/FOTOGALERIE/ Nadcházející víkend mají návštěvníci Regionálního muzea v Kolíně poslední možnost vidět výstavu Socialistický sen. Vize a realita. Projekt se dělí do dvou výstavních celků. První část projektu, instalovaná ve Veigertovském domě, mapuje panelovou výstavbu v Kolíně a podobu tehdejší bytové kultury.
Výrok legendárního ostrostřelce Antona Špelce Daj-li medaili nebo nedaj-li zvolili organizátoři jako název nové dlouhodobé výstavy v malém sále minoritského kláštera ve Znojmě. Autor výstavy Petr Eckl v ní znovu sáhl do numismatické sbírky a zajímavých a zvláštních platidlech, která ukázal návštěvníkům loni, nyní nabízí výběr z vyznamenání, medailí a dalších podobných předmětů.
Puky, hokejky nebo kroniky lákají na nejnovější výstavu v brněnské Zetor Gallery. Lidé tam uvidí předměty hlavně z let 1976 až 1992, kdy měl brněnský hokejový tým v názvu výrobce traktorů.
Plesy, divadelní představení pro malé i dospělé diváky, tvořivou karnevalovou dílnu nebo výstavu koček, to vše a mnoho dalšího čeká Berounsko o nadcházejícím víkendu.
/FOTOGALERIE/ Ve Státním okresním archivu v Mělníku otevřela v úterý 11. února vernisáž nevšední a zajímavou výstavu. V archivu vystavuje mladý malíř, výtvarník, ilustrátor a designer Jan Hachran svoje originální obrazy, kresby a grafiky. Ve svých dílech používá svůj vlastní umělecký směr, který nazval magický ornamentalismus.
Návštěvníci výstavní síně Rabasovy galerie v Rakovníku budou od středy 13. února možnost prohlédnout si další výstavu. Prostory galerie tentokrát zaplní výstava kreseb, dřevorytů a maleb akademického malíře Jana Šafránka.
Fotografická tabla slánských spolků a sdružení 19. a 20. století budou k vidění v rámci výstavy s názvem Slaňák sdružijící, organizující ve Vlastivědném muzeu Slaný.
Pletení a háčkování patří k velmi oblíbeným technikám ručních prací. V současné době jsou opět velice módní a žádané, to bylo hlavním impulsem k uspořádání výstavy výrobků kreativních žen Štěpánovska,
Aktivní Galerie s Andělem (Interier Group v Otakarově ul.) zahájila svoji výstavní činnost 22. 9. 2017 a od té doby připravila již deset autorských výstav (Lenka Jurečková, František Pavlica, Jan Botek, Jan Horáková, Vlastimil Mahdal, Václav Tauš, Drahoslava Burďáková, Zdeněk Kup, Tři dámy a Ladislav Pálka).
Letošní celostátní akce Ledová Praha se uskutečnila v termínu 31.1. – 2. 2. 2020. Tato akce má již více než dvacetiletou tradici a je určena dětem nejen z pionýrských skupin, ale také dalších spolků, škol, středisek volného času, atd…
Úředníci nejsou lidé zavalení stohy papíru, kvůli jejichž pomalé práci lidé na nejrůznější povolení a žádosti čekají i roky. Vybočit ze stereotypní představy se rozhodli pracovníci z městského Institutu plánování a rozvoje (IPR Praha) a v Centru architektury a městského plánování (CAMP) uspořádali velmi neobvyklou výstavu s názvem Urbania. Interaktivní výstava měla tento týden končit, kvůli velkému zájmu byla prodloužena až do 29. března.
Eliška, Honza a Lukáš rozjeli velkou pátrací akci. Se soutěžním pracovním listem v ruce se v neděli na výstavě Svět kostiček ve vsetínském zámku snažili najít pestrobarevného ptáčka a zvíře s hlavou ponořenou pod vodou nebo spočítat kytky rostoucí za plotem krásného domu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Definitivně krásné! Dopřejme si kafíčko, pod tímto názvem se skrývá právě otevřená výstava ve znojemské galerii G a P na náměstí Republiky. V sobotu večer praskala ve švech. Vizuální artisty Filipa Dvořáka, Davida Hanvalda a Evžena Šimeru, znají všichni, kteří se zajímají o specifické umění. V pozdním odpoledni si přítomní hosté užili komentovanou prohlídku. Večer na vernisáži pak umělce představil kurátor výstavy Martin Dostál.
