Kyjov – Jeruzalém očima Bohumila Víchy. Tak se jmenuje nová výstava, kterou si mohou prohlédnout návštěvníci pobočky kyjovské Městské knihovny v Bohuslavicích. Autorem fotografií je římskokatolický kněz, který cestuje po celém světě především s křesťanskou mládeží.
Brno /FOTOGALERIE/ - Vrátit se 150 let proti proudu času mohou od čtvrtka Brňané díky expozici na náměstí Svobody, která mapuje historii městské hromadné dopravy v Brně.
Rakovník /FOTOGALERIE/ – Významné české umělkyně Helena Samohelová, Jana Budíková a Šárka Radová zahájily v Rabasově galerii letní výstavu, která nese pojmenování Jedna, dvě, tři.
Lysá nad Labem – Senioři mají šikovné ruce; to je prostě fakt. Na tři tisícovky rukodělných výrobků, které to potvrzují, lze aktuálně najít v Lysé nad Labem. Tamější výstaviště hostí od čtvrtka do nedělního podvečera již 20. ročník výstavy Šikovné ruce našich seniorů.
Mimoň – Velkou rodinnou interaktivní výstavu ze světa loutek připravilo na letní měsíce Městské muzeum v Mimoni. Výstava je rozdělena do dvou pater. V prvním je k vidění unikátní výstava vietnamského vodního loutkového divadla, kterou zapůjčilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi.
Botanická zahrada zve na výstavu chlupatých a pichlavých krasavců všech možných tvarů a velikostí. Tradiční výstava sukulentů se koná v expozici Svět sukulentů, návštěvníci se mohou těšit na různorodý svět tlustic i obřích kaktusů.
V památníku bratří Strnadlů a Jana Knebla ve Frenštátě pod Radhoštěm se ve čtvrtek 13. června uskuteční slavnostní zahájení výstavy fotografa Petra Šiguta s názvem To nejlepší za 10 let. Vernisáž začíná v 17.00 hodin a výstava potrvá do 22. července.
Kulturní událost roku je tady. Začíná 61. ročník Smetanovy Litomyšle a 15. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Festival přinese premiéry i zajímavé výstavy, jako je ExCitace v piaristickém chrámu.
České Budějovice – Že technika může být hravá, poznají ti, co ve čtvrtek zavítají na českobudějovické výstaviště. Od 10 do 18 hodin se v pavilonu T1 bude konat 5. ročník zážitkové výstavy Dobrodružství s technikou.
Kulturní událost roku je tady. Začíná 61. ročník Smetanovy Litomyšle a 15. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Festival přinese premiéry i zajímavé výstavy, jako je ExCitace v piaristickém chrámu.
Liberec – Výstavou grafických listů s náměty lázeňství autorka expozice Anna Habánová. Vystavená díla ukazují lázeňské kolonády, výuku plavání ve Vídni, pohled do tureckých lázní v Istanbulu a nebo na Lázně Libverda.
FOTOGALERIE / Dosud nezveřejněné informace ze života slavného olomouckého arcibiskupa, obnovitele univerzity, mecenáše divadla a zakladatele olomouckých parků Rudolfa Jana si mohou od úterý číst a prohlížet návštěvníci Oranžerie ve Smetanových sadech v Olomouci.
Šluknov – Na začátek července přichystal šluknovský zámek dvě vernisáže. Ta první zahájí 5. července výstavu ze soukromé sbírky gramofonů, vesměs mechanických z první poloviny 20. století.
Patokryje - V Patokryjích bude ve čtvrtek 13. června zahájena výstava akademického malíře Jiřího Hypše. Vernisáž jeho obrazů a akvarelů začíná v sále restaurace v 17 hodin. Obrazy a akvarely bude možné v případě zájmu i zakoupit.
Plyšoví medvědi doprovázeli v dětství snad každého z nás. A právě pro všechny milovníky plyšáků připravilo na letní prázdniny Regionální muzeum v Chrudimi výstavu s názvem „Méďa, kam se podíváš“.
