Chrudim - Muzeum loutkářských kultur získalo do sbírky vzácné, sto let staré loutky, na jejichž podobě se podílel slvaný francouzský malíř Edgar Degas. Nyní prochází náročnými úpravami v restaurátorské dílně. A právě restaurováním se zabývá aktuální výstava muzea.
Pelhřimov – Do Pelhřimova dorazila zpráva o vyhlášení samostatného československého státu, k němuž došlo v Praze 28. října 1918, s jednodenním zpožděním, tedy 29. října 1918.
Trutnov - Když zpestření, tak pořádné, řekli si pořadatelé populární modelářské výstavy. Do expozice ve Středisku volného času proto pozvali kromě tradičních modelářů i ty, kteří jsou „tak trochu jiní“.
Chrudim /LOUTKÁŘSKÉ OKÉNKO/ - U příležitosti stého výročí konce první světové války a vzniku novodobého českého státu otevíráme v pátek 2. listopadu 2018 novou výstavu nazvanou Loutky na frontě. Ta představí fenomén českého loutkářství na bojištích první světové války i v zázemí.
Kolín /FOTOGALERIE/ - Pod názvem Barokní umění ze sbírek Regionálního muzea Kolín se otevřela poslední říjnový čtvrtek výstava v Červinkovském domě kolínského Regionálního muzea. Výstava obsahuje padesátku obrazů a soch ze sbírek nejen kolínského muzea, ale i Podlipanského muzea v Českém Brodě a Muzea Kouřimska v Kouřimi.
Po 42 měsících rekonstrukce se v neděli otevře návštěvníkům historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Lidé uvidí dvě výstavy k výročí vzniku Československa a samotného muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Uvedl to ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun.
Svitavsko - K oslavám 100 let od vzniku Československa se připojují i v mnoha menších obcích na Svitavsku.Na co se mohou těšit v Březové, Strakově a Opatově?
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - V neděli uplyne sto let od vzniku Československa. Na státní svátek se lidé vrátí v čase do první republiky, pokusí se vytvořit rekord a ocení přehlídku dobové módy.
Nový Bor – Před pár lety se novoborská Purkyňova ulice nechvalně proslavila mačetovým útokem v jedné z tehdejších heren. Dnes už je jediná pěší zóna ve městě poklidná, ale ani s tím se nespokojil místní sklář Vladimír Žíla z ateliéru Astera, který zde založil Glass District kombinaci malé galerie a místa k potkávání lidí pojících stejné zájmy.
Havlíčkův Brod - Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila hned dva výstavní projekty k připomenutí 100. výročí vzniku Československa a dějinným událostem let 1938, 1948 a 1968.
Rakovník /FOTOGALERIE/ – Zastavení. Tak zní název nové výstavy obrazů, kreseb a keramiky kolínského umělce Pavla Rajdla, která byla v Nové síni Rabasovy galerie Rakovník zahájena tradičně ve čtvrtek odpoledne.
Trutnov - Panely se spoustou fotografií, na kterých jsou ženy. To je hlavní část nové expozice v Galerii Uffo. Autorem snímků je jeden z nejuznávanějších českých sochařů Kurt Gebauer. Výstavu nazval příznačně - Ony.
Rakovník /FOTOGALERIE/ – Stoleté výročí od založení Československé republiky s malým předstihem oslavili žáci 2. základní školy Rakovník, a to opravdu stylovou slavnostní vernisáží školní výstavy.
Několika akcemi vyvrcholí o víkendu oslavy 100. výročí vzniku Československa v Kopřivnici. Jednu z nejdůležitějších historických událostí našeho národa si obyvatelé i návštěvníci Kopřivnice připomenou už v sobotu 27. října na třech místech na trase po Štefánikově ulici.
Dlouhodobá výstava originálních exponátů poskytujících náhled do běžného života prvorepublikové rodiny bude letos k vidění v muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě. Expozice bude zahájena v pátek 26. října, a to v 17 hodin přímo v prostorách muzea.
České Budějovice – Jen zlomek jihočeského archivního materiálu vztahující se ke vzniku republiky najdete v současné době na výstavě ve státním okresním archivu České Budějovice.
Slaný - Do povědomí slánské veřejnosti se stále více dostává výstavní síň Dobeška v prostorách staré historické radnice (první zmínka z roku 1378) na Masarykově náměstí, dnešní sídlo městské policie. Za několik let, kdy galerie existuje, se zde vystřídala řada zajímavých akcí od výtvarné tvorby, výstav z rukodělné činnosti, kulturně společenských akcí (v nedávné době povídání o Číně, či fotografie z francouzské studentské revoluce v roce 1968), až po zajímavé dokumenty a fotografie o životních etapách ve Slaném a blízkém okolí.
Horšovský Týn - Vlastenectví. To byl společný jmenovatel vernisáže nové výstavy České menšiny v Horšovském Týně. Při jejím zahájení se v sále pohybovali Karel IV., Božena Němcová, Jan Amos Komenský, František Palacký, Ema Destinnová i T. G. Masaryk.
Šťáhlavice - Za několik dní skončí na zámku Kozel výstava nazvaná Šlechtici diplomaté zednáři, která je do 28. října k vidění ve vrchním patře zámku a je součástí celorepublikového projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.