/ROZHOVOR/ Největší velkoplošná malba sprejem v Česku, kterou dělal jeden umělec, se nachází v poděbradském podchodu. Jejím autorem je Lukáš Kladívko. Jeho největší malbou je pokryt celý plášť čtyřpatrové budovy v centru Tel Avivu.
V Nové síni rakovnické galerie pod Vysokou bránou zahájena výstava Jiřího Mikesky. Instalovanou kolekci obrazů okomentoval sám autor. Objasnil, že sice vychází z viděného, dokonce vystavuje i několik inspiračních velkoformátových fotografií, ale snaží se hlavně výtvarně vyjádřit probíhající přírodní procesy.
Letošní rok bude v Oblastním muzeu a galerii v Mostě hodně zajímavý. A to nejen proto, že se chystá oslava 150. výročí železnice na Mostecku a Chomutovsku. Lidé se mohou těšit i na výstavu o starém královském městě nebo nový cyklus.
Desítky lidí se ve středu 5. února zúčastnily vernisáže retrospektivní výstavy Centra pro pomoc dětem a mládeži Český Krumlov (CPDM), která je nainstalována v hlavní budově Krajského úřadu Jihočeského kraje. Výstavu zahájila jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, nechyběl u toho ani Miroslav Hrdina, vedoucího oddělení mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Jihočeského kraje.
Komentovaná prohlídka všech výstav s kurátory zdarma potěší všechny fanoušky umění. Na prvních letošních výstavách v Muzeu umění a designu v Benešově ve čtvrtek 13. února v 17 hodiny získají odpovědi na otázky jako: Proč Lukáš Musil pokryl stěny prvního sálu papírem?
/ROZHOVOR/ Jiří Jiroutek vydal fotoknihu o libereckém obchodním domě s názvem Už nejdu do Ještědu. Rozhovor s ním najdete v Týdeníku Liberecko, který vyšel 4. února.
/ROZHOVOR/ Sejdeme se u sirek, zajdeme na griliáš do mlíčňáku, na kávu do korálí, na hranolky pod schody, na ovar do kotelny… Těmito slovy začíná kniha Už nejdu do Ještědu, za kterou stojí Jiří Jiroutek. „Místo nejen pro nákupy, ale také místo setkávání, bloumání a prohlížení výkladních skříní, tak si pamatuji obchodní dům Ještěd. Budova se žlutým keramickým obkladem v šedi okolní zástavby byla jedním z atributů Liberce. Už deset let není a já se rozhodl předložit její příběh,“ doplnil.
Netradičně pojatá výstava obrazů ze sbírek Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou nabídne návštěvníkům poněkud jiný pohled na umělecká díla. Prozradí jejich skryté významy, asociace a souvislosti.
Novou výstavu můžete navštívit v prostorách domu Křižovatka u parku. Tentokrát jsou k vidění panely, přibližující židovské tradice a zvky. Výstava potrvá do konce února.
Unikátní Žatecký poklad nebo moderní výstava o historii Loun. To jsou nové expozice, na které chtějí muzea v Žatci a Lounech lákat návštěvníky. O změnách přemýšlejí také v Podbořanech.
Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí hostí výstavu díla zástupce mladé výtvarné generace Filipa Dvořáka s názvem Hora a mrak. Slavnostní otevření expozice se uskutečnilo ve středu 5. února. Výstavu je možné zhlédnout do 10. dubna ve všední mimo pondělí vždy od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin.
V sobotu do ulic Jindřichohradecka vyrazí maškarní průvody, zajít můžete na výstavu do Domu Štěpánka Netolického nebo si v keramické dílně ve Studené vyrobit jarní věnec.
Na výstavy chce zvát do modlitebny sborového domu Českobratrské církve evangelické v pelhřimovské Růžové ulici farář Petr Turecký. „Umělecká díla mohou dostat nový rozměr. Divák kolem nich neprochází jako v galerii, ale může jejich působení vnímat například při bohoslužebném dění,“ poznamenal k záměru Petr Turecký, který je nejen evangelický farář, ale také historik umění.
Pavilony výstaviště Zahrada Čech ovládla zvířata. Až do soboty tam návštěvníci uvidí králíky, drůbež, holuby, exotické ptactvo, okrasnou vodní drůbež a dále také nutrie, kočky, akvarijní rybičky a terarijní zvířata.
