V liberecké Malé výstavní síni bude probíhat výstava „O tichu“, kterou zahájí renomovaná sklářská výtvarnice Pavlína Čambalová. Tato umělkyně, známá svým inovativním přístupem k tradičním technikám, přináší do sklářského umění prvky náhody a nekontrolovatelnosti. Výstava potrvá do 1. září a je součástí sklářského festivalu Crystal Valley Week.
Víkend v Libereckém kraji je nabitý akcemi. Na další letní prázdninovou akci zve Zubačka, do Smržovky můžete vyrazit na oblíbené Tankové dny, v Jablonci se chystá oslava bistra u jablonecké přehrady a v neděli zahraje v Tyršových sadech kapela Báry.
Také o prvním srpnovém víkendu můžete navštívit řadu zajímavých automobilových či motocyklových akcí. Koná se plno srazů historických vozidel, závody a soutěže aut i motorek, spanilé jízdy, traktoriády i burzy a spousta dalších super akcí. Kam se můžete od pátku 2. srpna do neděle 4. srpna vypravit, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu. Najdete tam například i pozvánku na Dvorské toulky do Ratibořic či na sraz veteránů u Mikulova.
Nadcházející víkend patří na Budějovicku muzice, divadlu, Itálii, ale i netradičním plavidlům na Malši. Lodě různého typu a výroby totiž vyrazí na Benátskou noc v Plavě. Půjde jako vždy o velkou zábavu. Podívejte se na tipy Deníku.
Sedmapadesátiletý Václav Blažek z Rokytna na Pardubicku je vášnivým sběratem. Dokonce má vlastní výstavu autíček nazvanou „Klukovský sen, holčičkám vstup povolen.“ Hodnota jeho sbírky jde do milionů korun.
K obraně vlasti připraven! Lapidární je název projektu, který na neděli 4. srpna od 13 hodin chystají aktivisté Muzea na demarkační čáře v Rokycanech. Zábavný a vzdělávací program je určený především pro rodiny s dětmi.
Václav Blažek je 57letý sběratel z Rokytna na Pardubicku. Má svou vlastní výstavu autíček s názvem „Klukovský sen, holčičkám vstup dovolen“. Ta čítá přibližně 8 a půl tisíce autíček. Doma, ve svém soukromém muzeu, má dalších 8 tisíc kousků. Jejich hodnota jde do milionů korun.
Zajímavá a oblíbená motoristická akce se uskuteční v sobotu 3. srpna na Valašsku. V Bohuslavicích nad Vláří se koná 7. ročník výstavy traktorů, motocyklů a čtyřkolek a také 1. ročník výstavy rotujících setrvačníků.
Před čtyřmi lety se uzavřel - ve věku dvaaosmdesáti let - život a dílo jednoho z nejznámějších českotěšínských výtvarníků Bronisɬawa Liberdy. Byl mimo jiné autor série televizních večerníčků Jozefína a bratři z roku 1989 a animovaného seriálu Kočičí duše. Výtvarné centrum Chagall v Ostravě připravilo retrospektivní výstavu tohoto pozoruhodného a všestranného autora, která bude zahájena ve čtvrtek 1. srpna v 17 hodin.
Pozornost návštěvníků poutá ve zbirožském Městském muzeu výstava Kde domov můj. S inspirujícím pohledem do české krajiny a svá díla tu prezentují umělci ze západních Čech. Například zbirožský rodák J. Volmut nebo oblíbený Václav Šesták.
Jablonecká místa, která mají spojitost s tradičním řemeslem regionu propojí na čtyři dny zlatý trojúhelník. Tvoří ho Muzeum skla a bižuterie, bižuterní centrum Křišťálový ráj a Eurocentrum, které hostí 13. ročník tradiční prodejní výstavy Křehká krása.
Srpen je ideální čas pro strávení letní dovolené na malebném Třeboňsku, které nabízí nespočet možností pro odpočinek, zábavu i kulturní vyžití. Třeboňsko láká nejen svou krásnou přírodou, ale také bohatou nabídkou gastronomických zážitků, koupáním a turistickými trasami.