Stříbro – Ladislava Jiránka nepotkáte v ulicích Stříbra jinak, než s fotoaparátem. Zaznamenává vše, co se děje. K focení se dnes 82letý pan Ladislav dostal už v dětství, když mu táta koupil první fotoaparát.
/KRÁTKÉ ZPRÁVY/ V jičínském Masarykově divadle se v sobotu od 8 do 14 hodin koná již 55. prodejní výstava drahých kamenů, minerálů a z nich vyrobených šperků. Přijďte se podívat na vystavené acháty, zkameněliny a další minerály z oblasti Podkrkonoší. Vystavené ale budou i jaspisy z Madagaskaru, acháty z Oregonu a Číny. Vstupné na výstavu činí dvacet korun.
Kladno /FOTOGALERIE/ – Výstava kaktusů a sukulentů, kterou pořádal Klub kaktusářů Kladno, přilákala do Domu techniky na Sítné stovky návštěvníků. Ti si mohli prohlédnout nespočet krásných výpěstků kladenských kaktusářů, přičemž některé z nich si mohli následně zakoupit. Kromě toho odborníci rádi veřejnosti s pěstováním poradili a zodpověděli kladené otázky.
FOTOGALERIE/ Sokolnická show, ukázky lovecké kynologie, vystoupení trubačů či soutěžní stezka pro děti. To je jen část z bohatého programu, který pod názvem Lovu zdar! připravili na víkend pracovníci Muzea regionu Valašsko na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Program zároveň symbolicky zahájil hlavní výstavu sezony na zámku nazvanou Myslivost minulost a současnost.
Nové Strašecí /FOTOGALERIE/ – Jubilejní dvacátý ročník Strašeckého dvorku zahájila v prostorách zadní části Základní umělecké školy Nové Strašecí vernisáž výtvarného oboru. Kromě současných žáků školy zde vystavují i dva její letití absolventi – bratři Vojtěch a Martin Volfové, kteří zažili historicky první ročník dvorku.
Pacov – Do kaple svatého Václava, která je dominantou pacovského zámku, budou po celé léto lákat k návštěvě cestovatelské fotografie. Od soboty 15. června do 8. září zde vystavuje fotografie ze svých cestách po různých koutech planety Jan Kamír. Výstava nese lákavý název Svět (je) z ruky.
Znojmo – Krátkou výstavu prací studentů pražské Akademie výtvarných umění nabídne od úterního večera do středy Galerie a Prostor spolku Umění do Znojma v Kollárově ulici.
/POZVÁNKY/ Na Valdštejnově náměstí se v úterý v 9 hodin koná slavnostní otevření venkovní výstavy Komunismus a jeho epocha. Autorem je frankfurtský historik a publicista Gerd Koenen. Expozici objasňující vzestup a pád režimu naleznete na náměstí až do 8. července.
Vrámci projektu Peregrinus Silva Bohemica se v infocentru v Klatovech otevírá ve středu 12. června v 16 hodin Výstava 3D modelů vybraných barokních památek z česko - bavorského příhraničí.
Ojedinělou výstavu mohou navštívit lidé na zámku Velké Losiny. Připomíná padesát let od vzniku filmu o čarodějnických procesech Kladivo na čarodějnice. Ten se z velké části natáčel právě na zámku.
Venkovní výstava Design+ kilometry se věnuje stavbám dopravní infrastruktury. V rámci ostravského Landscape festivalu ji uspořádalo kreativní studio Designcité+ a bude k vidění v prostoru u nádraží Ostrava-střed, tedy symbolicky přímo před Železničním muzeem moravskoslezským.
Venkovní výstava Design+ kilometry se věnuje stavbám dopravní infrastruktury. V rámci ostravského Landscape festivalu ji uspořádalo kreativní studio Designcité+ a bude k vidění v prostoru u nádraží Ostrava-střed, tedy symbolicky přímo před Železničním muzeem moravskoslezským.
Venkovní výstava Design+ kilometry se věnuje stavbám dopravní infrastruktury. V rámci ostravského Landscape festivalu ji uspořádalo kreativní studio Designcité+ a bude k vidění v prostoru u nádraží Ostrava-střed, tedy symbolicky přímo před Železničním muzeem moravskoslezským.
