Ode dneška až do 22. března 2020 bude v Galerii Tančící dům k vidění největší retrospektivní výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Retrospektiva. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec, tvořící až do smrti v roce 2016, vyráběl.
/POZVÁNKY/ Město Náchod a Muzeum Náchodska zvou na výstavy Občanské fórum Náchodsko 1989 - 1990 a Z deníku středoškoláka z roku 1989. Vernisáž se uskuteční 14. listopadu v 17 hodin v Broučkově domě na Masarykově náměstí. Výstavy potrvají do 12. ledna.
Blansko – Prohlédnout si práci umělecké sklářky Alice Dostálové mohou všichni zájemci od čtvrtečního odpoledne v Blansku. V areálu blanenského zámku bude totiž až do půlky února otevřená výstava s názvem Planetami Malého prince. Ve čtvrtek v pět hodin odpoledne ji na zámku zahájí slavnostní vernisáž.
Veselí nad Moravou – Posledních pár dní mají návštěvníci Městského muzea ve Veselí nad Moravou na to, aby si prohlédli výstavu Zámek Veselí, který kdysi býval dominantou města. Zámek je dnes ve špatném stavu a jeho budoucnost je nejistá.
Malířská tvorba Stanislava Sedláčka, bude prezentována na výstavě ve Státním okresním archivu Prostějov. Vernisáž výstavy je v úterý 19. listopadu od 17 hodin.
Ve výstavní síni rakovnické radnice se ve středu 13. listopadu koná od 16:00 hodin slavnostní vernisáž 53. členské výstavy fotografií klubu Amfora Rakovník.
Moravské Budějovice – U příležitosti oslav 30. výročí Sametové revoluce připravilo moravskobudějovické pracoviště Státního okresního archivu Třebíč výstavu nazvanou .
K 30. výročí sametové revoluce otvírá Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě výstavu Dny sametové revoluce – Praha, Uherský Brod. Vernisáž expozice archivních fotografií, zvukových záznamů a dalších dokumentů je připravována na pátek 15. listopadu, výroční den úmrtí J. A. Komenského.
Sifonové lahve, houpací kohouti, mončičáci, céčka, gramofon, psací stroj a mnoho dalších předmětů, které vás vrátí o pár desítek let zpět, jsou k vidění v protivínské základní škole. K 30. výročí sametové revoluce se tady rozhodli uspořádat retro výstavu, a to nejen pro žáky, ale i pro veřejnost. „V pondělí jsme měli rodičovské schůzky, po kterých si výstavu nenechalo ujít přes dvě stě lidí,“ konstatovala ředitelka školy Tamara Vojtěchová. Výstava bude otevřena pro veřejnost ještě ve středu od 14 do 16 hodin. Žáci ji budou moct navštívit do pátku.
Putovní výstava fotografií „Být nablízku“ věnovaná službě nemocničních kaplanů přibližuje každodenní práci lidí, kteří duchovně pečují o pacienty. Snímky, jejichž autorem je fotograf Filip Fojtík, vznikaly v lůžkových zdravotnických a sociálních zařízeních po celé České republice.
Lidé mohou o tomto víkendu na Letenské pláni v Praze nahrát vzkaz prvnímu porevolučnímu prezidentovi Václavu Havlovi o tom, jak společnost v posledních třiceti letech naložila se svobodou slova. Příležitost k tomu budou mít v automobilu Volkswagen Golf, v němž tehdejší disident prožil přelomové události roku 1989 i první měsíce v prezidentské funkci. Akci nazvanou Autodialog s Václavem Havlem připravili pořadatelé výstavy Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu.
/FOTOGALERIE/ Na centrálním Masarykově náměstí v Benešově je k vidění panelová výstava s názvem Tenkrát před 30 lety. Autorem doprovodných textů je Igor Chromý, současný zastupitel Benešova. Ten Deníku poskytl přepis projevu, kterým výstavu uváděl.
Beroun – Poslední příležitost mají před sebou zájemci o zhlédnutí výstavy děl berounského výtvarníka Viktora Žabinského, která v galerii v Duslově vile pokračuje už jen do poloviny listopadu.
Páteční vernisáž v poděbradském Kafíčku zahájí výstavu velkoformátových portrétních fotografií partnerských dvojic z pařížského regionu, které jsou doprovázeny úryvky z výzkumných hloubkových rozhovorů.
Nahlédnout do historie a současnosti rybářství budou moci všichni návštěvníci výstavy, která bude zahájena vernisáží v sobotu šestnáctého listopadu od 16. hodiny v Muzeu Štěpánovska v Trhovém Štěpánově.