K tradiční pouti ve Volyni už roky neodmyslitelně patří i výstava květin a obrazů. Také letos zvou pěstitelé lilií a dalších zahradních květin ze specializované organizace Martagon Českého zahrádkářského svazu na výstavu s názvem Květy - Volyně, kterou pořádají ve spolupráci s místní organizací Volyňská kultura.
Na kulturní událost, jejíž součástí jsou koncerty, výstavy, ale i velkolepá Ječmínkova jízda králů, se připravuje město Kojetín. Třídenní veselice nabídne ve dnech od 16. do 18. srpna pestrý program pro všechny věkové kategorie a vyznavače různých hudebních žánrů. Chybět nebudou pouťové atrakce, bohaté občerstvení a k vidění bude i řada výstav. O velkolepé finále se v neděli dopoledne postará Ječmínkova jízda králů. Do krojovaného průvodu vyrazí stovky Hanáků ze širokého okolí a lidé se mohou těšit i na tradiční předání hodového práva s vyplácením na gatě, kterému vedení radnice neujde ani letos.
Gočárova galerie v Pardubicích zahájila ve středu 31. července výstavu, která nabízí unikátní pohled na dílo jednoho z nejvýznamnějších českých umělců. Očekávaná výstava Mucha dnes představí soubor plakátů, kalendárií a vzorníků Alfonse Muchy z Regionálního muzea v Chrudimi.
Gočárova galerie v Pardubicích zahájí ve středu 31. července výstavu, která nabídne unikátní pohled na dílo jednoho z nejvýznamnějších českých umělců všech dob, Alfonse Muchy.
Bohatý program si užili lidé během Středověkých slavností na hradě Opálka. I když v sobotu panovalo horké počasí, nenechali si lidé zajímavou podívanou ujít. Nejvíce lákala bitva, která měla premiéru, a již tradiční turnaj.
Po nandání 3D brýlí se ocitnete na Doubravské hoře, kde se vám v současném pohledu otevře 360° výhled na 7 bodů označujících pahorky, z nichž byly kdysi krásné výhledy.
Velkou květinovou výstavu mohou návštěvnícu o víkendu zhlédnout v Pohledu na Havlíčkobrodsku. Koná se dva dny v areálu pohledského zámku v době tradiční svatoanenské pouti.
Už pětasedmdesát. Tolika let se letos dožívá malíř a grafik Josef Saska, rodák z Havlíčkova Brodu. Jeho osobu a dílo připomíná panel ve Svatovojtěšské ulici v Havlíčkově Brodě.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ S jednou ze špacírek pózuje fotografovi v komnatách Nového zámku v Kostelci nad Orlicí jeho majitel František Kinský. Když se zeptáte, komu patřila, upozorňuje na nápis na špacírce, patřila sestře jeho dědy. A záhy začne sypat z rukávu její zajímavý příběh. Máte pocit, že těch příběhů jsou tu ukryty stovky, za každým z předmětů, s nimiž je Nový zámek a rod Kinských spojen. Žije však i přítomností, kdy je už několik let novým kulturním centrem, které láká na výstavy a řadu akcí. Nejen na ně jsme se v rozhovoru zeptali Františka Kinského.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Výtvarník Jan Funer vystavuje v Konírně v zámeckém areálu v Chanovicích. Zahájení výstavy se konalo v sobotu 6. července, výstavu můžete vidět do 11. srpna vždy od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.
Jak si užít nastávající víkend? Na Novojičínsku se můžete vydat obdivovat pískové sochy na Pustevny, amfiteátr Skalky hostí další ročník hudebního festivalu Horká kaše, Na Horečkách se zase můžete naládovat gulášem. Další akce se ale dějí i na jiných místech našeho kraje, více v tipech Deníku.
