/FOTOGALERIE/ Raduňský zámek otevře bylinkovou a trvalkovou zahradu, plánuje se empírová slavnost nebo dožínky. Na hradecké Bílé věži se zpřístupní nové výstavní prostory, k návštěvě láká i Hodinová věž či spodní konírny.
/FOTOGALERIE/ Raduňský zámek otevře bylinkovou a trvalkovou zahradu, plánuje se empírová slavnost nebo dožínky. Na hradecké Bílé věži se zpřístupní nové výstavní prostory, k návštěvě láká i Hodinová věž či spodní konírny.
Na květen tohoto roku připadá významné výročí - tři čtvrtě století od konce druhé světové války. Muzeum a Pojizerská galerie Semily se rozhodlo toto jubileum uctít výpravnou výstavou a knihou Bílá místa konce války 1944-5, na nichž pracuje historik semilského muzea Tomáš Chvátal již několik let.
Regionální muzeum Mělník je během nouzového stavu v kontaktu s lidmi na sítích, kde zveřejňuje kvízy, zajímavosti a fotografie a chystá akce na podzim. „Připravujeme pro vás procházku po skalních útvarech Václava Levého na Liběchovsku a výstavu k 200. výročí jeho narození,“ informuje tým muzea na svém webu.
Úplné zrušení nebo přeložení na podzim tohoto roku. Převážně takové je stanovisko pořadatelů kulturních akcí, měst a obcí. A to kvůli opatřením omezujícím shlukování velkého počtu osob kvůli koronavirové epidemii.
I Galerie pod radnicí v Ústí nad Orlicí se musela vypořádat s nouzovými opatřeními, které v naší zemi nastaly. V březnu jsme byli nuceni předčasně ukončit výstavu Múza múz: Žena, která návštěvníkům představovala zobrazení žen v mnoha jejích životních polohách.
Galerie Středočeského kraje (GASK) znovu otevře ve druhé polovině května. Obnovený provoz zahájí prodloužením divácky úspěšné výstavy Jiřího Trnky. S ohledem na změny v plánu budou některé stávající výstavy prodlouženy, jiné projekty pak termínově posunuty. Do doby otevření, které je plánováno na úterý 26. května, bude GASK nadále pokračovat v nabídce on-line projektů - od videoprohlídek výstav s kurátory po on-line mezigenerační program pro rodiny.
Dnes je to 25 let, co jednu z dominant Domažlic stihla tragická událost. Noc z 20. na 21. dubna si budou nejen Domažličtí pamatovat jako noc, kdy Chodský hrad zachvátily plameny. Ty tehdy způsobily třicetimilionovou škodu. Požár tehdy hasilo 12 hasičských sborů včetně hasičů z Furthu im Wald, kteří tehdy disponovali výškovou technikou, jež zde chyběla.
Jak tvoří umělci v této krizové době poznamenané společenskou izolací, existenční nejistotou, pocity strachu a úzkosti? Jaké niterné prožitky vyplouvají v jejich díle na povrch? Čím se sytí jejich obraznost a co mají potřebu vyjádřit?
Jak tvoří umělci v této krizové době poznamenané společenskou izolací, existenční nejistotou, pocity strachu a úzkosti? Jaké niterné prožitky vyplouvají v jejich díle na povrch? Čím se sytí jejich obraznost a co mají potřebu vyjádřit?
Jak tvoří umělci v této krizové době poznamenané společenskou izolací, existenční nejistotou, pocity strachu a úzkosti? Jaké niterné prožitky vyplouvají v jejich díle na povrch? Čím se sytí jejich obraznost a co mají potřebu vyjádřit?
Podle aktuálních informací ze 14. dubna 2020 vláda schválila harmonogram postupného uvolňování opatření, podle kterého by od pondělí 25. května mohla v blíže neurčeném režimu pokračovat v činnosti muzea, galerie a nebo výstavní síně. Oblastní muzeum a galerie v Mostě se plně uzavřelo již 13. března, právě v souvislosti s opatřeními vyhlášenými vládou k omezení šíření nákazy koronaviru.
/ROZHOVOR/ Městské knihovny se ve větších i menších městech přestávají orientovat jen a pouze na půjčování knih. Setkávají se v nich lidé, vytváří vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie. Z městských knihoven se tak stávají komunitní místa, která prohlubují zájem obyvatel nejen o knihy, ale také o lokální kulturu a historii. Jakým směrem se vydá nový ředitel Chomutovské knihovny Bedřich Fryč?
Po krátké nemoci zemřel 15. dubna ve věku 81 let Jaroslav Abrhám, kulturní veřejnost ho znala především jako výtvarníka z autorských i kolektivních výstav.
Nádvoří hradu ve Švihově se před rokem zaplnilo pohádkovými Popelkami. Zavítal za nimi dokonce i samotný princ Pavel Trávníček. Tehdy přijel zahájit výstavu věnovanou pohádce Tři oříšky pro Popelku.
/FOTOGALERIE/ Překrásné prostředí empírového zámku Kačina s rozlehlým parkem a příjemné jarní počasí nabízí v současné koronavirové době především možnost procházek na čerstvém vzduchu, ovšem před deseti lety vytvořily také ideální kulisu pro cukrářskou pouť. Navštívily ji tehdy tři tisícovky lidí.
