V zahradách pod Pražským hradem bude od neděle přístupná výstava, která na historických dokumentech a dobových fotografiích přibližuje události Pražského jara, invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a období normalizace 70. a 80. let. Potrvá do 30. září a její návštěvníci uvidí mimo jiné dobové nápisy a vzkazy okupantům na zdech měst, autentické pouliční fotografie účastníků srpnových událostí, tituly legálních i ilegálních československých novin či normalizační rozsudky nad nepřáteli státu.
Chomutov - Víte, že máme v regionu spoustu umělců, kteří tvoří fenomenální díla? Můžete si je prohlédnout v chomutovském Sklepení osudu, kde v pátek 11. května začala výstava Chomutovského výtvarného salonu.
Univerzitní knihovna Slezské univerzity nabízí do 27. června výstavu o jednom z nejvýznamnějších rakouských malířů přelomu 19. a 20. století Gustavu Klimtovi, který má české kořeny. Vstup je pro veřejnost volný.
Pecka - Milovníci umění ocení sobotní akci na hradě Pecka. Od 15 hodin se zde koná vernisáž prodejní výstavy souboru patnácti kamenných soch od současných, převážně mladších sochařů z Podkrkonoší a Krkonoš.
V jubilejním roce 2018 si Národní divadlo připomíná významné výročí datující jeho úplné počátky. Dne 16. května uplyne 150 let od velké slavnosti položení jeho základního kamene. Nešlo pouze o symbolický akt zahájení stavby, ale též o vyjádření a utvrzení národního sebevědomí.
Rakovník - V Nové síni pod Vysokou bránou byla ve čtvrtek slavnostně zahájena výstava Středočeské trienále 2018. Je to přehlídka současného středočeského umění, která se pořádá již více jak deset let.
Pražský hrad se v sobotu otevře veřejnosti. Návštěvníci budou moci 12. května při symbolickém zahájení letní turistické sezóny vidět zdarma všechny návštěvnické objekty. Zároveň se k příležitosti 100. výročí založení Československa otevřou i reprezentační prostory a výstavy pořádané jako součást projektu Založeno 1918.
Mladá Boleslav – Přes 800 vystavovatelů se před nedávnem zúčastnilo již devatenáctého ročníku Pojizerské výstavy psů. Během krásného letního počasí se nejkrásnějším psem výstavy stal afgánský chrt Vincenzo Nibali Gandamak, kterého vystavovala jeho majitelka Eva Rambousková.
Před námi je druhý květnový víkend a my vám přinášíme tipy na některé zajímavé akce, které se konají na Ostravsku, případně kam vyrazit na výlet v Moravskoslezském kraji.
Hořovice /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek 10. května byla v hořovické Galerii Starý zámek uvedena nová výstava malířky Kamily Havlíkové. Výstava nese název Sedm podob a souvisí s jednotlivým rozmístěním obrazů a skic, jež jsou rozděleny do sedmi samostatných prostorů vždy propojených jedním tématem.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND, ANKETA/ – Vůně jídla zaplní v sobotu brněnský park v Lužánkách i náměstí Svobody. Lidé si vyberou festival podle vlastní chuti. Návštěvníci Extrem food festivalu ochutnají třeba smažené štíry nebo lízátka s červy. „Kuchař a cestovatel Milan Václavík lidi připraví steaky z krokodýla a hadí maso. Ve dvě hodiny bude mít také přednášku o extrémních jídlech, která potkal při cestách po světě,“ pozval návštěvníky pořadatel festivalu Pavel Pichler.
Rozdělení na dvě části organizátorům letošní výstavy Floria Jaro na kroměřížském výstavišti vyšlo: návštěvnost se totiž v celkovém součtu vyšplhala na 70 tisíc lidí.
První exemplář Komenského mapy Moravy zakoupil zakladatel a ředitel přerovského muzea František Slaměník. Stalo se tak v roce 1912, kdy v Berlíně u Richarda Arona získal mapu datovanou rokem 1627 za pět set říšských marek. V českých zemích to byla dlouhou dobu jediná známá kopie nejstaršího vydání mapy Moravy a dostala název „přerovský výtisk“.
Hlavním tématem týdenního festivalu je letos HRA. Studenti z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně oživili celé město designovými instalacemi, výstavami a workshopy. Připraveny jsou i další vychytávky jako třeba venkovní gamingová zóna pro všechny milovníky digitálních her.
Písek - Novou výstavu Cesta do Mytologie, na které s největší českou dětskou galerií spolupracuje Divadlo bratří Formanů a výtvarník Josef Sodomka, otevřou ve Sladovně již v pátek 11. května, kdy se v 19 hodin uskuteční slavnostní vernisáž.
Jablonec n. N. – Jednadvacátý ročník tradiční výstavy výtvarných prací dětí, žáků a studentů jabloneckých mateřských, základních a středních škol má téma Lípa, náš národní strom aneb stoleté výročí republiky.
Třebíč - Dozvědět se o několika méně známých řemeslech a řemeslnících, kteří tento um ovládají, se mohou zájemci na právě probíhající výstavě v předzámčí třebíčského zámku.
Hrádek - Výstava květin na zámku Hrádek u Nechanic je prodloužená až do pátku 11. května. První ročník květinové výstavy nese název Květiny pro kamenného motýla.
Česká Skalice - V českoskalické Galerii Luxfer sice vystavuje poprvé v životě, ale s jejími provozovateli byl v úzkém kontaktu už zhruba před deseti lety. To potvrdil i kurátor galerie, malíř Luděk Rathouský. „Tehdy jsme provozovali Galerii Slávie v Náchodě, kde Honza Šerých vystavoval.“ Nyní přivezl svou tajemně nazvanou výstavu Cokoli II do České Skalice.