V návaznosti na loňskou úspěšnou sérii článků o rodu Buquoyů a jejich spojení s hradem Rožmberk chystáme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem volné pokračování. Pod záštitou projektu Po stopách šlechtických rodů – Habsburkové domovem i v Českých zemích se čtenáři Deníku mohou během léta těšit na další sadu dosud neznámých rodinných příběhů a osudů z řad rožmberské šlechty. Na Státním hradě Rožmberk pro návštěvníky letos připravili výstavu, jejíž ústřední postavou z rodu Habsburků se stal korunní princ Rudolf II. Habsburský (1858–1889), jenž byl během svého života s rodinou Buquoyů v blízkém styku.
/FOTO, VIDEO/ Poprask na internetu není jedinou dohrou případu z uplynulého víkendu, kdy Hana Staňková z Kladenska uštědřila své fence ruského toye po exhibici na mezinárodní chovatelské výstavě v Maďarsku dvě plesknutí. Chovatelka přišla o všechna získaná ocenění a má na dva roky zákaz účastnit se kynologických výstav doma i v zahraničí. Navíc k ní míří na kontrolu Státní veterinární správa.
Město Benešov srdečně zve všechny milovníky knih a umění na jedinečnou výstavu Nejkrásnější české knihy roku 2023, která bude v Šímově síni Muzea umění a designu Benešov k vidění od 1. srpna do 1. září 2024.
Vernisáž Antonína Vojtka jeho 250. samostatné výstavy Krajina mého srdce ve čtvrtek 4. července 2024 v Muzeu a galerii v Prostějově. Přečtěte si pozvání na výstavu od Jitky Vojtkové.
Video z mezinárodní výstavy psů, která se konala o uplynulém víkendu v maďarském Sárváru, vyvolalo na sociálních sítích bouřlivé reakce. Jeho hlavní protagonistkou je chovatelka Hana Staňková ze Cvrčovic na Kladensku. Ta podle videa dvakrát pleskla svoji fenku nevybíravým způsobem po zadečku, zvíře dokonce vyjeklo bolestí.
Tradiční svatoanenská pouť se koná v obci Pohled u Havlíčkova Brodu. Součástí poutě je řada kulturních a společenských akcí. Pouť se koná v lesním areálu u poutního kostela svaté Anny s pověstným údajně zázračným vodním pramenem. Další část pouti, hlavně společenský program, se odehraje přímo v obci a na místním zámku. „Pouť se koná od pátku 26. července do neděle 28.července,“ informoval starosta Milan Klement.
Umělecká instalace Nohy z vody, která je součástí jesenické výstavy sochaře Kurta Gebauera, vyvolala vzrušené reakce. Části veřejnosti se totiž trojice bílých plastových noh čnících z rybníčku líbí, někteří lidé však dílo považují za morbidní.
/FOTO, VIDEO/ Video z mezinárodní výstavy psů, která se konala o uplynulém víkendu v maďarském Sárváru, trhá rekordy na sociálních sítích. Chovatelce z Cvrčovic bylo ihned odebráno ocenění a následoval i zákaz výstav. Žena totiž podle videa pleskla dvakrát svoji fenku po absolvování exhibice nevybíravě po zadečku a zvíře bolestí opakovaně vyjeklo.
Vzrušené reakce vyvolala instalace Nohy z vody, která je součástí jesenické výstavy sochaře Kurta Gebauera. Části lidí se umělecké dílo líbí, jiní ho považují za morbidní.
Novinkou v programu letošní sezóny v Botanické zahradě byla výstava pelargonií, kterou uspořádala Specializovaná organizace Pelargonie Loděnice pod záštitou předsedy Českého zahrádkářského svazu Stanislava Kozlíka.
Je to tvůj život, kámo. To je název výstavy, která představuje 30 let činnosti Městské policie Strakonice, kulaté výročí oslavila v loňském roce. Fotky a obrázky jsou vidění po celé prázdniny ve vstupní hale Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.
Talentovaná mladá fotografka Elen Oudová z Velkého Boru má za sebou první úspěchy v soutěži. Fotí ráda přírodu a pro pořízení té nejlepší fotografie udělá vše. Její snímky zaujali okolí a tak se chystá na svoji první výstavu.