Kvůli pandemii koronaviru jsou výstavní sály pro návštěvníky uzavřené. Sáhli jsme proto do archivu, abychom čtenářům připomněli jednu unikátní výstavu, která se konala v Neratovicích v polovině dubna roku 2010.
Rozhodnuto. Výstava Floria Jaro se definitivně ruší. Důvodem je přetrvávající stav koronavirové epidemie a s tím související nařízení vlády. „Návštěvníci se mohou těšit na jiné akce. Výstaviště Kroměříž nově připravuje organizování farmářských a řemeslných trhů, které by se pořádaly za přísných hygienických podmínek,“ řekl mluvčí Výstaviště Ondřej Kuropata.
„Tak 25. května se prý mají otevřít galerie. Snad vám bude dopřáno uvidět výstavu Vladimíra Nováka na vlastní oči, nejen na skvělých fotografiích Jiřího Jiroutka,“ zní zpráva na facebookovém profilu Galerie města Loun.
/FOTOGALERIE/ Objekty Českého muzea stříbra (Hrádek, Kamenný dům a Tylův dům) jsou každoročně uzavírány na zimní odstávku, na kterou je pravidelně plánována jejich údržba, drobné opravy a příprava na další turistickou sezónu. Ta měla být v letošním roce zahájena 1. dubna, vzhledem k epidemii koronaviru a nařízení vlády však objekty zůstaly uzavřené.
Přestože jsou muzejní expozice na Táborsku zavřené, pracovníci Husitského muzea nezahálí. Pro své skalní příznivce připravují mimo jiné také online sekci, kde se společně s nimi vypravíte na vlastivědné vycházky, komentované prohlídky, ale také si vyslechnete přednášky a zhlédnete lektorské programy. Nechybí ani jarní kvíz rostlin.
Jedna z nejnavštěvovanějších expozic v Hranicích - výstava Velikonočních tradic v Galerii M+M se letos kvůli koronavirové pandemii neuskutečnila. Týdny příprav a náročná instalace v prostorách M+M ale nepřijdou nazmar.
/FOTOGALERIE/ Třebaže se fyzicky do Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře nedostanete, můžete ji využít online. „Vytvořili jsme na sociálních sítích a našem webu virtuální prostor, kde spolu můžeme být aspoň online - inspirovat vás a potěšit v této pro všechny nelehké době,“ uvedla Jana Šorfová, ředitelka galerie.
Vzhledem k mimořádné situaci způsobené pandemií onemocnění covid-19 nemůže v letošním roce tradiční pietní akce Terezínská tryzna, každoročně konaná třetí neděli v květnu, proběhnout v tomto termínu a bude přesunuta na podzim. O novém datu konání včera rozhodl ředitel Památníku Terezín, bude jím neděle 18. října.
Veřejnost se domnívá, že uzavřením muzeí nastaly jejich zaměstnancům pověstné „dva roky prázdnin“. Asi by bylo velkým překvapením sledovat činorodý ruch, který se odehrává za uzavřenými branami zlínského muzea.
Podobně jako další kulturní instituce musí i Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně od poloviny března čelit naprosto neznámé situaci, nucenému uzavření v důsledku vládních opatření souvisejících s koronavirovou nákazou. Zavřely se stávající expozice i krátkodobé výstavy ve všech objektech, hrad Malenovice ještě ani nezahájil letošní sezónu.
Muzeum umění a designu Benešov vytvořilo a nabízí v době karantény sérii online projektů. Na svých stránkách a sociálních sítích se mohou zájemci pravidelně setkat s Ranní MUDovkovu, kde jim kurátorky představí díla ze svých sbírek a další zajímavé informace ze světa umění. Nově k sérii videí přibyl také virtuální projekt Čtenářský klub, v rámci kterého vybírají edukátoři zajímavé knihy o umění.
Dějištěm velikonočních programů se každoročně stává zámek ve Slavkově u Brna. Hrozba koronaviru ale zasáhla i největší křesťanské svátky. Lidé se tam tak letos musejí obejít třeba bez Velikonoční výstavy. „Je to naše tradiční akce, kterou pořádáme vždy týden před svátky. Jde o výstavu prodejní a návštěvníci, kterých k nám během dvou dnů přijde na několik set, se mohou inspirovat pro své velikonoční dekorace a také si je i zakoupit,“ uvedla ředitelka zámku Eva Oubělická.
Je z toho všeho trochu smutná, ale bere věci tak, jak jsou. „Stejně s tím nic nenadělám,“ říká mi Pavla Recmanová, žena, která se baví vyráběním dekorací a ozdob, ať už velikonočních, vánočních nebo jiných.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Libereckého deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Liberecku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Českolipského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Českolipsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Litoměřického deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Litoměřicku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Mosteckého deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Mostecku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Děčínského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Děčínsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Chomutovského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Chomutovsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Teplického deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Teplicku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/FOTOGALERIE/ Do chlumínské základní školy chodí žáci nejen z Chlumína, ale také ze Zálezlic, Kozárovic, Újezdce a okolních obcí. Za normálního stavu se učí pět ročníků ve čtyřech třídách. Mají zde celkem 60 žáků od 1. do 5. ročníku. Součástí základní školy je také škola mateřská.