Klenová – Představit veřejnosti průřez dílem svého zakladatele, malíře Vladimíra Levory, plánuje Galerie Klatovy / Klenová. Výstavu plánuje galerie na rok 2020, kdy uplyne sto let od Levorova narození.
Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.
Pohled – Hned několik zajímavých kulturních akcí naplánovala na příští víkend obec Pohled. Koná se zde totiž v době od 27. do 29. července tradiční velká pouť u Svaté Anny.
Kunvald – Zahrádkáři v Kunvaldu o víkendu zvou na výstavu květin. Voňavou krásu budou vystavovat v zahradě Jana Hejkrlíka a také v myslivecké klubovně a jak zahrádkáři slibují, komu květiny učarují, může si ji i zakoupit.
Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.
Výstava obrazů Františka Ringo Čecha, která je od začátku června k vidění v Liptovském Mikuláši, vyvolala nevoli zaměstnanců tamní galerie. Ti považují expozici nazvanou Ringo ever, Rembrandt never za dehonestující a žádají její okamžité uzavření. Vedení galerie se ale postavilo za českého umělce.
Až do 26. července si mohou návštěvníci prohlédnout putovní exteriérovou výstavu Paměti národa Střední Morava, která se přesunula z olomouckého Dolního náměstí na nádvoří zámku v Lipníku nad Bečvou. Záštitu nad výstavou převzali starosta města Miloslav Přikryl a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.
Milevsko - Drahokamy pro Karla IV. aneb Poznejte nerostné bohatství Českých zemí je název nové výstavy v barokní prelatuře milevského kláštera. Jejím autorem je geofyzik Jiří Šindelář. Připomíná tu nejvýznamnější kaple vyzdobené českými polodrahokamy, a to kapli v katedrále svatého Víta, svatého Václava a svatého Vojtěcha na Pražském hradě a kapli svatého Kříže na Karlštejně.
Milevsko – Rok 1918 – konec i začátek je název výstavy, kterou připravilo Milevské muzeum při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.
Vrchlabí - Galerie Morzin v pátek zahajuje unikátní výstavu Vzpomínky na velehory ve fotografii Jana Červinky. Vernisáž začne v 18 hodin. Výstava nabízí prostřednictvím fotografií jedinečný pohled do historie a atmosféry expedičního horolezectví.
Milevsko – Rok 1918 – koneci začátek je název výstavy, kterou připravilo Milevské muzeum při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.
Chrudim – Sebe, své ratolesti nebo vnoučata teď můžete zabavit návštěvou výstavy „Pes, věrný přítel člověka“, která probíhá v Regionálním muzeu v Chrudimi.
Boskovice – Na odstavné koleji nádraží v Boskovicích na Blanensku stojí od úterý Legiovlak. Jde o putovní výstavu, která přibližuje život českých a slovenských legionářů, kteří za první světové války a těsně po ní bojovali v Rusku.
Domov jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Desátá městská část v pátek 20. července mezi 18. a 20. hodinou otevře vilu Karla Čapka. K příležitosti stého výročí založení Československa připravuje tato městská část několik komentovaných prohlídek. Návštěvníci se tak dozví zajímavé informace nejen z Čapkova života, ale i ze života mimořádných osobností české historie, které vilu často navštěvovaly.
Třebíčsko - Při vstupu do zámeckých koníren se milovníkům letectví tají dech. Muzeum Třebíč připravilo výstavu Vzduch je naše moře, která mapuje stoletou historii letectví na Třebíčsku.
Plzeň/Klatovy - Památku třiasedmdesáti popravených připomíná ojedinělá výstava v 1. patře Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (SVK PK) ve Smetanových sadech v Plzni. Muži a ženy z Klatovska byli popraveni v rozmezí od 31. května až 3. července 1942 ve Spáleném lese u Klatov.
Zvíkovské Podhradí - Afriku, její krajinu, obyvatele a zvířata si zamilovala výtvarnice Radu Tesaro (na snímku), která vystavuje společně s malířkou Michaelou Mackovou Velíškovou až do konce srpna obrazy v Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí.
Želeč – V Obrazárně Špejchar Želeč byla otevřena výstava obrazů Gustava Macouna (1892-1934), který studoval u Antonína Slavíčka a stejně jako on, maloval s oblibou krajinu Vysočiny.
Benešov /FOTOGALERIE/ - Československý filmový plakát je název výstavy, kterou na benešovském Masarykově náměstí pořádá místní Muzeum umění a designu. Dvě desítky panelů s bezmála sto padesáti filmovými plakáty si mohou zájemci prohlédnout až do konce srpna.