V Dolní Rovni to v létě opravdu žije. Kdybych měl začít tak, jak začala sobota 20. 7. 2024, začal bych Dědečkovou výstavou v Doubravici u Pardubic. Jenže já jsem křtěný Lodrantkou, plavat jsem se naučil v požární nádrži Zbraň, kde se v té době brodili koně, fotbal jsem kopal jen za Roveň a já celý svůj život žiju a píšu svůj Roveňský poločas. Takže sorry.
Technické muzeum Liberec hostí novou sezónní výstavu s názvem Od šlapacího autíčka k formuli, kterou ocení dětští i dospělí návštěvníci. Unikátní sbírka více než padesáti šlapacích autíček vyrobených od roku 1920 až do současnosti „zaparkovala“ v muzejním areálu.
/FOTO+VIDEO/Fotbaloví nadšenci a milovníci kopaček mají v létě jedinečnou šanci spatřit, jinak soukromou, výstavu kopaček sběratele Juliuse Majerského z Bělotína, který do ní vložil přes milion korun. Nehrané kopačky jsou k vidění v showroomu Gol Sport na Pavlovické ulici v Olomouci, k tomu zde najdete také starší hrané kopačky například Joea Colea či Jana Kollera a dalších. A také podepsané dresy fotbalových hvězd Davida Beckhama či Pavla Nedvěda.
NaDšení, pomOc, oBětavost, skRomnost, ochOta, úsměV, Odvaha, přáteLství, zkušeNost, sÍla, poKora. Slova, která definují DOBROVOLNÍKy na Vysočině. A právě na dobrovolnictví je zaměřená nejnovější výstava Kraje Vysočina ve foyer pavilonu chirurgických oborů novoměstské nemocnice.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Malovaný humor, který baví, překvapuje i hladí, takovým dojmem působí díla třebechovického rodáka Pavla Matušky. S výstavou Usmívání se nyní po pěti letech vrátil do Galerie Kinský na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. „Velice si tohoto pozvání vážím, když tu měly výstavy takové kapacity jako například bratři Formanové nebo fotograf Jadran Šetlík. Galerii Kinský považuji za východočeský Louvre,“ svěřil se v rozhovoru pro Deník Pavel Matuška, jehož díla překročila i hranice naší země.
Monumentální obraz Alegorie bohatství světoznámého českého malíře Alfonse Muchy odcestoval v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Jeden z nejcennějších a největších mosteckých obrazů bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes. „Pro nás je to prestižní záležitost,“ řekla k ojedinělé výpůjčce vedoucí mosteckého galerijního oddělení Olga Kubelková. Obraz bude poprvé veřejně vystaven mimo Most.
Monumentální obraz Alegorie bohatství světoznámého českého malíře Alfonse Muchy odcestoval v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Jeden z nejcennějších a největších mosteckých obrazů bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes. „Pro nás je to prestižní záležitost,“ řekla k ojedinělé výpůjčce vedoucí mosteckého galerijního oddělení Olga Kubelková. Obraz bude poprvé veřejně vystaven mimo Most.
Jak vypadalo centrum Havlíčkova Brodu bez nové radnice? Kdo ví, že chybělo málo, a místo mariánského sloupu stála na náměstí socha Karla Havlíčka Borovského? O tom vypráví unikátní výstava v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pod názvem Boj o malé město. K vidění je až do 6. října.
Obraz Alfonse Muchy opustil podruhé Rokycany. Poprvé odjel na výstavu před 10 lety do Jihočeské galerie. Nyní do Pardubic do Gočárovy galerie na výstavu Mucha dnes.
Spolek Volba pro Slavonicko uspořádal 13. července už 4. houbařský den ve Slavonicích. Na přípravě této akce se podílelo třináct lidí. Účastníci dva dny sbírali houby v lokalitách Slavonicka, Dačicka, Telečska, Znojemska a Světelska.