Opět se blíží období konání tradičních polních dnů, na kterých šlechtitelské firmy představují své novinky v odrůdové skladbě polních plodin. V plném proudu jsou také práce na přípravě akce celostátního významu Naše pole 2019 v Nabočanech u Chrudimi.
Milevsko - Milevské muzeum ve spolupráci s milevským Klubem českých turistů, Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích, Husitským muzeem v Táboře a soukromými sběrateli pořádá dvě výstavy, jejichž vernisáž se uskutečnila v sobotu.
V rámci oslav 30. výročí vyhlášení městské památkové rezervace se v úterý 11. června uskuteční v Příboře další dvě akce. V aule Masarykova gymnázia Příbor se koná přednáška Mariky Demlové s názvem „Karlsederovi jako příborský fenomén“. Na přednášku naváže v 18 hodin v Kulturním domě v Příboře vernisáž stejnojmenné výstavy spolu se křtem katalogu „Kašpar a Bedřich Karlsederovi, domy příborské“, autorem katalogu i výstavy o rodině významných stavitelů je Pavel Vlašic. Část výstavy týkající se školství bude umístěna ve vstupní hale Masarykova gymnázia.
Čáslav - Městské muzeum a knihovna v Čáslavi připravilo dvě zajímavé výstavy. První z nich je výstava skla a skleněných objektů Milana Krajíčka. Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 24. června v 17 hodin ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Výstava potrvá do neděle 21. července.
/FOTOGALERIE/ Janovický zámek nyní přešel pod správu Národního památkového ústavu. Po plánované obnově, kterou NPÚ připravuje, zde vznikne prohlídková trasa, již v letošní sezoně se však návštěvníci mohou prostřednictvím výstavy seznámit s nejvýznamnějšími majiteli zámku – hraběcí rodinou Harrachů.
Ateliér volného umění U Jakoba pořádá v rámci výtvarných kurzů pro dospělé též výtvarné kurzy pro děti. Jejich práce tvoří výstavu v prvním patře obchodního centra Breda&Weinstein před Galerií U Jakoba. Vernisáž bude v úterý 11. června a výstava talentovaných dětí bude veřejnosti přístupná do 25. června.
Lysá nad Labem /FOTOGALERIE/ - Růžová zahrada, Senior a Lázeňský veletrh – to je trojlístek výstav, které od čtvrtka 13. do neděle 16. června provedou květinovými zahradami, světem wellness a relaxace, ale také světem seniorů, kteří jsou odhodlaní překonávat překážky navzdory vyššímu věku či handicapu a žít na plný plyn.
Pár kilometrů od hlavního závodu Tatry v Kopřinici se v Příboře po celá desetiletí vyráběly osmiválcové limuzíny 603 a 613. Tato éra skončila před 20 lety.
Most - V obchodním centru Central Most jsou k vidění velkoformátové letecké fotografie z různých koutů naší republiky. Můžete vidět jak vypadá Praha, hrad Zvíkov, historické centrum Českého Krumlova obtékané řekou Vltavou, horu Říp, Ještěd, Lysou horu, Bouzov a další krásné pohledy na známá místa.
Ateliér volného umění U Jakoba pořádá v rámci výtvarných kurzů pro dospělé též výtvarné kurzy pro děti. Jejich práce tvoří výstavu v prvním patře obchodního centra Breda&Weinstein před Galerií U Jakoba. Vernisáž bude v úterý 11. června a výstava talentovaných dětí bude veřejnosti přístupná do 25. června.
V novém bohumínském Centru sociálních služeb na ulici Masarykova proběhne od 11. do 19. června Výstava ručních prací seniorů z pěti měst v okrese Karviná, konkrétně z Havířova, Bohumína, Českého Těšína, Karviné a Orlové. Objeví se také hosté z Dolní Lutyně. Výstava proběhne pod záštitou starosty a senátora Petra Víchy. První den bude možné navštívit výstavu od 13 do 16 hodin, v další pracovní dny od 9 do 16 hodin. Veřejnost bude moci na výstavě hlasovat o nejzajímavější výrobek, který bude posléze oceněn.