Střední Čechy – Takzvaná osmičková výročí si připomínáme po celý rok – nicméně Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi jde tak trochu proti proudu. Jeho výstava Vítězství plná prachu připomíná rok 1908, který v učebnicích dějepisu nefiguruje nijak tučným písmem.
Rumburk - Nedělní odpoledne se v rumburském muzeu neslo v duchu atmosféry sboru finanční stráže. Jaroslav Beneš, známý a uznávaný odborník specializující se na toto téma, zahájil slavnostně výstavu Finanční stráž aneb Historie finanční stráže se zaměřením na Šluknovský výběžek a rok 1938 v regionu.
V příjemném prostředí Cafe Clubu byla 9. července zahájena výstava obrazů bzenecké malířky Lenky Jurečkové - je to již její třetí výstava v tomto městě za uplynulých třináct let.
Březnice - Uloupené umění je název výstavy, která se v březnické synagoze koná do 14. srpna. Výstavu, která prostřednictvím panelů přibližuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, si mohou zájemci prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Více již v rozhovoru s pracovnicí Centra Janou Jiráskovou.
Jindřichův Hradec – Historie černínského rodu a jejich politické a kulturně-společenské aktivity od raného novověku do 1. poloviny 20. století. Takové je téma výstavy Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé.
Opočno - Pátek 13. července byl pro opočenské obyvatele i pro zájemce o historii obecně šťastný den, neboť se zde otevřela nová muzejní expozice, která mapuje důležité okamžiky v 950 let trvající historii města.
Strakonice – V kapitulní síni strakonického hradu se v pondělí 16. července uskutečnila vernisáž výstavy dud holandského dudáka z hudební skupiny Hailander.
Český Krumlov – Sté výročí ukončení první světové války a vznik Československé republiky připomene nová výstava, kterou dnes otevře českokrumlovské Regionální muzeum.
Velké Meziříčí – Do dálek Orientu přenese návštěvníky meziříčského zámku nová výstava s názvem Asie ve sbírkách velkomeziříčského muzea instalovaná v prostorách tamního muzea, jež v zámku sídlí. Prohlédnout si mohou například rozmanitou kolekci vějířů, japonských laků, porcelánových výrobků, potřeb pro písaře či ukázky numismatiky.
Plzeň - Celé portfolio prací, které v Plzni navrhl architekt Adolf Loos, ukazuje výstava v mázhausu radnice, jáž připravila organizace Plzeň – TURISMUS.
Žďár nad Sázavou – Květiny, ovoce i zelenina budou opět k vidění na výstavě, kterou pořádá Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Žďár nad Sázavou 3 – Stalingrad.
Pardubice - V Galerii města Pardubic na Příhrádku začne v úterý večer výstava Způsoby percepce. Ta je unikátní v tom, že pět mladých umělců a umělkyň bylo požádáno, aby vytvořili výstavu přesně na míru výstavním prostorám na Příhrádku. Nebudou na ní tedy k vidění žádné objekty a díla „ze šuplíku“.
Strakonice – Takovou výstavu Strakonice i přes mnoho výjimečných a unikátních akcí ještě neviděly. V kapitulní síni strakonického hradu začíná v pondělí 16. července výstava Dudy ze sbírek Jeroena de Groota.
Lanškroun - Na výstavě drátenických výrobků Zvířátka v zoo, která se koná v Bratislavě, vystavuje i kastelánka Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna Krasava Šerkopová. Do Bratislavy poslala tři zvířátka.
/ROZHOVOR/ Follová pro Peckovou. Stručně a jasně. To je název unikátní výstavy šatů, kterou otevřou dvě zmíněné dámy, operní sólistka a módní návrhářka dvanáctého července v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.
Zruč nad Sázavou - Výstava s názvem Zavřete oči, odcházím… byla otevřena v sobotu 14. července v zámecké galerii ve Zruči nad Sázavou za účasti představitelů města i řady občanů. Více o setkání i o výstavě samotné napsala bývalá vedoucí zručského odboru kultury Jiřina Janatová.
Holýšov – Protože letošní rok je ve znamení stoletého výročí republiky, zasadil i Dům dějin Holýšovska svou výstavu do této doby. V prostorách domu se od počátku června vystavují unikátní exponáty – historické hračky.
Hradec Králové - Krásu přírody, měst, architektury a umění z celého světa můžou díky výstavě pohlednic zahájené 13. července poznat návštěvníci roubenky Šrámkova statku v Pileticích.