V pátek startuje klatovská pouť, která bude trochu jiná než v předešlých letech. Plánickou ulici nezaplní odshora dolů stánky, atrakce nebudou jezdit do nočních hodin, z náměstí nebude slyšet folklor. Přesto se ale návštěvníci mají na co těšit.
Další výstava je k vidění po delší pauze způsobené pandemií koroanviru ve vestibulu radnice v Kopřivnici. Od úterý 7. července tam vystavují kopřivničtí senioři, kteří výstavu nazvali Senioři v pohybu a přidali podtitul Byli a zase budou.
František Janula uspořádal více než sto samostatných výstav, v posledních letech znovu vystavuje i v České republice. V jeho rozsáhlém díle jsou zastoupeny grafiky, koláže, objekty a především malby. Básník Jean Orizet nalezl pro Janulovu tvorbu výraz „kosmický sen a zemité opojení“, výtvarný kritik Jossé Pierre psal o dědictví Šímovy průzračnosti a Kupkovy vynalézavosti, profesor Jiří T. Kotalík mluví o české obraznosti propojené s francouzskou noblesou. Jinak řečeno – dílo Františka Januly nese pečeť velkého tvůrce. Výstava Františka Januly Česká obraznost s francouzskou noblesou potrvá od 6. července do 28. září 2020.
Básník Jiří Mahen jej kdysi nazval „odrazištěm bohů“. Přezdívá se mu též Valašský Olymp či Vrch umělců. Žili a tvořili zde významní výtvarníci Jan Kobzáň, Karel Hofman, Alois Schneiderka či František Podešva.
Po posledních úspěšných výstavách v Arménii, v hradišťském Klubu kultury a ve Veselí nad Moravou, připravoval na letošní duben do Galerie s Andělem (Interier Group, Otakarova ul.) Ašot Arakeljan, arménský malíř žijící u nás, výstavu svých nových obrazů.
Víkend přináší psí výstavu a závody v Kolíně, komentovanou prohlídku výstavy Regionálního muzea v Kolíně, koncert francouzské hudby v kolínské kavárně, další sobotu Řemeslného pohádkového léta ve skanzenu v Kouřimi a koncert klasické hudby v kolínské synagoze.
Nevíte, jak strávit nadcházející víkend? V Otrokovicích si můžete užít Teraristický výměnný den a výstavu či třeba Hobby burzu, kde si na své přijdou sběratelé. Zajít si můžete také do zlínského letního kina nebo na turnaj fotbalových amatérů do Halenkovic.
Rakovnický deník přínáší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například Jazzové léto v Pavlíkově, sportovní den v Novém Strašecí nebo třetí letní výstava morčat v Rakovníku. Jedním z největších víkendový lákadel pak jistě je koncert hudební skupiny Nezmaři na Křivoklátě. Stane se tak v pátek 10. července. Koncert skupiny, která je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů, začíná ve 20 hodin.
Horkou letní novinku – dopolední program pro zvídavé děti přichystalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. V termínu od 14. do 16. července se každé ráno v tamní hlavní budově ve Smetanových sadech mohou děti setkat a zažít nejedno kulturní dobrodružství.
Nastal čas letních prázdnin a zasloužených dovolených. Pokud ještě nevíte kam za kulturou, vypravte se do Muzea umění Olomouc, kde právě probíhá velká reprezentativní výstava tapiserií z Moravské gobelínové manufaktury. Věříme, že po jejím zhlédnutí, (ať už jste z Valašska či nikoli), budete patřičně hrdi na uměleckou a řemeslnou kvalitu textilních obrazů utkaných či vyvázaných z vlny, které byly vytvořeny ve Valašském Meziříčí.
Až do konce srpna je v havlíčkobrodském muzeu k vidění výstava o každodenním životě na Německobrodsku před více než sto lety. Výstava s názvem Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb Vesnický život na přelomu 19. a 20. století měla původně probíhat od poloviny března do druhé poloviny června. Kvůli koronavirovým opatřením však došlo k uzavření muzea a tedy i posunutí jejího zahájení.
Do světa divokých rostlin přivádějí návštěvníky ve výpravné výstavě v Muzeu Vyškovska. Šanci mají nyní na výpravné výstavě Plané rostliny jako jídlo, koření i lék.
Ve dnech 4. - 5. července připravili členové místní ZO ČSCH v areálu žlutavské farmy výstavu drobného zvířectva, a to drůbeže, králíků a holubů. Tato výstava byla přehlídkou celoroční náročné práce, na které chovatelé vystavovali svá nejlepší zvířata. Farmu navštívilo více než 50 chovatelů. V závěru výstavy pak byli ti nejlepší chovatelé oceněni.
Milovníci královen květin se o víkendu sjedou do olomouckého rozária, kde bude od pátečního odpoledne probíhat výstava Vyznání růžím. Těšit se mohou na floristické show, přednášky, workshopy a doprovodný kulturní program.
V Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je možné navštívit výstavu Renáty Fučíkové Svět v ilustracích do 12. července. Autorskou výstavu jí galerie připravila již v roce 2004. V následujících letech byly její práce často součástí tematických či skupinových výstav v této galerii specializující se svými sbírkovými fondy a výstavami na českou ilustraci.
