelé expozici do třetího ledna.
Život a dílo Jana Ámose Komeského i zajímavosti z dějin školství přibližuje výstava Komenský k tabuli v minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě. S příběhem Komenského se tak návštěvníci seznámí na stránkách školní písanky, doplněných originálními komiksovými obrázky. Výstavu muzeum prodlužukje do poloviny ledna.
Jako obvykle v tomto čase se v Galerii Františka Drtikola v Příbrami setkáte s výstavou betlémů. Výstavu připravilo Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se Spolkem Příbramští betlémáři.
Přírodovědné oddělení Oblastního muzea a galerie v Mostě připravilo výstavu ptačích hnízd a kolébek. Svět ptáků totiž láká lidskou zvídavost odnepaměti.
Muzea na Kladensku po dlouhých týdnech covidové pauzy otevřela své brány a návštěvníci sem za dodržování hygienických opatření mohou přicházet na prohlídky. To ovšem neznamená, že zde vše bude jako dřív. Některé expozice byly odloženy na neurčito, jiné prodlouženy a neuskuteční se ani některé plánované besedy.
Prostory jihlavského muzea se opět otevřely návštěvníkům v běžné otevírací době od devíti do pěti hodin odpoledne. Konečně se mohou rozsvítit světla a zpřístupnit stálé expozice a výstavy. Pro vstup do muzea nadále platí všechna aktuální hygienická nařízení i nově nastavená kapacitní omezení. A na co se mohou návštěvníci těšit? Protože předvánoční výstavy byly díky uzavření muzea k vidění jen krátce, rozhodli se je prodloužit a plánované výstavy tak přesouvají na příští rok.
Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou otevřelo a pro návštěvníky připravilo výstavu Vánoční čas. Hlavním tématem výstavy jsou tradiční horácké zvyky a tradice provázející naše předky od počátku Adventu až do svátku Tří králů.
Od čtvrtka otevřela muzea i galerie v celé zemi. Přijďte nasát předvánoční atmosféru na výstavu papírových betlémů přerovského betlémáře Stanislava Dostála do galerie Špalíček.
/FOTOGALERIE/ Přezdívka Moravský Betlém pasuje Štramberku v těchto dnech více, než kdy jindy. Mnoho návštěvníků tohoto městečka tam totiž přijíždí nejen na prohlídku starých dřevěnic, ale také na výstavu nazvanou Štramberkem za betlémy.
Regionální muzeum Teplice můžete opět navštívit. K vidění je tam třeba výstava Kovozávodů Semily Hravě a zdravě či expozice panenek a historických kočárků Zdeňky Bednaříkové.
Umělci s vazbou na region obsadí v prosinci 40 českolipských plakátovacích ploch díky aktivitě místního kulturního spolku Progres a výstavě Čtyřicetkrát výlep.
Pohled na historické panenky z minulého století potěší lidi ve šlapanickém muzeu. Většinu dosavadního termínu konání výstavy panenek zhatila protikoronavirová vládní nařízení. Nyní muzeum opět otevřelo brány a výstava bude k vidění až do konce února 2021.
Pohled na historické panenky z minulého století potěší lidi ve šlapanickém muzeu. Většinu dosavadního termínu konání výstavy panenek zhatila protikoronavirová vládní nařízení. Nyní muzeum opět otevřelo brány a výstava bude k vidění až do konce února 2021.
Atmosféra vonící po jehličí a plná očekávání už vládne v mázhauzu plzeňské radnice. Od pátku 4. prosince je v něm k vidění tradiční vánoční výstava, na níž nechybí plzeňský betlém s několika stovkami figurek. K výstavě se v sobotu 12. prosince přidá i oblíbená vánoční pošta s ‚ježíškovskými‘ razítky.
Regionální muzeum Vysoké Mýto otevřelo novou výstavu „Vánoce z depozitáře“. Muzejníci připravili pro návštěvníky dárek, po dobu konání výstavy bude vstup do muzea zdarma.