/FOTOGALERIE/ Na pětadvacet působivých velkoformátových snímků zachycujících lidí bez domova, kteří žijí na okraji společnosti, je k vidění v sídle Slezské diakonie v Dukelské ulici do konce února.
Městské kulturní středisko v Jaroměřicích nad Rokytnou připravilo na začátku nového roku společně s jaroměřickým rodákem Karlem Makovičkou fotografickou výstavu, kterou její autor nazval příhodně Toulky naším časoprostorem.
Jihočeské motocyklové muzeum, které bylo léta v takzvané Malé solnici, Budějčáci ani turisté už nemohou navštívit. Ačkoliv mělo sídlit po rekonstrukci objektu v podkrovní galerii Solnice nad stejnojmennou restaurací, stále tam není.
Nová síň pod Vysokou branou, která je součástí Rabasovy galerie v Rakovníku, se ve čtvrtek 6. února zaplní malbami Jiřího Mikesky. Rodák z Ostravy, který nedávno oslavil šedesáté narozeniny, měl od osmdesátých let minulého století devatenáct samostatných výstav a tato, s názvem Dopisy, je jeho dvacátou.
První ročník rybářské výstavy Fishing Day přilákal do Miroslavi rybáře a rybářky z blízkého i dalekého okolí. První únorovou sobotu tak mělo téměř 250 návštěvníků možnost prohlédnout si a osahat desítky exponátů s rybářskou tématikou.
Novou výstavu nabídne od soboty znojemská Galerie a prostor v Kollárově ulici. Pořadatelé ji nazvali Definitivně krásné! Dopřejme si kafíčko. Představí Filipa Dvořáka, Davida Hanvalda a Evžena Šimery. Podle pořadatelů se k sobě všichni tři velmi dobře hodí.
Stovky malých i velkých návštěvníků už prošly novou výstavu Svět kostiček: SEVA, která je od začátku února k vidění na zámku Vsetín. Nadcházející neděli 9. února bude její součástí i celodenní program pro rodiny s dětmi nazvaný Kostičkohraní.
/FOTOGALERIE/ V příjemných prostorách Zahradní kavárny Trees v Červeném Kostelci lze v těchto dnech vidět pozoruhodnou výstavu prací hronovské malířky Hany Rummelové, která od roku 2015 tvoří pod pseudonymem Mogedyby Woa. Autorka ji nazvala Káva jako intuitivní médium. A není to náhoda. Vystavená výtvarná díla totiž vytvořila kávou, která se stala jejím vyjadřovacím prostředkem a rovněž také médiem nahrazujícím barvu.
Nová výstava s názvem Rosa Tahedl začala ve Volarech. Vernisáž výstavy zahájil Vít Vavřinec Pavlík, starosta města Volar, který krátce pověděl o zajímavé výstavě, která připomíná Rosu Tahedl. Jde o volarskou osobnost, která se narodila před sto lety a je důležité si připomenout tuto dámu, která našemu městu je blízká, i když nám málo známá. "Výstava je pokračováním přibližování málo známých osobností našeho města a věřím, že ji navštíví nejen volarští, ale i další návštěvníci," uvedl starosta.
/FOTOGALERIE/ Za autentických zvuků afrických zvířat, hudebního doprovodu Matějů Žáka a Polánka a proslovu botanika Václava Větvičky byla v Městské galerii Viktora Olivy v Novém Strašecí slavnostně zahájena výstava s názvem Afrika ještě žije. Autorem působivých fotografií není nikdo jiný než rakovnický rodák a novostrašecký občan Vilém Žák.
Křišťálová lebka. Přesná kopie záhadného předmětu je zřejmě nejvyhledávanějším a současně nejdražším exponátem výstavy Největší záhady a tajemství světa, která právě začala ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.
Dovoluji si Vás pozvat na výstavu mého kamaráda CAI ZHIYI (pozvánka v příloze), který používá v Čechách jméno Richard, abychom si nezlámali jazyk. Číňan z Humpolecké ulice v Brodě (Smilově, nyní Havlíčkově), kde žije už tak plus mínus dvacet let, je skromný , ale fotí excelentně. I naši krajinu. Tu čínskou také. Zajímavá komparace. CHINA a VYSOCHINA.
/FOTOGALERIE/ Galerie Ludvíka Kuby opět přichází s novou výstavou. Tentokrát se představuje jeden z představitelů nastupující malířské generace Lukáš Havrda. K vidění jsou jeho obrazy zhotovené klasickými i novými technikami.