/POZVÁNKY/ Městská knihovna Fráni Šrámka v Sobotce zve na výstavu fotografií „Okem ptáka“. Přijďte se až do 28. srpna podívat na unikátní fotografie pořízené z letů horkovzdušnými balóny nad Českým rájem a Libereckým krajem.
/POZVÁNKY/ Na Masarykově náměstí v Náchodě si můžete prohlédnout zdejší skvost, kterým je kostel sv. Vavřince. Kostel je otevřený od 7. července do 15. srpna od pondělí do soboty od 9 do 16 hodin, v neděli se prohlídky nekonají. Vstupné se neplatí a po dobu prohlídky bude v kostele přítomný průvodce.
Od 20. června se mohou návštěvníci jabloneckého muzea seznámit s výběrem nejlepších produktů 80 značek z 8 zemí světa při Mezinárodním trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.
Martin Hamouz: Z.nitra Ze.mě je název nové výstavy, která v Holanském domě v centru Berouna začíná právě dnes. Autor tam představuje své obrazy a asambláže až do 27. července.
Do prázdnin se Petr Bulava věnoval především svým žákům na hodonínské Střední škole průmyslové a umělecké. Na začátku letních prázdnin sice Hodonín částečně opouští, přesto tady svým způsobem zůstává, a to hned na dvou místech.
Osmou okresní výstavu králíků, holubů a drůbeže uspořádala o víkendu 4. a 5. července Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Staňkovicích, nedaleko Uhlířských Janovic.
/FOTOGALERIE/ Synagoga v Čáslavi je otevřena a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. Zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, Martin Liebl, slavnostně zahájil již druhou sezónu. Opět bude možné vidět výstavu Dějiny Židů v Čáslavi. V letošním roce je program rozšířen o komentované prohlídky Kutné Hory, kreativní koutek pro děti a návazné akce.
/LIDÉ ODVEDLE/ Ota Schnepp, jehož velkou zálibou je malování, žije a tvoří v Klášterci nad Ohří. Pracoval 25 let jako novinář. Původní profesí byl zemědělský technik. Pak 25 let pracoval jako novinář, 10 let byl šéfredaktorem Chomutovského deníku. Od roku 2006 je mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.
Městské muzeum v Krnově a kulturní středisko v polském Prudniku loni vyhlásily sběr historických fotografií. Lidé mohli poklady ze svých rodinných alb představit ostatním a nabídnout k archivaci.
Zájemci o historii holubí pošty zamíří do Galerie Orion na speciální výstavu. „Holub je považován za jeden z nejstarších živočišných druhů, které si člověk ochočil. Během tisíciletí vzájemného soužití se naskytlo mnoho situací, kvůli kterým se stal pro lidi nepostradatelným partnerem. Právě vzájemný vztah člověka a holuba je základním mottem celé výstavy,“ uvedla pracovnice vyškovského muzea Ivana Fleková.
První týden má za sebou výstava Drahokamy z našich polí, kterou připravila rožďalovická Galerie Melantrich. Návštěvníci obdivují více než 500 vystavených achátů, chalcedonů a dalších minerálů ze soukromých sbírek 15 regionálních sběratelů.
/FOTO/ V sobotu 4. července byla slavnostní vernisáží zahájena výstava s názvem Konírna čarokrajná. Navazuje na předloňskou úspěšnou výstavu Konírna imaginární. Obě akce spojují jména jejich autorů - divadelníků a výtvarníků bratří Formanů
/FOTO/ Do letošního ročníku architektonické soutěže se přihlásilo téměř padesát staveb. Loni vyhrála školka ve Vratislavicích. Stavba později sklidila ceny i na republikové a evropské úrovni.
Týden řemesel na Hrnčířském dvoře přináší výstavu Vše má svůj příběh, kterou budou doprovázet ukázky řemeslných dovedností a kulturní program na malém letním pódiu.
Týden řemesel na Hrnčířském dvoře přináší výstavu Vše má svůj příběh, kterou budou doprovázet ukázky řemeslných dovedností a kulturní program na malém letním pódiu.
Ten, kdo o první červencovém pátečním podvečeru navštívil v Turistickém centru Velehrad výstavu se spoustou klasických a vykrajovaných medových perníků zdobených barevnými polevami od 20 perníkařek a dvou perníkářů z Česka a Slovenska, určitě nelitoval.
Do 20. července se v zámeckém informačním centru v Litomyšli můžete seznámit s unikátní výstavou Záhadné pouto, která mapuje společnou historii a vztahy České republiky a Izraele.
Na pražském Vyšehradě byl v sobotu 20. června slavnostně zahájen 12. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině. Zahájení letošního ročníku, který představuje celkem 118 projektů, se zúčastnil také krajský radní Jan Pijáček.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě prodloužilo pro příznivce mineralogie výstavu Pavla Dvořáka s názvem Sádrovec – neobyčejně obyčejný nerost. Nyní mohou návštěvníci výstavu zhlédnout do konce měsíce srpna.