České Budějovice – Se začátkem nové sezony Jihočeského divadla si můžete na náměstí až do osmého listopadu prohlédnout výstavu plakátů ke 14 premiérovým titulům divadla.
Lukavice - Ode této do příští středy bude v Lukavici přístupná unikátní putovní panelová výstava ze sbírek Východočeského muzea zvaná Zbraně československých legionářů.
Čejkovice – Oprava domku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Čejkovicích na Hodonínsku skončila. Výstava, která se nachází uvnitř, je už opět přístupná.
Kutná Hora - Den Středočeského kraje, který připadá na 28. října, si ve stejnojmenné galerii v Kutné Hoře připomenou stylově: novou výstavou, která je připravena ke stému výročí republiky a nese název Šaloun: Dotek osudu.
Písek - Příznivce výtvarného umění v minulých dnech zarmoutila zpráva o úmrtí paní Heleny Schmaus Shoonerová, pravnučky vynálezce Františka Křižíka. Jedna z jejích posledních výstav se uskutečnila letos na jaře v Prácheňském muzeu v Písku k 80. narozeninám umělkyně.
Dne 25. listopadu 1953 přijelo do Pivína nedaleko Prostějova několik černých aut, obsazených policisty. Ludmile Zouharové (tehdy Švédové) bylo sedm let. Příslušníci Státní bezpečnosti sebrali v domě Švédových její matku stejného jména, a také děda Františka a strýce Vratislava. Pro strýce Zdeňka Švédu si dojeli do práce.
Kolín - Exkluzivní výstava poukáže na zvláštní lidi napříč celou historii, navštívit ji můžete denně až do neděle 28. října, od 10 hodin do 17 hodin v Městském společenském domě v Kolíně.
Před 95 lety - krátce po založení republiky - nakoupil československý stát pro Národní galerii umělecká díla z Francie. Cena byla tehdy šest milionů korun, dnes má francouzská sbírka hodnotu přibližně 45 miliard korun. Novinářům to v úterý řekl ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt. Slavnou francouzskou sbírku s díly Clauda Moneta, Augusta Renoira, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Georgese Braqa ukazuje nová expozice 1918-1938: První republika ve Veletržním paláci.
Třebíč - Ať žije republika! To je název výstavy, která v Třebíči představuje dobové písemnosti a kroniky škol. Návštěvníci si mohou také přečíst znění mnoha vyhlášek i prvního zákona Československa a prohlédnout část věnovanou legionáři Emilu Rolínkovi z Třebíče. Výstava bude ve výstavní síni Předzámčí přístupná do 6. ledna 2019.
Beroun - Městská galerie tentokrát připravila výstavu k osmdesátinám berounského sochaře a malíře Jiřího Vydry. Nese název Klukovským pohledem a byla zahájena vernisáží v předvečer Vydrových narozenin ve středu 17. října.
Teplice - Jak vypadalo Teplicko před 100 lety, můžete vidět v jízdárně teplického zámku, kde pracovníci muzea připravili u příležitosti výročí Československé republiky retrospektivní výstavu.
Veselí nad Lužnicí – Výstava fotografií Veselské století mapuje proměny měst Veselí nad Lužnicí a Mezimostí nad Nežárkou v období předcházejících sto let.
Chrudim – U příležitosti stého výročí konce první světové války otevře v pátek 2. listopadu Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi novou výstavu nazvanou Loutky na frontě.
Nové Hrady – Tvrz Žumberk u Nových Hradů uvnitř rozkvetla. V sobotu 20. a v neděli 21. října se tam totiž konala tradiční výstava chryzantém. Ty ozdobily Rytířský sál a předsálí tvrze, kde si můžete celoročně prohlédnout foklór v podobě malovaného nábytku.
Kaplice – „Bohatá tombola, soutěže, mladí myslivci,“ zní v sobotu slova moderátora, který láká, na co se mohou lidé těšit na velké chovatelské výstavě Kaplický ušák v kaplickém parku.
Sázava - 100 let letectví v naší republice je téma výstavy, kterou uspořádali letečtí modeláři z Posázaví. Kromě modelů letadel, mnohdy propracovaných do nejmenších detailů, je v Kulturním a informačním centru v Sázavě možnost vidět řadu fotografií, obrázků, nebo knih s leteckou tematikou.
Duchové, netopýři, usměvavé i děsivé dýně a spousta dalších výrobků, které vytvořil nespočet šikovných rukou dětí ze základní a odborné školy a z dětských domovů ve Staňkově a Hostouni.
Jindřichův Hradec - Ukázat zuby, předvést se v postoji a v pohybu, ukázat svou ladnost a přesvědčit rozhodčího, že stavba kostry a celkový vzhled se co nejvíce blíží standardu plemene,.To byl hlavní úkol přihlášených německých ovčáků na výstavě, která se v sobotu konala v Jindřichově Hradci.
Liberecký kraj – Novou sedačku do obýváku, obrazy i sazenice rostlin na zahrádku. To vše najdete na výstavě Dům a bydlení, která je od pátku v liberecké Home Credit Aréně a pokračuje celý víkend vždy od deváté ranní do páté odpolední.
Pardubicko – Východočeská galerie Pardubice na pardubickém zámku zahájila dvě výstavy, které připomenou Pardubice v období první Československé republiky.