/FOTOGALERIE/ K oslavě svých pětadvacetin přivítá v úterý 12. listopadu Galerie Ikaros akademickou malířku, grafičku, ilustrátorku a autorku unikátních Českých i Vatikánských známek paní Marinu Richterovou. Návštěvníci si budou moci prohlédnout a třeba i koupit některou z dnes již „historických“, nebo současných grafik, převážně litografií, které vytvořila v průběhu let tvůrčího života.
Ve vstupním vestibulu Střední školy obchodu, služeb a řemesel a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474 bylo ve středu 6. listopadu obzvlášť živo.
Ještě v tomto týdnu je možné navštívit výstavu s názvem „Protentokrát“ Čechy a Morava, Jindřichův Hradec a zlomové okamžiky roku 1939, kterou připravil jindřichohradecký okresní archiv se sídlem ve Vídeňské ulici u Alžběty.
Sametovou revoluci v Brně očima tehdejšího medika, současného primáře Centrálních operačních sálů bohunické fakultní nemocnice Tomáše Svobody, si prohlédnou lidé díky výstavě jeho fotek z listopadového dění 1989. Výstavu zahájí neformální vernisáž v úterý dvanáctého listopadu.
Výstavu textilních obrazů Návrat k sobě výtvarnice Jany Dohnalové si budou návštěvníci moci prohlédnout v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově až do osmého ledna. Většinu látek si výtvarnice barví různými technikami, mezi které patří například barvení reaktivními barvami, práce s inkoustovými pastelkami, sluneční tisk nebo práce s akvarelovými barvami.
Atmosféru listopadových a prosincových dnů ve Znojmě před třiceti lety připomene od úterý do neděle výstava v mázhausu Domu umění ve Znojmě. Návštěvníci uvidí dosud převážně nepublikované snímky Petra Žáka.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Videomappingem, tedy živým promítáním na fasádu muzea, odstartovala v pondělí v brněnském Technickém muzeu výstava o železné oponě. Ta návštěvníkům ukazuje drátěné zátarasy železné opony, které Československo oddělovalo od západního světa až do konce komunistického režimu.
Krajka a dřevo, tak se jmenuje výstava, kterou od úterý 12. listopadu pořádá Klub paličkování Fulnek ve spolupráci s MKC Fulnek a Nadační fond Kousek po kousku.
/VIDEO/ Návrat o třicet let zpět mohou zažít návštěvníci Západočeského muzea v Plzni na výstavě Na podzim padá listí a komunisti! Expozice, která trvá do ledna příštího roku, je připravená především z dobových artefaktů, nábytku, koberců i takových předmětů, jako jsou třeba mávátka. Nechybí ani dobové plakáty, dokumenty a fotografie.
Po tři dny měli možnost lidé obdivovat krásu a barevnost exotických ptáků na výstavě, která se konala v Klatovech, v budově bývalého Šumavanu. Výstava lákala děti i dospělé.
Ostravské výstaviště Černá louka opět ožije kreativitou všeho druhu. V pátek 15. listopadu zde začne oblíbená třídenní prodejní výstava Kreativ Podzim, která návštěvníkům nabídne tři dny plné inspirace ve třech výstavních prostorách a více než 180 vystavovatelů, kteří zde představí pestrou škálu materiálů ke tvoření a také to nejlepší ze své tvorby. Součástí Kreativu bude doprovodný projekt Quilt, organizovaný Fajnou galanterkou z Bílovce. Výstava bude tvořena vítěznými výrobky soutěžících vyrobenými technikou patchwork nebo quilt doplněné vyšíváním, perličkami či malováním na textil. Letošní ročník nese téma „květy“.
/FOTOGALERIE/ K oslavám 17. listopadu zahájilo Muzeum umění a designu Benešov hned dvě výstavy. Tenkrát před 30 lety je panelová výstava na Masarykově náměstí v Benešově, která přibližuje listopadové události roku 1989 v celostátním dění, ale i v Benešově, prostřednictvím přetisků autentických dokumentů, fotografií a dobových novinových článků.
/FOTOGALERIE/ V neděli odpoledne se konala ve Výstavní síni Rabasovy galerie derniéra a komentovaná prohlídka s autorem výstavy Ohlédnutí, Zdeňkem Křížem. Autor představil početným zájemcům svá díla, jejichž tématem je výlučně krajina v nejbližším okolí jeho bydliště.
V sobotu a v neděli se uskutečnila v nedalekém německém Vohenstraussu výstava králíků, holubů a drůbeže. Vystaveno bylo 30 králíků malých i středních plemen, 120 holubů a drůbež hrabavá.