Doudleby nad Orlicí - Doudlebský zámek v těchto dnech oblehnou milovníci starého asijského zahradnického umění. Od čtvrtka 10. do neděle 13. května se v doudlebském zámku koná prodejní v výstava bonsají a skalniček.
Litoměřice - Třetí letošní akcí na Zahradě Čech bude Autosalon od pátku 11. do neděle 13. května. Je to největší motoristická výstava v Ústeckém kraji.
Litoměřice - Třetí letošní akcí na Zahradě Čech bude Autosalon od pátku 11. do neděle 13. května. Je to největší motoristická výstava v Ústeckém kraji.
Teplice - V Regionálním muzeu v Teplicích byla otevřena reprezentační výstava prací žáků Střední školy obchodu a služeb v Teplicích s názvem „100 let republiky“.
Dobruška - Ve čtvrtek 10. května se veřejnosti v dobrušském Společenském centru - Kino 70 otevřela do konce tohoto měsíce výstava s názvem Historie vojenského mapování a leteckého měřického snímkování.
Kovářov – Prstýnky z nábojnic, nábojnice s vyrytými vojenskými motivy, dopisyz fronty, fotografie legionářů, bodné zbraně, ale i plakát z roku 1934 jsou mezi prvními příspěvky od obyvatel a chalupářů z Kovářovska pro připravovanou výstavu ke 100. výročí vzniku samostatného státu.
/FOTOGALERIE/ Pokud máte rádi divadlo a líbí se vám také umělecké fotografie, určitě zavítejte do pražského Obecního domu. V secesní budově, která hrála velkou roli ve stoleté historii Československa, začala výstava Česká divadelní fotografie 1859 - 2017. Snímky z historie divadelního prostředí ukážou neznámé portréty hereckých hvězd, inscenace i zákulisí českého divadla.
Jablonec n. N. – Profilovou výstavu sklářského umělce, specialisty na tavenou plastiku a úspěšného podnikatele Zdeňka Lhotského připravilo na letní sezonu Muzeum skla a bižuterie v Jablonci.
Praha - Sezónu na Pražském hradě zahájí symbolicky 12. května, kdy se návštěvníci budou moci tradičně zdarma podívat do návštěvnických objektů. Letos se však chystá novinka; ke 100. výročí založení republiky se přidají i reprezentační prostory Starého i Nového královského paláce, stálé expozice a výstavy včetně nového výstavního projektu Doteky státnosti.
Moravské Budějovice – Návštěvníci výstavy s názvem Foersterovi – umělci tónu, slova i palety se v pátek 11. května od 17 hodin v Muzeu řemesel seznámí s hudebními, výtvarnými i literárními díly bratrů Josefa Bohuslava a Viktora a jejich strýce Karla Foersterů.
Královéhracecko, Hrádek - První ročník květinové výstavy s názvem Květiny pro kamenného motýla odstartoval v pátek na zámku Hrádek u Nechanic. Název výstavy odkazuje na neobvyklý půdorys zámku, který připomíná právě motýla s roztaženými křídly.
Výstava Doteky státnosti v Jízdárně Pražského hradu představí i některé předměty, které dosud nebyly vystaveny. Patří mezi ně pohraniční sloup z 20. let minulého století, který se Vojenskému historickému ústavu (VHÚ) podařilo získat teprve před rokem. Jednotlivé části výstavy se věnují různým státním symbolům a jejich proměnám v běhu času. Všímají si české vlajky, prezidentské standarty, státní hymny nebo vývoje státního znaku.
Havlíčkův Brod – Už po sedmadvacáté hostí Havlíčkův Brod regionální přehlídku divadla pro děti a mládež s názvem Dospělí pro radost dětem 2018. Hlavní část přehlídky se koná v kulturním domě Ostrov od pátku 11. května do neděle 13. května, kdy se divákům představí se soubory nejen z Vysočiny. Součástí je také výstava na téma Moje nejmilejší pohádková postava.
Novinky ze světa vědy i techniky představí druhý ročník mezinárodní výstavy Invent Arena 2018. Werk Arena se v Třinci promění ve výstavní prostor inovací od 20. do 22. června
Sokolov - Klášterní kostel svatého Antonína v Sokolově hostí od středy 9. května jedinečnou výstavu velkoformátových kreseb akademického malíře, grafika a virtuozního ilustrátora sci-fi Pavla Trnky z Plzně. Vernisáž za účasti autora a s varhanními improvizacemi Vladislava Tvrze se koná od 17:30 hodin.
Benešov – Osudové roky české státnosti je název putovní výstavy, která se do 19. května koná v benešovské Městské výstavní síni. Chronologicky mapuje prostřednictvím panelů významné mezníky novodobé české, respektive československé historie, a to od roku 1918 do roku 1989. Zájemci si ji mohou prohlédnout každý všední den od 8 do 18 hodin, v sobotu pak od 8 do 12 hodin.
Královéhradecko, Nové Město nad Metují - Od 8. května bude v přísálí Kina 70 otevřena výstava „1918 - poslední rok Velké války“. Boje u Bachmače, na Doss Alto, u Terronu otevřely cestu k samostatné ČSR.
Tábor /ROZHOVOR/ – Václav Johanus. Jihočeská originální značka v oblasti grafiky, ilustrace, kresby. Loni oslavil významné jubileum a ještě v rámci těchto oslav se aktuálně koná výstava Retrospektiva v příjemné táborské Galerii U Radnice kousek od Žižkova náměstí.