Každý rok koncem listopadu pořádá Školská a kulturní komise spolu s Obecním úřadě Majetín na okresu Olomouc v místní sokolovně výstavu vánočního cukroví spojenou i s prodejem různých předmětů k Vánocům.
/FOTO/ Po karanténě kvůli COVID-19 se rozvolněním vládních opatření koncem týdne otevřela opět česká muzea. V Trutnově Muzeum Podkrkonoší láká návštěvníky na nově instalovanou výstavu Šťastné a veselé Vánoce.
Každým rokem koncem měsíce listopadu pořádá Školská a kulturní komise spolu s Obecním úřadě Majetín na okresu Olomouc v místní sokolovně výstavu vánočního cukroví spojenou i s prodejem různých předmětů k Vánocům.
Vánoce v muzeu, jaké zde ještě návštěvníci neviděli. To v souvislosti se zmírněním opatření, kdy už kulturní instituce nemusejí mít zavřeno, ohlásilo Regionální muzeum Mělník. S tím, že návštěvníci mohou v expozici obdivovat historické vánoční dekorace včetně stromků v tradičním pojetí a čeká je připomínka toho, jak se vánoční zvyky a tradice měnily v průběhu času, i zavzpomínání na cukroví minulých časů a dárky z dávných let.
Vážení příznivci semilského muzea, jsme rádi, že vás od čtvrtka 3. prosince můžeme opět uvítat v našem muzeu. V nelehké době, kdy bylo muzeum uzavřené, jsme nelenili a připravili jsme pro vás nové výstavy.
Městský Zámek Valdštejnů v Litvínově se otevřel veřejnosti. Nabízí například obměněnou výstavu vánočně ozdobených stromků, která je přehlídkou nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu.
Papírové, překližkové nebo malované. Adventní čas v Prostějově přibližuje i výstava betlémů ve Špalíčku. Autorem výstavy je Stanislav Dostál, který se výrobě betlémů věnuje padesát let.
Na čem si rádi pochutnávali třeba Karel Čapek, Adina Mandlová nebo Vlasta Burian? Možná na něčem z toho, s čím se seznámíte na nové výstavě Oblastního muzea v Chomutově s podtitulem Mlsání za První republiky.
Do nekonečných kulturních možností se v pátek probudili obyvatelé Nového Boru. Téměř na každém rohu se potkávají s neopakovatelnou výstavou, která je k vidění na výlepových plochách Kultury Nový Bor, a tvoří ji umělecké plakáty z 60. a 70. let.
První návštěvníky přivítalo Oblastní muzeum a galerie v Mostě. Od čtvrtka 3. prosince je muzeum otevřené v omezeném režimu. Naplnit může jen čtvrtinu své návštěvní kapacity. Většina expozic je přístupná.
Obecní úřad Kluky vyhlásil v červenci 2019 fotosoutěž nazvanou Čtvero ročních klouckých dob. Námět fotografií byl libovolný. Snímky mohly zobrazovat krajinu, vesnici nebo sportovní či kulturní akce, které s naší vsí souvisí.
Interaktivní galerie Becherova vila věnuje ve svém výstavním plánu opakovaně prostor autorům, kteří významnou část svého života zasvětili tvorbě pro děti. Z posledních let můžeme uvést například Josefa Čapka, Radka Pilaře nebo Stanislava Holého. Záměrem galerie při každé z těchto výstav je představit osobnost autora komplexně a zařadit kromě výtvarných počinů pro děti do výběru vystavených děl také volnou tvorbu.
Rozvolňování vládních opatření umožnilo v mnoha obcích a městech zahájit vánoční trhy a jarmarky, opět se otevřela muzea nebo knihovny. Napříč redakcemi jsme pro vás připravili tradiční dávku tipů, jak strávit druhý adventní víkend. Určitě si vyberete.